Propojení Francouzská – Rudná

Ulice Francouzská v Ostravě-Porubě bude nově přímo napojena na ulici Rudnou.

Předmětem záměru je realizace přímého propojení mimoúrovňové křižovatky na I/11 (ul. Rudná) s křižovatkou Francouzská – Nad Porubkou s okružními křižovatkami na obou koncích. Stavbou dojde k úpravám směrového a výškového vedení trasy propojení. Celý úsek řešené nové komunikace je veden v zastavěném území obce.


Ve stávajícím stavu je napojení oblasti kolem křížení místní komunikace (MK) ul. Nad Porubkou a MK ul. Francouzská na rampu F ul. Rudná (sil. I/11) řešeno závlekem dl. 530 m přes další stykovou křižovatku. Blízký areál lehkého průmyslu je obsluhován přes ul. Nad Porubkou. Z výše popsaného stavu spolu s faktem, že křižovatka ul. Nad Porubkou a Francouzská a dále napojení na rampu F je z hlediska intenzity dopravy dosti zatížená, vyplývá, že stávající řešení dopravní situace v této oblasti je po stránce bezpečnosti a kvality života nevyhovující.


Celková délka hlavní trasy Propojení Francouzská – Rudná (SO 101) je 0,338 km (0,379 km měřeno mezi středy okružních křižovatek. Délka obslužné komunikace k napojení průmyslové zóny (SO 111) je cca 0,390 km. Součástí stavby jsou také přeložky stávajících pěších a cyklistických komunikací a výstavba nových stezek pro pěší a cyklisty zajišťujících propojení všech směrů v území z hlediska nemotoristické dopravy. Stavba vyžaduje přeložku vodoteče Porubka.


Veškeré komunikace jsou vedeny v obrubách a povrchové vody jsou po předčištění pouštěny přes retenční objekty do toku Porubka. Obě okružní křižovatky jsou jednopruhové a čtyřramenné. Součástí jednopruhové okružní křižovatky (JOK) na rampě F je také bypass.
Pro překonání toku Porubka jsou navrženy dva mostní objekty (SO 101 a SO 111) a z důvodu členitého terénu zárubní zeď max. výšky cca 3,10 m podél SO 103, resp. SO 122.


Součástí stavby je ucelený soubor cyklostezek, pěších komunikací a smíšených stezek pro pěší a cyklisty, úprava zastávky MHD, nové veřejné osvětlení v rámci celé stavby a vyvolané přeložky stávajících inženýrských sítí. Včetně přeložky toku Porubka.
Novostavba bude stavbou veřejně dopravní infrastruktury, kdy bude sloužit k lepšímu propojení ul. Francouzská a Nad Porubkou s Rampou F MÚK na ul. Rudná pro všechny druhy automobilů. Dále bude zajišťovat bezpečný pohyb pěší a cyklistů v dané oblasti tím, že dojde k doplnění/propojení stávajících cyklostezek a komunikací pro pěší a ke zřízení nových přechodů pro chodce a přejezdů pro cyklisty.

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. balde :

  konečně, za mě tento projekt na stupnici důležitosti jako nová ulice mostní, možná i výše, protože pro některé to je za trest projet tou křižovatkou.

  Thumb up 17 Thumb down 0
 2. Jeremiketola :

  Toto je teprve investicni zamer/studie?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Vašátko :

  vypada to dobre vyresene, toto je jeden z mala projektu ktere budou fungovat (jen muj nazor)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. donc :

  Hurá, už jenom kruhový objezd by to zrychlil.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. aggu :

  Vašátko: Které projekty „nefungují“?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. vaclav :

  Za mě osobně to je jeden z nejdůležitějších porubských projektů, který výrazně zlepší dopravní situaci. Další pak je Severní spoj a samozřejmě prodloužená Rudná.

  A jen malá odbočka: jakmile bude dokončena prodloužená Rudná a propojení Rudné s Francouzskou, tak si myslím, že by si celá ulice 17. listopadu od křižovatky Vřesinské po Slovan zasloužila architektonickou soutěž na její úpravu a rekonstrukci. Je to druhá nejdůležitější porubská tepna hned po Hlavní třídě s ohledem na instituce, které jsou zde umístěny a jakou funkci plní. A když se člověk koukne v jakém stavu je příjezd do Poruby od dálnice, samotná cesta, chodníky, parkoviště, zastávky MHD, zeleň a přístupy k tak důležitým institucím, jako je nemocnice, VŠB a napojení na Hlavní třídu, tak je to velká škoda. Ta ulice i Poruba si to zaslouží, už jen za to jak nyní trpí. Mělo by to pozitivní dopad.

  Thumb up 29 Thumb down 0
 7. hana :

  chybí jen kdy

  Thumb up 5 Thumb down 0
 8. Rdm :

  O tom jste psali před více než rokem, čekal bych tedy spíše nějaký termín realizace
  https://www.msstavby.cz/propojeni-ulic-francouzska-rudna-26-01-2018/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. thrpst :

  Otázka je kdy? Už včera bylo pozdě.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. balde :

  jinak nechápu proč, když jsou zase Svinovské moty poloprůjezndé tam nedali aspon ty provizorní semafory

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Adam :

  Kdy to začne a kdy bude hotovo?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Pet Sam :

  Porubáci by měly sepsat petici za urychlení výstavby. Je to tam strašné!!

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. JSjr. :

  Pet Sam: Projekt by už dávno byl, ale zdržují jej a hážou do něj vidle stejní lidé, kteří protestují proti nové tramvajové trati v Porubě.
  Mimochodem tihle škodiči napadají i Severní spoj a další významné projekty na území města.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.