Podrobné rozpracování Hlavního náměstí

Nejpozději na jaře příštího roku bude mít město Krnov k dispozici podrobnou studii na úpravu Hlavního náměstí. Zpracuje ji společnost ATELIER 111 architekti, která v roce 2018 získala 2. cenu v urbanisticko-architektonické soutěži na Hlavní náměstí v Krnově, když první cena nebyla udělena.

„Podrobná studie bude sloužit k výběru zpracovatele projektové dokumentace. Cena za poskytnutí autorských práv městu k návrhu a podrobnou studii byla stanovena na 700 tisíc korun bez DPH,“ uvedla vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Architekti ve studii detailně rozpracují svůj návrh, s nímž uspěli v soutěži. V něm umístili do středu města dva bloky, které vymezují prostor pro Dolní náměstí v sousedství radnice a Horní náměstí. To vznikne mezi vchodem do Radniční kavárny a řadou domů v severní části náměstí. Dolní náměstí je svým situováním u radnice předurčeno více k reprezentativním společenským událostem, na Horním náměstí by se měly odehrávat kulturní akce a pravidelné trhy.

Bloková výstavba domů je ale záležitostí vzdálené budoucnosti, odhadované přibližně na padesát let. V dohledné době se počítá pouze s úpravou veřejného prostoru, a to jak zelených ploch, tak těch dlážděných. „Na nově vzniklých prostranstvích navrhujeme dva výrazné vodní prvky, na Horním náměstí v podobě vodních trysek chrlících vodu přímo z dlažby, na Dolním náměstí to je kašna. Tu ještě doplní odlitek 3D modelu města s odkazem na předválečnou urbanistickou strukturu. Obytnost prostranství zvyšujeme nově umístěným městským mobiliářem, jako jsou odpadkové koše, pítka, směrovníky, informační nosiče nebo stojany na kola,“ stojí v textové části návrhu úprav. 

V místě, kde je plánována budoucí zástavba, dojde ke kultivaci parkových ploch. „Stávající pěší trasy z dožívajících betonových dlaždic budou nahrazeny pěšinami novými, doplněnými mobiliářem korespondujícím s celkovým návrhem náměstí. Většina vzrostlých stromů zůstane ponechána, předpokládáme pouze odstranění křovin a stromů ve špatném stavu. V prostoru budoucí zástavby východně od radnice využíváme stávající osu se stromořadím, volíme zde pouze odlišný způsob zpevnění plochy. V dočasném řešení bereme maximální zřetel na ekonomické hledisko: většinu plochy bude tvořit stávající trávníkový porost, jednotlivé prvky navrhujeme jako univerzální, mobilní, případně jednoduše demontovatelné a přemístitelné,“ uvádějí architekti. 

Cílem plánovaných úprav Hlavního náměstí je jeho proměna v pobytové místo, kde by obyvatelé města i jeho návštěvníci chtěli trávit svůj volný čas. Týká se hlavně míst, které v současnosti nenabízí pobytové prvky a lidé jimi proto pouze prochází. Jde například o volnou plochu východně od radnice.

zdroj: krnov.cz

Související články


Komentáře

 1. Winter :

  Jj, Krnov je to spravne město, kde každý developer chce postavit dva bloky městské zástavby.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 2. Za krásný Krnov :

  Krnov je krásné město. Náměstí je jedno z nejkrásnějších, které jsem viděla, právě díky zelení a velkému prostoru. Nejhezčí pohledy jsou z ulice sv.Ducha a od pošty. Když tam postavíte domy, krása zanikne. Letos bylo na Silvestra plné nám lidí. Když tam budou domy,lidé budou blokem rozdělení.Tim, že se tam postaví domy,se návštěvnost kvůli kultuře či jinému asi nezvedne… Teď je náměstí volně, vzdušné, krásné. Upravovala bych pouze cesty a výsadbu.

  Thumb up 12 Thumb down 11
 3. Michal :

  Ten tzv. velký prostor jsou dvě odporné proluky velikosti pole. A místní hýkají blahem, jak je to krásné. Ne, není.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 4. thvari :

  Za krásný Krnov: Krnov neznám, ale to co tvrdíte je prostě čistě subjektivní pohled na věc. Mi se naopak líbí malinkatá a útulná náměstíčka, která by se dostavbou těch původních bloků znovu vytvořila.

  To co je tam podle google map teď vypadá jak někde na sídlišti. A to nemám nic proti zeleni, jen bych teda čekal, že o ni bude postaráno, musí to být jak v zámeckém parku a ne jako někde na periferii.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 5. Meghan :

  Michal: Místní si na ten prázdný prostor od války zvykli a není to jejich chyba, že se jim líbí prostor msto zástavby. Ty historické domy už tam nikdy nebudou, cokoliv historizujícího i moderního sklidí akorát kritiku.

  Jinak v horizontu x desítek let se ten prostor má hlavně upravovat, zástavba je plán, kdy ani ten rok 2073 není moc realistický. Stávající nebytové prostory jsou prázdné, desítky nových kanceláří Krnov nepotřebuje a po bydlení tam taky nikdo moc toužit nebude.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 6. thvari :

  Meghan: tak místní můžou být spokojeni, protože v brzké době se tam beztak stavět nebude. ale argumentovat tím, že si někdo na něco už zvykl, je přinejmenším zvláštní. v česku má v poslední době každý plnou pusu vlasteneckých keců, ale jak na to dojde, tak si absolutně nevážíme odkazu, který nám tady naši předkové zanechali a k historickým centrům měst a obcí se chováme jak zvířata. podle mě bychom si toho odkazu vážit měli a proto by snaha proluky zastavět měla existovat. jediné štěstí z mého pohledu je, že si to na mnoha radnicích naopak začínají uvědomovat, čehož dokladem je i tato studie, a začínáme se mnohem lépe o svá města starat. takže v tomhle směru představitelům Krnova držím palce.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. Pavel :

  Nezapomínejme, že z poválečných Krnovanů své předky ve městě skoro nikdo neměl. Původní občané byli téměř všichni vyhnáni. Těžko můžou dnes místní lidé vzpomínat na historické uspořádání ulic a domovních bloků a těžko jim to můžeme mít za zlé.

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/krnov-pamatnik-nemci-odsun-divoky-odsun-zide-synagoga.A170912_351476_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 7 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Winter: Staví se tu poměrně dost. https://www.msstavby.cz/verejneho-prostranstvi-byvalych-kasaren-v-krnove-02-07-2020/

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.