Zahájení výstavby leteckého cargo terminálu

Na letišti Ostrava-Mošnov proběhlo slavnostní zahájení stavby Cargo terminálu Jih.

„Nový cargo terminál o výměře více než 4 500 m2 bude napojen přímo na odbavovací plochu a bude disponovat dostatečnou manipulační plochou pro příjezd a vykládku kamionů a dodávek.  Součástí výstavby jsou i příslušné letištní manipulační plochy i plochy ve veřejné části letiště. Terminál bude také disponovat technologiemi umožňující kompletaci nákladu na letecké palety a kontejnery,“ řekl generální ředitel Letiště Leoše Janáčka Ostrava Jaromír Radkovský.

Střecha terminálu bude osazena fotovoltaickými panely s celkovým výkonem cca 300 kW, které sníží energetickou závislost letiště na vnějších zdrojích i celkové emise letiště.

Náklady na výstavbu terminálu v hodnotě cca 137 mil. Kč budou kryty úvěrem a vkladem Moravskoslezského kraje, který je vlastníkem letiště. „Pro rozvoj našeho regionu je mošnovské letiště nepostradatelné. Jeho umístění v dosahu krajského města je důležité pro investory a developery, kteří hledají nová místa pro svůj obchod. Proto Moravskoslezský kraj letiště a jeho záměry podporuje, konkrétně na nový terminál přispěje 85 milionů korun, a to zvýšením základního kapitálu letiště. Jsou to zodpovědně investované peníze, zájem o nákladní leteckou přepravu roste a rozšíření kapacit pro tyto účely je pro rozvoj letiště zásadní,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že minulý rok byl pro Letiště Ostrava zlomový, po dlouhém období dosáhlo kladného hospodářského výsledku.

Realizátorem stavby je firma HSF System a.s. Předpokládané ukončení výstavby je plánováno na podzim 2023.

V současné době jsou z ostravského letiště provozovány pravidelné cargo spoje společnostmi DHL do Lipska, UPS do Kolína nad Rýnem. Důležité spojení s Asií zajišťuje společnost EGT Express, která využívá letadla společností Uzbekistan Airways.

zdroj text: Tisková zpráva

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.