Památník veteránů

Město podruhé vyhlásilo soutěž na budoucí podobu památníku veteránů. Cílem je vybudovat v nedávno rekonstruovaném parku Čs. letců v Moravské Ostravě pietní místo, které bude důstojně připomínat všechny veterány, kteří nasazovali, nasazují a budou nasazovat své životy v boji za svobodu a demokracii.

Ve dvoufázové, výtvarně-architektonické soutěži porotci přímo osloví čtyři renomované umělce a umělkyně, další zájemci se mohou do soutěže přihlásit. Termín pro odevzdání žádostí je stanoven na úterý 21. dubna do 13 hodin. Následně se sejde soutěžní porota, která ke čtyřem přímo osloveným vybere ze všech došlých žádostí na základě doručených portfolií další čtyři účastníky. Svůj návrh dohromady odevzdá osm jednotlivců nebo týmů. Vítěz bude vybrán do konce letošního roku. Devítičlennou porotu, ve které zasednou zástupci města, kraje, centrálního obvodu, Armády ČR a také odborníci, povede předseda, umělec a pedagog Petr Dub.

„Ve druhém řízení spojeném s hledáním podoby památníku se porota rozhodla pro soutěž kombinovanou. Zvolený formát umožňuje účast jak široké umělecké veřejnosti, tak skupině vyzvaných odborníků. Účast v soutěži přislíbili Ondřej Bělica, Pavla Sceránková, Kateřina Šedá, Jan a Petr Stolínovi. Oslovení umělci a umělkyně reprezentují významnou škálu autorských přístupů vedoucí na ose současného sochařství, intervencí ve veřejném prostoru, práce se sociálně-společenským kontextem až po komplexní architektonická řešení. Výběru předcházela intenzivní debata uvnitř poroty, jejímž cílem bylo nejen zajistit předpoklad kvalitních návrhů, ale také upozornit na různou roli a formálně odlišné možnosti současného umění ve veřejném prostoru v mezinárodním kontextu,“ uvedl předseda poroty Petr Dub.

Památník bude určen všem padlým vojákům, které nyní připomínají jiné památníky a pamětní desky v jednotlivých městech, obvodech a obcích, ale současně i novodobým veteránům, kteří v posledních dekádách plní a budou plnit své úkoly na zahraničních misích. Měl by prokazovat respekt jejich práci, při které často riskují své zdraví a životy. Hotov má být nejpozději v říjnu příštího roku. Náklady na zhotovení díla by neměly překročit částku 3,5 milionu korun.

celý článek: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. petr :

  30 let po revoluci… to se čekalo tak dlouho, až vymřou všichni komouši?

  Thumb up 2 Thumb down 3
 2. Michal :

  Město vyhlásilo soutěž na památník, který samo zničilo. Nejdřív se zbaví letadla, nového majitele se ani nepokusí kontaktovat, pak urputně hledá náhradu, a nakonec ani nedokáže zajistit výrobu věrné kopie. Hlavně že má „představu velkorysého díla“.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 3. balde :

  petr: bohužel jich je stále dost na radnici i na kraji

  Thumb up 1 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.