Proměny Ostravy #396

Pohled z ulice Nádražní do ulice Hollarova.

2019

zdroj: FB Ostrava – střípky minulosti

Související články


Komentáře

 1. Tom :

  Proč soudruzi v Ostravě zbourali tolik domů? Nic tam pak stejně nepostavili.

  Thumb up 22 Thumb down 3
 2. Michal :

  Protože bydlet se mělo v Porubě a s centrem se nepočítalo.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 3. Rado :

  Tom: Soudruzi sice zbourali, ale otázka spíše zní, proč jsme nebyli schopni, nebo město nebylo schopno s tím za 30 let nic udělat? Těch zastavěných proluk je jak šafránu. A kdyby třeba místo Bazalů město tyto peníze vrazilo do vypořádaní pozemků a dostavbu proluk, udělalo by mnohem lépe s mnohem lepším efektem pro občany Ostravy.

  Thumb up 29 Thumb down 8
 4. Crazym :

  Nejsem si jistý, mám pocit, že už to tu bylo ale protože opakování je matka moudrosti tak u téhle fotky je známé i datum a to 20.1. 1967. Je to ten rok, kdy to pak pokračovalo takhle: https://screenshot.cz/QZUYR/
  No a v březnu toho roku takhle: https://screenshot.cz/A0PIM/
  A pak už jen 4.4. 1976 bum: https://screenshot.cz/T8NNN/
  a výsledek byl nezvratitelný: https://screenshot.cz/57P0B/ stejně jako vedoucí úloha strany a předtím tisíciletá říše :-) To je holt život a ten jak víme a jak nám vysvětlil Hollywood je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš a taky máma říkala, že člověk musí odložit minulost a pak zase může jít dál :-)

  Thumb up 11 Thumb down 0
 5. adamous :

  Nedavno jsem koukal, jak ta komunisticka prasata znicila stary zidovsky hrbitov – dnes Sad Dr. Milady Horakove. Mohlo to byt po oprave velmi zajimave misto.

  Thumb up 23 Thumb down 0
 6. Adam :

  Že se dnes nic nestaví, to je jeden problém. Ale že se dnes ani nebourají budovy v rozkladu, které pošly svého účelu a nový účel nemají, to je druhý problém, stejně závažný.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. Robur :

  Přiznávám se, že nejsem z Ostravy a mám v ní pouze část srdce. Ze svého pohledu a bez emocí mám za to, že Ostrava by si neměla stěžovat na stavební činnost v letech 1950-1990, kdy počet obyvatel stoupl nebývale ze 180.000 na téměř 330.000! Sami si musíte uvědomit, co se postavilo za 30 let (1960-1990) v porovnání s dneškem (1990-2020). Možná to cítíte jinak, ale zbytek republiky měl dojem, dejme tomu mylný, že je severní Morava upřednostňována. Samozřejmě nelze nevidět, kolik se tady udělalo „prasáren“ (omlouvám se za ostřejší slovo), které nenávratně zničily obrovské hodnoty (každý z vás jich jistě vyjmenuje několik). I Bratislavané často lamentují nad tím, jaká část historického města byla zničena kvůli stavbě mostu SNP, ale vzniklo tak sídliště, kde bydlí 120.000 lidí. Ať mě špatně nechápete, já se nezastávám bratislavské Petržalky, ani ničení historických budov či židovského hřbitova v Ostravě, ale jen popisuji situaci, že v každé době do toho mluví architekti a projektanti, kteří však pracují pod nějakým politickým či businessovým tlakem a ne vždy jsou to zavrženíhodní zlořádi.
  …mimochodem, dnes má Ostrava 285.000 obyvatel…

  Thumb up 15 Thumb down 5
 8. aggu :

  Něco podobného bolševici zkoušeli ve městě Most (barokní perla Čech, srovnatelná s Prahou) a tam se jim to povedlo. V Ostravě nakonec ne. I když se místní soudruzi (s. Kotas a spol.) opravdu ale opravdu snažili Ostravu srovnat se zemí.
  V té souvislosti vůbec nechápu, jak se ti současní vůbec opovažují vylézat na světlo a otvírat si kušnu.

  Robur: Na tvém textu je vidět, jak i po 30 letech v českém éteru rezonují předsudky o Ostravě ;)
  Stavební činnost v Ostravě v uvedeném období směřovala výhradně do výroby a do sídlišť. Ještě v Porubě I a II se respektovala jakáž takáž pravidla, pak se vše zvrtlo a nabralo hnusný směr. Kvůli penězům samozřejmě, Poruba I/II byly moc „luxusní“. Vše skončilo naprosto nezvládnutou Dubinou, jejíž urbanistické problémy jsou nedořešené dodnes a hrnec začíná přetékat….
  Možná to cítíme jinak, ale Ostrava opravdu „nebyla upřednostňována“. Stal se naprostý opak! Zničené město, zničené kulturní památky, sociální struktura lidí přizpůsobena jedinému cíli – výrobě, zničené životní prostředí, poškození zdraví lidí, kratší věk dožití – tomu lze říkat „upřednostňování“? Já tomu říkám jinak….
  A čeho se dočkala Ostrava za to všechno? Na počátku devadesátých letech se rozdělovaly pocty, úřady na příštích 100 let a na ostraváky, jejichž dědové tuhle republiku po válce postavili na nohy, „jaksi“ nezbylo. Co už. DIY.
  Chci zpátky k Vídni ;)

  Thumb up 21 Thumb down 5
 9. MN :

  Asi bych tolik nehleděl do minulosti, protože proluky nebyly v Česku výsadou Ostravy. Spíš bych položil otázku, proč se u nás momentálně nedaří stavět.
  Často se tady zmiňují příklady ze západu, ale on už ten vývoj je i na východě. Loni jsem měl možnost projet východní Maďarsko a Slovensko, kde to je teda ještě o level drsnější než v Polsku, a i přesto od Debrecenu po Košice byla všude větší stavební aktivita, než jakou jsem viděl v Ostravě za posledních 10 let. Taky mě překvapilo množství hotových kancelářských budov a bytových domů.
  Opravdu nevím, čím si vysvětlit, že i tam, kde je “veřejný prostor” téměř neznámým pojmem a z lidí i budov sršela na první pohled chudoba, se staví více než zde.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 10. aggu :

  MN: Ono se to asi nezdá, spousta lidí by si přála, aby se v Ostravě stavělo víc, ale podle údajů Českého statistického úřadu se v Ostravě staví „normálně“. Ano, Praha je jinde, ale jsme +/- na úrovni ostatních větších krajských měst. A jinak to ani být nemohlo, třeba cena zastavěného metru v Ostravě moc odvahy investorům nedávala. Byla poloviční než jinde a náklady byly +/- stejné. To se blbě vydělává.
  A jak už jsme tady zvyklí, když se město nadechuje, přijde krize :-)
  PS: Blýská se na lepší časy ;)

  Thumb up 10 Thumb down 5
 11. adamous :

  aggu: A to jsem jeste zvedavy, jestli sem nakonec daji alespon ten Nejvyssi stavebni urad. Porad nejvyssi politici mluvi, jaky je vuci Ostrave dluh, a kdyz uz je moznost, tak pokazde nakonec nic … :D

  Thumb up 13 Thumb down 2
 12. MareK :

  K tě dvěma fotkám: domy mizí, zábradlí zůstává… =)

  Thumb up 10 Thumb down 0
 13. Aleš :

  aggu:
  Plácáte, ostatně jako vždy, nesmysly.
  Nejprve stručnou doušku k tomu Mostu. Město bylo dvakrát fatálně zničeno. První požár 11.března 1515 zdevastoval město tak důkladně, že totálně zničil jeho románskou a gotickou výstavbu a podobu. Během následné obnovy města byl kromě několika měšťanských domů postaven děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie (1517 – 1594) a radnice (1553). Jen na okraj podotýkám, že roku 1651 bylo v Mostě obydlených 36 domů při počtu 407 obyvatel. Druhý požár v roce 1820 zdecimoval město tak, že nebýt nálezu a těžby uhlí v okolí, město pravděpodobně zaniklo. Takže většina památek byla podstatně mladšího data – budova krajského a okresního soudu (1883), městské lázně (1888), Centrální bratrská pokladna (1896), budova městské spořitelny (1896), budova divadla (1911), budova poštovního a telegrafního úřadu (1914), budova Domu horníků (1923, správní budova Mostecké uhelné společnosti a mohl bych pokračovat.
  Uznávám fakt, že obětovat celé město za uhlí je neoddiskutovatelné zvěrstvo, nicméně to nejcennější bylo zachráněno. Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie byl roku 1975 přesunut na nové místo, barokní kašna od sochaře Jana Adama Dientze, jakož i morový sloup sochaře Jana Petra z Toscany již léta zdobí tzv. První náměstí.

  Thumb up 6 Thumb down 10
 14. Aleš :

  Robur:
  A teď poněkud obsáhlejší úvahu k té preferenci a upřednostňování Ostravy a Ostravska. S demagogy typu Aggu se vybavovat nemíním. Já bych rád doplnil, že kromě té masivní bytové výstavby byl za komančů vybudován celý Ostravský oblastní vodovod, jen namátkou přehrady Morávka, Olešná, Kružberk, Šance, Těrlicko včetně úpraven a stovek kilometrů přivaděčů, dále vystavěn a přestavěn celý železniční uzel (třeba Polanecká spojka) a vybudována celá řada nádherných a impozantních nádražních budov (Ostrava – Vítkovice, Ostrava hlavní, Havířov atd.),
  byla zásadně, přestože ne vždy úplně šťastně, přebudována celá silniční infrastruktura (Frýdecká, Místecká, Rudná) a těch mostů, co je na nich. O síti městské tramvajové dopravy, která byla roztříštěna do mnoha společností, se snad netřeba zmiňovat. Takový rozmach nezažilo snad žádné jiné město v republice. Že skončila i síť úzkorozchodných drah mne osobně mrzí.
  Takže to bychom měli nezbytnou infrastrukturu – energetickou, vodohospodářskou, silniční i železniční.
  Plynule přecházím k občanské vybavenosti, a tak mne napadají desítky objektů jeslí, stovky mateřských školek, desítky budov předškolních a školních zařízení… Třeba takový areál Technické univerzity – Vysoké školy báňské byl celý vybudován za totality.
  A co takhle kultura? Výstavba honosných kulturních domů (DK Akord, DK Poklad, Dům kultury Vítkovic), z nichž většina je dnes po 30 letech v rozkladu??? A ještě mne napadá zoologická zahrada, planetárium a hvězdárna…
  A co takhle sport a sportovní zařízení? Některé svatostánky sportu nám dodnes jiná města závidí – Palác kultury a sportu, koupaliště v Porubě atd. Bohužel, většina sportovních areálů dnes není – třeba areál TJ NHKG v Zábřehu, hala Ledňáček aj. Koupat se dnes v létě v Ostravě není kde – drtivá většina koupališť a plováren zanikla a zmizela…
  Nehodlám obhajovat vládu jedné strany a schvalovat její postupy. Ale kladu-li objektivně na váhu 40 let rozvoje a 30 let úpadku, snažím se o objektivitu. Coby nestraník jsem se podílel alespoň zčásti na 40 letech nebývalého rozmachu a rozvoje, dnes již 30 let zírám na tu neuvěřitelnou zkázu. Naštěstí jsem se z toho bezútěšného regionu odstěhoval!!!

  Thumb up 13 Thumb down 12
 15. aggu :

  Aleš: K tomu „plácání“ máte zde dokumentaci:
  http://starymost.wz.cz/namesti1.html
  Porovnejte si fotky starého Mostu, nového Mostu a na otázku, zdali se „podařilo zachránit to nejcennější“ si odpovězte sám ;)

  Thumb up 6 Thumb down 5
 16. aggu :

  Aleš:
  Nedělám to často, ale u vás udělám jednu „ad hominem“ výjimku:
  „Naštěstí jsem se z toho bezútěšného regionu odstěhoval!!!!“
  Tedy o jednoho bolševika máme v Ostravě méně. Hurá.

  Thumb up 10 Thumb down 14
 17. Loprais58 :

  Jen malá oprava, Ostrava má 297430 obyvatel. 285897 občanů ČR s trvalým pobytem + 11533 cizinců s trvalým pobytem. Od té doby, co Magistrát začal udávat tato dvě čísla odděleně, tak si to lidé i novináři pletou.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 18. Eli :

  Škoda těch domů. Hollarova ul.je další z ostud centra Ostravy.
  I v Praze byla spousta domů za socíku tzv.na spadnutí a přesto ten bolševismus ty zchátralé domy přežily. Jak to, že tady ne?
  To fakt jen Ostrava od konce války měla politiky debi.y?

  Thumb up 12 Thumb down 0
 19. Davidb :

  Aleš:
  Mám pár poznámek.
  – Takové Dluhonice by při vámi zmiňované nedostaly šanci vůbec na nic!
  – Kolik vámi zmiňovaných staveb vzniklo v “Akci Z”? Myslíte si, ze by nyní chodili lidi v sobotu stavět na obecní?
  -A kolik se toho při takové výstavbě postavilo soukromých staveb!

  Thumb up 5 Thumb down 3
 20. Crazym :

  Aleš: 40 let rozvoje a 30 let úpadku? A 40 let nebývalého rozmachu a rozvoje? Byl smrádeček ale teplíčko co Ty nestraníku :DD Ty jsi fakt d.bil nebo celkem dobrý troll se smyslem pro humor :-)
  U takových výlevů si vždy říkám kam se najednou ztratily ty dva miliony komunistů když všichni byli nestraníci podílející se na na 40 letech nebývalého rozmachu a rozvoje a proč už 30 let jen zírají a něco nedělají s tím zmarem :DD

  Thumb up 8 Thumb down 10

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.