Polyfunkční dům Křižovatka – aktuálně

Na Linkedin profilu města Ostravy byly zveřejněny aktuální vizualizace polyfunkčního domu Křižovatka v centru Ostravy.

zdroj: Linkedin – Ostrava – oficiální profil

Související články


Komentáře

 1. balde :

  už at se to staví

  Thumb up 24 Thumb down 6
 2. Václav :

  Je to jistě lepší, než původní vizualizace. Bohužel je to stále návrh architektonicky podprůměrný a horší, než okolní stavby (ať už hodnotím s odstupem či v dobovém kontextu). A můžeme si vypisovat architektonické soutěže jak chceme, ale dokud tyto „obyčejné“ domy nebudou na evropské úrovni soudobé architektury, bude i celé město nadále pokulhávat někde na úrovni Ukrajiny či Bulharska. (Ono i mnohá polská města už jsou na tom lépe, než Ostrava…)

  Thumb up 18 Thumb down 16
 3. Jana :

  Běžte už do kelu. Jak píše pan Václav, úroveň Ukrajiny a Bulharska a to těm zemím křivdíme. Polská velká města mají neskutečný tah na bránu. Taková Varšava již dávno předčí Prahu. Z Ostrava je čím dál tím větší provinční zapadákov ponořený do tmy!!! T

  Thumb up 21 Thumb down 28
 4. vojta :

  Kazda stavba nemuze byt prehypovany koncertni sal top architektu. Me se to libi, dvestekrat lepsi nez puvodni navrh a soucasne lepsi nez cokoliv jineho co by ve stejnem miste postavil v teto dobe kdokoliv jiny, to se klidne vsadim.

  Thumb up 24 Thumb down 10
 5. Václav :

  vojta: Ale on to nemusí být přepychový sál, ona by naopak stačila skromná a jednoduchá stavba (s fungujícím konceptem a nápaditou fasádou či dokonalými detaily). Expresivnost či vysoká cena nejsou parametrem kvality soudobé architektury.

  Thumb up 22 Thumb down 4
 6. davidb :

  Je to soukromá stavba – kdo donutí investora, aby postavil super hyper moderní stavbu?

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. thvari :

  Václav: můžete sem dát nějaký příklad (link), jak by to podle vás mělo vypadat? osobně mi to přijde jako solidní standard a jak říká balde, už aby to stálo.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 8. Václav :

  thvari: Ale jistě, skvělým zdrojem inspirace je Divisare, který je tedy na delší prohlížení placený (studenti architektury mají licenci zdarma), každopádně otevřít by to jít mělo. Z těch obyčejnějších třeba: https://divisare.com/projects/416871-scott-rasmusson-kallander-osb nebo https://divisare.com/projects/437028-lh-architekten-dorfmuller-klier-residential-and-office-building-schulterblatt Co se pak odvážnějších týče, nabízí se pražský DRN nebo klidně nějaká takováto forma https://divisare.com/projects/75400-coll-barreu-arquitectos-aleix-bague-sede-del-departamento-de-sanidad-del-gobierno-vasco-en-bilbao Možností je hodně a dobrý architekt by si s tím místem uměl poradit. Tohle bohužel dělá anonymní projekční kancelář (na stránkách investora jsem nenalezl autora projektu). Ta stavba opravdu nemusí být nepřehlédnutelná, ale neměla by si na nic hrát a přesně to se děje v tomto případě. Pokus o členění fasády zdůrazněním hran objektu, podivné a laciné skleněné průčelí aka. devadesátky a naprosto nesmyslně vysoký parter směrem do křižovatky. Do toho to kompozičně funguje jen z té druhé vizualizace, z jiných pohledů ten nejvyšší objem výrazně pokulhává a působí to neutěšeně. Navíc, a to je dobré zdůraznit, mají nesmyslně dělané vizualizace, které se zdánlivě tváří jako z pohledu chodce, ale minimálně u té poslední je to z výšky cca 5 metrů.

  Thumb up 13 Thumb down 9
 9. adamous :

  Václav: Ten DRN jsem zrovna hledal, ten by tam pasoval skvele :)

  Thumb up 2 Thumb down 6
 10. thvari :

  Václav: ta stránka je skvělá, díky za tip. tu konkrétní kritiku chápu a souhlasím, že tebou vyjmenované prvky v té nárožní části tam skutečně působí navíc a zbytečně okázale. přihodím jeden svůj tip, ač na tomto místě v ostravě by tak tmavý dům nejspíš stát nemohl https://rb.gy/wlfdmt

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Václav :

  thvari: Myslím, že zajímavou inspirací jsou i účastníci architektonické soutěže na bytový dům Kostelní – Biskupská. Vše je to kvalitní a čistá architektura, která respektuje okolí a zároveň přináší něco nového a neokoukaného. Pro připomenutí: https://www.cka.cz/cs/souteze/vysledky/novostavba-bytoveho-domu-kostelni-2013-biskupska-v-ostrave Kdyby se v obdobné kvalitě zastavěly všechny proluky, byla by Ostrava městem soudobé architektury. Snahou zaplácat ta prázdná místa stylem „aby už to konečně bylo“ mi přijde špatně i skrz to, že ty domy tam poté budou další desítky let a připravujeme se tak o velký potenciál. Ale ano, chtít takovou kvalitu všude je hodně idealistický pohled a u nás ta poptávka po kvalitě stále velká není, bohužel.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 12. Rýša :

  Václav: Nevím, proč je tady takové vzrůšo. Co už tu bylo nadpisů u všech možných vizualizací – AKTUÁLNĚ a aktuálně toho stojí v centru minimum.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Aktuálně v nadpisu neznamená, že se staví, ale že aktuálně o projektu publikujeme nové informace.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. Ostravan :

  Ještě odkaz na článek o majiteli pozemku, na němž by měl vyrůst polyfunkční dům Křižovatka: https://forbes.cz/jeho-slavna-tabulka-je-podle-babise-idiotska-ted-jelinek-za-pul-miliardy-meni-centrum-ostravy/

  „Dál se chce věnovat hlavně developmentu. V plánu je stavba soukromých vysokoškolských kolejí i další bytové domy.“

  Thumb up 4 Thumb down 1
 15. David :

  dodnes mě fascinuje ten původní návrh pana Kramáře? :D :D :D a jak mu někteří místní tleskali :D
  tohle je opravdu povedený standard na dnešní dobu. Proč ne

  Thumb up 4 Thumb down 3
 16. aldik :

  Náhodou je to pěkná stavba. Jen místní diskutéři musí chtít něco bůh ví co extra :-D

  A v přízemí to vidím že to obsadí Lídl. To není přání, ale vsadil bych se že to tak dopadne. Poslední dobou má dost expanzní apetit a to i v centrech měst.

  Thumb up 10 Thumb down 8
 17. Daniel :

  Sice to nenadchne, ale rozhodne ani neurazi. Ja myslim, ze na velikost Ostravy se chysta pomerne dost zajimavych staveb (jestli to dopadne): mrakodrap, stary “mrakodrap”, kostka, koncertni sin, lauby, jatka, Organica..

  Thumb up 11 Thumb down 5
 18. Ostravan :

  Daniel: Deník to shrnuje v tomto článku: https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/anketa-ostrava-mesto-vizualizace-projekty-za-miliardy-20211215.html

  Do roku 2027 jsou to investice za 16 miliard korun. A to na seznamu z velkých staveb ještě chybí Bílý stín.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 19. Svizzera :

  Václav: Popravdě, ani jedna z referenčních staveb mě nezaujala. Už mi to připadá jako chronická nemoc, za každou cenu srovnávat Ostravu s jinými (západními) městy. Mé estetické ostravské oko si myslí, že Křižovatka do místa naopak skvěle zapadá, reaguje na různorodost struktury i specifika prostředí. Ano, chce to kritický pohled, ale ne kritizující pohled vždy a všude.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 20. Jopek :

  Naprostý souhlas, že větší polská města kráčí odvážnými mílovými kroky vpřed před Ostravou a to jak v kultuře, tak architektuře. Ostrava a ČR se oproti tomu plácá ve svém uprděném priposraném rybníčku s komunistickým myšlením a šedivými návrhy budov ve stylu 90.let
  Na Ostravu samozřejmě dobrý…ale …ehm už vím co mi stavba připomněla. Zkrátka stále nevidím žádnou přidanou hodnotu, cit pro detail nárožního domu.
  https://www.archiweb.cz/b/novostavba-student-house-holesovice

  Thumb up 4 Thumb down 6
 21. Janko :

  Nevidím důvod proč je tu vždy tolik negace. Rád bych vás viděl na místě investora, jaký dům byste vy všichni tady na té rušné ulici v Ostravě postavili a aby jste pak i vydělali. Je velmi jednoduché a pěkné otevřít internetové stránky a najít super projekt a pak tady s ním vyrukovali. Myslím si, že je dobře, že se staví a investuje a proto dávám tomu projektu zelenou a pokud investor použije kvalitní materiál a stavbu bude pravidelně udržovat ( zeleň na terasách, umyté prosklené tabule a pod.) bude to v Ostravě jedno z pěkné nároží :-).

  Thumb up 17 Thumb down 2
 22. Jopek :

  Janko: Stačí vyjet do světa, ehmm.. stačí i do Polska, namátkově Wroclaw, Gdaňsk, Poznaň možná i Lodž a Katowice.. abychom zůstali v industiralnim revíru. A důvod uvidíte.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.