OVASTORY #7 – Sting

I v Ostravě je reklamní smog problémem. Předem se za kritiku společnosti Sting omlouváme, ale tohle fakt ne.

Při focení nových obchodů v centru Ostravy jsme si všimli i nově vzniklé pobočky realitní kanceláře Sting na ulici Puchmajerova. Tato realitní firma měla pobočku i na S. K. Neumanna. Bohužel exteriér se velmi liší. Je smutné, že si společnosti a podniky tímto „vizuálním odpadem“ degradují své jméno a bohužel si to ani neuvědomují. Nová pobočka připomíná spíše tržnici.
Na S. K. Neumanna stačil jeden decentní a elegantní nápis…

sting

 

… zatímco na Puchmajerově člověka z té žluté až bolí oči. 5x vývěska s nápisem „Sting“ a 3x vývěska s nápisem „Realitní kancelář“. Pokud bylo záměrem oslovit i slepce, očividně se povedlo.

sting

V další článcích uvedeme více příkladu vizuálního odpadu v Ostravě…

 

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Jste upadli už úplně? Co to jako má být, estétové z pouličního výboru v akci? A 28. října budete fotit, kdo nemá vyvěšenou vlajku?
  Odporné!

  Thumb up 9 Thumb down 27
 2. michelle-7 :

  Ne, ze bych chtela Sting branit, ale neni to nahodou tim, ze pred nim tady sidlila cestovka NewGo, ktera mela toto „akvarium“ jak tomu mistu rikam, oblepene ze vsech stran + ty vyvesni poutace. Sting pouze prejal stejny rozsah.. pravda, ze mohl byt originalnejsi co se tyka obsahu:-) Ono o kousek dal na Nadrazni ma pro zmenu jina realitka (MM) polepila x stejnych mensich vyloh vedle sebe a taky mi to hlava nebere. Ale jeji Marianskohorskou podocku na Hulvakach asi netrufne nic…:-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 3. riltr :

  výborně zvolené téma, reklamní smog je aktuální problém a odráží mnoho o dnešní společnosti, o tom jak marketing válcuje pojmy jako vkus, genius loci a podobně. Podobný problém měli před léty v Brně v přilehlých uličkách za hotelem Grant, dokonce na to téma proběhla i fotografická výstava, no a po ni s touhle problematikou docela úspěšně zametli. Otázka je, jak to tam vypadá dnes…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. Crazym :

  Sting je mor i bez reklamních poutačů :D

  Thumb up 6 Thumb down 1
 5. Tano :

  Mě to až tak hrozné nepříjde. Každopádně, účel to očividně splnilo. Chtěli na sebe upozornit a to se jim podařilo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Píše se estetikové a v nějakém výboru rozhodně nejsme, zní to strašně komunisticky.

  ALE

  Jak jsem již avizovali dříve, OVASTORY zaštiťuje „nepořádek“, který se vyskytuje v Ostravě. Barevná zateplení, reklamní smog, arogance a nečinnost úřadů atp.

  Reklamní smog je problémem mnoha měst. Ale třeba i okolí dálnic. Některá města je úspěšné řeší regulací. Kreativita čechů je někdy až přes čáru. Ulice vypadají rušivě a spíše člověka psychicky rozhodí. V jiných městech se aspoň o nějakém omezení, či určení pravidel mluví. Tady v Ostravě zatím nic.
  Proto jsme s upozorněním na toto téma „opět“ museli přijít my. Počítáme s tím, že se objeví lidé, kteří tento účel nepochopí. Upozornil bych, že nemáme jako web žádný rozhodovací vliv na rozhodování ve městě. Jen se snažíme vytvořit diskuzi. Cílem je, aby aspoň centrum mělo náznak elegence a zastavil se esteticky úpadek.

  Sting je jen začátek. Máme v hledáčku více podniků. Jak zde již bylo zmiňovano například MM reality. Vlastně celá 28. října v Mar. Horách je nekonečna zásobárna nevkusu.

  A poslední věc. Takový vzhled, jako zvolil Sting by si v centru města v západní Evropě nedovolil provést snad nikdo.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 7. Martin [msstavby.cz] :

  K problému reklamy např. zde https://www.stream.cz/gebrianvs/771001-gebrian-vs-reklama Gebrian vs Reklama

  Proč by Ostrava nemohla dosáhnout západních hodnot. Jen proto, že jsme východní cíp středoevropské země?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Alex :

  Souhlasím a chválím tenhle záměr – poukazovat na právě tento způsob nevkusu ve veřejném městském prostoru. Myslím, že je důležité o tom hovořit a psát – nejen o jednotlivostech, ale o celých lokalitách (jak správně uvádí Martin příklad z Mar. Hor).

  Domnívám se, že vtip ani tak není v nějakém náznaku korupčního jednání – že by odpovědné osoby byly zainteresovány na toleranci tohoto jevu. Spíš se bojím, že když se s nimi o reklamním obrazovém smogu budete bavit, nebudou rozumět, o čem je řeč – nevadí jim to, považují to naopak za „pestrou“ a žádoucí podobu městského prostoru

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Alex :

  Mimochodem, Most legií v Praze. http://www.mapy.cz/zakladni?x=14.4127208&y=50.0812963&z=18&l=2&pano=1&pid=4208133&yaw=5.369&fov=1.257&pitch=-0.060&source=stre&id=121581

  Zbývá už jen olepit Brokoffa a Brauna na Karlově mostě. Nejsme v tom sami

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. pavel :

  martin [msstavby.cz]: nezlobte se, ale Sting využil relativně kvalitní materiály a prostě dal své logo. Ano, je žluté, tedy razí. Mohl si ho kvůli Ostravanům upravit na šedobílé, aby nikoho nepobuřovalo. Jistě, méně reklamy je fajn, ale toto je provedena alespoň profesionálně. Určitě horší jsou různé plachty visící přes cestu (kartáč), obložení domu potištěnýma deskama (MM reality), nakřivo zavěšené plachty z okna atd. Začít kritizovat vzhled města u Stingu, která má pouze křiklavé barvy a provedení je velmi kvalitní je opravdu nefér od provozovatelů těchto stránek.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 11. Luděk :

  pavel: Naprostý souhlas, reklama Stingu je docela povedená, byla chyba začít upozorňovat na tuto problematiku právě touto pobočkou Stingu, v Ostravě jsou jiné naprosto příšerné ukázky „kreativity“ viz celá ulice 28 října, MM reality….

  Thumb up 4 Thumb down 7
 12. Luděk :

  Pár příšerností https://goo.gl/72y5re
  https://goo.gl/ngXI3V

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. skelet :

  pavel: na ČT ART je takový pořad, jmenuje se „Jasná řeč Josefa Chuchmy“, kde se diskutuje s různými hosty na různá témata. Jeden díl byl právě věnován právě reklamě, respektive reklamnímu smogu. Jeden z diskutujících byl Zdeněk Lukeš, který byl součástí té „omezující“ komise pro Prahu. Se stejnou argumentací jakou píšeš ty, za nimi přišla jedna nadnárodní společnost prodávající limonády, že své křiklavé logo chtějí umístit u pražského hradu. Neuspěli a místo toho si tam dali kovářsky zpracovaný vývěsní štít.
  Takže ono to jde, když se chce.. navíc i u společnosti jejíž logo stojí několik desítek miliard dolarů. Tož proč Sting má být vyjímkou? ;)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 14. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Michala se nijak nezastávám, ale: ne, nepíše se „estetikové“, píše se „estétové“. Estetik je člověk, který se zabývá (z vědeckého hlediska) krásou. Estét je člověk, který krásu vnímá jen povrchně, a je to tedy označení do značné míry hanlivé ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 15. aggu :

  Fór týdne.
  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/v/t1.0-9/11011264_761924333920585_9204880877486572289_n.jpg?oh=c5abba936b4ff61c5f92c6ccd446a577&oe=56599873
  (copy&paste FB Ostrava je v centru)
  Opravdu by mě zajímalo, co asi odehrává v hlavě někoho, kdo sebejistě a kreativně opře reklamní panel o umělecké dílo (zde konkrétně Čestmír Suška).
  Takoví lidi by měli být zvaní na Pecha Kucha!

  Thumb up 4 Thumb down 1
 16. Martin [msstavby.cz] :

  pavel: Kvalitní materiál možná, ale použit na nekvalitní vizuální vzhled.

  Stále se pousmívám nad „někteří to mají horší, tak je tohle vlastně ok“. Není to ok.

  Jsou horší, Sting byl pouze první na ráně.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 17. Nimrod :

  martin [msstavby.cz]: Výraz estétové je správný, radějí se nepoštějte do češtinářského dialogu, ten stavebně-architektonický vám jde lépe

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. Baraba :

  pavel: Kvůli Třinčanům to upravit mohli? =D mapa

  Thumb up 3 Thumb down 0
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Baraba: Přesně tak!
  Bohužel mnozí češi stále razí názor, jiní to mají horší, tak nechme být…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. thvari :

  Tento díl Gebrian vs. Znojmo ukazuje krásy historického Znojma, ale je tam takový vtipný detail. Při tom, jak chválí dodržování těch norem na omezení reklamy v historickém centru se najde jedna škaredá výjimka. A neuhodnete, kdo to je. :-)

  https://www.stream.cz/gebrianvs/10007484-znojmo

  Thumb up 3 Thumb down 0
 21. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Taky mne to pobavilo, jak jsem to viděl :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Rýša :

  thvari: Krásné město! Za povšimnutí stojí dláždění a úprava zeleně. A také maličkosti jako třeba sjednocené – barevně čísla domů nebo stojany na reklamu. Je tam ale toho víc, co stojí za povšimnutí. Možná by naši ostravští radní mohli udělat exkurzi do malého města, jak se dají dělat rekonstrukce cest, chodníků, prostranství…..
  Ještě by mě zajímalo, zda-li tak hezky opravovat a udržovat město jde jen z dotací.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.