Rekonstrukce porubského Oblouku

Ostravský městský obvod Poruba připravuje rekonstrukci objektu Oblouku. Kulturní památka s byty je jednou z nejznámějších staveb ve stylu socialistického realismu. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na 100 milionů korun bez DPH.

Stavební povolení už radnice získala a na podzim by chtěla vyhlásit soutěž na zhotovitele stavebních prací. Opravy by mohly začít příští rok na jaře, řekla ČTK Jana Janošcová z porubské radnice.

Městské části se loni podařilo odkoupit majetkový podíl v domě, jehož vlastníkem byla společnost Residomo. „Ke stávajícím vchodům, které už byly ve vlastnictví Poruby, přibylo šest, v nichž je 128 bytů a devět nebytových prostorů. Kromě bočního vchodu, který je ve vlastnictví bytového družstva, je tedy vlastnictví Oblouku sceleno,“ uvedla místostarostka Petra Brodová (ANO).

Podle předpokladů by rekonstrukce měla trvat téměř rok. Počítá se s úpravami vnější části budovy a společných vnitřních prostor. V plánu je obnova fasády, ale i výměna střešní krytiny, kdy plech nahradí pálená keramika, nebo sanace sklepních prostor.

Po celou dobu rekonstrukce bude k dispozici náhradní parkování. „Naším cílem je vrátit Oblouku jeho punc, aby po mnoha letech, kdy se do jeho vzhledu neinvestovalo, byl znovu důstojnou branou do Poruby,“ doplnila Brodová. Na rekonstrukci objektu chce Poruba navázat úpravou prostoru před Obloukem. Chystá renovaci chodníků, travnatých prostranství či komunikace v zadní části objektu.

celý článek + zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. VU :

  Ten bocni vchod, to je ta vez, co ma samostatne druzstvo? A pripadne, ten bocni vhcod se do opravy zapoji taky, nebo bude opraveno vse krome tohoto vchodu?

  Thumb up 9 Thumb down 2
 2. Mx :

  Díky za to, zaslouží si to opravu a reprezentativnost. Nicméně i v Residomu budou šťastní. Město za své peníze zhodnotí a zatraktivní starou Porubu, což je pro tuto firmu “cizí slovo” a další nájemníci se pohrnou :-). Ukažte mi tak velký obvod v celé České republice nebo střední Evropě, která by po 30 letech neměla opravené fasády v takovém rozsahu… šikovně se střepali oblouku

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. Kuťa :

  VU: promiň za ten mínus, mělo to být plus ale uklikl jsem se.
  Taky by mě zajímalo, jestli ten vchod zůstane neopravený, vypadalo by to určitě stylově :-D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Johana :

  Mx: Lidé se snaží sami. Podívejte se na blok domů na Nábřeží SPB od čísla 452 až 456. Tyto domy si opravila bytová družstva nájemníku sami. Vzali si úvěry a dokonce nezapolmněli ani na sgrafita, i když to není levná záležitost. A pokračuje to dále.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Mx :

  Johana: ano, to je super, ale obecně přece naprostá většina domů patří Residomu a to by je mělo opravit a neděje se to. Já ve staré Porubě 5 let bydlel a byl jsem moc spokojený. Ale ty fasády jsou na rok 2020 prostě těžce v tomto obvodu zanedbané, jen si na to už možná všichni zvykli

  Thumb up 7 Thumb down 1
 6. LoLec.CZ :

  Ten oblouk je úžasný. Jen obrovská škoda, že hned pod ním je průmyslová zóna. Sice už ne tak škaredá jako v minulosti, ale stále je to jen shluk plechových krabic.

  Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.