PLATOreport 10

PLATOreport 10: Opravy Bauhausu začnou v září.

Je tu jubilejní desátý PLATOreport – již rok vás informujeme o budoucnosti jatek i Bauhausu. Nějak se nám to s těmi jatky táhne, paní Müllerová! Ale my hlavy nevěšíme a začínáme opravovat Bauhaus.

Zatímco se republikou přehnaly tropy a většina z vás se už začala vzpomínkami vracet k dovoleným, probíhala na úrovni města jednání s architektem Petrem Hájkem, jehož návrh na rekonstrukci historické budovy městských jatek pro potřeby PLATO Ostrava uspěl v architektonické soutěži. Na základě následného jednacího řízení bez uveřejnění předložil pan architekt velmi dobrou nabídku na vypracování projektu, takže byl vyzván k pokračování ve spolupráci s městem.
 
Podpis smlouvy mezi vítězným ateliérem Petr Hájek architekti a městem byl plánován na červenec, podle dostupných informací se ale ještě ladí poslední detaily. Vzhledem k tomu, že od září bude městská rada zasedat častěji a vše se vrátí do svého pracovního rytmu, doufám, že po mém návratu z dovolené už bude na stole podepsaná smlouva a my se s panem architektem ujmeme první fáze přípravy finálního projektu – tedy dopracování detailů pro vlastní provoz galerie.
 
Zdržení nám radost fakt nedělá. Nicméně stále (pokud si to dokážu spočítat) platí harmonogram, který jsme si stanovili. Navíc situaci velmi ulehčí skutečnost, že město nedávno odkoupilo několik objektů, které navazují na budovu historických jatek směrem ke Stodolní ulici. Pro nás to především znamená, že při stavebním řízení nebudeme mít nevypočitatelného partnera, který by teoreticky mohl leccos zdržet.

Prázdninové měsíce jsme ovšem využili pro přípravu základní opravy bývalého hobbymarketu Bauhaus. Kolega Jakub Hellemann zmapoval rozsah nutných zásahů na střeše, vybrali jsme dodavatele a od 4. září začnou záchranné práce. Opravy zadáváme a řídíme sami, takže mohu poměrně kvalifikovaně odhadnout, že na zimu nám do budovy nebude téct a budeme schopni ji temperovat či dokonce vytápět. S kolegy kurátory tedy naplno pracujeme na programu pro Bauhaus v roce 2018, který bychom tentokrát rádi představili s předstihem v říjnu či listopadu. Překvapení!
 
A pak ještě jedna dobrá zpráva! V srpnu jsme podepsali memorandum o spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Dohoda je výsledkem diskuse, kterou před více než rokem inicioval profesor Snášel, děkan fakulty a od září rektor univerzity. Dohoda je v českém kontextu unikátním pokusem překonat vzdálenost, která dělí technické obory a přírodní vědy od světa současného umění. To přitom paradoxně poměrně často využívá či kritizuje jejich paradigma a výsledky jejich práce a výzkumu. Na druhé straně specializace a stále náročnější akademický provoz brání vědcům přemýšlet o tom, co vědu a umění spojuje a že umění často jinými prostředky a z jiné perspektivy mluví o podobných problémech, které zajímají i je. Jednota světa je stále méně zřejmá a je to problém nás všech. Začínáme skromně, přesto bychom rádi časem přešli od zcela jednoduchých formátů spolupráce a obousměrných intervencí ke komplexnějším společným projektům.

Zkrátka PLATO nikdy nespí.

Marek Pokorný, 24. 8. 2017

zdroj: FB PLATO Ostrava

Související články


1 komentář

  1. Nimrod :

    Stejně se vám to stavební řízení zdrží, jste totiž na Moravské Ostravě! Ale baví mě ta formulace „předložil pan architekt velmi dobrou nabídku“ – už i umělci hodnotí, co je a není dobrá, resp. velmi dobrá nabídka.
    Tak jako tak držím palce, ať to s Jatky jde co nejrychleji

    Thumb up 1 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.