Proměny Ostravy #325

Historické pohledy na Vánoční strom na Masarykově náměstí. Současný, plastový a velmi ohavný Vánoční strom z dílny Hnutí Ostravak, raději pro porovnání dávat nebudeme.

Všem čtenářům přejeme poklidné Vánoční svátky a šťastný nový rok.

Související články


Komentáře

 1. Adam K. :

  Letošní vánoce v Ostravě na mě působí mimořádně uměle, plastově a pouťově. Kvantita vyhrává nad kvalitou. Jediná povedená výzdoba je před Novou radnicí a v Husově sadu. Je tam totální absence decentnosti a vkusu (nejhorší jsou ty plastové brány a nevkusné instalace v kašnách totálně). Zase mám pocit, že to všechno zmrskaly nějaké úřednice místo toho, aby to komplexně řešit člověk znalý s design/art backgroundem. :-( Vždyť i v mé malé rodné vesnici o 4 tis obyvatelích mají mnohem hezčí výzdobu. A stánky na trzích? Nevím, jaké jsou ceny pronájmu atd… ale až na 2 výjimky se tam nebylo kde dobře najíst/napít a všichni raději utekli do přilehlých restaurací vč. nově otevřené Potrefené husy a Colossea de měli neustále plno.

  Thumb up 20 Thumb down 5
 2. Raptor :

  Souhlas, ze co se tyka jidla, byla to letos totalni bida. Pred nosem nam zavreli stanek, kde se prodavala nejaka placka z pece, se slaninou a syrem a nic jineho krome bramboraku nebylo. Decka se tesily na pecene kastany a pana z lonska ve stylovem obleku- taky nebyl, nevim jestli zrovna ten den nebo vubec, ale proste nebyly. Klobasa z lokomotivy taky nic.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 3. aldik :

  Proč hned ohavný? Lépe plastový, než každý rok zbytečně někde sekat další.. a další. Stromky v domácnostech jsou malé, ty jsou z plantáží k tomu určených, ale na náměstích těžko takže se musí vybírat někde v lese něco vzrostlého a po Vánocích vyhodit.

  Thumb up 10 Thumb down 15
 4. Ina :

  Milý Adame, ještě, že si vzal na milost výzdobu Husova sadu, kašny jsou možná už na hranici a brány za hranicí, ale nejsou celé vánoce malinko kýč ;) ? Můžeš nastínit, co by navrhl člověk znalý design…?
  Ohledně letošní nabídky občerstvení – souhlasím. Chyběly i pečené brambory, které měly vloni úspěch. Vypadá to opravdu na hodně vysoký nájem a nezájem prodejců se v dalším roce vrátit. Málo hladových snad ani ne, návštěva trhů je každý rok vyšší a vyšší.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 5. Adam K. :

  Ina: já odborník nejsem a do vlastního návrhu ostravských vánoc se proto pouštět nehodlám. Jen tak nějak cítím, co tam asi bylo špatně a proč všichni raději jezdí na pořádné trhy do Olomouce nebo Krakova. Při mém laickém pohledu mě tam nejvíce rušily nekoncepční patvary na každém rohu nebo lampě (v jedné ulici vločka za vločkou jedné barvy, ve vedlejší 20 komet za sebou zase jiné barvy, pokusy o to budovat tam nějaké monstrozity, dětské obrazce znázorňující ryby, sněhuláky, anděly, mikulášské čepice, soby, umělé fontány, nesmyslné brány atp.), dále vrzající pouťové ruské kolo, absence ohnišť k zahřátí, podivná dřevěná stavba s mini zvonkem uprostřed náměstí totálně bránicí výhledu na pódium a samozřejmě špatné stánky bez dobrého jídla a pití. A to všechno v nesladěných chladných modro/bílo/žlutých barvách. Např. v Krakově to funguje mnohem lépe jako celek. Vše tam má jednotný příjemný zlato/žlutý tón. Zdobení se zdá mít po centru města jednotnou decentní koncepci, je rovnoměrně rozmístěné a zvýrazňuje především architekturu/zeleň města a to formou obyčejných světýlek bez pičovin z plastu a drátů.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 6. Adam :

  Adam K.: „Člověk znalý s design/art backgroundem“ je synonymum někoho, kdo neumí nic, a proto kecá do „umění“. Nikoho takového by veřejné peníze platit neměly.

  Thumb up 8 Thumb down 9
 7. Adam K. :

  Adam: osoba/by, ktere resi ostravske vanoce posledni dobou me svymi vysledky presvedcily o tom, ze kompetenci nemaji. Kdo by to podle vas tedy mel mit na starost, abychom meli v Ostrave taky plnohodnotne a vkusne Vanoce ve verejnem prostoru? Napr. Olomouc na tom umi nejej udelat supr reklamu mestu, ale i prej pekne vydelat.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 8. Adam :

  Adam K.: Jistě, budeme subjektivní vkusnost vánoční výzdoby řešit jako administrativní problém. Skutečný problém je, že lidé jako vy se starají o blbosti, a to je co dělá městu negativní reklamu. Víte, co bude nějlepší? Žalujte město za diskriminaci vašeho estetického cítění, to by bylo v duchu doby.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 9. Adam K. :

  Adam: Já řeším blbosti, které dělají městu negativní reklamu? To by mě zajímalo, jak to myslíte. Mějte na paměti, že se bavíme o milionových položkách a žádných a pokud ty jsou pro vás blbosti tak vám gratuluji (Ostravské Vánoce 2017 stály město 7 milionu a ty letošní prej ještě více, číslo jsem ale nedohledal). Myslím si, že tady píšu konkrétní věci, které jsou podle mě evidentní a které způsobují to, že Ostrava si dělá svými vánočními trhy negativní reklamu (nebo žádnou reklamu = nevyužitá příležitost) sama. Blbostí tady řešíte jedině vy, protože místo věcného příspěvku k tématu jen osočujete moje komentáře a marníte jen tak plivete svým časem. Ale spíše mám pocit, že jste někdo, kdo Ostravské vánoce snad sám připravoval a pravda se dotkla vašeho ega. A teď upřímě: vy jste s tím výsledkem byl opravdu spokojen? Navštívil jste někdy trhy v Olomouci nebo v Krakově?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 10. Crazym :

  Adam K.: Myslím, že se chlubili, že dali na Vánoce o dva miliony více, takže pokud mysleli oproti roku 2017, tak výsledek je 9 milionů což pokud je myšleno na obvod Moravská Ostrava a Přívoz tak je opravdu dost, na to, že si myslím, že zde jsou důležitější věci k řešení. Holt volební koblihy mají různé formy a podoby a z cizího krev neteče :-)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 11. Jirka :

  Adam K.: nevim o co vám jde. Co bylo v Olomouci tak super? Vánoce jsou prostě jeden velký kýč který nejspíš vždycky bude útočit na vaše „jemné“ estetické cítění.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 12. Adam :

  Adam K.: „Dělat si negativní reklamu vánoční výzdobou“ je oxymoron, je úplně jedno jak vypadá. Normálním lidem to nestojí za tu sekundu myšlení. Takové posudky dělají jenom „citliví jedinci“. Vy děláte městu negativní reklamu, na populistickou kritiku proti čemukoliv jsou citliví i normální lidé.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Ostravské trhy jsou opravdu slabší oproti jiným městům. Počínaje nelogickým umístěním stánku, které jsou převážně situovány dovnitř půdorysného obdélníku. Na restaurace a obchody tyto stánky pak ukazují záda, kde nic není. Ten prostor je mrtvý.

  Laciné pouťové kolotoče, kdy Ruské kolo častokrát vydávalo takové zvuky, že měl člověk pocit brzkého rozpadu. Hudba u kluziště jak na vesnické diskotéce o „disco pauze“.

  Jediný, kdo si dělá negativní reklamu je obvod a město. Že někdo na to upozorní je jen dobře, třeba se vzpamatují.

  A na závěr pohled na ostravské trhy je takový, že se známí z jiných měst ptali:“V Ostravě je zase ten plastový (stromek)?

  Thumb up 6 Thumb down 5
 14. Adam K. :

  Jirka a Adam: proste je vam naprosto jedno, ze se za nasich 9 milionu koupilo totalni podprumernost. Jinak nevim co na vase komentare dal rict. Hlavne drzet a hlavu mit v pisku, co? Nebo v cem podle vas bylo tech 9 milionu dobre inestovanych? Prestante kolem sebe jen kopat a zkuste nam tady napsat nejake FAKTA. Klidne to uznam a zatleskam vam, pokud zde date dobre duvody…

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.