Rada Ostravy neschválila změnu ÚP po VTPO

Rada města Ostrava neschválila změnu územního plánu, kde se měl rozšiřovat Vědecko technologický park Ostrava. Přesněji do lokality lesoparku Myslivna. Pozemky se měly změnit zpět na ornou půdu, lesy, louky a veřejná zeleň.

Žádosti městského obvodu Poruba o změnu územního plánu pro lokalitu Myslivna a její zařazení na seznam území pro trávení volného času ostravské zastupitelstvo na svém březnovém zasedání nevyhovělo. Město si tak ponechalo možnost umístit do lokality Vědeckotechnologický park, o jehož výstavbu usiluje. Informoval o tom primátor Tomáš Macura.

„Důvodem zamítnutí žádosti městského obvodu je, že stále ještě nemáme definitivní jistotu, že se podaří v rámci města vyhledat alternativní lokalitu pro umístění projektu rozšíření Vědeckotechnologického parku. Změna územního plánu pro Myslivnu by současně znamenala znehodnocení pozemků, které v této lokalitě vlastní jak město, tak soukromí majitelé. Toto znehodnocení by pro město znamenalo ztrátu řádově 80 milionů korun, pro soukromé subjekty až 60 milionů korun. Tuto ztrátu by samozřejmě někdo musel nahradit,“ vysvětlil primátor Macura.

Zastupitelstvo města současně rozhodlo o přerušení příprav na realizaci projektu rozšíření Vědeckotechnologického parku na území Myslivny.

„Obě tato rozhodnutí mají společného jmenovatele v tom, že nejprve musíme mít jistotu, že na území města existuje lokalita, ve které se dá tento projekt zrealizovat. Odpověď by mohla přinést i v těchto dnech zadaná urbanistická studie pro oblast mezi Novou Karolinou a Dolní oblasti Vítkovic, kde si ten park já osobně představit dovedu,“ řekl Tomáš Macura.

Výsledky studie by mohly být známy přibližně za půl roku.

Je nutno připomenout, že studie pro alternativní umístěni vznikly již v květnu roku 2016. Tedy téměř před rokem. O těchto studiích jsme psali článek. Celou 103 stránkovou studii o alternativních umístěních si můžete přečíst ZDE. Zpracování studie do oblasti Karolina-DOV má trvat půl roku. Máme tedy téměř promarněný rok a půl… Kdyby se koncepce městského rozvoje ÚHA nezasekla v 70. letech minulého století, vědecké ghetto uprostřed lesoparku by se řešit nemuselo.

zdroj citací: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Přesně tak by se to mělo dělat. Stavět město dovnitř a ne na okraj. A hlavně používat ty brownfieldy uprostřed města !!!

  Thumb up 24 Thumb down 0
 2. skelet :

  Příští rok jsou komunální volby, takže to je další rok zdržení. No a po volbách se prohlásí, že jiné umístění není možné. Pokud by tlačili VTP v Myslivně teď před volbama, tak ty volby v Porubě projedou. A o tom to je..

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. Nimrod :

  No roli v tom hraje taky to, že akcie VTPO bude přebírat kraj. Chce z něj vytvořit Moravskoslezské inovační centrum, takže je otázka, zda tu iniciativu rozšíření nepřevezme v budoucnu kraj. Logiku by to mělo.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Balde :

  Nimrod: proč se nedomluvi s Hotelovým domem Jindřich ti hledají nájemce aby mohli začít rekonstruovat http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/hotelovy-dum-jindrich-stale-chatra-za-barevnym-plotem-20170303.html

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. Rasta :

  Balde: Jindřich asi nebude to pravé místo k rozletu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. nototo :

  „Odpověď by mohla přinést i v těchto dnech zadaná urbanistická studie pro oblast mezi Novou Karolinou a Dolní oblasti Vítkovic, kde si ten park já osobně představit dovedu.“ – Byla na to soutěž? Že se jí magistrát nechlubí, kdopak tu studii řeší? Co dělají novináři? Já nic na internetu za poslední měsíc nenašel. Zdá se mi, že karavana hází lidem drobty a ve velkých projektech jede dál svou cestou… Doufám, že tam nenavrhnou výpadovku nebo estakádu. Takový důležitý projekt a nikde ani slovo, tak hlavně že pak může Ostravak psát, jak se místní omladina spolčila s ODS…

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Ondra :

  Prostor mezi DOV a Novou Karolínou patří Eurovii, Vítkovicím, Vítkovice Doprava, ČD, AWT a SŽDC, pro představu: http://www.imagehosting.cz/?v=ovamgm.png . Vše co je ZELENÉ patří Ostravě, jak Slezské tak Moravské.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. kdojekdo :

  Ta mapa je hodně zavádějící a nepřesná nejen v detailech, matení lidí.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 9. Nimrod :

  Ondra: Konečně si toho taky někdo všiml, dobrá práce. Většina pozemků „mezi“ DOV a Karolinou prostě není města. A pokud má studie sloužit jako vyhledávací pro VTPO, tak nevím, proč by na to měla být soutěž. Na jednu stranu se tu kritizuje velká časová prodleva, na straně druhé by zadáním soutěže vznikla mnohem větší.
  Soutěže podporuju, ale je třeba s nimi nakládat s rozmyslem – nemůžeme jít od jednoho extrému (žádná soutěž) k druhému (všecho bude pod soutěží). Věřím, že VTPO bude v lokalitě pole u Myslivny (ne lesoparku!)

  Thumb up 3 Thumb down 3
 10. cvokař :

  „znehodnocení pozemku“? Co to je za hovadina! Ty pozemky orné půdy někdy nějací spekulanti papírově změnili na občanskou vybavenost (a také je před tímto rozhodnutím důsledně zkoupili do posledního, aby podvodem vydělali) pak se můžou cítit „znehodnoceně“! Ale pokud jsou ty pozemky vlastněny historicky, tak o žádné znehodnocení nejde!!! Primátor Macura mele kecy, podvodník…

  Thumb up 1 Thumb down 4
 11. donc :

  Alespoň cestu tam už udělejte, ať se něco děje.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. JSjr. :

  cvokař:
  1. Většinu pozemků vlastní město, dále různí soukromníci.
  2. Vy by jste se soudně nebránil, kdyby Vám někdo znehodnotil pozemek?

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.