Proměny Ostravy #68

Ostrava-Zábřeh. Křižovatka dnešních ulic Dolní X U Hrubků.

30. léta 20. století
promeny ostravy

2011
promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. ridick777 :

  Tohle je brutalni, kam zmizel ten potok ?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Aleš :

  Zábřežka? Ta je již desítky let zatrubněná. Bydlel jsem v této lokalita padesát let, takže to okolí znám dokonale. Zábřežka se objevuje v otevřeném korytě až v Pískových dolech. Ale je možno ji poslouchat a podle zvukových stop vysledovat…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. acdlcia [msstavby.cz] :

  Nebýt toho domu v pozadí nevěřil bych že je to stejné místo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Aleš :

  Ten dům v pozadí je bývalý obecní chudobinec a co já pamatuji, tak internát Střední zemědělské školy. Za ním stojí budova základní školy. To sídliště okolo vzniklo ve dvou etapách – nejprve svépomocná výstavba zaměstnanců Vítkovických železáren z let 1959-1963, ty paneláky jsou družstevní z let 1989-1992. Andrýskův statek již neexistuje

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Miv :

  Jak už jsem psal, tento seriál je naprosto úžasný. Díky za něj. Tyto kontrasty mě vždycky pobaví. Zmizení té řeky je pro mě překvapení. Tuší někdo kolik takových řek pod zástavbou Ostravy zmizelo? Zdá se mi, že je to spíše výmečné …

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Crazym :

  Snaha o měnění způsobu přirozeného pohybu vody v přírodě není v historii lidstva nic nového ale je fascinující jak se lidé nejsou schopni se z té historie poučit.
  Tou ulicí jsem kdysi tři roky jezdil do školy a díky vašem seriálu vím zas o něco více o historii toho místa, díky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Tomas T. :

  Crazym: No nevim co nyní konkrétně myslíte. Ten potok je zatrubkovaný 30 let, možná i více (nevím). Ale co pamatuji tak s tím nikdy problém nebyl, že je to zatrubkováno, ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  hezky vybrano

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. historik :

  Mohl by autor scanu upřesnit ta „30. léta“? Cca od 12/1933 už by tam měly být zapíchané sloupy TV a ne jen koleje (vedly z levé strany snímku nahoru, k chudobinci) – sloupy však není vidět. Elektrický provoz Komárka začal od konce 03/1934.
  Děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Crazym :

  Tomas T.: Nemyslel jsem to konkrétně. To, že je to zatrubkováno a nikdy s tím problém nebyl ale neznamená, že to je v pořádku. Historie nás poučila, že rychlý odvod vody z krajiny není to správné ořechové. Historii ale už nezměníme, tak by jsme se z ní aspoň měli poučit.
  Konkrétně tohle mě zaujalo, nevěděl jsem, že v tom místě vedl potok (říčka), ani, že se jmenuje Zábřežka a podle té fotky mostu a koryta nebyla zanedbatelná. Znám to tam, sídliště jsem stavěl a jezdím tam na kole kolem Odry a nikdy si nevšiml kde se napojuje. Možná je to tím, že je napojená na slepé rameno a není vidět od řeky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Crazym :

  Tak jsem ukojil svoji zvědavost a hledal na mapách: http://www.mapy.cz/s/90I4 a s úžasem zjistil, že je tam dokonce i ulice pojmenovaná Říční, na mapě sice není pojmenování toho toku ale je tam naznačen. O slepém rameni Odry vím a přestože jsem tam tolikrát jel kolem jsem si toho nevšíml asi proto, že jsem to považoval za stoku. A to že je to od ulice U Hrůbků zatrubkováno jsem nevěděl vůbec. Zas jsem chytřejší… :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Tomas T. :

  Crazym: Jestli jsem to dobre pochopil, tak ta zabrezka prameni nekde v hrabuvce? Nebo nevi nekdo odkud presne vede?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Pramení v Bělském lese. Přidávám trasu původního toku – http://goo.gl/WCKRP7

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. Crazym :

  acdlcia [msstavby.cz]: Jů, to čumím, to se mi líbí, nejlepší na té mapě je to naznačení současných tahů a ramena Odry před tím nesmyslným narovnáním.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Tomas T. :

  acdlcia [msstavby.cz]: Ta zelena barva je nejaky jeji pritok? A nevite jak je to technicky provedeno? treba je zajimave jak to prevedli pres zeleznicni trat smer nadrazi vitkovice, nebo pres rudnou, protoze treba ta trat je v zarezu. Jestli se to podarilo vyspadovat nebo je tam nejake precerpavaci zarizeni…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Ten přítok je nyní sveden spolu s ostatními potoky z Hrabové do Ostravice – http://goo.gl/maps/0AD7E
  Technické podrobnosti možná budou popsány v zákoutích oněch stránek věnovaných Zábřežce.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.