Proměny Ostravy #256

Model plánované podoby centra města z roku 1978.

1978

2015

zdroj: FB (NE) Zapomenutá Ostrava

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Tak hlavně je vidět, že Českobratrská neměla procházet centrem a 28. října měla odbočit směrem ke Karolině a směřovat mimo centrum na Havířov. Na druhou stranu by centrum bylo vyzdobené paneláky a občanskou vybaveností (viz krabice mezi tratí Č(s)D a Nádražní.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Michal :

  Činžáky přímo u Matiční? Docela choré.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. FlakY :

  Moc nezbývalo a mohli to celé dokončit. Poděbradova – 30.dubna je fakt sprzněno paneláky. Chtělo by to plán na opravdovou dostavbu centra. Můžou být i výškové budovy, ale ať to nevypadá jako plevel.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 4. dolil :

  dostavba proluky Masarykova náměstí, prostor před kostelem Sv. Václava odpovídající vyjímečnosti památky. ..Mám pokračovat?

  Thumb up 11 Thumb down 6
 5. thvari :

  dolil: dostavba proluky, kterou si režím sám stvořil. běžte někam pane apologete Miloše Zemana a komunismu.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 6. Sanju :

  Taky je docela zajímavé, jak je Nádražní ukončena na styku s 30. dubna.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. dolil :

  Je ukončena pouze pro automobily, tramvaj pokračuje v zeleném pásu směr Přívoz.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. dolil :

  Skoro bych napsal, že v takhle urbanisticky zamýšlené Ostravě bych rád žil. Žel,i po 40 letech se to nedaří…

  Thumb up 12 Thumb down 13
 9. MM :

  dolil: V Ostravě bez historického centra…

  Thumb up 6 Thumb down 10
 10. Tomas T. :

  Podle mne ty vyskove budovy jsou v centru planovany uplne stejne jako byly postaveny ve frydku mistku. A to je tak, ze kdyz jedete nekde z nejakeho vyznamneho mista, tak vam ty vyskove budovy zastini kostely.
  Napriklad vyskace na maticni jsou presne na spojnici nova radnice – bazilika. Pri prijezdu z poruby zase jine vyskace aby nebyla bazilika videt.
  Proste kdyz to nemohli zborit, tak to zastini.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 11. Martin [msstavby.cz] :

  dolil: Tak to je bizár.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 12. Michal :

  Vymlácený celý blok kolem Václava.
  Zničený nejstarší dům na Sokolovské.
  Spousta prvorepublikových vil úplně chybí.
  Uříznutá Nádražní.

  Buď je model nepřesný nebo to vymyslely absolutně choré mozky.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 13. Skeptik :

  Bourání původní zástavby. Dostavba? Budovy typu skelet KV KSČ a okolní, polyfunkční dům u ÚANu, paneláky. Výsledek např. podoba Žerotínové x Poděbradové, skvosty socialistické tvořivosti.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 14. Cíťa :

  Rozumná územní celistvost a městotvárnost!
  Jak to ti kapitalisti pohnojili, nic v tom centru dneska pořádně nedává smysl :(
  Ignorovaná příprava řešení Frýdlantských mostů. Českobratrská jako „dálnice“ do centra atd…
  Ten model je suprovní, nevíte, zda-li se ho podařilo uchovat na magistrátu?

  Thumb up 1 Thumb down 3
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Btw. celkem děsivé, kolika se líbí nebo souhlasí s necitlivými zásahy do urbanistické struktury.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 16. thvari :

  <Možná jsme tu zbytečně vášniví – je to historická studie z před pádu železné opony, tak dobrý, pojďme se ale dívat do budoucnosti. Já bych rád v Ostravě viděl moderní architekturu. Například výškové budovy (jednu máme v Přívoze), ostravská "skyline" by byla skvělá. V Olomouci, Brně nebo Praze se z toho můžou zbláznit, že jim to kazí historický charakter měst, ale Ostravě by to naopak slušelo. Znovu, v historičtějších městech Česka to vyvolává skoro až nepokoje, ale v Ostravě by se mi strašně líbilo mít experimenty s dosud nevídanými koncepty nebo minimalismus a modernu jako v Holandsku.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 17. Michal :

  Vyloučeno. Město si dvacet let neví rady s věžákem na Ostrčilce a třeba ta stupidní studie o jeho snížení už je pět let stará.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. Aleš :

  Martin [msstavby.cz]:
  A BAUHAUS, Fukušima nebo Českobratrská jako dálnice do centra jsou citlivými zásahy do urbanistické struktury???

  Thumb up 5 Thumb down 3
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Také se nejedná o citlivé zásahy. Nicméně solitérní výškové budovy umístěné do blokové zástavby také nejsou zrovna nejcitlivější.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 20. dolil :

  A situace dnes…

  Thumb up 6 Thumb down 4
 21. Martin [msstavby.cz] :

  dolil: Nepleťte si urbanismus celého centra s urbanismem malého výseku nebo architektury jednotlivých staveb.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 22. dolil :

  Martin [msstavby.cz]
  Děkuji za upozornění a slibuji, že se to nebude opakovat.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 23. Rýša :

  thvari: <a href='http://www.msstavby.cz/promeny-Ano, souhlasím, také bych chtěl v Ostravě moderní architekturu a výškové budovy by městu jako Ostrava jen prospěly, ale jak toho docílit, když v centru se nestaví skoro nic, vše bylo poslední roky zamítnuto nebo nevyhovovalo počtem parkovacích míst nebo jako argument byly 2 3 stromy nebo keře, o které se stejně nikdo nestará a rostou divoce jako někde u lesa. To by na patřičných místech musel sedět někdo s vizí a nehledět jen na svůj osobní prospěch anebo si tam jen odsedět svoje volební období a brát docela slušný plat jen za kecy a sliby a mít jednou za čas oslavnou řeč když se přestřihuje páska nad opraveným chodníkem ze zámecké dlažby.
  A souhlas i s Martinem, že je docela na pováženou, že se najde, a to i tady na webu, dost lidí, kteří nevidí necitlivé zásahy a hlavně devastaci centra za minulého režimu a dají tady krásnou fotku Černé louky a tu čerň, která byla tehdy na každém kroku jaksi zatajují. Ví vůbec jak Ostrava vypadala v okolí Poděbradové, Stodolní a dalších ulic? Už si nepamatují ty bloky zchátralých a zanedbaných domů? Ano, i v dnešní době lkáme nad stavem Ostravice, Jatek nebo Polského domu. Je to smutné, ale už nepočítáme kolik domů se opravilo, že ty celé bloky starých domů v bočních uličkách, které byly za socialismu na odpis, dnes září novotou a žijí. A já stéle doufám, že si zvolíme takové zastupitele, kteří už další Ostravice, jatka nebo Bauhausy v centru nedovolí a že se centrum konečně začne rozvíjet a že přibude i kvalitní architektura a kvalitní cesty a kvalitně opravené chodníky a náměstí a že nebude každoročně v létě rozkopaná CELÁ Ostrava.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 24. thvari :

  Rýša:

  Tři postřehy. 1) K zamítáním staveb. Pokud politici tak rádi stříhají pásky, pak proč neprosadit, abych stříhal pásku šmrcovní novostavby, dejme tomu výškové budovy, o které by tutově referovala média z celé ČR? Vždyť si v konečném důsledku škodí sami sobě.

  2) Předpokládám, že to politic tady čtou – tak snad se jim některé komentáře aspoň trochu dostanou pod kůži.

  3) Selektivní vnímání. Problémy dneška se zveličují a schválně se ignoruje to pozitivní na úkor pár negativních jednotlivostí jako Bauhaus nebo Ostravica. A když se postaví něco relativně fajn, jako je Karolina s renovovaným trojhalím, novou administrativní budovou a hezky vyřešenými prostory kolem těchto staveb, tak i přes některé zjevné chyby (absence arch. soutěže a chybějící lávka Jiřičné) se na to vesele a vytrvale nadává, přitom tam máme místo oploceného, zarostlého a zpustlého prostoru (moc dobře si to pamatuju, není to tak dávno) skoro novou čtvrť. Takže nejsem zastánce tohoto negativního přístupu. Podívejte, jatky se podařilo vyřešit a budou se opravovat. Hotel Palace chátral a je komplet opraven a čile se užívá. Tak sakryš trochu dobré nálady, vždyť se spousta věcí daří, a co se nedaří, tam musíme vyvíjet úsilí, aby se to v budoucnu podařilo. Pozitivních příkladů máme v Ostravě dost a myslím, že jestli se na něčem shodneme, tak na tom, že to město máme rádi a chceme, aby se mu dařilo a dobře se tam bydlelo.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 25. Michal :

  Hotel Palace chátral a je komplet opraven? Tak to denně koukám asi na jiný Palace.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 26. acdlcia [msstavby.cz] :

  Michal: Je opravena jen jeho část. Budova přímo naproti Nádražní je stále neopravená. Byl jsem uvnitř před pár lety a byl to humus.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.