Proměny Ostravy #133

Pohled na nároží dnešních ulic Nádražní a Veleslavínova. V pozadí historického snímku je zachycen Lidový dům. Dnes je tento objekt znám pod názvem Alfa klub.

Obchod v budově přiléhající k ulici Nádražní na aktuální fotografii se již nenachází.
1910-1918
promeny ostravy

2012promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  další ostravská sprasenost

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. aggu :

  Spíš jenom sprasenost.
  Stačí oloupat obkladačky a plechy a voilá, dům.
  S tou Alfou by ale fakt „někdo“ měl „něco“ dělat. Takových sálů s parketami v centru moc není. Ostravská Lucerna. Tanečky jsou dneska cool a in…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 3. vesan :

  ALE HOUBY sprasenost, kdysi holt takové přestavby byly moderní, vždyť stejně tak i dneska si také přestavujeme „po svém“!!! Různé skleněné nástavby, přístavby apod. u mnohých historických objektů. NESROVNÁVAT JABLKA A HRUŠKY!!! Doby jsou různé, v každé to však znamenalo stejné – modernizovat.
  A navíc, kdyby se o to starali a nenechali to tak zanedbat, mohlo to slušně vypadat dodnes.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 4. Martin [msstavby.cz] :

  vesan: Ale jsou stavby, které se realizovaly ve stejné době a přitom vypadají i dnes dobře.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. petr :

  martin [msstavby.cz]: příklad? :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. petr :

  Takové přestavby byly pochopitelně časté, ale neznamená to, že byly kvalitní. Toto je ukázka úpadku kvalitní architektury, pravděpodobně docházely soudruhům peníze. Asi jediná šance pro tuto budovu je přestavba, protože ani údržba by v tomto případě nepomohla, pořád to bude tak trochu hnus.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  petr: Bytový dům na Elektře, dnešní sídlo firmy Assental ( avšak již po reko. ), Lísková vila atp.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. petr :

  vesan: je rozdíl úplná přestavba (viz budova, o které pojednává článek) a mezi moderní přístavbou se zachováním a opravením původní budovy (např. nádraží svinov – že se o to pak moc nestarají, to je věc druhá) martin [msstavby.cz]: tento styl (komunistický) rád nemám a vždy to ve mně bude evokovat tu starou hnusnou dobu

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Jan :

  martin [msstavby.cz]: Kde je v Ostravě Lísková vila?? Já znám jenom Liskovu vilu na Bazalech.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  petr:Také tu dobu nemám rád, ale působili v ní architekti, kteří se i přes nastolené pořádky režimu snažili na tehdejší poměry o inovativní architekturu. Např. sice nejznámější není z Ostravy, ale stačí zmínit vysílač na Ještědu a jeho autora.
  Jan: Njn chybička.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Jan :

  martin [msstavby.cz]: Postavili ji v roce 1936 pro JUDr. Liska podle návrhu bratří Šlapetových (realizace např. hotel Imperial) a je od roku 2008 jako vynikající příklad funkcionalistického stavitelství národní kulturní památkou (takový malý ostravský Tugendhat). Na konci března byl den otevřených dveří a další se plánuje cca v červnu – doporučuji k návštěvě.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Alex :

  martin [msstavby.cz]:
  Tu „dobu“ bych tak velice nezatracoval. Poruba a Havířov, jakkoli někomu jejich historizující estetika nemusí vyhovovat, jsou geniální urbanistické projekty, je to město se vším, co má město mít (nehledě k sociálnímu rozměru).

  „Brusel“ je sám o sobě svébytným českým konceptem. Máme zde jeho kabinetní ukázky – vítkovické a havířovské nádraží jsou unikáty. Ale i blok domů na jižní straně Hlavní třídy pod rondelem v Porubě https://www.google.cz/maps/@49.828486,18.174265,3a,75y,180.04h,84.38t/data=!3m4!1e1!3m2!1syImCvAMH3Iz2qQtwQOsStw!2e0

  nebo dům na Havlíčkově náměstí v Porubě http://www.mapy.cz/zakladni?x=18.1684101&y=49.8320981&z=16&l=2&or=1&oc=9piYQxW-QC jsou architektonicky nesmírně cenné.

  Nemluvě o zprasené Havaně proti Domu energetiky.

  Problém je v ideologickém nánosu. Docenění čeká nejspíš až v dalších generacích. Pokud se toho ovšem například obě nádražní budovy dožijí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. aggu :

  Jan: Vila Tugendhat je malá brněnská Liskova vila ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Jan: Zásah.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.