Městská jatka – úprava okolí

MAPPA zveřejnila vizualizace budoucí podoby okolí městských jatek.

Autor: KWK PROMES

Hlavní myšlenka koncepce tohoto prostoru je totožná s přístupem, který byl použit pro přestavbu samotné budovy jatek na PLATO Ostrava. Historický objekt bude ponechán s jeho charakteristickými prvky a doplněn prvky současnými. Proto i řešení okolí budovy spočívá v zachování přirozeně chaotického rázu plochy s přidáním většího množství zeleně.Autoři v rozčlenění plochy zohledňují půdorysy zaniklých objektů, které tvořily areál jatek.

Návaznosti jednotlivých ploch zeleně a chodníků budou plynulé a vznikne tak dojem, že mezi sebou prorůstají.Projekt je specifický tím, že už ve svém konceptu a nyní i v dalších fázích projektových prací počítá s použitím prvků nalezených na místě a řeší např.:
– jak budou využity materiály ze stavby jako jsou staré cihly,
– jak se bude nakládat s nálezy objevenými během archeologického průzkumu,
– jak budou začleněny původní asfaltové plochy atd.

Návrh reflektuje fakt, že v lokalitě je zatím mnoho neznámých, třeba možnost výstavby nových domů podél ul. Porážkova. Proto klade důraz na univerzálnost a možnost postupné přeměny prostranství dle měnících se požadavků na město. Studie poslouží jako podklad pro zpracování projektové dokumentace.

Související články


Komentáře

 1. Kuba :

  Takže louka v centru města. Asi už jsem starý (nebo bez rozhledu), ale toto mi hlava nebere.

  Thumb up 28 Thumb down 3
 2. tjov :

  Kuba: tak vzhledem ke „schopnostem“ mesta udrzovat mestskou zelen, je louka rozumna volba :-)

  Thumb up 13 Thumb down 1
 3. David :

  už vidím jak každý bude jezdit do centra aby si hrál s pampeliškama a určitě tam budou jezdit důchodci na kolečkových křeslech aby ty pampelišky viděli. Fantasmagorie největší od polských architektů za naše peníze. Vzhledem k tomu, že toto je galerie a nějaký umělecký prostor tak by se tam předpokládalo vymyslet něco kreativního. To už mohli opravdu nechat studentům architektury z různých škol aby něco vymysleli….

  Thumb up 13 Thumb down 10
 4. adamous :

  Hlavne uz ted vidim, jak si tam nekteri pres tu travu budou zkracovat postupne cestu.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 5. Meechee :

  Parky a parčíky, stromy a obecně zeleň je ve městě samozřejmě potřebná, ale nic se nemá přehánět – a tady je to přehnané hodně. Louka v centru města ?? To jako fakt ?? Já jsem si v tomto uměleckém prostoru spíš představoval „kreativní“ náměstí ve stylu Centre Pompidou a ne další – po nějaké době neudržovaný – park, zarostlý přerostlým křovím plným všemožného bordelu … Tohle je z mého pohledu špatně a já doufám, že to někdo ještě přehodnotí …

  Thumb up 11 Thumb down 4
 6. Mn :

  Jako třeba by to bylo v reálu hezké. Ale podle té vizualizace se mi to teda vůbec nelíbí…

  Thumb up 8 Thumb down 1
 7. Petr :

  už vidím jak se o to obvod stará, když není schopný udržovat ani ty stávající plochy :-D

  Thumb up 9 Thumb down 1
 8. Yann :

  Chápu to tak, že ta zeleň byla zvolena z důvodu:

  Návrh reflektuje fakt, že v lokalitě je zatím mnoho neznámých, třeba možnost výstavby nových domů podél ul. Porážkova. Proto klade důraz na univerzálnost a možnost postupné přeměny prostranství dle měnících se požadavků na město. Studie poslouží jako podklad pro zpracování projektové dokumentace.

  Thumb up 17 Thumb down 1
 9. Sanju :

  Tady je najednou každý chytřejší než Robert Konieczny :D Podle původních vizualizací tam měla být jednolitá dlážděná plocha, sem tam výřez na strom nebo trávník, což všichni kritizovali u „náměstí“ Jih, ale když mezinárodně oceňovaný architekt doplní svůj návrh o veřejné prostranství s podstatně větším množstvím zeleně, tak je to samozřejmě taky špatně :D

  Thumb up 27 Thumb down 2
 10. Crazym :

  Náhodou to by mohlo být fajn nechat je sedět na čerstvém vzduchu na lavičce na louce uprostřed města pozorovat cvrkot na mostech Českobratrské, ulici Porážkové a provoz na přilehlé trati. Kdyby tam sedělo co nejvíc těch tro(t)llů co prudí po internetu, byl by brzy klid a všichni by byli spokojení :-) Jen jim tam proboha nezavádějte wifinu a USB porty u těch laviček :DD

  Thumb up 7 Thumb down 12
 11. Adam K. :

  Ja si myslim, ze budoucnost dobre architektury je v clovekem dobre rizene symbioze spontanni zelene pohlcujici beton( a spol.) avsak s pozadavkem maximalni divokosti a minimalni udrzby. Toto pro me osobne tvori ten nejzajimavejsi prostor pro prijemny pobyt cloveka v nem simulujici nevyumelkovanost/nesterilitu. TENTO projekt PLATA by mohl byt presne ono!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Martin [msstavby.cz] :

  Úplně zabetonovat určitě ne. Zeleň se tam také hodí. Ale z návrhu ploch v okolí jatek mi není vůbec jasné, kde se nachází hlavní vstup.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 13. 109 :

  Lampy budou osvětlovat trávník? Kdo ty vizualizace dělá? Naproti hlavnímu vchodu jako bych viděl naznačená tři parkovací místa, ale možná tam budou jen stojany na kola, nicméně všichni víme, jaké krásy se nám dostalo třeba u Domu umění. Zadní část za mě super, přední nic moc, chtělo by to tam spíše nějakou kašnu s náměstíčkem než chodníky všude možně.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.