Smuteční síň Otice

Fotografie dokončené smuteční síně v obci Otice. Stavba získala cenu J. M. Olbricha za novostavbu v letech 2015–2016.

Investor: Obec Otice
Projektant: STUDIO-D Opava s.r.o.
Autor: Bc. Pavel Hendrych, Ing. Ondřej Kubesa, Ing. arch. Lubomír Dehner
Interiér: Ing. Josef Barták, FORM CZ a.s.
Stavební část: Ing. Jiří Šafránek

Smuteční síň je umístěna před hřbitovem v Oticích, který je charakteristický ohradní zdí a márnicí z pohledových cihel. Urbanistický prostor negativně ovlivňují sousední průmyslové areály, provoz na blízké komunikaci a venkovní vedení vysokého napětí. Tyto faktory, spolu s respektováním stávajícího přístupu na hřbitov podstatně ovlivnily velikost a tvar objektu.
Srozumitelná urbanistická a architektonická forma vychází ze středového principu, jehož těžištěm je průsečík několika urbanistických os. Snažili jsme se citlivě osadit stavbu do určeného území a vytvořit jasnou osnovu vnějšího i vnitřního prostoru včetně jejich propojení výrazným prosklením.
Materiálové řešení odráží sousední prvky – pohledovou cihlu a černou barvu kovaných hřbitovních vrat. Třetím materiálem je dřevo, které je použito na mobiliáři –venkovních a vnitřních lavicích a trelážích pro popínavé růže. Pro jednoduchý interiér síně je charakteristické nepřímé denní a umělé osvětlení.

Hlavní myšlenkou návrhu je dominantní účinek vstupního portálu stavby ve směru hlavního přístupu. Jeho jednoduchá forma nekonkuruje historické hřbitovní zdi se zdobnou kovanou bránou, která si spolu s márnicí nadále zachovává svůj osobitý charakter. Přístupový chodník je zachován a doplněn novými zpevněnými plochami, které prostor rozšiřují a sjednocují. Nástupní rozptylovou plochu doplňuje mobiliář (lavičky, koš, zábranové sloupky, zeleň a osvětlení).  V další etapě bude dotvořen nástupní prostor – kvalitní zeleň, plochy z přírodních materiálů, nové zděné oplocení navazující na stávající kapličku a paraván oddělující prostor pro ukládání hřbitovního odpadu.

zdroj: stavbaweb.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.