Pasáž Dukla se proměnila v galerii

V Porubě vznikla v opravené pasáži bývalého kina Dukla nová galerie. Autoři díla představí ve výlohách, v nichž bývaly v minulosti umístěné filmové plakáty. Nápad zřídit v průchodu galerii vznikl díky návrhu v akci Městské zásahy. Zanedbaný průchod se tak proměnil v osvětlený prostor s výtvarnými díly.

Pasáž bývalého kina Dukla už není tmavým a zanedbaným průchodem. Po rekonstrukci dostala zcela novou podobu a vznikla v ní Galerie Dukla. Součástí galerie je i boční úzký průchod do  Hlavní třídy, v nichž jsou umístěny dvě kresby a velké fotografie z budování Poruby.

První výstavu v nových prostorách zahájili kurátor Tomáš Knoflíček a pražský výtvarník Jan Pfeiffer. „Jedná se o 16 pláten, dá se říct, že jde o 16 průhledů vytvořených právě pro tento prostor. Použil jsem na plátna grafitový prach. Využil jsem prostorovou animaci. Díky ní vzniká příběh, který se odvíjí prostřednictvím chůze diváka, který rytmem chůze díla propojuje,“ řekl absolvent Akademie výtvarných umění Jan Pfeiffer. Výstava pokračuje i za rohem v menším průchodu k Hlavní třídě, kde dominují fotografie z výstavby Poruby. „Naproti fotografiím jsem umístil dvě kresby. Jsou to stavby věží a reagují na protější snímky,“ dodal umělec. Ocenil, že aktivita týkající se vzniku galerie i jejího zaměření vznikla „odspodu“ a že vedení obvodu se dokázalo obrátit na galeristy, kteří poradili, jak galerii zaměřit. Ta bude prezentovat současné umění. Svou výstavu nazval Jan Pfeiffer Protiváha. Zájemci si ji mohou prohlédnout do 11. září.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Hrdy Ostrava :

  Tleskam Porube za obdivuhodne dilo i za zruseni toho pajzlu Morava ci Moravia, nevim uz jak se to jmenovalo.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 2. Kuťa :

  Morava byla strašný pajzl, ale dodnes tam nic není… A o kvalitě uměleckých děl v galerii se dá dlouze polemizovat…

  Thumb up 2 Thumb down 4
 3. aggu :

  Kuťa: U uměleckých objektů nemůžeš polemizovat o kvalitě, nejsou to šroubky. Polemizovat můžeš nad interpretací.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. MareK :

  aggu: i nad kvalitou (zpracování) se u uměleckých objektů dá polemizovat, ale zpravidla se vede polemika nad interpretací (jak říkáš) =)

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.