Reko. ul. Zámostní, Vilová a Sazečská

Městský obvod Slezská Ostrava připravuje kompletní rekonstrukci ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

Předmětem stavby je rekonstrukce celého uličního prostoru ulic Zámostní, Vilová a Sazečská.

IO101 Komunikace

Ul. Zámostní

Celková délka rekonstruované komunikace je 0,291 km, začátek úprav u křižovatky ul. Sazečská, konec u křižovatky ul. Michálkovická. Je zde navrženo zúžení stávající jednosměrné komunikace na 4,0 až 4,25 m, zřízení parkovacích pruhů a kolmých parkovacích míst. Podél celé komunikace jsou obnoveny chodníky a stávající sjezdy.

Ul. Sazečská

Celková délka rekonstruované komunikace je 0,159 km, začátek úprav je u křižovatky ul. Zámostní, konec u křižovatky ul. Vilová. Je navržená jednosměrná komunikace šířky 3,25 m, stání jsou šikmá 45 stupňů šířky 4,3 m s přesahem 0,5 m do zeleně. Po pravé straně je obnoven stávající chodník šířky 2 m. Vybourá se nefunkční venkovní schodiště na parcele 1164/1 a 1164/9.

Ul. Vilová

Celková délka rekonstruované komunikace je 0,127 km., začátek úprav u křižovatky ul. Sazečská, konec u křižovatky ul. Zámostní. Nový návrh respektuje stávající šířkové uspořádáni – komunikace šířky 6-6,3 m, chodníky šířky cca 2 m. Po levé straně navržena 4 podélná parkovací stání šířky 2 m a délky 6,5 m.

Úpravy na parcele č. 1152/2

Stávající terén ve špičce parcely se srovná /tj. mimo kořenový prostor stávajícího stromu/, osadí se nové lavičky a odpadkový koš. Přes plochu je navržená stezka pro chodce s mlátovým povrchem šířky 1,05. Nová výsadba stromů a osetí bude realizována v rámci SO 801 Sadbové úpravy.

IO 401 Veřejné osvětlení

Demontáž a montáž nového osvětlení na ulici Zámostní.

IO 801 Sadové úpravy

Řeší sadové /vegetační/ úpravy podél ulice Zámostní v souvislosti s její rekonstrukcí. Stávající stromy v blízkosti cesty budou vykáceny. Volná místa mimo ochranná pásma podzemních sítí budou využita k výsadbě pásu keřů na kmínku, vč. následné péče.

Situace záměru

Kácení

Součástí záměru je také kácení vzrostlých stromů prakticky bez náhrady. Od křížení ulic Sazečská a Zámostní ke křížení ulic Zámostní a Vilová nedojde k žádné náhradní výsadbě v uličním profilu. Od poslední zmíněné křižovatky k ulici Michálkovická dojde k výsadbě keřů a Muchovníku Lamarckového (keř ne kmínku). V současné době je však ulice Zámostní plná vzrostlých stromů.

Pohled na vzrostlou zeleň v ulici Zámostní od křížení s ulici Sazečská. Tato zeleň bude pokácena bez náhrady.

Při bližším pohledu můžeme vidět, že okolí stromů není pro růst přívětivý. Neznamená to však, že rekonstrukce, kterou zadal a financuje obvod Slezská Ostrava, bude řešena tím nejlehčím způsobem. Tedy výměnou povrchů v ponechání stávajícího stavu a pokácení zeleně, která by při větší snaze (respektive aspoň nějaké snaze) mohla s velkou pravděpodobností ponechána. Na současném stavu se také podepisují roky neúdržby.

Další stromy, které mají být pokáceny se nachází od křižovatky s ulicí Vilovou po křížení s ulicí Michálkovická. Zde se stromy dokonce nacházejí v pásu zeleně. Po rekonstrukci ulici mají být nahrazeny keři a keři na kmínku. Vidíme zde stejný problém. NEZÁJEM, NESCHOPNOST vytvořit takové podmínky, které by umožnily zdravý a vitální růst stromů.

Je pak až do očí bijící, že obvodu Slezská Ostrava nevadí investovat nemalé peníze do zbytečnosti typu cortenový rám lávky nad Bazaly, ale není pak schopen vyčlenit peníze na důkladnou rekonstrukci ulice, které bude mít aspoň stejné klimatické podmínky, jako před rekonstrukcí. Nemusíme snad připomínat přínos stromů v ulicích. Stínění, zvlhčování vzduchu odparem, zachytávání prachu. Nepřímo se pak absence stromů projeví i na účtech rezidentů, kteří budou více klimatizovat své objektu. Lokalita těchto ulic se totiž svažuje jihozápadním směrem.

Vzrostlé stromy na ulici Zámostní, se kterými se brzy rozloučíme

Jde vidět, že celé záměr rekonstrukce ulic byl ze strany investora nepochopen a skončil jen u potřeby rekonstrukce povrchů a vzniku co nejvíce parkovacích míst v uličním profilu. Přitom lokalita ulic Sazečská, Vilová a Zámostní je charakteristická svou vilovou zástavbou či menšími bytovými domy se vzrostlou zelení. Podobnými záměry se nejen zhoršují mikroklimatické podmínky lokality a celá oblast bude více oteplována, ale zároveň se ztrácí i kouzlo Slezské Ostravy jako luxusnější vilové čtvrti v blízkosti centra města.

zdroj: profily.proebiz.cz

Související články


Komentáře

 1. jvndys :

  konečeně se dočkají ty cesty a celkově ten prostor rekonstrukce, ale ty stromy…. ty které jsou na spodní části zámostní docela chápu, že půjdou dolů, protože ty kořeny s tou cestou udělali za ty roky velké špatné a i jak jde vidět na screenu, tak rostou vlastně z cesty, co ale fakt nechápu je kácení stromů u metrostavu v zeleném pruhu…proč? no a to že se pak ani NENAHRADÍ je úplný vrchol všeho….právě alej dělala zámostní tak kouzelnou

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. jvndys :

  jvndys: okej narazil jsem na vyjádření p. vereše a už takovou velkou míru nepochopení necítím, ale je to velká škoda:(

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Karlos :

  Ochrana stromů při stavební činnosti – Základy Arboristiky
  Víc , včetně ukázek a poučení v adrese https://akela.mendelu.cz/~xcepl/inobio/inovace/Zaklady_arboristiky/Stavebni%20cinnost_komp.pdf

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. Riltr :

  A co takhle vysadby stromu v ochranem pasmu inzenyrskych siti?ono neni uplne tak jednoduche tu nahradni vysadbu umistovat,kdyz ksou vsude site…zvlastni ze kaceni na Gorkeho x Podebradova je ok,vcetne ubytku zelene plochy na jejimz miste ma vyrust ta ohavnost…tam se asi vuli toho vic klimatozovat nebude,co…:)))

  Thumb up 3 Thumb down 8
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Riltr: Gorkého je stavební proluka. Je lepší město zahušťovat dovnitř. Ano, ale i zde bylo přínosné, kdyby byly stromy podél ulice. Je však škoda, že místní, kteří podepisovali petice proti výstavba nevynaložili stejnou aktivitu i pro zvelebení vnitrobloku, kde max. občas technické služby sekají trávu.

  jvndys: To je typické vyjádření politiků, kteří tématu ani moc nerozumí.
  Ano sítě tam jsou, ale jdou posunout.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Tomáš Suchoň :

  Naprostý šok!
  Nejdříve jsem si myslel, že jde o zdravotní prořez, když jsem dnes uviděl tu spoušť, bylo mi do breku. Zlikvidovat takhle vzrostlé a zdravé stromy.
  Ano, vrůstaly do komunikace, ale existují řešení, jak se s tímto vypořádat a stromy zachránit. Samozřejmě dopadlo to jako vždy, tj. úředníkům jde především o minimum námahy a „projektantům“ o rychlé prachy. Dost by mě zajímalo, jak by kvičeli, kdyby se něco podobného dělo před JEJICH domy a byty.
  V projekci se jako architekt pohybuji dvacet let, ale něco takového jsem ještě nezažil.
  Zejména mě udivuje naprostá nekompetentnost OŽP Slezská ostrava, které vydalo takové stanovisko.
  Tady to vypadá spíše na fakt, že celá akce si jela potichu nestandartní cestou, aby se „kamarád projektant“ nemusel moc snažit a přijít s řešením, které by zachovalo charakter ulice Zámostní.
  Upřímně se ptám, kde byli památkáři, kteří se obvykle montují naprosto do všeho.
  Co dostal OŽP, že si dovolili na toto vydat kladné stanovisko?
  Určitě by bylo záhodno, aby se na celý tenhle případ podívali politici a možná i orgány činné v trestním řízení.
  Opravdu vidím, že tady v Ostravě jsme ještě v hlubokém bolševismu, ignoranti na úřadě by už se měli konečně vydat do světa (alespoň do Prahy), aby se trochu poučili, jak dělat svou práci a nesmýčit pouze kolem svých teplých židlí.
  Omlouvám se za ostřejší tón, ale tohle je opravdu hodně silná a plesnivá káva.

  S pozdravem
  Ing.arch. Tomáš Suchoň

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.