Palác Fénix

V centru Ostravy probíhá postupná devastace prvorepublikového městského paláce Fénix.

I když má centrum Ostravy plno opravených a krásných budov, nadále se najdou takové objekty, které díky nečinnosti svých majitelů postupně chátrají. Příkladem je i provorepublikový velkoměstský palác Fénix. Kolemjdoucí si mohli v minulých týdnech povšimnout opadané fasády.

Dle katastru nemovitostí patří objekt společnosti UNIMEX-INVEST, s.r.o.

A dle webu detail.cz se můžeme dozvědět, kdo za touto společností stojí. Celý výpis společnosti ZDE. Jednatelem je dle webu Ing. Petr Zdražil, který nyní působí v dalších 21 společnostech.

Historie objektu

V roce 1928 obdržela životní pojišťovací společnost Fenix povolení k demolici původního objektu (kde také sídlila kavárna Café Austria) a následně povolení ke stavbě spojených domů čp. 146, 885 a 887, zasahujících do ulice Tyršovy, Čsl. legií a nám. Msgre. Šrámka. Záměrem společnosti bylo umístit v novostavbě kromě bytů a kanceláří pojišťovny moderní kavárnu.

Novostavba byla veřejnosti zpřístupněna v sobotu 19. dubna 1930. Celé přízemí budovy zabírala kavárenská místnost, s níž sousedila herna a z druhé strany nekuřácké oddělení. V suterénu se nacházel taneční sál, kulečníky a malá restaurace. Celkově byla kavárna schopna pojmout více než 1500 hostů. Svým vnitřním zařízením (obložení a nábytek z vzácných dřevin, mramorové a skleněné desky stolů, prvotřídní čalounění) byla kavárna jedním z nejluxusnějších podniků v Moravské Ostravě. Pozornost tisku upoutalo zejména novodobé zařízení větrací, „jehož na Ostravsku dosud nestává“, a rovněž kuchyňské stroje, které „překvapují svou úplnou automatičností, takže jakákoliv obsluha odpadá“. Návštěvníci byli lákáni na velký výběr domácích i zahraničních časopisů a rovněž na kulturní akce. Konaly se zde koncerty (např. pod řízením známého kapelníka Leo Kaufmanna, který byl angažován i v jiných ostravských podnicích), v suterénu se od devíti hodin každý den tančilo a o sobotách a nedělích byly pořádány čaje o páté. V letních měsících měli hosté k dispozici zahradní restauraci před kavárnou otevřenou do náměstí Msgre. Šrámka.

zdroj text: amo.ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Winter :

  Ok, a co s tím chcete dělat? Jak moc posvátné je pro vás soukromé vlastnictví?

  Thumb up 4 Thumb down 40
 2. Michal :

  Nechápu to veřejné pranýřování jakéhosi Zdražila. Co tím sledujete? Že se z vás podělá hrůzou a o Fénix se začne starat?

  Thumb up 6 Thumb down 43
 3. Ernie :

  Michal:
  Jestli uvádění faktů je pranýřovánìm, tak nevím…

  Thumb up 33 Thumb down 3
 4. aggu :

  Ten pán svou nečinností minimálně ohrožuje zdraví a bezpečnost lidí na chodníku. Tím jak ten dům vypadá, dává na odiv i leccos jiného, ale to už je jeho věc a svědomí.

  Thumb up 31 Thumb down 1
 5. volnoběh :

  Winter: Co to má společného s posvátností soukromého vlastnictví? Snad nikdo nenavrhuje konfiskaci majetku, ne? Ale soukromé vlastnictví neopravňuje majitele k tomu, aby zanedbal údržbu a nechal svou budovu chátrat. Např. v USA i v jiných zemích se takové jednání často klasifikuje jako přestupek (na základě městských vyhlášek) a pokuty pro majitele jsou naprosto běžné.

  Thumb up 23 Thumb down 1
 6. MM :

  Určitě platí můj dům, můj hrad, ale má to své limity. Je to pár let co se majitel snažil vystěhovat poslední nájemníky tím, že vypínal vodu nebo topení. Na budovu totálně kašle. Z toho celého okolo lze usuzovat co je to za člověka. Kdyby to prodal, byl by klid a dům by určitě prokoukl. Místo je špičkové, dům vypadá fantasticky. Potenciál obrovský!

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. jiří :

  no někdy to nechapu v centru a kolem je více takových prazdných a nevyužítych budov což je škodá a to se máj stavět další prázdny je třebá mezi ul.pivovárská-velká u laser centrum nebo ul puchmajérová atd ten se měl zbourát a postavít nový či něco takého

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Winter :

  Proč bych nemohl svou věc nechat zchátrat? A co ji donutí mě ji opravit? A proč zasahujete do mého práva na chátrání? Třeba se mi to tak líbí.

  Thumb up 1 Thumb down 36
 9. Adam Třetí :

  Winter: Protože ta tvá věc v tomto konkrétním případě: 1) ohrožuje osoby ve veřejném prostoru (padající omítka) – to může být v dalších stádiích ještě horší; 2) ta budova má určité kulturní, společenské a urbanistické hodnoty, které osobní vlastnictví přesahují. Stejně jako má svoboda slova má svou hranici tam, kde může ohrozit, ublížit či omezit jiné, totéž platí pro osobní vlastnictví.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 10. Panakis :

  Winter: takze jde zrovna okolo po chodniku maminka s kocarkem… ne jeste lepe pani ucitelka se skolaky do divadla… a ta tvoje prijebana omitka zabije diky bohu jenom dva a dva skarede zrani.. kamo takze jenom proto ze se ti to tak libi nechat zchatrat by se naslo par hromobijcu co by ti ten frnak rozkopali… protoze si to zaslouzis. A pak te soudy poslou sedet na dyl aby sis uvedomil jak velky si dylinak!

  Thumb up 10 Thumb down 3
 11. Crazym :

  Když jsem to fotil, tak lidi chodili jak ovce a teprve pod tím když měli suť pod nohama je napadalo se někam dívat, byla to sranda se na ně dívat, ty pásky co tam asi dala policie byly zcela zbytečné a stejně byly na zemi :-) Další den už byl celý ten kus zdi vedle té stažené rolety oklepán a uklizeno. Takže pokud to provizorně zabezpečil majitel, tak je kontaktní a stará se, pokud to jako urgentní zajistil někdo jiný jako třeba město, měli by mu to naúčtovat i s mastnou pokutou :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Winter :

  Dobře, takže se shodneme, že osobní vlastnictví má být regulováno? Jak moc? Podotýkám, že výše uvedené foto je důkazem, že stávající regulace nefunguje.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 13. Crazym :

  Winter: I Ty kecko :-) Osobní vlastnictví už je dávno regulováno a uvedené foto je tak maximálně důkazem toho, že z toho baráku při velkém větru ze soboty 2.2. na neděli 3.2. 2019 něco spadlo, nic jiného nevíš :-) Co tam máš dál? Když už máš ten nutkavý pocit, že se musíš k něčemu vyjadřovat i když o tom houby víš, zřejmě nic nemáš když jsi doteď nenarazil na nějakou tu regulaci ze strany státu ohledně soukromého vlastnictví a nevíš do čeho všeho ti může stát kecat a dokonce tě i sankcionovat :DD

  Thumb up 12 Thumb down 1
 14. Winter :

  Crazym: tobě se ten současný stav líbí?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Jméno :

  Pro všechny Wintery, Michaly a jim podobné:

  Prosím Vás, dodržování zákonů není žádné veřejné pranýřování! Neohánějte se prosím nedotknutelností vlastnictví, když tyto pojmy zaslechnete sotva v hospodě u piva a raději si někdy ty zákony i otevřete!

  čl. 11 odst. 3 Listiny základních práv a svobod
  „Vlastnictví zavazuje. Nesmí být zneužito na újmu práv druhých anebo v rozporu se zákonem chráněnými obecnými zájmy. Jeho výkon nesmí poškozovat lidské zdraví, přírodu a životní prostředí nad míru stanovenou zákonem.“

  Thumb up 22 Thumb down 2
 16. Rýša :

  Lidé by měli vědět, kdo za to může, že některé stavby v centru vypadají jak vypadají, a tak je jen dobře, že tu padlo jméno Zdražil, i když se zřejmě s největší pravděpodobností nebude dít nic, tak jako s Ostravicí, kdy celá Ostrava věděla, kdo za to mohl a jméno Kolek vyšumělo….

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. Rýša :

  Winter: 14.2. 18:27 – ???
  …a možná, že zrovna tenhle pán je v zastupitelstvu některé části Ovy a pak se divíme, jak to v Ostravě vypadá.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. Lukáš :

  Pro všechny diskutéry : pokud máte nemovitost v osobním vlastnictví, máte povinnost se o ní starat. Pokud to někdo nedělá, je to pro nějaký účel. V Ostravě máme takových míst a to hlavně v centru požehnaně.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 19. Eli :

  Neskutečné, jak někdo může mít názor jako má Michal nebo Winter. Nechápu.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 20. Michal :

  Neskutečné, jak někdo nedokáže pochopit jeden řádek textu. Nechápu.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 21. Tom :

  Do budoucna další Ostravica.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Vše jsou dostupné veřejné informace spojené do kontextu na jednom místě. Toť vše.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 23. Winter :

  Muj úplně první dotaz zněl: co s tím chete dělat a jak posvátné je pro vás soukromé vlastnictví. Byl to dotaz. Jediný Jmeno dokázal odpovědět, že vlastnictví zavazuje. Ale jak tento zavazek vymáhat, stále nevím.

  (Chvílemi si připadám jak Ovcacek, protože triggerovat zbytek zdejšího osazenstva je až směšně jednoduche. A ty reakce vypovídají o totální neschopnosti diskutovat s názorem, který je v dnešním společenském konzensu naprosto běžný – neříkám nic o jeho moralni správnosti)

  Thumb up 1 Thumb down 8
 24. Jan :

  Myslím si, že je správné poukazovat na devastování historicky cenných budov ve městech. Město musíme brát jako urbanistický celek, které by mělo být zachováno a udržováno, i když je poskládáno z mnoha osobních vlastnictví, zde je ta zodpovědnost, hrdost :). Takové zacházení s majetkem ohrožuje nás všechny, snižuje hodnoty města. Vždy jsme k něčemu zavázaní, máme určitou zodpovědnost a pokud na to nemáme máme právo to přenechat někomu jinému.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 25. Ernie :

  Winter:
  Na to, že vlastnictví zavazuje, jsi mohl přijít sám a ne čekat na odpověď. Jak vymáhat? Už tady někdo odpověděl, že v některých zemích jsou za porušení takového závazku jisté sankce. Vlastnictví ano, ale odtud potud, jak psal další diskutér v paralele na svobodu slova. (Omluva diskutérům, že je nepostuji).

  Thumb up 4 Thumb down 1
 26. Jája :

  Ta firma, které to vlastní, se zabývá činností realitních agentur.
  Asi nějaký špatný kup ve špatnou dobu, pokud na tom léta visí „K pronájmu“ a jinak tam byli jen Vietnamci.
  V Ostravě se některé kancelářské objekty zatím nepostavily a asi se ani nepostaví. Je jich moc a kdo se pohrne do tohoto objektu s velkou energetickou náročností.
  Udivuje mě, že neopadly dříve ty podmáčené balkony, ale voda je sviňa, ta si cestu najde a něco opadne jinde než čekáte.
  Blbé je, že je to v centru. Stavební úřad má nějaké páky, ale většinou je může jen ohnout a s dotyčným to ani nehne.
  Nejsem právník a nevyznám se v tom. Jednatel asi nemusí být přímo majitel? Pokud ten pán je v dalších xy firmách, zřejmě někoho kryje. Může to tak být?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. Winter :

  Hele, pokud dotyčná stavba není kulturní památka,tak stavebi urad žádné páky nemá, může je vybizet k zajištění havarijního stavu, přinejhorším demolici (Což se snad ještě nikdy nenaplnilo).

  Chápu to dobře, že řešením by bylo majitele sankciovat? Co, když je majitel skrytý za sro s vkladem 200 000. Jak dlouho se řízení bide táhnout? A hlavně jak pokuta v městské kase spraví dotyčný soukromý dům?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. Ernie :

  Winter:
  Koukáš na to krátkozrace, Ovčáčku. Je to systémový problém, když majitel historických budov může být sro s 200K. Podle toho to taky tady vypadá. Je to pozůstatek myšlení 90′ kdy mohl být podnikatel kdejaký looser.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 29. Winter :

  Já se na nic nedívám, jenom dokazuju, že pokuty v nefungujicim state jsou nefunkcni řešení.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 30. Ernie :

  Winter:
  No a já se domnívám, že o ničem jiném se většina, tebou triggerovaných, diskuze neschopných, ani nebaví :-)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 31. Winter :

  Takže jaké je tedy řešení chatrajicich budov? Když to není pokuta, není to vyvlastnění a dokonce ani nijak neomezene vlastneni?

  Mě by to opravdu zajímalo.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 32. davidb :

  Winter:
  Tak se obraťte na stavební odbor, nebo UHA- tam by vám měli kompetentě odpovědět.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 33. Winter :

  Názor i praxi UHA znám velmi dobre, mě zajímá názor zde pohorsenych diskuteru.

  Vlastně celou tu dobu se snažím říct, že pohorsovat se je snadné a – překvapivě – nic nezmění.

  No nic, kromě jména a ernieho se asi jinych názorů nedockam. Tak dík no.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 34. Ernie :

  Winter:
  Já nevím. Je to systémový problém, při kterém by měly fungovat věci jako záruka nebo garance. Chceš barák? Tak se o něj sterej nebo… Nebo co? Nevím, asi lepší vyvlastnit a zbourat. Každopádně se na to nedá aplikovat pravidlo nedotknutelnosti vlastnictví ve smyslu: Je to moje, tak ať z toho třeba padají hovna s hákama.
  Já osobně bych ze za takovou vizitku styděl a zboural ji vlastníma rukama krumpáčem.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 35. Winter :

  Ernie predevsim dík za názor. To tvoje: nebo co? je vlastně asi jadro pudla. Osobne si myslim, ze pokuta nic neresi, protože dum neopravi. Vyvlastnit a zbourat je urcite reseni v tom, že se odstraní chatrajici budova. Neni ale škoda takhle poborit polovinu centra? Souhlasil bys s demolici Ostravice? Má město takové domy vyvlastnit a opravit? Nebo to majo udělat třeba squatteri, kdyby se jim k tomu poskytl legislativní rámec? A nebojis se, že tě uzivatel volnobeh a Crazym označí za komunistů?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 36. Jan :

  :) možná se začne pohoršovat tolik lidí, že to někoho začne zajímat a něco se změní v zákonech. Přestane se stavět na zelené louce a města budou zabydlené i uvnitř, zmizí proluky a vybydlené budovy. Na základě různých diskuzí vznikly spolky, organizace, které dokázaly věci posunout k lepšímu. Tím děkuji za článek Palác Fénix

  Thumb up 4 Thumb down 0
 37. volnoběh :

  Winter: Je to systémový problém, takže řešení je změnit systém, aby stát (potažmo město/obec) měl silnější páky na nezodpovědné majitele. Pak tvrdě sankcionovat a pokuty efektivně vymáhat. Toť vše. Funguje to jindy, takže to může fungovat i tady, pokud se chce. Za současného stavu legislativy to samozřejmě není možné. Širší veřejnost bude muset chtít změnu, pak se to může prosadit. No a pokud se o to širší veřejnost nebude zajímat, tak ten nefungující systém zůstane tak, jak je a poměrně úzká skupina zájemců o kvalitní městské prostředí se bude akorát pohoršovat na webu. Dokud někomu třeba na hlavu nespadne nějaký balkon – pak se to začne řešit.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 38. volnoběh :

  Winter: Máte pravdu, že pokuta dům neopraví, ale může to mít silný motivační (odstrašující) efekt. Vyvlastnění by asi mělo existovat jako krajní možnost, pokud pokuty nezaberou.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 39. Ernie :

  Winter:
  Ostravici mi nepřipomínej. Pamatuji si, kterak ještě fungovala za sociku když jsem tam občas šel s mámou. Sice to nebyla třicátá léta, ale ty galerie se schodišti uvnitř mě uchvátily i jako malého kluka. Ano, raději ji strhnout. Takhle by zbyly jen vzpomínky a ne oči pro pláč.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 40. Marián Kyral :

  Na Frýdeckém náměstí je jeden rozpadající se dům. Poslední neopravený na náměstí. Majitel je prý v Kanadě, nekomunikuje a nestará se. Město muselo zaplatit provizorní zastřešení a betonový límec kolem dokola, aby stěny nespadly. Vypadá to strašně. Bohužel řešení je v nedohlednu.

  https://mapy.cz/zakladni?x=18.3469710&y=49.6859021&z=17&pano=1&pid=46470834&yaw=5.840&fov=1.257&pitch=-0.164

  Thumb up 2 Thumb down 0
 41. Dan :

  Marián Kyral: Majitel není v Kanadě, bydlí ve FM, peněz na opravu má dost, ovšem momentálně je vráží do jiných nemovitostí ve FM a okolí…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. MM :

  Ernie: Výše vkladu v s.r.o. absolutně nic nevypovídá o firmě samotné. Mimochodem, můžete mít vklad jaký chcete, ale ve finále ručíte stejně svým majetkem. Tato úprava platí již několik let. Ono už s podstaty, pokud je nemovitost v hodnotě několika desítek milionů a firma má vklad tisícovku, tak to nevypovídá nic o výši majetku firmy. Tím se majitele nezastávám, jen vysvětluji jak to funguje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. Marián Kyral :

  Dan: Jo. Taky jsem se následně kouknul do katastru a jméno hodil do Googlu. Bohužel nevím, jestli se dá nějak jednoduše zjistit, zda je to stále ten samý majitel.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 44. Marián Kyral :

  Tak to vypadá, že ten dům má velmi podobný osud jako Ostravice: https://fm.denik.cz/zpravy_region/dum-v-zamecke-ulici-bude-ostudou-frydku-i-nadale-20150713.html

  Majitelé se střídají. Akorát nechápu, proč kupovat ruinu a pak s ní nic nedělat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Marián Kyral :

  Áaaa, ten druhý odkaz tam měl být: http://www.nasefrydeckomistecko.cz/zpravy-31/frydecka-ruina-ma-novou-majitelku

  (Proč tu není edit příspěvku?)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. Marián Kyral :

  Jé, ono to bylo správně. No nic. Jdu si dát kafe :-D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 47. Rýša :

  Marián Kyral: K odkazu na článek mě napadlo jediné: Slepice z Frýdlantu si koupila kurník ve Frýdku.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 48. To je doba :

  Jednatelem ve dvou desítkách, nejspíše fiktivních společností s cílem krást!
  Takové šmejďáky má stát podle ODS podporovat a bránit? Vždyť jsou to paraziti!
  Říkám podporovat ty, co se živí svou vlastní prací, tedy drobné živnostníky poskytující obyvatelstvu drahocenné služby, kdo neví, je to například pekař se svým obchůdkem v centru, automechanik se svou dílnou na vesnici apod…
  Nikoliv ty rádoby „jednatele“ co jen špekulují, vlastní rukou nehnou a své zaměstnance vykořisťuje kolikrát minimální mzdou, pokud vůbec!!!

  Thumb up 5 Thumb down 15
 49. MM :

  To je doba: Prosím vás, založit firmu stojí 6 tisíc. On i ten živnostník může mít sročko, protože to má své výhody. Zase nesmyslně označovat všechny majitele sroček za parazity? Přeci stejně může zaměstnávat za minimální mzdu živnostník i sročko. Zrovna pekaři živnostníci platí královské platy, že jo? Nemá smysl diskutovat nad věcmi, kterým nerozumíte.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 50. Hrdy Ostrava :

  Pro grazlove stale nici krasne a hodnotne stavby v Ostrave? Za ucasti a pokyvovani podplacenych politiku. Kde jsou Pirati, kteri meli tolik kecu pred volbama? Kde je Macura, proc mlci? Kde je Vondrak ,kde se krci? Kder jsou vsichni? Proc je jim to jedno. Proc uz neni Vltavsky na pracaku? Jsem zdesen. Jsem soku. Jak nechutne.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 51. LL :

  UNIMEX a další společnosti, které jsou ve vlastnictví bílých koních…. Všechny společnosti jsou založené za účelem spekulace a vylákání z lidí další peníze. Jednatelé Petr Nevlud, Jaroslav Žebrák, Petr Zdražil (což je bílý kůň), tak schválně vše nechají zajít tak, aby to začalo padat a poté třeba někdo z vedení Ostravy povolí a třeba i jejich stavbu zasponzoruje, což jsou peníze občanů. Takhle to u nich funguje. Proto by chtělo proti tomu něco dělat a popravdě ve veřejném zájmu (což se smí) budovu vyvlastnit. Stačilo, aby město Ostrava místo této budovy chtělo postavit něco, co bude sloužit občanům.

  Prakticky by tak přišli o sídlo společnosti, které již stejně mají u sebe doma nebo u své matky, která má skoro 80 let. Společnosti, které pod ně patří a ovládají to prakticky tito tři jedinci, tak je to například UNIMEX, OreoInvest, AprilFin, AgostoFIN s akciovými společnostmi, které mají vklad v těchto firmách a je to Active Money a.s, která nevykazuje žádný pohyb a většinou akciovky zneužívají do vkladu svých společností podvodníci, kteří taktéž podvádějí na DPH.

  Doufám, že PČR a kriminální policie pro hospodářské zločiny začne brzy konat a všechny tyto jedince pozavírají. Není to dávno, co měl Petr Nevlud podmínku. Škoda, že Václav Klaus vyhlásil amnestií.

  Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.