Fara Fulnek

Investiční společnost Vci provedla akvizici další stavby ve Fulneku. Přesněji se jedná o objekt bývalé fary.

Augustiánská prelatura

Ve 14. století na severní Moravě žili byli Augustiniáni. Rozhodli se založit ve Fulneku klášter, kde budou šířit svou víru a hospodařit na svém majetku. Samotná farnost je však ještě starší, ta se datuje do 13. století, kdy byla zmíněna v listě pana Oldřicha z Lichtenburka.

Prelatura sloužila představenému kláštera a jeho hostům. Součástí byly místnosti sloužící pro bydlení, ale také zázemí jako kuchyň s jídelnou a především reprezentativní prostory k vítání návštěv. V případě fulnecké prelatury lze však předpokládat poněkud chudší výzdobu. Bohužel se ani ta nezachovala. Farnost a klášter spravovali Augustiniáni až do r. 1784, kdy byl zrušen císařem Josefem II.

Středověké jádro objektu bývalé fary v nás evokuje historické hodnoty, na kterých byl objekt v 17. století vystavěn. Klášter totiž z části podlehl rozsáhlému požáru a představený G. A. Thamm se ho snažil obnovit. Původně rozsáhlá budova kláštera byla rozdělena na několik menších.

Zub času

My začínáme psát pokračování příběhu objektu bývalé fary, který leží v Kostelní ulici, jen pár kroků od kostela Nejsvětější Trojice v samém centru města. Objekt již dlouhá léta není součástí fulnecké farnosti, místní však objektu neřeknou jinak než bývalá fara. Proto si i my dovolíme o tomto objektu hovořit jako o bývalé faře z důvodu lepší identifikace.

Budova prošla v průběhu posledních tří století mnohými úpravami. Nejcitelnější změny doznala ve druhé polovině 20. století. Vše začalo osazením “moderních” oken, díky změně využití budovy byl vystavěn výtah na jídlo, došlo k přepažení klenutých prostor v přízemí a obkladu stěn nevzhlednými provozními dlaždicemi. Časem tak vymizely veškeré cenné architektonické prvky, a to včetně portálu vstupní brány. Místo v budově našla jídelna pro základní a mateřskou školu. Koncem 80. let některé části budovy sloužily pro výstavy králíků, slepic a jiného domácího zvířectva. Poté byl objekt bez významnějšího využití a začal rychle chátrat, čemuž nezabránil ani převod do soukromého vlastnictví.

Změny a “modernizace” se podepsaly i na fasádě, která je o poznání skromnější než v době svého vzniku.

Přes veškeré úpravy si budova částečně zachovala původní ráz, zejména v přízemí se dochovaly valené klenby či valeně klenutý průjezd. V roce 2006 byl objekt bývalé fary prohlášen za kulturní památku, ani to mu však nepomohlo a nadále chátral.

Genius loci pro budoucnost

Dnes je bývalá fara v žalostném stavu, plná nepořádku a prorůstajících travin a keřů.

My začínáme psát její novodobou historii. Objekt si zachoval i přes silný zářez času svého genia loci a my jsme si jeho historických hodnot vědomi.

Koupě nebyla úplně jednoduchá. O objekt jsme se ucházeli déle jak dva roky. Po složitých jednáních se nám nakonec podařilo v listopadu letošního roku objekt koupit.

Rádi bychom na jeho zajímavé atmosféře stavěli. Záměrem u tohoto objektu není primárně jeho komerční využití, jak by se na první pohled nabízelo, udělat krásné a prodejné byty, či kanceláře. Naopak chceme přispět lokalitě našeho zájmu, aby objekt bývalé fary dále sloužil i širší veřejnosti.

Naším záměrem je prostory citlivě zrekonstruovat pro kulturní účely, protože o takový účel využití přímo volají. Nádherné klenuté stropy, široké schodiště i krása původního sálu nechávají rozehrát orchestr nápadů pro novou funkci.

Nyní, nedlouho po dokončení akvizice, začínáme připravovat projekt, který společně s místními sdruženími zmapuje potřeby lokality. Rádi bychom, aby v objektu našly své místo výstavní prostory, prostory pro setkávání, workshopy atd.….a další nebudeme prozrazovat.

Vlastníte historické fotografie či kresby? Znáte podrobněji příběh této budovy? Máte zájem zapojit se do příprav využití objektu nebo provozujete aktivity, které pro které by byla budova vhodná? Ozvěte se investorovi,  investiční skupině Vci. 

zdroj text a foto: Tisková zpráva / Investiční skupina Vci

Související články


1 komentář

  1. TJ :

    Jedna informace v článku je nesmysl. Objekt byl několik let normálně na prodej přes RK a letos šel dokonce koupit v dobrovolné dražbě, takže nevím co investiční společnost Vci 2 roky řešila. Klidně to mohli koupit.
    Genius loci, ano, ten tam je. Ale letos statik po kontrole vyhodnotil stav jako docela špatný, vč. krovu. Takže je čeká hodně práce, každopádně pokud se povede obnova, předem gratuluji.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.