Proměny Ostravy #374

Nárožní pohled na obchodní středisko Kotva v Ostravě-Zábřehu.

1977

2017

zdroj: FB Lexikon Jihu

Související články


Komentáře

 1. balde :

  vubec necitim rozdil 😀 kvalitativni

  Thumb up 10 Thumb down 1
 2. jeremiketola :

  Ona ta Kotva byla kdysi docela pekna…

  Thumb up 17 Thumb down 3
 3. David :

  každý barák je svým způsobem pěkný… jen do té doby než na něj pověsíte 100 nevzhledných reklam.
  Doufám, že i tenhle objekt a hlavně okolí má Ostrava-Jih v plánu zvelebnit – popraskaný asfalt už by po 40 letech mohli opravdu nahradit dlažbou, zastávka u Kotvy by si taky zasloužila nějakou estetiku, jinak to celkově pořád vypadá jako komunistické nákupní centrum, trošku barevnější :)

  Thumb up 20 Thumb down 1
 4. donc :

  Ano, ta auta se změnila, ty baráky reklamy a barvičky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. marie :

  O křižovatce se mluví už dávno – viz https://www.msstavby.cz/rekonstrukce-krizovatky-kotva-23-07-2014/
  Ale nedávno jsem zahlédla vizualizaci cyklostezky v tomto prostoru, nevzpomenu si kde, takže kdoví, jak a hlavně KDY to skončí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Rýša :

  Hnus. Takhle se stavělo za socialismu. Člověk nevěděl, jestli je foceno v Ostravě, Brně, Olomouci, Praze…., vše na stejné brko.

  Thumb up 7 Thumb down 12
 7. Aleš :

  Rýša:
  Těší mne, že dnes stavíme mnohem lépe, třeba supermarkety typu LIDL, že? Ono se totiž až podle vývěsního štítu pozná, zda se jedná o další hangár super- nebo hypermarketu, multikino nebo objekt výrobního charakteru. A ta satelitní městečka individuální rodinné výstavby, to je teprve „lahůdka“… Takže si oba režimy nemají navzájem co vyčítat.

  Thumb up 18 Thumb down 7
 8. Ambry :

  Nechápu, co je na té hnusně šedé komunistické Kotvě a okolních panelácích pěkného…

  Thumb up 8 Thumb down 6
 9. Crazym :

  Ta hnusná šedá komunistická Kotva a první čtyři G-OS, Bichleráky http://screenshot.cz/Z1A1S/ za ní byly na dobu vzniku (1965) pěkný luxus, mít pod barákem spoustu obchodů a služeb a tramvajové zastávky hned tak někdo neměl :-) Z dnešního pohledu je to samozřejmě mimo standardy ale při správné údržbě to může sloužit ještě hodně dlouho hlavně lidem s průměrnými příjmy. Mmch zkuste dneska ubytovat takové množství lidí na tak malém prostoru a přitom relativně vzdušně… Tam chybí snad jen větší možnost parkování, protože v době vzniku se jaksi nepočítalo, že každý pracující člověk bude mít auto natožpak dvě jak je dnes normální. Já osobně nemám paneláky rád, snad proto, že jsem je kdysi u Bytostavu stavěl ale to bylo až v době kdy se to hodně pomrvilo a s architekturou to na rozdíl od tohodle už nemělo nic společného, viz Údolí paroháčů (Dubina) ale nezavrhoval bych ty paneláky, už jsem viděl pár bytů kde bych klidně bydlel, je to spíš o poloze :-)

  Thumb up 22 Thumb down 2
 10. Tom :

  Aleš: je sice pravda, že v Česku se na velkou architekturu nehraje,ale rozhodně se staví mnoho lepších věcí než za komunistů. Sorry ale byla to svinska doba a většina staveb byla ohavnych. Chápu že paneláky měly opodstatnění,ale sídliště typu Dubina proste nejsou hezká. Jsem rád,že už tam bydlet nemusím a můžu bydlet v domě z 30. let. Btw opravdu nechápu,proč tady pořád někdo nostalgicky vzpomíná na krásnou socialistickou Ostravu. Ka jsem ji zažil a byl to hnus.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 11. aggu :

  Tom: Takhle paušalizovat se nedá…
  Co to jsou „lepší věci?“ Ano, konkrétně Dubina je průšvih a vypadá tak jak vypadá z objektivních důvodů, které vznikly v době výstavby (občanská neposlušnost ;) Část Poruby vznikla jinak a dnes je hodnocena lidmi kteří tam bydlí jako dobré místo k životu. Další část Poruby už soudruzi finančně neutáhli, vypadá hůře, ale pořád je to „ucházející“ urbanismus, který se zase projeví velice jednoduše – lidi i tam chtějí bydlet. A tak se můžeme posouvat po Ově ještě 50 řádek…
  Kolik čtvrtí (třeba velikosti Poruby, z tužky urbanisty a se vší infrastrukturou) za posledních 30 let vyrostlo? Ne jen v Ostravě, v celém Česku?
  0.
  Ano, centrum města soudruzi úmyslně zdevastovali, což přispělo k tomu, že se historicky znemožnili a místní ÚV mělo mít už dávno doživotní zákaz pobytu ve městě až do desátého kolena.
  A zase na druhou stranu fungovala z dnešního pohledu až neuvěřitelná věc – část investice do výstavby šla na uměleckou tvorbu, která byla součástí díla. Třeba v případě Kotvy Urubovy reliéfy, kteří současní troglodyti odsekali. (název oné firmy lze jednoduše dohledat na ostravskesochy.cz). Atd. Atd.
  Život je složitější ;)

  Thumb up 11 Thumb down 0
 12. davidb :

  aggu:
  S tou uměleckou tvorbou naprosto souhlasím.
  Při výstavbě vznikaly sochy, reliefy, malby apod.
  Myslím, že se vymýšlí zákon, že při veřejné výstavbě musí jít % na uměleckou činnost.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. aggu :

  Jedna novodobá „Poruba“ ze zaostalé a chudé východní země, které mají echt-češi ve zvyku se smát:
  https://archimatika.com/en/projects/comfort-town
  PS: tohle znamená „postavit novou čtvrť“, ne 4 baráky a doprostřed vrazit fikus.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 14. Tom :

  aggu: Život je složitější. Stará Poruba je určitě fajn,ale v rámci socialistické architekury. Navíc je to spíše výjimka,většina sídlišť je průser a myslím si,že dá hodně práce přesvědčit někoho o opaku. Proč nevyrodtlo za posledních 30 let žádné sídliště? Možná proto,že nebylo potřeba. Tak,kde jsou zájemci se staví,třeba Praha,Olomouc. Tak,kam se nikdo nehrne,se asi moc stavět nemusí. Ostravu mám rád,ale adorovat socialistické hrůzy nemá cenu. Většina bytových čtvrtí na západ od nás vypadá líp. To možná stojí za zamyšlení.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 15. aggu :

  Tom: Vynechme ideologické přívlastky. Buď je to dobré nebo blbé. Poruba asi blbě udělaná není. A ostatní sídliště nejen v Ově (až na samozřejmé výjimky) taky ne. Lidi v nich bydlí rádi a že je panel levnější než cihla taky zjevně nikomu nevadí.
  Ano v Ostravě v posledních letech nebyla potřeba (logicky) stavět nová sídliště. Ale to je pryč. Schválně, kolik má obří agentura Residomo v Ostravě volných bytů? ;)
  Většina sídlišť od nás na západ vypadá líp? Třeba v severní Paříži za periferikem? ;) Ne, takhle se to brát nedá.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 16. Pavel :

  Tom: Kdo tady co adoruje? Je to spise naopak.. Banda radoby posh estetu si zase honi triko nad zivotem chudsich lidi.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 17. Eternity :

  aggu: Tohle je ovšem ohromně zajímavý legoland! Je vidět, jak se každá generace vymezuje proti té předchozí a lítáme z extrému do extrému. Šeď paneláků proti záchvatu duhy, všechno podle pravítka proti „poházeným“ oknům po budovách.
  Nebýt té duhy a reklam, je ostravské sídliště taky vlastně docela cajk, jenže my máme postkomunistické bebí a musíme si ho na něčem pofoukat.

  Mimochodem na ukrajinském sídllišti mě překvapila neexistence balkonů. Jsou tam jen „francouzské“ balkony, stejně jako ve většině porubské sorely. To je o tolik dražší udělat bytovky s balkonama, nebo kde je důvod k tomu je nestavět?
  Francouzské balkony má tchyně v Porubě hned tři na jeden byt a nebyly nikdy k ničemu víc, než jen vystrčit hlavu na cigáro, nebo dát za plotek kvítka o narozeninách. Babča bydlí v paneláku, kde balkony teďka složitě dobudovávají. Celé sídliště bez balkonů mi přijde jako hodně smutné bydlení.
  Naopak třeba frýdeckomístecká Riviera, kde jsou balkony přes celou délku bytu (šířku paneláku) je lákavé bydlení i dneska, panel nepanel.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. Rado :

  To by se melo prejmenovat na Epic Fail pred a po.
  Nic pekneho to nebylo predtim, a ani v soucasnosti to nevypada nijak skvele.
  Co s tim?

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.