Prodloužení cyklostezky Koleje

V Bludovicích, místní části Nového Jičína, se buduje další úsek cyklostezky Koleje. Stávající desetikilometrová trasa pro bicykly se prodlužuje o bývalou železniční vlečku, jejíž součástí je i vysloužilý most. Nová 600 metrů dlouhá a dva a půl metru široká asfaltová cyklostezka bude stát 8 milionů korun. Práce na její výstavbě by měly skončit na konci října.

„Nejnáročnější je rekonstrukce železničního mostu. Musí se provést nové nátěry, sanace pilířů,  živičný povrch a nové zábradlí. V úsecích před a za mostem se upravují podkladní vrstvy, na které se položí asfaltobetonový kryt. Tyto práce jsou již částečně hotovy. Stezka se ještě musí odvodnit, doplnit krajnicemi a dopravním značením,“ řekla Michaela Mrklovská z odboru rozvoje a investic na novojičínské radnici.

Zaniklá vojenská vlečka, která byla spojnicí mezi železniční tratí a opravárenským podnikem, umožní cyklistům v Bludovicích ze stávající cyklostezky Koleje odbočit do místní části Straník. „Po bývalém železničním mostě se bezpečně dostanou přes frekventovanou silnici I/57 a u areálu vojenského opravárenského závodu se napojí na Tropické údolí a dále mohou pokračovat k vodní nádrži Čerťák,“ doplnil starosta Nového Jičína Stanislav Kopecký.

Aby se mohla cyklostezka Koleje prodloužit, muselo město k viaduktu, jehož je vlastníkem, přikoupit za 1,7 milionu korun pozemky od ministerstva obrany. „To se podařilo vloni na podzim. Projektová dokumentace v hodnotě 580 tisíc korun, kterou bylo nutné pro výstavbu cyklostezky zpracovat, byla z poloviny financována z programu Podpora rozvoje cykloturistiky Moravskoslezského kraje. Zároveň město žádá Moravskoslezský kraj o dotaci na samotnou výstavbu této cyklostezky,“ uvedl místostarosta Václav Dobrozemský.

Cyklostezka Koleje vede v trase bývalé železniční trati z Nového Jičína do Hostašovic, kterou v roce 2009 zničila povodeň. Byla otevřena v září 2014, je dlouhá téměř 10 kilometrů a její vybudování stálo 25 milionů korun. 85 procent způsobilých nákladů uhradila dotace Evropské unie.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.