Proměny Ostravy #126

Budovy u rondlu v Ostravě-Porubě.

1960-1970
promeny ostravy

2012promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Alex :

  Restaurace a kavárna Morava. Jedinečné řešení s okrouhlým ochozem v patře, kopírujícím vnější obrys nároží. Svým způsobem geniální: ve vchodu směrem k průchodu bufík, kde se čepovalo pivo na stojáka a tím pádem eliminace kavárny od hostů, kteří by obtěžovali. Unikátní prostor se dá ještě dnes vytušit při návštěvě sportovní prodejny. I když současným interiérovým řešením je vše už degradováno.

  V průchodu vstup do pasáže jednoho z komfortních ostravských kin – Dukla. Stav průchodu nyní zde: http://www.wigym.cz/nv/wp-content/uploads/2012/11/dukla.jpg. V bývalém kině dnes tuším sklad či prodejní sklad fy. Hruška.

  Mimochodem, upozorňuji na „každodenní malou práci“ pedagogů na Wichterlově gymnáziu a gym. Olgy Havlové: jejich studenská soutěž „Šumná Ostrava“ (nazváno se souhlasem autorů cyklu Šumná města“). Část věnovaná zaniklým ostravským biografům např. zde: http://www.wigym.cz/nv/?p=12087 a zde: http://www.wigym.cz/nv/wp-content/uploads/2012/11/Zanikl%C3%BD-sv%C4%9Bt-ostravsk%C3%BDch-biograf%C5%AF1.pdf

  Projekt „Šumná Ostrava“ je o to cennější, že nahlíží minulý čas skrze každodenní běžnou životní zkušenost pamětníků. Tzv. „malá historie“ je dnes dosti podstatným směrem historického bádání.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 2. Danek :

  Chlapi co vím tak přímo na rondelu se měla stavět jakýsi obelisk či co.Bylo to cca.1-2roky zpět v porubských novinách:Kvůli tomu se předělavali i ing.sítě.Neví někdo zda je to pase nebo se bude realizovat?: Upřímě mě by se mi libilo něco ve stylu vítězného oblouku(ve stylu sorely….jak jsou na Hlavní třídě podjezdy a na to vyhlídka na střechu) s vyhlidkou na všechny strany,co myslíte?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Xavier :

  Alex: Jo, o Šumné Ostravě vím, je to fajn projekt! K těm kinům – jakožto velkému milovníkovi filmu je mi to líto. Nic víc se ovšem dělat nedá. „Neviditelná ruka trhu“ je neúprosná. Příchod osobních počítačů a služeb, jako je torrent či jiné P2P sítě, k tomu nástup multiplexů – nemohlo to dopadnout jinak. V tomhle Ostrava není ve světě nijak ojedinělá… (bohužel).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. robert :

  Alex:
  Asi to sem nepatří, ale podobný usud měla donedávna i pasáž naproti bývalé Investiční bance z Nádražní na Jurečkovou ulici. Studenti 1st Internationnal school of Ostrava ji v rámci svých Citizen Projects se souhlasem dotčených subjektů adaptovali. Tnz. na vlastní náklady vyčistili a renovovali na tzv. Through Gallery. Jedna výstavní výloha v pasáži slouží k popisu tohoto místa včetně doby výstavby, infocí o architektovi a o užitých prvcích celého domu, ke kterému pasáž patří. Ostatní výlohy pak slouží k výstavám uměleckých objektů studentů z různých středních a vysokých škol z širokého regionu, které se každý měsíc mění. Místo, které dlouhá léta sloužilo akorát močení večerních chodců se je mezi 6. hod. ranní a 6. hod. večerní zamčeno zatahovací mříží a dostalo zcela jiný rozměr. V jednoduchosti je síla, z práce studentů by se alespoň občas mohli poučit i naši geniální zastupitelé na radnicích.

  Ta pasáž u Dukly by mohla mít podobný osud.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. Alex :

  robert:

  To je zajímavé, musím se tam podívat. V téhle pasáži pamatuji především kavárnu a cukrárnu Split, to bývalo při návštěvách centra v 80. letech příjemné místo.

  Samozřejmě je využití pasáže vždy věcí vlastníka či dlouhodobého nájemce. Je ale taktéž pravda, že orgány místní správy spolu se vzdělávacími institucemi a neziskovkami mohou dávat podstatné impulsy – to se týká každého veřejného prostoru. Pámbu ví, že nechci být negativní, mám za sebou a doufám i před sebou dostatek pozitivních tvůrčích aktivit, ale ze zkušenosti vím, že v tomto ohledu je místní správa v roli iniciátora kultivace veřejného prostoru zcela sterilní. V lepším případě se stává pasivním spoluúčastníkem aktivit a tehdy dává najevo spíše svůj blahosklonný, povýšený milostivý souhlas.

  To se ovšem netýká rozsáhlých investic. Tam se naopak jednotlivé osobnosti místní správy stávají docela čipernými inspirátory. Ze zřejmých důvodů.

  Ze systémového pohledu to lze pochopit: bližší košile než kabát. Ale z hlediska dlouhodobých politických bodů mi to rozum nebere. Tou malou prací v malých projektech, využíváním spontánní aktivity komunit, spolků, škol lze udělat za málo peněz mnoho muziky.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. thvari :

  robert: mají tam pár fotek z pasáže v centru https://www.facebook.com/pages/Walkthrough-Gallery/213787625483558

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Alex :

  Xavier:

  V tom, že neviditelná ruka trhu je neúprosná, máte pravdu. Jedním z dokladů je i fotodokumentace k článku, pod kterým debatujeme. Ani nemám na mysli ty poutače, ty lze vždy sundat. Ale brutální proražení nového vchodu do průčelí, které kdysi mělo svůj řád a estetiku, má v tomto smyslu hlubokou vypovídací hodnotu. A stalo se to v městské památkové zóně – to je na pár facek všem zúčastněným. Stále si ale myslím, že existuje něco jako veřejná správa, jejímž posláním je mimo jiné hájit veřejný zájem tehdy, kdy je s ním projev neviditelné ruky trhu v rozporu.

  Ke kinům jen tolik, že jejich zánikem vzniklo na území Ostravy množství sálů a sálků. Které mohou mít své využití pro komunitní život obyvatel. Stačí jen nevnímat změny jako zátěž, nýbrž jako příležitost.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. robert :

  Alex:
  Naprostý souhlas. Kdysi jsem si říkal, že to chce čas, že se nenažraci musí jednou nasytit a pak se konečně začnou dívat kolem sebe, jako jinde, ale už čekám nějak moc dlouho a světlo na konci tunelu není vidět. V tomto ohledu mě napadá ještě, podle mne velmi úspěšná občanská aktivita, a to Ostravští truhlíci. Nevím, jestli působí i jinde, ale v centru je jejich počin úžasný.
  Nedávno tu někdo psal, že politika a úředníka zajímá především, jestli je to legislativně v pořádku nebo ne. Efekt, který to přinese do veřejného prostoru a přidanou hodnotu placenou z veřejných peněz tady jakoby nikoho moc nezajímal. Bohužel to vidím podobně.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. valník :

  Krásné místo, kam bych si dnes velice rád zašel na romantickou večeři s výhledem na pulzující tepnu Poruby.
  Jen kdyby ho dnes neprznila ta pitomá a předražená cykloprodejna :/ :(

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Alex :

  Mimochodem, restaurace a jiné podniky tohoto typu v Porubě 50. – 60. let představují speciální téma. Znalci vzpomenou Barunku (proti Domu sester), proslulý Slovan (nároží Opavské a 17. listopadu), zmíněnou Moravu – to vše Sorela, k tomu „brusel“ Panorámu (Havlíčkovo náměstí), Centrum (Alšovo náměstí), Labužník („bruselský“ blok jižní části Hl. třídy pod rondelem). K tomu restaurace v porubském DK (dříve Poklad, ještě dříve DK OKO, nyní ruiny, arch. Frágner). Tyto a jiné podniky tvořily svého času důstojnou protiváhu obdobným zařízením v centru (Elektra, Fénix, Palace, Imperial). Restaurace v pozdější zástavbě 70. a 80. let už takovou kvalitu zdaleka neměly.

  Chtěl bych se dožít času, kdy budou veřejné i privátní stavby posuzovány podle své kvality, esteticky prověřené časem a podle toho, jak slouží lidem, bez ideologické předpojatosti.

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.