Proměny Ostravy #116

Nároží ulic Vojanovy a Pivovarské. Jediné,co je na obou fotkách stejné, je Úderník.

1962
promeny ostravy

2012
promeny ostravy
zdroj: earchiv.ostrava.cz / google.cz

Související články


Komentáře

 1. aldik :

  A pak že jenom dneska se staví hnusné krabice a bourá se historie… Koukám, že kdysi to bylo úplné stejné, původní objekty se mi teda líbí daleko víc, ovšem až na tu tradičně zanedbanou údržbu.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Tahle krabice je ještě podle mne cajk. Tohla komunisti „podělali“ více http://www.planes.cz/cs/photo/1097507/ostatni-no-reg-not-specified-mimo-letiste/

  Thumb up 1 Thumb down 5
 3. aldik :

  Paneláky? Ale jak jinak rychle a levně ubytovat tisíce lidí? :-O

  Thumb up 5 Thumb down 3
 4. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Zvláštní že po válce vyrostla část Poruby, zdobná sorela. Čistě panelová sídliště jsou dítětem doby pozdější. Konec války a zahájení výstavby sídlišť Hrabůvka, Dubina, Pustkovec, Muglinov, Nové Výškovice atp. dělí celkem velká řádka let.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 5. Marek :

  sorela se stavěla za jiných podmínek a navíc v porovnání s paneláky byla docela drahá kvůli své zdobnosti a antických prvků. Kdyby tohle neměla, tak by asi byla levnější než paneláky i v hromadném měřítku. Ovšem problém byl zase v rychlosti výstavby. Stavění z jednotlivých cihel (později i bloků cihel) je prostě pomalejší než z celostěnových panelů a jak známo, v komunismu byl nedostatek lidí, proto i když paneláky pak mohly být v konečném důsledku o něco dražší než zděné domy, tak byly rychleji stavěny (ač na úkor unifikace/architektonické šedi).

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. Balde :

  martin [msstavby.cz]: Dubina měla smůlu, že se musela vměstnat na menší prostor, než byla projektována, stejný počet bytů měl být na dvakrát větší ploše, mělo být zastavěno pole až pomalu k Nové Bělé a lesíku po kterém nese název DUBINA.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Martin :

  aldík: Otázka přeci nemusí znít: „Paneláky? ANO-NE?“ Na příkladu Poruby (nejen sorely)jde vidět, že promyšlený urbanismus dovede vytvořit i sídliště s velmi přijatelným standartem životního prostředí. Dubina je naopak vzorem normalizační degenerace v urbanismu. Je symbolické, že k této degeneraci docházelo spolu s úpadkem politickým po invazi „spřátelených armád“. Souvstažnost politické a architektonické (resp. urbanistické) konjuktury vs degenerace samozřejmě s revolucí roku 1989 neskončila.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 8. thvari :

  aldik: no dneska jsme na tom rozhodně líp, vždyť komunistu bourali celá města (Ústí nad Labem), aby tam mohli postavit ty svoje skvosty. bóže, proč jsme si zrovna my tímto museli projít…si vemte, že tak hnusná stavba jako NC Karolina aspoň nebyla postavena na úkor bourání historických budov (i když na úkor zajímavého prostranství)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 9. Rýša :

  Škoda těch domů. I kdyby tam byla ještě stále ta proluka, tak ten blok domů (určitě už po rekonstrukcích) by působil daleko líp, než-li to, co tam postavili.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 10. robert :

  Panelová sídliště se stavěla v celé Evropě. Tak dlouhou a masovou výstavbu jako v Československu neměla ale nikde.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Rýša :

  robert: Ano, to máte pravdu. Ale v zemích na západ od našich hranic sídliště vyrůstala spíše na okraji měst. V centru měst si vážili starých domů a rekonstruovali je k bydlení nebo alespoň pro služby. V Ostravě se staré domy nechaly osudu času nebo zde nastěhovali tzv. nepřizpůsobivé, kteří dílo“ dokonali a pak domy čekala už jen bouračka a zástavba, nad kterou někdy jen kroutíme hlavou….jako tady na fotce nebo celý blok starých domů naproti Jindřicha atd. atd.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  teda v tomto muzu byt vedle jak ta jedle, ale (kdyz pominu ten „krasny“ napis) tak na mne ta budova pusobi dobrym dojmem.. klidne si vyslechnu nekoho z oboru, kdo mi vysvetli, ze je to zlo, ale takhle z venku se mi to libi..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Jan :

  Hynek [msstavby.cz]: Ano, ale nejde o tu budovu, ale o to kde ji postavili a místo čeho. Ve Výškovicích nebo Hrabůvce by se vyjímala určitě skvěle.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  Jan: ani tak necitim, ze ten roh na historicke fotce „kazdy pes jina ves“, byl lepsi, coz tu nekteri naznacujou.. a neni vas malo, tak me to docela prekvapuje.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 15. Johanes :

  Ten barak mi na tom miste prisel uz od mala jako paskvil, ktery tam vubec nezapada. A po letech kdyz tam jdu, tak je to porad stejne, cas to nijak nezahladil a nezvykl jsem si. Kdyz jde clovek po 28.rijna od Smetanova namesti, vidi ty pekne budovy kolem a pak zahne doprava, tak to proste prasti do oci.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. thrpst :

  A dnes, když chce někdo zbourat barabiznu a postavit něco nového, tak je považován pomalu za šílence.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 17. acdlcia [msstavby.cz] :

  Je pravda že dneska ta budova už tak pěkně nevypadá ale pořád to není nic co by nemohlo projít rekonstrukcí.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 18. acdlcia [msstavby.cz] :

  Každá doba má svoje. I ty budovy z prvního snímku nahradily nějaké ještě starší. A kdo má právo říct která doba je ta správná. To by klidně mohla vzniknout skupina co bude požadovat zbourání staré radnice a výstavbu autentické stodoly s kadibudkou co tam stála předtím.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 19. Dali :

  Ta budova je naprosto špatně – tam kde měla být světlá a hezká ulice, je naprosto zbytečný tmavý průchod, kde se cítíte jako kdybyste procházeli nějakým sklepem. Kdyby onen architekt místo osobně navštívil, viděl by, že ulice je úzká a stíněná všemi domy … on ji ale ještě více ztmavil a opticky naprosto rozhodil. Souhlas s Johanes – v tom místě se nikdy člověk nemůže cítit dobře.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 20. thvari :

  Dali: na mě to působí přesně jak to popisuješ, mám pocit, že ten dům tu ulici doslova dusí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. Martin :

  thrpst: Další extremista… Opravdu si myslíte, že tady někdo chrání „každou barabiznu“ a zabraňuje realizaci kvalitních novostaveb? Možná, že v celé Ostravě se najde tak do desítky podobných extrémistů. Většina ostatních by ráda zachovala to, co je z minulosti kvalitní, a zároveň viděla, jak vzniká něco kvalitního navazujícího na minulost. Revolučně se k architektuře stavěli komunisti. Až na pár světlých výjimek (např. Poruba, DKMO) to dopadlo zle a jejich chyby budeme napravovat dlouho… pokud je někdy napravíme

  Thumb up 3 Thumb down 0
 22. thrpst :

  Martin: Bohužel s vámi nemohu souhlasit.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 23. Martin :

  thrpst: Možná by to chtělo uvést nějaký argument popř. alespoň popsat, kde jste takové názory slyšel. Já Vám mohu jako důkaz uvést zájem veřejnosti (odborné i laické) o konverze průmyslových staveb (Trojhalí, Gong atd).

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.