Proměny Ostravy #258

Republika si 21. srpna připomněla smutné výročí okupace Sovětskými vojsky z roku 1968.

Doufáme, že se opět nedostaneme do totalitního režimu, ať už přes populistické příspěvky na sociálních sítích, třešničky, koblihy…

Více fotografií z okupace Ostravy

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Totalita, ve své historické podobě, se už sem určitě nevrátí. Když konzumní společnost dosáhne určitého stadia vývoje, lidi už není třeba ovládat silou. Už se ovládají a kontrolují sami.
  Ani „zneužití“ sociálních sítí nevede k totalitě. Nevede totiž k ničemu. Zatím.
  Dopad koblih/třešní/gulášů je nulový.
  Z hlediska obsahu jsou sociální sítě v drtivé většině banalita. Není to nic jiného než podnikatelský konstrukt v reklamním průmyslu. Proč se na to furt zapomíná ;)

  Thumb up 4 Thumb down 6
 2. Krasničan :

  Stává se z vás nechutně názorově vyhraněný web, kor už i politicky motivovaný… Předpokládám před volbami opět agitku jako loni, špinění a podsunování svých oblíbenců. Je to pro zpravodajský web, který by měl být politicky nestranný špatná vizitka, věřím, že pozorní čtenáři si toho všimnou a nenechají se ovlivnit vaší podivné politické agitce…

  Thumb up 10 Thumb down 14
 3. aggu :

  Krasničan: Nechci nijak obhajovat tenhle web, ale jste oběť mylného předpokladu, že „zpravodajské weby“ (ať už tím myslíte cokoliv) by měly být vždy nestranné, politicky neutrální. Aby i vy jste si mohl, pěkně bezpracně a v teple gauče, na první dobrou, ten nestrannný a neutrální, ničím nepodbarvený názor přečíst. Omyl pane. Pokud chcete ostřit svoje názory, musíte víc číst. A názor si udělat sám třeba z 10 zdrojů. Kapišto?
  A to vás ještě podezírám z toho, že si pletete obsah článku a diskuzi pod ním ;)

  Thumb up 16 Thumb down 4
 4. Cíťa :

  souhlas, že tu poslední dobou nějak nápadně všechno zbytečně politizujete a plantáte
  zůstat u zpráv ze staveb :-) fandím! ale bez politických plků ;-)

  Thumb up 5 Thumb down 8
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Cíťa: Krasničan: Za různými veřejnými projekty a vedením měst stojí různorodé strany. To mu se vyhnout nedá.

  Řešení je jen jedno. Není povinnost číst tento web, pokud nesouhlasíte s obsahem ;)

  A jestli někomu chybí tajná policie, politické popravy a zavíraná do uranových dolů, to už jeho nemoc :o)

  Thumb up 8 Thumb down 5
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Krasničan: dekujeme za apel, s tim, ze kazdy ma pouzivat svuj mozek pri volbach, nelze nesouhlasit.

  kazdopad bylo by mozne nam tady napsat analyzu, kdo jsou ti nasi „oblibeni“? me by to dost zajimalo.

  + tu „agitku jako loni“ bych taky rad videl… dokonce ti pomuzu, volby byly 15.10, takze tady mas odkaz na to obdobi, staci jit strankovat pozadu a najdi mi tu agitku prosim:
  http://www.msstavby.cz/page/41/

  Thumb up 11 Thumb down 3
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  Krasničan: nic?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. kdojekdo :

  Tento web už funguje roky, ale místní „novináři“ doposud nenašli onu rozumnou mez mezi diskuzí a odsuzováním, napadáním….. a kdo má podle nich jiný názor, ten je ten vadnej.

  Thumb up 5 Thumb down 11
 9. Martin [msstavby.cz] :

  kdojekdo:
  1. nejsme novináři ani „novináři“
  2. Diskuzi jsme tady všichni otevřeni, avšak Hynek stále čeká na odpovědi od „diskuzních výstřelů“ nepodložených zdroji, fakty.
  3. Někteří čtenáři si myslí, že jejich názor je ten pravý a ostatní jsou… Čteme to tu všichni.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 10. thvari :

  Fascinující. Tak někdo tady udělá čistě politický apel, pro nějž stačí špetka logiky a zdravého rozumu, abyste ho pochopili.

  68′ – okupace, komunismus, totalita, nesvoboda, zadrátované hranice, cizí vojáci nám dupou po české zemi.

  Přičemž dnes nejsilnější stranu vede člověk, který byl v KSČ a z tehdejšího režimu tyl (koblihy) a třetí nejsilnější strana jsou přímo komunisté (třešničky). To jako máme věřit, že ti, co jsou dobrovolně v ANO nebo KSČM, by se po případném převzetí moci najednou chovali jako hodní kluci a holky? Člověk buď musí být neskonale naivní, nebo právě(!) politicky angažovaný, aby toto podporoval…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 11. thvari :

  Kdy už konečně naplno začneme říkat, že komunismus byl a je stejná zrůdnost jako nacismus? Lidi, co byli ve zločinecké straně jménem KSČ nemají ve vedení země, ale ani v té nejnižší regionální vládě, co dělat.

  Thumb up 12 Thumb down 4
 12. Skeptik :

  thvari: Jak říkal Jiří Bartoška: „Úhel dopadu se rovná úhlu odrazu.“ Čtyřicet let totality, podle toho zbývá ještě řada let… Bohužel, historická sebereflexe je tristní. Průměrnému obyvateli a voliči je kritické myšlení vzdálené, pachuť normalizace v některých ohledech přetrvává.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  kdojekdo: ted nevim kam ta vytka smeruje, ja jsem vyzval, aby si dotycny ty svoje vyroky obhajil, protoze jsou nesmyslne. ale to takhle sice za sebe muzu prohlasit, ale nikdo tomu nema duvod verit. proto by me zajimalo, odkud konkretne se bere nazor, ze jsme snad nejak politicky vyhraneni, anebo ze delame agitky, kdyz se blizi volby… pokud nam tu da priklady toho, o cem mluvi, muzeme se pobavit o pozadi vzniku nebo jak velka cast clanku se tyka primo politiky a jak velka situace kolem staveb obecne..

  a pokud nam tady muze kdokoliv psat, jak jsme my „vadni“, netusim, proc bychom my meli odepisovat nejak extra v rukavickach, tady v komentarich klidne muze mit o vecech nekdo vetsi prehled nez my, tady nedelame rozdily. dokonce se nekdy neshodnem ani mezi sebou, my fakt nejsme zadne hnuti :))

  Thumb up 5 Thumb down 2
 14. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Martine to co jsi napsal o popravách,tajné policii a zaviraní do uranových dolů, ti byla zřejmě prezentována v rámci Havlojistické propagandě v ČT.To se skutečně událo.Ale,obyčejný člověk s tím prakticky neměl co dočinění.Zkus se zamyslet a nebo spíše se zeptej rodičů jak se žilo kdysi a teď.Ne nadarmo starší lidé říkají dobře už bylo.Takže když píšeš negativa tak napiš i pozitiva…nebo nepiš nic.Bud prosím objektivní.

  Thumb up 6 Thumb down 13
 15. Skeptik :

  Danek: Měl jsem v rodině a okolí několik politických vězňů, naprosto obyčejných lidí z vesnice. Vyhazování ze zaměstnání, udávání atd. – naprosto standardní záležitost totality. Vzpamatujte se!!!

  Thumb up 12 Thumb down 2
 16. thvari :

  Danek: já ti dám havlojistickou propagandu. kdyby tyhle kecy slyšel děda, který si odseděl svoje na Mírově, kdyby to slyšela prababička, které komunisti během měny sebrali celé mění a když chtěla lepší kousek masa, musela o půl šesté ráno do řady před masnu a stejně nebylo jisté, že se to už pod pultem nerozkradlo, kdyby tohle slyšel otec, který nemohl vycestovat a místo na vysokou, kam chtěl, ho komunisti poslali sice taky na vysokou, ale pec! jo žilo se, bylo i veselo, ale kdo nebyl promiment nebo nedržel ústa, ten si to pěkně odskákal. já ti dám takové bylo líp. bylo líp těm, co kolaborovali a vstupovali do strany, to byla teda objektivita jako hrom. díky bohu za dnešní svobodu a takové lháře, co tu plkají o propagandě, jak bylo líp, bych hnal. kdyby byl dnešní režím jako ten minulý, tak už jsi na pěkně nepříjemném výslechu za to, co tu říkáš, takhle ti akorát můžeme my ostatní v rámci svobody slova vyhubovat :-D

  Thumb up 18 Thumb down 4
 17. Crazym :

  Danek: Jsi kkt a já asi nejsem obyčejný člověk, jeden z mých příbuzných rovnou zastřelen, druhý 14 let v uranovém dole, další dva emigrace a můj tata, nejmladší z rodiny, který už s tou generací legionářů neměl nic společného než jméno zlomen tak, že začal lézt soudruhům do prdele a dotáhl to po odsunu do dolů na Ostravsko až na střelmistra, čímž se stal černou ovcí rodiny :-( Jdi se vycpat hňupe a to nemám Havla s jeho milionářským od reality odtrhnutým disidendským životem rád ale aspoň nedržel hubu i když si to mohl dovolit a nikdo ho neposlal do dolů. A jestli ti rodiče řekli, že bylo dobře, tak to byly přesně ty typy „smrádeček ale teplíčko“ ovce a Ty jsi nedopadl daleko od stromu.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 18. Rýša :

  Danek: Danku, Danku, to cos napsal snad nemyslíš vážně? Docela přesně ti to popsal thvari, neb i v mé rodině – podotýkám v obyčejné rodině, museli pykat jen za to, že neměli rádi komunisty a měli rodinu na západě.
  A že jsi neměl a nemáš rád Havla – tvoje věc. Já si naopak Havla vážím dodnes, protože to, co on udělal pro naši zem po morální 40leté devastaci, neudělal nikdo. Bohužel za současného prezidenta se stydím.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 19. Phrabov :

  Rýša: Danek to zřejmě myslel tak, že se 90% (možná více) obyvatel vezlo, perzekuce, vězení apod. se jich netýkalo. Mnozí se dokonce měli lépe – dostali byty, práci, možnost vzdělání, ale na úkor svobody a útrap části obyvatel, kteří proti tomu bojovali nebo byli třídními nepřáteli jen podle jména, původu.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. Danek :

  No pokud jsem se někoho dotkl, tak věřte, že to nebylo v žadném případě umyslem a omlouvám se za to.Nicméně si opravdu kladu otázku , že nemuže být náhoda že mi na moji reakci na Martina, obratem reagují čtyři čtenáři a všichni tady popisují , že se jim v rodině u známých někoho s politických důvodu zavřeli nebo rovnou popravili.Bud rodiče zde diskutujicích byli všichni disidenti, nebo já si to neumím vysvětlit.Ve svém okolí a to mám snad miliony známých, neznám nikoho s minulostí jak jste vy napsali.Dokonce jsem se na to kdysi ptal starších.A dle nich pokud člověk aktivně nešil do komunistů měl klid…Dokonce znám spoustu lidí co nebyli ve straně a taky neměli problémy.Vycestovat do zahraničí potažmo třeba do zap.Evropy taky šlo, jen to nebylo tak jednoduché na vyřizení.(vyjezdní doložka)vyřizovaní v Praze atd.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 21. Danek :

  Phrabov: Děkuji za podporu.Zřejmě patřím, rodina, přátele atd.mezi těch 90%.Já přeci komunismus nechválil, já jen mluvil o tom, že když se řekne A je třeba říct i B.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: „Martine to co jsi napsal o popravách,tajné policii a zaviraní do uranových dolů, ti byla zřejmě prezentována v rámci Havlojistické propagandě v ČT.To se skutečně událo.“

  Tak stalo se to, ale byla to celé propaganda? Propaganda na ČT? To už je celkem bizár ne?

  Mé rodiny se to dotklo takto, uvedu na pár příkladech:
  Zestátnění podniků v podbeskydí a zabavování majetku.
  Mamka se jako mála dívala z pokoje na tank, co si to v 68 postavil před náš dům a do oken namířil hlaveň. Samozřejmě z přátelských důvodů kamarádů z východu.
  Také se ji podařilo jako mladé podívat se do Benátek. Při zpáteční cestě do ČSR jich už v autobuse jelo méně. Někteří účastníci zájezdu v Itálii utekli (#migrantytadynechceme). Proč by to dělali, ještě takovou formou, když tu bylo tak blaze.
  Prarodiče se při cestě z Drážďan na hranicích dívali, jak VB nechává rozebrat celý sportovní vůz, protože řidič vypadal majetněji, než zbytek tříd.

  Mohl bych pokračovat. Rozhodně mi to nepřijde jako běžné chování. Ti co tvrdí, že jim bylo lépe nevěděli, jak je dobře v té době za hranicemi. A někteří to bohužel neví doteď.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Btw. kde se vzalo číslo 90%. To by mne vážně zajímalo…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Skeptik :

  Danek: Zdá se, že máte poněkud jednoduché představy o fungování totalitního režimu. Např. Rozsáhlé represe padesátých let pro odstranění nepohodlných osob – provokace STB, věznění, popravy, internace osob v pracovních táborech na neurčito (PTP). Po 68 – komise, prověrky, vyhazování z práce, kádrování, donášení Stb, nemožnost studovat, cestovat… Nejde o disidenty jako byla známá Charta 77. Ale třeba naprosto obyčejné lidi v dělnických profesích z vesnice.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 25. Danek :

  Martin [msstavby.cz]: Martine, má diskuze tady na toto téma končí.Opravdu si tvrdě jdeš po svých názorech stylem bud mám pravdu já nebo nikdo.Upozornuji že jsem prezentoval,ne názor můj(protože jsem měl v roce 1989…10roku. ale občanu z okruhu mých znamých…kteří mají vzhedem k tomu, že třeba 60-70-80let mi mohou k tomu říct podstatně více než většina zde diskutujicích.Nikdy jsem neprezentoval komunismus jako dobrý jen zde zdělil názor starších lidí.Nemužu si nevzpomenout na citaci jednoho znamého(68let)…jsem přesvědčen, že kdyby lidé věděli jak to dopadne, tak 90% těch lidí by nikdy těmi klíči necinkali….podotýkám, že je to jeho názor.(No řekl to, když byla hozp.krize)Jo a srovnavat že někdo v minulosti utek za komunistu s reakcí na dnešní migrační krizi z afriky a bl.východu, muže opravdu jen blázen.děkuji za pozornost.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 26. Phrabov :

  Martin [msstavby.cz]: To jsou dvě věci: tanky, cestování, buzerace VB o čem mluvíš, to se týkalo všech, ano. To jsou zásahy do lidské svobody, je to zlo (i když to v té době mnozí schvalovali, asi jako dneska v Bělorusku). Druhá věc jsou vězení, popravy, uranové doly – to se týkalo jen hrstky obyvatel.
  Co se týče odebírání majetku, to si netroufám komentovat, po válce spousta staveb, pozemků patřila odsunutým Němcům, ve 40. letech navíc mnozí pobláznění ideologií dobrovolně vkládali pole do JZD. Číslo 90% je jen můj odhad, co jsem posbíral ze svého okolí.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 27. Crazym :

  Danek: Danku nic ve zlém, neber to osobně, já se vždy rychle vytočím a pak dělám nejen hrubky ale jsem i zbytečně sprostý :-)
  Za sebe v podstatě můžu říct, že jsem měl za soudruhů šťastné dětství a zhruba do svých 14 let jsem byl přesvědčen, že žiji v nejlepším systému jaký může být a nic neřešil. Jenže to bylo dáno tím, že mě rozvedená matka živící dvě děti držela daleko od všech rodinných informací a byl to jen prostý strach o své děti a aby se neopakovala situace kterou už zažila. Toho dosáhli soudruzi téměř dokonale, ne každý měl koule a prostředky ze zahraničí si disidentovat jak Havel. Nikdy mi nebylo divné, proč já se samými jedničkami jsem šel po prvním stupni ZŠ na „školu grázlů“ Matiční 18 ani jsem neřešil své vyučení malířem když to matka zařídila díky známosti. Všechny informace jsem se dozvídal časem a náhodou a někdy po plném zapojení do pracovního procesu zhruba v sedmnácti mi došlo kde žiju a že mi soudruzi tu lopatu z ruky nevyrazí když mě k ní dostali :-) A nakonec došlo i k pochopení a odpuštění mému divnému strejdovi z Hranečníku (což byl ten co strávil 14 let v uranových dolech a v osmašedesátém se 3 měsíce skrýval na haldě za barákem v domnění, že si pro něj opět přijdou, protože byl angažovaný v https://cs.wikipedia.org/wiki/Klub_231 )když po revoluci se opět angažoval v KPV ČR a přišel za mnou mi ukázat složky které na mě vedla STB někdy od doby kdy jsem se náhodou ocitl v Trutnově kam jsem jezdil celé dětství k prarodičům ve společnosti těch divných furt ožralých mastňáků kolem Hrádečku :DD Já jako puberťák vůbec netušil co to jsou disidenti ale byl jsem s nimi vyfocen a místní pobočka STB zjišťovala kdo to je ten nový mezi nimi po zjištění mého jména a kádrových složek mé rodiny se kterou jsem paradoxně neměl moc společného bo naši se rozvedli jak jsem měl 4 roky si kluci od STB vesele založili složku na čtrnáctileté dítě :-) Tak se báli té rodiny a následek toho bylo třeba důkladné prověřování a nutnost zaručení se dvou soudruhů z mého pracovního kolektivu když jsem chtěl jet v pětaosmdesátém na zájezd ROH i do socialistického Maďarska. Asi měli strach, že přeplavu Dunaj a uteču z toho ráje za příbuznými, které jsem opět paradoxně tehdy vůbec neznal. :DD
  Tolik jen jedno z těch hodně B k tomu A a sorry, musel jsem si ulevit :-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 28. věc :

  ja se bavím. Když se do sebe pusti kryptokomuniste a naivni slunickari, je to sranda

  Thumb up 6 Thumb down 8
 29. Eli :

  Omluva Rysovi za palec dolů. Klikla jsem špatně a vrátit to už nelze. Jedině admin snad by to mohl spravit? A jinak k te fotce. Zažila jsem na vlastní kůži přímo v Praze, kde jsem byla u tety na prázdninách a bylo to tam vskutku hrozné. Tehdy se zdálo,že povstal skoro celý národ, bohužel normalizace, udávání a Stb dokončilo okupaci tak, jak si soudruzi v CCCP přáli.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. Richard :

  Hoši klid . Tady si něco přečtěte… http://analyza.wz.cz/

  Thumb up 4 Thumb down 7
 31. Patrik :

  Danku, máš mou podporu! Souhlasím s tvými názory :)

  Thumb up 2 Thumb down 5
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Takže ty se mne zeptáš, jak se projevy komunismu dotkly mé rodiny, načež ti odpovím a tvé reakce je, že si jdu tvrdě za svými názory? Mám snad lhát, aby se ti odpověď líbila?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 33. Skeptik :

  Pouze jedna statistika ze stránek Policie ČR: Z politických důvodů bylo vězněno: K nepodmíněnému trestu odnětí svobody bylo v Československu v letech 1948-1989 odsouzeno 205 486 osob. Počet zjištěn na základě statistického zpracování údajů o počtu osob rehabilitovaných zákonem o soudní rehabilitaci č. 119/1990 Sb. (Pramen: Kolektiv – Soudní perzekuce politické povahy v Československu 1948-1989 Statistický přehled, Sešity ÚSD AV ČR sv. 12, Praha 1993.)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 34. Davidb :

  Skeptik:
  A koli dětí nemohlo na střední školu?
  A kolik lidí bylo přeřazeno na podřadnou práci?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 35. skelet :

  Davidb: to by mě taky zajímalo. Díky 68 byl můj děda vyhozen ze školy, kde učil a práci sehnal až jako pomocná síla v JZD kdesi na Zlínsku (obec si už nepamatuju. Byla to jediná možnost, aby nešel sedět jako přiživník. Ale rodina za ním jít nemohla .. máti následkem téhož mohla jít maximálně na učňák. Mému otci bylo v práci několikráte doporučeno, aby se s mojí matkou rozešel, že si zbytečně mrví kádrový posudek, když je synem vyznamenaného úderníka :)
  kolik podobných osudů asi bylo?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 36. Phrabov :

  skelet: Spousty, o tom žádná. Odškodnění je bohužel nemožné.
  Není ale úplně dobré zapomínat, že spousta obyčejných lidí (často z vesnic) díky socialismu vystudovala, což by bylo za první republiky nemožné. Bylo to doba temna, ale nic na světě není černobilé…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 37. Rado :

  Je zajímavé si tady číst některé příspěvky, nicméně řekl bych, že nic není pouze černé a nic není pouze bílé. A přestože se shodneme na tom, že komunismus naší zemi moc nepomohl, tak rozhodně nebylo vše černé, jak můžeme tady nebo v jiných médiích číst. Chtěl bych dát politiku stranou, jenže co musí uznat i ostatní diskutující, i v té době byli lidé šťastní. Ti, kteří nerýpali do režimu, ti si žili svůj spokojený život, jak to tady zaznělo. Protože jaké to bylo kdysi, na to nahlížíme až optikou dnešní doby, přičemž kdybych chtěl, tak se na tom zase a opět nemáme ekonomicky tak dobře, jako naši sousedé na západ od nás. A s tím, jak vlastně říct vlastní názor, nebo že už je dobré něco neříkat nahlas, to už se pomalu dostáváme tam, kde jsme před léty byli. Každý dobu, ve které žije, posuzuje jinak, někdo z politického hlediska, někdo z ekonomického hlediska, někdo z pohledu životních jistot apod. Každá doba přináší něco dobrého i zlého, avšak mě by třeba zajímala role ČSLA v r. 68. My zde máme, resp. měli jsme armádu, která v kritických dějinných okamžicích nevystřelila až na pár světlých výjimek ani kulku. Proto se ptám, kde bychom byli, kdybychom byli stateční a bránili se, jak proti Německu nebo později Sovětskému svazu? Nemohla třeba naše aktivita v r. 68 více probudit svět? Někde diplomacie nestačí, ale obávám se, že zrovna na česká, ta dlouhodobě zklamává na lidech a po generace zde chybí vzor, jak se chovat ve chvílích, když o něco jde…

  Závěrem bych chtěl ale říci, že pláčeme nad rozlitým mlékem. Pokud nám komunismus vadil, měli jsme se s ním vypořádat ihned po roce 89, nebo do pěti let po roce 89, protože spousta kovaných komunistů jen změnila kabát a jelo se dál. Jen jedinci byli odstaveni z veřejného života, jinak se nikomu nic nestalo, přičemž třeba VŠ byly plné komunistů. Ba právě naopak, ještě se mnozí uchytili v podnikání, politice či jiných sférách veřejného života. Teď nemám na mysli Babiše :-) Prostě měla se udělat tlustá čára a dívat se dopředu. Nehrabat se v minulosti. Poučit se z chyb a nepřipustit jejich opakování.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 38. thvari :

  Rado: No jo, ale pokud se to neudělalo, a já jsem například z polistopadové generace a v době po převratu jsem byl malé dítě, nemáme právě proto právo chtít se s touhle minulostí vyrovnat teď? A začal bych úplně jednoduše, žádné drakonické tresty, ale proč se o tomhle naprosto klíčovém období téměř neučí ve škole? Mám totiž pocit, že to pak způsobuje efekt, který tu na diskuzi ukázal Danek, že když vám tohle nepředá vlastní rodina jako mně, máte pocit, že tenkrát bylo všem vlastně strašně fajn. Přitom stačilo chtít jen nějakou obyčejnou věc, třebas odejít přes hranici ze země, a šance, že skončíte s kulkou v zádech, byla značná…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 39. skelet :

  jistěže nic není černobílé.. bylo poměrně legrační, když vedle sebe na rodinných oslavách seděl úderník a de facto disident :D

  k té armádě.. Sověti měli velká strach, že se naše armáda pohne, a plno posádek se i pohnout chtělo a čekalo jen na befel od vlády. Ale faktem je, že by to k ničemu nevedlo. Nepřítel znal komunikační kanály, počty, dislokace, stavy jednotek atd. Ta situace byla ještě víc neudržitelná, než v 38.

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.