Proměny Ostravy #106

Pohled na část Ostravy, Porubu. Na historické fotce ještě bez Fakultní nemocnice, kampusu VŠ, sídlištních útvarů Pustkovec s mnoho dalších.

promeny ostravy

2012promeny ostravy

 

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Nikdy mne ta myšlenka nenapadla, až teď při pohledu na historickou fotku Poruby padesátých let. Oblouk je krásný, ale ty řady nízkých domů vpravo působí z pohledhu zhora jako koncentrační tábor – nemůžu si pomoci.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Adam :

  Rýša: Těm se říká Dvouletky. Jsou nejstarší, vyloženě nouzové, bez ambice na nějaký styl.

  Podle mě by si tu druhou fotku měli pořádně prohlédnout stromoví maniaci, kteří si furt naříkají, jak je tu málo zeleně, a jak kolem nejsou žádné lesy.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Karel :

  Rýša:Pokud vím, tak dvouletky se stavěly jen jako dočasné ubytování pro dělníky, pracující na stavbě Poruby (Nové Ostravy). Proto se jim taky říká dvouletky.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 4. Michal :

  Ty stromy by chtělo vykácet a všechny, vždyť tam chodí maminky s kočárky!
  A navíc je to dnes hrozně in likvidovat zdravé vzrostlé stromy.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 5. Pavel :

  Adam: stromoví maniaci neříkají, že je zde málo zeleně, ale říkají, že pokud se vzrostlá zeleň pokácí, tak tam opět doroste za 30-40 let. To dokazují i fotografie, původně holé, nyní zelené. Ale přes noc to tam nenarostlo. Maniaci tedy říkají, že zásahy do zeleně mají být s rozvahou, protože chybné kroky se opravují celé roky.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 6. Crazym :

  Karel: A není to spíš pojmenováno po http://cs.wikipedia.org/wiki/Dvoulet%C3%BD_hospod%C3%A1%C5%99sk%C3%BD_pl%C3%A1n ?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Adam :

  Michal: To nevím. Ale rozhodně je v módě bránit kácení nezdravých stromů.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 8. loophole :

  Oni i paneláky se stavěly jako dočasné levné bydlení a měly se zbourat za několik let, až se dobuduje komunismus a každý bude mít domeček se zahrádkou podle svých potřeb. Alespoň tak to soudruzi zamýšleli. Ke cti soudruhům dodat, že ani za kapitalismu se ještě nedosáhlo takového bohatství, aby se paneláky masově posílaly do drtičky betonu:)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 9. SMilanS :

  Dvouletky se stavěly v období „Dvouletého plánu“, který předcházel pozdějším plánům pětiletým /“Pětiletkám“)/. S trvanlivostí stavby to vůbec nesouvisí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Miv :

  Myslím, že Martin mohl sednout do vlastního letadla nebo pustit kvadroptéru a fotku vyfotit lépe sám a přesně z pozice ve které byla focena v padesátých letech. Jinak to není ono …

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Miv: Jojo, hned několik mi jich stojí u baráku ;)
  A mimochodem, tuhle fotku jsem také fotil já.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. Marian L. :

  Nahoře město, dole džungle. Je to fakt hnus ty stromy v porubě lezou lidem do oken a svítit musí i ve dne. To nemluvím o bordelu (špína na fasádách, parapetech) a chroustech. V Havířově mají aspoň v tomhle navrch (jinak je to město plné špatných rozhodnutí) a celou hlavní třídu vykáceli a zasadili nové malé stromy. Spolu s opravenou sorelou a chodníky to tam vypadá, jako by to město nedávno dostavěli. Kdežto Poruba na mě působí jako Pripjat: http://nd01.jxs.cz/930/426/dd6efee34e_17153979_o2.jpg

  Thumb up 3 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.