PLATOreport 11

Tak nám nepodepsali smlouvu, paní Müllerová… Znění smlouvy na vypracování projektu, podle něhož se měla rekonstruovat historická jatka, bylo předmětem poněkud delších jednání mezi vedením města a vítězem architektonické soutěže Petrem Hájkem. Architekt sice předložil v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění pro město nejvýhodnější nabídku na vlastní projektování. Smlouvu, jejíž znění připravilo město, ale včas nerozporoval, a vedení města nenašlo či nevyužilo možnost, jak se s tímto problémem vyrovnat v rámci zákona.
Nezbývá než čekat, zda druhý subjekt – ateliér krakovského architekta Roberta Konieczného, který se jednacího řízení zúčastnil a který skončil v architektonické soutěži na třetím místě – svou nabídku potvrdí podpisem smlouvy, do níž nelze v tuto chvíli zasahovat. Informacemi o tom, kdy bude jasno, nedisponujeme. Tož tak.

V každém případě jsme připraveni kdykoli začít zase jednat. Návrh Petra Hájka byl ve všech směrech pro potřeby PLATO optimální a také jeho estetické kvality odpovídaly tomu, jak si budoucnost instituce představujeme. Polská varianta je více zahleděná do minulosti. Přesto bych ještě neházel flintu do žita. Cesta je dlouhá, horizont se vzdaluje, ale my jsme v plné polní…

Takový vývoj nás trochu zaskočil. Přesto nemá vliv na to, co plánujeme a zařizujeme pro nejbližší měsíce a roky. První úkol v pořadí je totiž oprava budovy bývalého hobbymarketu Bauhaus, kde už dáváme dohromady střechu. Vyrábějí se světlíky, kterými zatékalo, do Vánoc je vyměníme. Konečně jsme vypsali výběrové řízení na výměnu parovodní přípojky. Její stav je havarijní a neumožňuje objekt ani temperovat, natož v něm dosáhnout během chladných měsíců teploty alespoň na hranici civilizačního standardu. A samozřejmě musíme do února příštího roku vybudovat elementární zázemí pro zaměstnance, protože naši kancelář na Českobratrské ulici chceme do bývalého hobbymarketu přestěhovat už v březnu.

Veřejnost má sice tu a tam možnost zúčastnit se programů v bývalém Bauhausu – naposledy díky víkendu určenému pro pedagogy a děti, jehož hlavními protagonisty byli Jiří Franta a David Böhm. Rozlehlá hala byla ideálním prostředím pro jejich kolektivní hry s kresbou. Ale to všechno jsou jen náznaky. Zatím si jen ověřujeme, co všechno nám budova umožní, až ji pro veřejnost otevřeme začátkem dubna 2018 jako nové sídlo PLATO. Fakt makáme.

Marek Pokorný, 26.10.2017

zdroj: FB PLATO Ostrava

Související články


1 komentář

  1. D-r :

    Radši by ten Bauhaus zbourali a „udělali tam parčík“. Tohle je ostuda mít v centru takovou budovu.

    Thumb up 14 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.