Realizace uzlu Ostrava se posouvá

Modernizace železničního uzlu Ostrava se odkládá, stavba za 25 miliard začne nejdříve v roce 2028, uvedl web zdopravy.cz

Město o dalším odkladu nemá informace. Chce úpravu přednádražního prostoru.

Práce na modernizaci železničního železničního uzlu Ostrava nezačnou dříve než v roce 2028. Deníku Zdopravy.cz to potvrdila Správa železnic. Hlavním důvodem posunu termínu je připravovaná investice samosprávy. Statutární město Ostrava plánuje úpravu přednádražních prostor s přímou návazností na vyústění podchodů frýdlantských i bohumínských nástupišť. Přestavba za 25 miliard měla podle původních předpokladů začít o tři roky dříve, tedy v roce 2025.

„Čeká se na dokumentaci ze strany města, která bude ve stejné fázi rozpracovanosti jako naše investice. Obě stavby musí jít do realizace společně. Bez dokončeného přednádražního prostoru by totiž nebylo možné zajistit přístup na nástupiště. Město tuto novou investici v tuto chvíli projektuje,“ uvedl tiskový mluvčí Správy železnic Jan Nevola.

Průběh přípravy ovlivňuje podle Správy železnic také neočekávané prodloužení řízení o umístění stavby. Ze strany Krajského úřadu Moravskoslezského kraje byly totiž podle ní vzneseny připomínky s velmi krátkou dobou na jejich zapracování. Konkrétně šlo o pouhé dva měsíce, během kterých nebylo možné některá požadovaná stanoviska získat.

„Zástupci úřadu naši žádost o prodloužení termínu zamítli. Z našeho pohledu lhůta neodpovídá rozsáhlosti této stavby. Kraj nicméně územní řízení zastavil, proti čemuž se Správa železnic letos v lednu odvolala. Odvoláním se bude zabývat Ministerstvo dopravy,“ dodal Nevola.

Město nemá o zpoždění informace

Náměstkyně primátora Ostravy Zuzana Bajgarová uvedla, že o odkladu zahájení stavby nemá informace. „Je pravdou, že statutární město Ostrava a Správa železnic musí propojit projekty. Dohoda mezi Správou železnic a městem je taková, že začátkem roku předložíme vybraný návrh řešení k realizaci a budeme řešit koordinaci staveb. Toto jednání by se mělo uskutečnit ještě v tomto měsíci. Na společných jednáních opakovaně zaznívala diskuze o tom, které části a kdy budou zahájeny, aby se stavby zkoordinovaly. Rozhodně se však nehovořilo o tom, že by naše stavba měla zdržet realizaci stavby Správy železnic o tři roky,“ uvedla Bajgarová.

Podle ní byl variantou posun zahájení i možnost prací na jiných úsecích. „Naopak na jednáních zaznívalo, že sama Správa železnic, a to bez ohledu na skutečnost, že již má podanou žádost o územní rozhodnutí, bude z důvodu na vlastní straně projekt upravovat, což má také dopad do termínů. Nemáme ani informaci o problémech s řízením, dodala.

Bajgarová uvedla, že Správa železnic podala žádost o územní rozhodnutí k řízení bez projednání faktické dokumentace s městem jako vlastníkem dotčených pozemků. „Projednávala pouze koncept řešení. Samotná dokumentace má zásadní dopady do majetku města, a s ohledem na nahrnované řešení, považujeme za nutné, aby došlo k úpravě projektu Správy železnic na pozemcích města, tedy v předprostoru výpravní budovy, který musí získat vyšší kvalitu a musí umožnit nutnou úpravu přestupního terminálu města. Popsané skutečnosti jsou předmětem opakovaných jednání o spolupráci a dohod mezi statutárním městem Ostravou a Správou železnic,“ upřesnila.

zdroj + celý článek: zdopravy.cz

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Mám pocit, že platí Parkinsonovy zákony. Představitelé města řeší věci typu šterkových záhonu na smyčce trolejbusu či muralu na Bazalech a pak nemají čas se věnovat přestavbě železničního uzlu.
  Do roku 2028 by železnice mohla, alespoň uklidit ten nepořádek okolo trati mezi hlavním nádražím a Ostravou-střed.

  Thumb up 45 Thumb down 0
 2. VAVRAC ROBERT :

  ANO

  Thumb up 0 Thumb down 9
 3. Franta :

  Strašně úsměvné, jak náměstkyně Bajgarová tvrdí, že neví o žádném odkladu termínu realizace celé ohromné stavby, ale sami na městě absolutně překopali v létě prostor, které samo město takto chtělo od roku 2016 a nyní vlastně pořádně ani neví, co v předprostoru chtějí. Že náměstkyně ani netuší, jakou to má návaznost na celý projekt jsme si již zvykli. Velmi neprofesionální.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 4. Jakub :

  Nejvíce fascinující je, jak Ostrava nedokáže udělat v podstatě žádný velký projekt, neustále jim něco chybí, něco nemají, něco odsouvají a posouvají, případně na to zrovna změní názor a tudíž se to musí celé přepracovat. Viz prodloužená Rudná, „špunt“ na Místecké, nový „mrakodrap“ u Karolíny, přestavba uzlu „Frýdlantské mosty“, Věžák na Ostrčilce a teď, světe div se, nejde ani kousek přednádražního prostoru a kvůli toho odsuneme o další 3 roky přestavbu ostravského uzlu. O minimálně 3 roky kvůli totální neschopnosti ostravské politické scény cokoliv sankcionizovat u společností, kterým něco zadali či se vůbec na něčem shodnout, dohodnout a něco pro to opravdu udělat. :-D Smekám klobouk. :-)

  Thumb up 37 Thumb down 0
 5. petrK :

  Vítek: kdepak, štěrkové záhony neřeší asi nikdo, to je prostě něco, co se nějakým způsobem děje… tady se spíš poslední roky veškeré úsilí soustředilo na koncertní halu a černou kostku, abychom byli světoví a bylo nám co závidět.

  Thumb up 10 Thumb down 7
 6. zerdě :

  já jsem si říkal, že ta rekonstrukce má proběhnout nějak moc brzy, radši počkejme, Ostrava je jen 3 největší město v republice, ono se třeba ukáže, že ta rekonstrukce by nereagovala na požadavky moderní doby, takže pro jistotu by se nemělo rekonstruovat vůbec, protože by to stejně zastaralo

  Thumb up 5 Thumb down 4
 7. jvndys :

  co mě jako mimoostravského štve s uzlem nejvíc je vlakotramvaj do orlové, resp. karviné, protože ta je na tomhle projektu existenčně závislá

  Thumb up 10 Thumb down 3
 8. Hrdý Ostravak :

  S napětím očekávám,kdy bude odložen projekt koncertní haly.

  Thumb up 34 Thumb down 7
 9. Aleš :

  Hrdý Ostravak:
  A taky černé kostky. Ta se staví na papíře už od roku 2004. Čekám na další modernější vizualizace kolem roku 30.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 10. Luman :

  Vždycky to dříve byla otázka peněz. Teď jich je už nějakou dobu dostatečně díky EU fondům pro restrukturalizaci. A realita? Neschopnost je do nebe volající. Už nevím, co mám zahraničním hostům říkat, že bydlím v takové díře.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 11. Vojtěch :

  Hala bude mít všechna povolení za pár týdnů a kostka má po 20 letech odtacni titul a příští rok se může začít stavět. Nemichejme jablka a hrušky dohromady. Něco se daří, něco ne. Důležitější je, že jakmile se začne stavět, musí to STÁT za to.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 12. Bokeone :

  Shrnu to do jediného slova a doufam, že tím urazím co nejvíc liďí:…MAMULOV….!!! (nemá to hlavu ani patu, ale hlavně ať co nejvíc bouráme a pak se tam něco vmastí…niet analoga…)

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.