Oživí Černá louka centrum?

DISKUZNÍ TÉMA:
Ostravský magistrát zpracoval investiční záměr pro Černou louku. Mělo by tak vzniknout nové centrum města. Jeho součástí bude i koncertní hala určená vážné hudbě, jejíž stavbu město zvažuje už od sedmdesátých let. Představitelé města prezentuji Černou louku jako jeden z bodů, jenž by měl centrum Ostravy oživit. Oživí ovšem? Pojďme se na projekt Černé louky podívat detailněji.

Vytvoření živého a stabilního pulzujícího města záleží na několika faktorech.

Prvním z těchto faktorů je hustota a diverzita zástavby. Aktuální investiční záměr jde však opačnou cestou. Na Černé louce mají být převážně kulturní stavby a zástavba je velmi volná. Soustředí se kolem „náměstí“ (černá plocha). Je vytvořen další velký park / rekreační celek. Přichází otázka, zda-li není v takovém rozsahu zbytečný. Vezměme v potaz právě realizující se park na druhém břehu řeky v okolí Slezkoostravského hradu a plánovanou rekreační oblast v revitalizovaném Trojickém údolí. Dále revitalizované břehy řeky Ostravice.

Jednou z hlavních budov má být nová koncertní síň umístěna blíže k řece. Popravdě, jak tato budova přispěje k oživení? Běžný člověk navštíví tuto budovu párkrát do roku a to ve večerních / nočních hodinách.

Dalším důležitým prvkem je chodec. Ovšem doprava má být odkloněna od řeky směrem do centra na ulici Pivovarskou, která se má stát obousměrnou. Je přibližně ponechána ve stávající trase. Chaoticky kopíruje zástavbu. Při plánované zástavbě Dolní oblasti Vítkovic a realizaci dalších etap Nové Karoliny je pravděpodobné zvýšení dopravy v této lokalitě. Dopravní řešení tedy vytváří pro chodce bariéru. Všeobecně chybí nějaký „bulvár“, jenž by propojil centrum, Černou louku. Karolinu a Dolní oblast.

Celkově investiční záměr nedává podněty k tomu, aby opravdu došlo k oživení této části města. Je zde absence komerčních a rezidenčních prostor. Má tendenci se stát „kulturním ghettem“.

cerna-louka-navrh-2012-msstavby.cz-4

Související články


Komentáře

 1. Filip Horký :

  Možná je načase, aby si magistrát konečně uvědomil, že je třeba pozemky v centru města nabízet developerům klidně i za symbolickou korunu, hlavně, když se zaváží, že na nich budou stavět byty a kancelářské prostory. Naopak pozemky na okraji města mjusí být drahé, aby se investoři soustředili dovnitř města. To musí jít ruku v ruce s budováním infrastruktury.
  Nemyslím si, že koncertní hala najde plné využití. Sám chodím do všech 3 ostravských divadel a je v nich poloprázdno i když se dá lístek sehnat levněji než lístek do kina.
  Inteligence se prostě z Ostravy přesidluje pryč za prací a za studiem.
  Kdybych se rozhodl po studiu vrátit zpět do Ostravy tak snad jedině, abych si otevřel hernu nebo zastavárnu.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 2. aggu :

  Filip Horký: V ostravských divadlech je poloprázdno? LOL.
  A proč by se tu měly dávat pozemky zadarmo? To jsme v nějaké soutěži měst kdo nejrychleji zaplácá centrum? Před 5-6 lety byl trh nahoře, dnes je dole, zítra bude nahoře…. Nesmysly.
  Úvahy o tzv. úprku inteligence.. LOL#2 Porovnejte procento VŠ vzdělaných lidí v Ostravě před 25 lety a dnes. A pak můžete začít uvažovat.
  Trole.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 3. PetrP :

  Filip Horký : Tak musím napsat, že do divadla chodím tak 3x ročně, ale vždy bylo vyprodáno, nebo téměř vyprodáno. Takže nevím, kde chodíte vy…?? A s tím přesídlováním to myslím taky není tak horké…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Adam :

  Filip Horký: Pokud za „inteligenci“ považujete lidi, kteří neustále vysedávají v divadle, tak takovou inteligenci tu nechci.

  Thumb up 0 Thumb down 10
 5. Balde :

  je pravda, že pokdu tam budou jen kulturní staby, tak kromě doby představení tam nikdo nebude trávit čas, upe stejně jako kdyby tam byly jen kanceláře, pro oživení centra jsou třeba obytné domy, lidi co někde bydlí to chcou mít kousek do obchodu, kousek do hospody, kousek do restaurace, kousek do kavárny, takže je třeba vypakovat ty kancly z obytných domů v centru, a proluky zastavět obytnými domy a k tomu pořešit parkování v centru

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. aggu :

  Adame, Adame… ;)

  imho je důležitý hlavně ten park/náměstí. Baráky okolo budou jednak solitéry a jednak budou vznikat v delším čase. Park lze vybudovat v 1. fázi relativně rychle. A udělat by se to mělo. Současný stav je tristní (díky Burdo). Navíc v centru to byl/je/bude park jediný, Komenského sady jsou kilometr daleko. Největší problém je ale bariéra na východní hranici, nešťastná Frýdecká, a ten ex-hypermarket. Dokud tam budou obě hrůzy existovat ve stávající podobě, nemá cenu řešit vztahy Černé louky k parku okolo Hradu příp. k Trojici.

  Prsten baráků okolo Černé louky přímé oživení určitě nebude (pokud je teda nebude projektovat Libeskind ;) Už od studie Maxwanu se vedou spory, jestli pro chybějící ostravskou kulturní infrastrukturu nevyužít spíš stávající objekty v centru, než stavět nové. Myslím, že se to ještě dost pohne, za posledních 5 let se silně rozjela DOV, za chvíli přibude Provoz, Bílý stín a poptávka se imho smrskne na novou koncertní síň pro Janáčkovu filharmonii. Takže tohle ještě budou muset magistrátní hlavy domyslet ;) Já bych nechal po obvodu parku navrhnout „obyčejné“ okrajové bloky obytných domů s návazností na III. etapu Karoliny. Princip Central Parku ;) Maximálně ta koncertní síň, ta by klidné zenové prostředí Černé louky maximálně využila.
  Současným „řešením“ ale vznikl nový paskvil v podobě obchvatu Černé louky přes Pivovarskou. Jak píše Martin, vznikne další pitomá bariéra, tentokrát od západu. Stávají ul. Havlíčkovo nábřeží musí jít pod zem. Je to cca 400 m ve 2 pruzích, žádný nový Temelín. S rozvojem Karoliny tam bude silnější provoz, bude to takový malý jv. obchvat centra. Úplně by se popřel nový smysl Černé louky. A ta koncertní síň by stála v těsné blízkosti.Randál a vibrace jako bonus?

  A k tomu bulváru, který by propojil všechny ostravské hot spots… Už tam stojí a jmenuje se 28. října. Škoda že na něj a jeho možnou funkci na magistrátu z vysoka kašlou. Smetanovo náměstí u vyústění téhle ulice by zase mohlo být hlavní ostravskou křižovatkou. Z něj je Karolina i Černá louka co by pyrem dohodil ;)

  Thumb up 1 Thumb down 4
 7. aggu :

  PS. A protože by nábřežní ulice imho měla jít pod zem, mohl by třeba „někdo“ zvážit dát pod Černou louku i centrální podzemní parkoviště. Win-win.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Pavel :

  Na všem trochu pravdy, jako vždy. Nemyslím si, že by v tom návrhu nebyly plochy pro bytovou výstavbu, viz navržený blok ve Střelniční ulici, ten roh nové Pivovarské atd. Problém je v poptávce – klidně tam byty postavte, ale budou prázdné – viz Městskou bránu, skelet naproti, byty na Karolině atd. Magistrát může plánovat veřejně prospěšné stavby, stát se developerem a stavět byty asi těžko. A že z toho bude kulturní gheto, toho bych se nebál, rozhodně ne větší, než gheto současné.
  Novou Pivovarskou chválím, je potřeba, aby po ní mohly jezdit trolejbusy – je spojkou mezi mezi Sýkorovým mostem a Karolinou (dnešní konečná u Lávky), návrh, kde mají být zastávky, tam už dokonce vidíte.
  S aggu ale souhlasím, že by paralelně měl být zachován průjezd po Havlíčkově nábřeží a to formou pod zem, aby se odlehčilo Pivovarské, která by pak mohla být s nějakým dopravním omezením a složit tak přes den lidem, chodcům. Nebude to ale levné – řeka vedle, i když se hloubený zásek zařízne jen čtyři metry, bude se muset hodně izolovat…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 9. aggu :

  Pavel: 1) Proč by měly být byty prázdné? Znáte takový dokončený developerský projekt? Zmiňované Karolina i Brána mají cca 50-70%, zvolna stoupající obsazenost. Některé projekty jsou úspěšné více, některé méně. V CZ záleží jen na nabídce, kdo přestřelí cenu, prodá později. Kdo je rozumný, prodává ještě před dokončením. Navíc to nejsou plány na příští měsíce, ale roky. Btw v Ostravě se i míň spekuluje na byt jako investici. Odhadem cca 20% prodeje v Praze.
  2) Město může stavět bytové domy úplně normálně (když jim pozemky říkají pane). Jde to třeba ve Vídni, proč ne v Ostravě? Samozřejmě nemluvím o žádný luxusních rezidencích. Ale ani o holobytech. Říkají tomu sociální bydlení, v českém překladu standardní činžáky. Nic víc by nebylo potřeba.
  3) Pojem ghetto bych používal tam kde existuje skutečné ghetto (v Ostravě mě napadá snad jedině část bloků na Cihelní).
  4) Netvrdím že v návrhu bytovky nejsou, jen tvrdím, že by měly zcela nahradit plánovaný kulturní klustr, protože ten, než se politici probudili, vznikl jinde. Jediné co Ostravě chybí je koncertní síň. A ta (jediná) by na Černé louce smysl měla. Zbytek bydlení.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 10. Summerboy :

  Pavel: Promiňte, ale co myslíte tím „prázdné byty“? Skelet není dostavěný – tam byty nejsou, takže je to logicky prázdná stavba/nestavba. Městské bráně to trvá, ale většina bytů je prodaných – a na Karolíně taktéž. Tak co mluvíte o prázdných bytových domech??

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. robert :

  Ve všem souhlasím s Filipem. I když divadla jsou v Ostravě poloprázdná jen výjimečně, zcela prokazatelně zde dochází k odchodu vzdělaných lidí mimo region. Sranda pak je, jestli to někdo srovnává s počtem vysokoškoláků před třiceti lety. Mnohem zajímavější je srovnání počtu absolventů na ostravských Vysokých školách s počtem absolventů, kteří najdou uplatnění v Ostravě. Když ye tato čísla porovnají s podobným vztahem v Brně nebo Praze, jsou to šokující data.

  Tím, že se budem tvářit, že to tak není nebo to zlehčovat, tím na tom nic nezměníme.

  Mimochodem, ten urbanistický paskvil nahoře nemůže nikdo myslet vážně.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. aggu :

  robert: Tak tu svou tezi teda „prokazatelně prokaž“ ;) Chci být šokován. Všichni okolo mne jsou orangutani bez výučního listu…
  Já můžu zase tvrdit že do Prahy odchází spíše méně vzdělaní. Je tam pro ně jednodušší sehnat „práci“.
  Off topic o ničem….
  PS: S tím „urbanistickým paskvilem nahoře“ (dnes už je to derivát v režii magistrátu) vyhrála v soutěži přední holandská architektonická kancelář. Ale chápu, kdybys byl v komisi, asi by nevyhrála ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 13. aggu :

  http://maxwan.nl/selected-projects/black-meadow/#/t_2369

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. robert :

  aggu:
  Chápu, že tykání patří k samozřejmosti u opičáků bez vyučního listu, ale zůstanu u vykání.

  V Brně ročně absolvuje cca 11-15 tis. studentů. Práci zde do 12 měs. po ukončení studia nalezne 65-75 procent. Podobná čísla jsou pro Prahu. Cca 20 tis. a 70 – 80 procent.
  Ostrava 3- 3,5 tis. absolventů ročně. Na území města do 12 měs. od ukončení studia pracuje 15 – 25 procent absolventů. Jestli Vás to šokuje nebo ne, je mi vcelku jedno. Pro mne ta čísla mají ta čísla jistou výpovědní hodnotu v souvislosti s perspektivou města. Nesměju se tomu, netěší mne to, ale nezlehčuju to a jsem schopen si to přiznat.

  Zdroj: http://www.ostrava.cz/…ostrava/…ostrava/c-oer34-dokumenty-faktograficka-c-list...
  http://www.czso.cz/xt/redakce.nsf/i/home
  konference.osu.cz/cgsostrava2010/dok/…/Zmeny_populacni_velikosti.pdf
  http://www.ostrava.cz/…/c-documents-and-settings-mullerovaja-plocha-dil-ii.doc

  Vy budete velice chytrý člověk, všímám si, že na všechno máte pohotovou a jistě správnou odpověď. Já tak chytrý nejsem, ale sem tam si něco přečtu.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 15. Pavel :

  Aggu a Summerboy, nemohu si pomoci, ale je to trochu „lapení se do vlastní sítě v přímém přenosu.“ Skelet je nedostavěný proč asi? Protože po těch bytech není poptávka, nikdo nekupoval, stopli to. Projekt Městská brána zkrachoval, nebyl zájem, doprodává to věřitel – ČS. A jestli je po 5 letech od výstavby prodej 50 % bytů úspěch, tak to asi žiji v jiném státě. Na Karolině skoupilo třetinu bytů bytové družstvo (poloprázdné), část realitky a je toho plný sreality.cz (poloprázdné), developer musel uzavřít dodatek smlouvy o odkladu s magistrátem, jinak už by musel dávno stavět 2. etapu, kde by neprodal ani byt.
  Nezlobte se, ale v centru žiji, v protějším domě se svítí roky z 6 bytů ve 3, proluky nezastavěné, nájmy nízké, poptávka slabá, sociální byty žádný investor stavět nechce, z 330 tis. obyvatel v roce 1990, 299 tis. v roce 2014, úměra je jasná. Zbořte Dubinu a hlad po bydlení bude :-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Balde :

  Pavel: tak problém mestske brany byl ze to bylo fakt drahe, karolina taky není levna, a najmy v centru urco nejsou nizke, všichni si stezuji ze tam chcou porad hodne, proste se nesmirili s tim ze Karolina je jiny level

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. Daniela :

  Pavel: Pavel:
  Zajímalo by mne, kde jste načerpal informace. Co se týká Ostravské brány, projekt nezkrachoval. Nadále prodává sám majitel, tzn. Metrostav Invest Ostrava, ne věřitel (žádný věřitel neexistuje). Co se týká obsazenosti, je skutečně 70% prostor prodáno a vzhledem k době, kdy byl projekt zkolaudován, to úspěch je.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 18. aggu :

  Pavel: Jsem říkal, off topic o ničem… Pokud se nebudeme číst, budeme se „lapat“ neustále ;) Byla řeč o dokončených projektech. Prázdný objekt je u mně 0%, nikoliv 50 nebo 70%. Když to tenkrát tuším Metrostav prodával za 50k za m2, je jeho problém že neprodal víc než 50%. Dneska je cena 30k/m2… Ke Karolině: odkdy je povinné v koupeném bytě okamžitě bydlet? Pokud vůbec…
  70% je poloprázdné? Problém bude v nátuře, někdo vidí poloplnou, někdo poloprázdnou sklenici.. ;)
  Stejné to je u tuze oblíbeného evergreenu počtu obyvatel Ostravy. Zkuste si proložit přímku přes graf vývoje počtu obyvatel za posledních 200 let, a ukažte mi které město v Česku má větší směrník ;) Z tohoto pohledu se Ostrava jeví jako nejprogresivnější město ;)
  V Ostravě je trh v poslední době saturovaný, staví se málo. To se mi zdá logické.
  Sociální byty (ať už si pod tím názvem představím cokoliv) se staví. Příklad projekt Provaznická. Nemají hotové ani přízemí a prodáno/rezervováno přes 40% bytů v nabídce. Čím to bude…

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. Danek :

  robert: Dovolím si vstoupit do vaši diskuze. Když vezmu lidi co znám a okruh mých známých tak opravdu musím souhlasit s tím, že daleko více odcházejí pryč lidi bez kvalifikace a vzdělaní. Když vezmu poměr mých známých s VŠ a bez VŠ , neznám nikoho s VŠ kdo by odešel do Prahy, bez VŠ 3lidi nejsou však s OV. Mimochodem všichni 3 by se nejraději co nejdříve vrátili kdyby se situace na trhu práce zlepšila.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. acdlcia [msstavby.cz] :

  http://www.msstavby.cz/studie-zastavby-okoli-soutoku-ostravice-s-lucinou-04-12-2011/ – takhle má vypadat město. Ten návrh ateliéru Maxwan je nehorázné až trestuhodné plýtvání pozemky v samém centru města. Nábřeží jsou všude v civilizovaném světě nejžádanější a nejvyužívanější částí města. Jenom u nás tam budou lidi chodit na 2 hodiny jednou týdně.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 21. aggu :

  robert: Ta čísla jsou hezká, citace taky, ale vůbec si neodpovídají anebo jsem tu souvislost nenašel ;) No jo, orangutan…
  Samozřejmě že uplatnění VŠ v Praze nebo Brně bude vyšší. Důvody by se našly lehce. Stále probíhající konverze ekonomiky. A navíc Ostrava nemá měkký polštářek zaměstnanosti vytvářené státem. Nějak na ní při královském dělení nezbylo ;) Ještě že máme aspoň ty dávky…
  V technických oborech se mi zdá po komentářích např. Světlíka situace skoro až opačná. Spíš nejsou lidi než místa….I když asi i ty peníze hrají roli.
  Resumé: Za prvé je mi situace v případě Prahy a Malé Prahy docela ukradená. Za druhé by bylo dobré porovnat odchody VŠ a příchody VŠ, na ně se nějak zapomnělo… Třeba ze Slovenska. A za třetí, chtěl bych pořád vidět ty %, kolik prchá z Ostravy lidí zde definovaných jako vzdělaných, dále řekněme polovzdělaných a hrozně málo vzdělaných ;) Když off topic tak pořádný.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 22. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Ale jo, like it. Hlavně ten slezský břeh, protože tam není ta **** Frýdecká.
  Jenom se mi zdá, že tohle se zrealizuje tak v příštím století. Takhle masivní projekt není imho v současném Česku vůbec reálný. Nikde.
  Pořád si myslím že idea Maxwanu byla nejlepší. Central park uzavřený blokovou zástavbou a otevřený k řece by se mi zamlouval. Jenom ten kulturní klastr jednoznačně vyčpěl. Měly by ho nahradit normální bytové bloky (+ koncertní síň).

  Thumb up 0 Thumb down 2
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  robert: poprosim o ty odkazy znovu a lepe, funguje jen jeden a ten vede na hlavni stranku CSU..

  jinak k odchodu po VS, ja znam dost lidi, co vystudovali v ostrave a nejsou v ostrave, ale urcite to nebylo zpusobeno tim, ze by tady nenasli praci..

  Thumb up 0 Thumb down 2
 24. Adam :

  robert: Ta čísla nemají relevanci, pokud s nimi nespojíte, v jakých oborech se tito lidé vzdělali a jestli se v tomto oboru i uplatní. Velká masa absolventů je „vzdělána“ humanitně (negeneralizuju na všechny), tito nejsou kvalifikovaní prakticky pro nic a málokdy pracují se svém oboru. A samozřejmě odcházejí pryč.
  Vzdělaní v technických a přírodovědných oborech (částečně s výjimkou dnes už kvantitních podoborů IT) jsou na tom přesně naopak, firmy o ně mnohdy už za studia bojují, a oni si pak mohou vybírat, kde budou žít a pracovat. Nejsem si vědom, že by tito lidé odcházeli z kraje. Když už, někteří z těch nejlepších míří spíše do zahraničí s potenciálním návratem zpět.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 25. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: a to je nejaka relevantni sonda, nebo jen spekulace? protoze ja si naopak myslim, ze ti humanitne vzdelani maji vesmes stejnou sanci/podminky kdekoliv, neni to prave jak v IT, kdy v ostrave se plati tretinove za stejne schopnosti oproti praze.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.