Proměny Ostravy #346

Pohled na ulici Dvořákovou v centru Ostravy před výstavbou a po výstavba studia České televize.

1963

1970

2017

zdroj: AMO, google.com

Související články


Komentáře

 1. Jana :

  Čistě z architektonického hlediska je budova na snímku z roku 1970 velice zdařilá. To co tam stojí dnes (snímek z roku 2017) je dost brutální. Ani špetka nápadu. Někdy si říkám, zda slovo architekt není V Ostravě sprosté slovo. Ale spíše to vypadá, že se zase šetřilo.

  Thumb up 14 Thumb down 5
 2. Tano :

  Když vidím tu fotku z roku 1963, tak rozhodně nemůžeme říci, že by to dnes byla změna k horšímu :-)

  Thumb up 5 Thumb down 3
 3. Adam :

  Tano: Černobílé fotky vždy schovávají špínu a bídu. Čím starší fotoaparát, tím méně detailů je vidět. Lidé pak z historických fotek obvykle mají nesmyslně pozitivní dojmy. V tomto případě je ale na fotce zachycen takový bordel, že je to nepřehlédnutelné i na té staré černobílé fotce.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 4. Tano :

  Adam:
  Možná jsem tu svojí větu zbytečně překombinoval. Myslel jsem to tak, že dnes je ten stav rozhodně lepší :-)

  Thumb up 4 Thumb down 2
 5. rasta :

  Ke zdařilému počinu to mělo hodně daleko i v tom sedmdesátém. Nechat zdevastovat ucelený blok historických domů. Něco asanovat a zbytek nechat napospas osudu. To byla typicky komáří kultůra. A tak necitlivé zásahy, které se z architektonického hlediska provedly v centru bych už tady vůbec nevynášel do nebes. Byl to děs a na to očividně spousta lidí zapomněla. Vzpomínky na patnáct deka vlašáku v domě potravin a banány na hornickém dni na Černé Louce jsou silnější než zdevastované centrum a centimetr popílku denně na hlavě.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 6. Jana :

  rasta: Budu s Vámi trošku polemizovat. Nedošlo k devastaci uceleného bloku historických domů, ale k asanaci přízemních, „chudinských“ domků. Ale souhlasím, že specialitou komunistů bylo něco velkolepě začít a posléze to velkolepé nedokončit. Nicméně si uvědomme, že Ostrava do vzniku Československa byla více méně velmi škaredým městem. Teprve tzv. první republika udělala z Ostravy (velko)město – velmi kvalitní byty, vysoce reprezentativní budovy atd. A byť komunisty nemohu ani vystát, musím říci, že jejich poválečná úloha v urbanismu Ostravy nebyla jednoduchá. Až na stavby z první republiky, nebylo na co navázat. Z pohledu střední Evropy památky žádné + celá podřadné maloměstské architektury, povětšinou i s velmi zastaralým zázemím (ono i v dnešní době žít v domě z roku 1911, např. na Sokolské, není žádná výhra). Každý kdo socialismus zažil ví, že již počátkem 60. let minulého století Československá ekonomika silně pokulhávala. Ale to už je na jinou diskusi.

  Thumb up 8 Thumb down 12
 7. Crazym :

  Jana: No vidíte a já vyrostl v bytě v secesním domě z roku 1910 který už v době postavení byl špička bydlení pro střední třídu včetně komory pro služku, http://www.ostravskepamatky.cz/pamatky/36-Najemni-domy-v-ulici-Chelcickeho Za socíku byl sice dům zanedbáván ze strany „majitelů“ ale naštěstí byt ne díky nájemníkům a dnes i přes jeho stáří je po privatizaci a péči spolumajitelů v x-krát lepším stavu než pamatuji z dětství a je z něj stále nadstandardní bydlení a pro ty, kteří měli vyšší částku na úpravy i luxusní bydlení v centru města. A to i díky dobrému, promyšlenému rozvržení bytů od Vídeňského architekta Ludwiga Fajgla a přes dnes nemoderní vysoké stropy a nemožnosti dobrého parkování. Pro inspiraci přikládám půdorys mého bytu :-) http://screenshot.cz/6ZE1S/ Tak co je to k žití nebo žádná výhra? :-)

  Thumb up 10 Thumb down 0
 8. Jana :

  Crazym: Ty domy, resp. byty znám dobře a troufnu si tvrdit, že movitější člověk do nich nepůjde. Kromě problému s parkováním, jsou ty byty studené (původně se topilo uhlím, dnes plyn, který není v těchto bytech ideální) – sluníčko tam moc nezasvítí a do toho všeho jsou ty byty velice rozsáhlé. Bez pomocnice / hospodyně pěkný po čase pěkný záhul. Nicméně nezpochybňuji genius loci těchto bytů, ale 30 let v obdobném domě a ještě větším bytě mi bohatě stačilo.

  Thumb up 3 Thumb down 17
 9. Crazym :

  Jana: :DDD Jak já jen jsem to mohl přežít bez hospodyně v tom obrovském, neideálně vytápěném studeném bytě kam slunce nezasvítí http://screenshot.cz/I4M1Y/ :DD
  Budu se opakovat ale Ty jsi ale 3,14ča co zřejmě vše dobře zná a troufne si tvrdit cokoliv a vše už zažila :DD Ten záhul za těch třicet let v tom větším bytě se zřejmě na Tobě dost podepsal, měla jsi z něho včas utéct do nějaké garsonky na sídlišti :DD Tak ještě, že máš ty internety a můžeš se realizovat :-)

  Thumb up 13 Thumb down 13
 10. Ina :

  Tak nevím jestli jsi byl už o půlnoci trochu nastřílený nebo sis spletl stránky ….
  Proč ty vulgaritami??? Je to střet pohledu chlapa a ženské se skušenosmi s velkým bytem.
  Já bych doplnila, že jsme začali domy na Dvořákové a to nebyla žádná výstavba pro střední třídu.

  Thumb up 1 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.