Refill Ostrava

Ostrava připravuje plán pro dočasné užíván

Projekt REFILL je zaměřen na dočasné využívání prázdných prostor a ploch v centru města s cílem nastavení jejich dočasného užití jako běžné služby. Jednou z výhod REFILLu je, že se lidem poskytne příležitost si za nízké náklady otestovat a ověřit, zda jsou jejich aktivity (ziskové či neziskové) žádané a životaschopné. Zároveň se tak obyvatelé aktivně zapojí do rozvoje a tvorby nové podoby městského prostoru.

Dočasné užívání je jedním z nástrojů městského rozvoje, který se používá v případě, že je nutné najít nový smysl pro určitou městskou oblast (budovu nebo pozemek) anebo poskytnout podporu nápadům, které potřebují čas na rozvoj.

V současnosti zeje mnoho prostor na území Ostravy prázdnotou. Důvody jsou různé: jejich majitelé nemají v současné době plány nebo dostatečný kapitál pro jejich rekonstrukci, nedaří se jim nemovitost prodat, nalézt stabilního nájemce či pronajmout za požadovanou cenu. Majitelé takových pozemků či nemovitostí, namísto čekání, co s prázdným prostorem (což představuje postupné zhoršování stavu nemovitosti a zároveň každoroční zdaňování ze strany obce), mohou prostory nabídnout k dočasnému využití.

Lidé z kulturní scény hledají studia, start–upy zase pracovní prostory a kanceláře a sociální iniciativy místa pro realizaci svých nápadů. Proč nechat opuštěné pozemky ve středu města chátrat, když z nich můžeme vybudovat komunitní zahradu a posílit tak sociální inkluzi? Nová touha navrhnout svůj vlastní městský prostor se stává v evropských městech rozšířeným jevem.

Jelikož se také podílíme na projektu, je pro nás velmi důležité, aby se povědomí o tomto záměru dostalo k co nejvíce lidem, kteří by měli zájem o prostory nebo naopak soukromí majitele, co by prostory mohli poskytnout.

Jak se zapojit?

Dočasné užívání dlouhodobě opuštěných prostor je moderním nástrojem pro rozvoj města právě díky lidem, kteří se do něj zapojují. Hledáme jak poskytovatelé prostor, tak kreativce, kteří mají nápad, jak je smysluplně využít.

Abychom celou platformu spolupráce a proces poskytování prostor nastavili co nejlépe, tak aby jej Ostravané mohli co nejjednodušeji využívat, chceme znát také Váš názor a podněty, a proto zahajujeme průzkum. Formu a rozsah Vašeho zapojení si můžete vybrat sami podle toho, kolik času můžete projektu věnovat. Děkujeme!

Mám nápad nebo názor

Mám prostor

Průzkum běží do 15. března 2016. Věříme, že po jeho vyhodnocení budeme schopni lépe připravit platformu spolupráce občanů a poskytovatelů prostor tak, aby dočasné užívání budov či prostranství Ostravanům skutečně vyhovovalo a bylo pro ně užitečné.

Jaké výhody může dočasné užívání přinést Ostravě?

Volné budovy jsou pronajímány za výhodných podmínek na předem dohodnuté období.

Vlastník může generovat příjmy, nájemníci mají přístup k levným prostorám a město může být jen spokojeno, protože méně opuštěných prostor znamená větší ochranu před zanedbáváním.

Zní to velmi rozumně a elegantně – situace, ve které více či méně všichni účastníci mohou profitovat. Přesto, dle zahraničních odborníků, není vždy snadné této win–win situace, jak se na první pohled jeví, dosáhnout.

Aktuální dění můžete sledovat na FB profilu Refill Ostrava

Pro další informace navštivte webové stránky refillova.cz

 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.