OVASTORY #44 Planetárium

V roce 2014 byla dokončena rekonstrukce a modernizace Planetária Ostrava v městské části Poruba. Vzhledem k celkovému věku stavby stačila krátká doba a stavba už je „vyšperkována“ zlatými českými ručičkami.

Stavba byla modernizována do elegantního vzhledu. Ostatně průběh stavby jste mohli sledovat zde na webu (#planetárium).

Dokonce na oficiálních stránkách se planetárium propaguje líbivými fotografiemi.

Nově je u planetária jakýsi přílepek občerstvení. Vzhledově premiant grafického odpadu. Absolutně nesedící a neladící se samotnou stavbou. Laciný pouťový vzhled. Tento stánek celou stavbu a veřejný prostor kolem degraduje. Samozřejmě nechybí Nebesky vychlazené pivo pro správné Čechy, protože den vzděláváním dá zabrat. Jo a ještě Kofča…
Češi snad už mají náchylnost ke kýčovitosti, nevkusu a secondhandizaci prostoru ve kterém žijí v genetickém kódu. Očividně vkus a smysl pro design hraniční pohoří nepřekročí.

 


Jediné, co je na tom všem „space“ je krevní tlak při pohledu na vzniklé dílo.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  Vypadá to, že se tam prodávají jiné „space“ věci.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Tomas :

  To tam snad musi stat uz od petaosmdesateho ne?;)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 3. LK :

  to si děláte pr*el! To není normální! Kdo normální tohle mohl schválit?

  Thumb up 14 Thumb down 0
 4. Slosor :

  Samozřejmě, že my Češi máme nevkus a kýčovitost v genech. Může za to vysoký výskyt „slovanské“ haploskupiny R1a. A to jsme na tom podle východních sousedů relativně dobře, jelikož jsme promíchaní i se „západní“ R1b. Platí příma úměra, čím větší výskyt R1a, tím větší kýčovitost a nevkus, typicky Ukrajina, Bělorusko, západní Rusko. Když to řeknu hodně tvrdě, jsme bohužel nižší rasa.

  Thumb up 9 Thumb down 9
 5. Crazym :

  Boží :DDD Třeba je to tak schválně a má to představovat nějakého mimozemšťana co tam přistál po zjištění, že šmírujeme jeho galaxii:DD

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. skelet :

  a já dosud myslel, že ta kýčovist je dána 40lety unifikací (potlačením) designu a následnými 25lety honby za co nejnižšími náklady. A ona je to rasová otázka :))

  jinak ono se to tváří jako stánek z rychlám občerstvením, nicméně realita je taková, že je to Tardis jejíž maskovací systém se zablokoval na devadesátých letech dvacátého století.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. Slosor :

  skelet: V pohodě, člověk se učí celý život. Samozřejmě, že je to rasová otázka, i když v dnešní době není korektní o tom mluvit. Vše se hodí na komunismus a vystaráno. Komusimus byl jen důsledek. Evropa byla rozdělena téměř přesně v hranici, kde se střetávají většiny obou haploskupin. I to východní Německo sedí. Věděli, že u západní R1b se komunismus těžko uchytí. Což se potvrdilo v případě Finska, částěčně Rakouska, které byly původně ve sféře vlivu SSSR, ale nikdy se tam komunismus neujal.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 8. Lukáš :

  To jsou dobré hypotézy, škoda že to nepodložíte i nějakou studii :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. skelet :

  :) nad článkem jsem si pobrečel, v diskuzi rozesmál. Vyváženost musí být!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. aggu :

  Tohle je na winner of the month na archiwars ;) Budou slavní.
  Kromě totální absence vkusu a zdravého rozumu může být příčina v podmínce projektu, že (třeba) uvnitř nesmí být restaurační a podobné zařízení. Automat prostě nestačí, přísun brambůrků, junk food a hnusného kafe je nutný. Tak to prostě vytáhli někde ze šrotu, bezva lidičky ho přelepili vtipnými, tematicky zaměřenými potisky a šoupli na dvorek.
  Jinak, tenhle vesmírný nesmysl stojí na hlíně a 3 cihlách, odstranění s posměchem přihlížejícího davu nebude problém. Problém je v tom, že to nikoho z vědců na VŠB samo nenapadne. Pokud vím, hvězdárna patří pod HGF, která má v poslední době dost problémů sama se sebou. Třeba instalaci téhle boudy v rámci urputného bratrovražedného politického boje „přehlédli“.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 11. nototo :

  Menší i obří billboardy, betonové lavičky, nevzhledné plakáty a bannery, poutače na kuřích či jiných nohách, laciné stánky, modré přístřešky MHD a la 90. léta aj., to je obraz všech čtvrtí Ostravy. Člověk by čekal, že bude tento humus z ulic města mizet a on pořád přibývá. Laciné reklamy hyzdí i nové či opravené stavby (nově plot hlavního nádraží, dále Mariánskohorská, Místecká, D47, Hornopolní aj.) a obvody ani město nedělají absolutně nic a v případě existujících smluv ještě pokračují v jejich prodlužování. Jaké jsou za to příjmy? Tipuji pár tisíc korun ročně, za to daň vysoká – totálně nevkusné město. Jak vidím tento poslední kýč, začínám se slzou v oku vzpomínat na žluté budky Vyhlídala, neboť ty měly aspoň jednotný styl.

  Thumb up 23 Thumb down 0
 12. aggu :

  nototo: Ostrava je v generelu stejně nevkusné město, jako kterékoliv jiné v Czechia.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 13. Lukáš :

  A přitom to šlo udělat dobře, vevnitř planetária mohla být nějaká malá tématická kavárna i s tím jménem Space Cafe (název není špatný), podle mě kdyby se trochu odvázali mohli dam dát židle od H.R. Gigera (židle co vypadá jako vetřelec) atd. Takhle to dopadlo jako kýčovitá pouťová atrakce a co jsem si všiml tak ten „polep“ toho Space Cafe je nově udělaný na stránkách planetária to vypadá jako relativně „normální“ kiosek (sice z 90 let, ale ne tak kýčovitý).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. rasta :

  nevím, jaké byly možnosti využití prostor uvnitř planetária. Tady asi vyhrála myšlenka boudy pro kolemjdoucí a cyklisty, ale každopádně to je dobré „UFO“!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. Lukáš :

  rasta: Právě že o kolemjdoucí a cyklisty vůbec nejde citace z oficiálních stránek: „Od května do října najdete před budovou Planetária stánky s nápoji, zmrzlinou a dalším občerstvením. Jejich otevírací doba koresponduje s aktuálním programem. Nejsou otevřeny v době veřejného pozorování po západu Slunce.“

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. marian :

  nototo: ty reklamní panely jsou dobrý byznys – perou se tak peníze. zadavatel reklamu silně přeplatí, majitel plochy pak část přeplatku zpětně posílá zadavateli. někdo na městkých službách z toho má hodně dobré peníze. a ostrava je zaplavená odpornými stojany…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. kacziq :

  Ne ne, to ne :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. něcootomvím.cz :

  Bohužel ve vnitřních prostorech planetária není možné vybudovat kavárnu ani nic podobného, proto se umístil stánek s občerstvením na jediné místo, kde to může stát (vzhledem k EU…). Nestojí to na třech cihlách ale na dřevěných trámech 15x15cm. Polepy jsou schválně udělány a zamířeny na dětskou klientelu (92% návštěvníků), pokud se to tady nelíbí 20 dospělým, s tím bohužel nic nenaděláme (ale není to tak dávno co jste byli taky děti a podobné pitomosti jste si lepili na postel a ledničku). Myšlenka byla opravdu „mimozemský“ stánek, což se jak se zdá docela dost povedlo. V teplých měsících jsou k dispozici lehátka a lavičky k posezení v klidu přírody. Můžete si dát Ledovou tříšť, párek v rohlíku, minidonuts koblížšky, čerstvé presso, cappucino, latte – rozhodně chuťově lepší než z automatu co je vevnitř…, Marlenku dort, čepovanou kofolu + Birell, velký výběr nealko nápojů v pet lahvých 0,5l. Vybaveni jsme i na kolemjedoucí cyklisty (2x stojan na kola pro celkem 12 kol). PS: Není nad nebesky vychlazené pivo (byť nealko, bohužel také zákaz z EU), když je venku 30´C ve stínu :-)

  Thumb up 8 Thumb down 17
 19. Davidb :

  něcootomvím.cz:
  Myslíte ten nevhodný stojan pro bezpečné zamčení kola?
  Je vidět vpravo na poslední fotce.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 20. něcootomvím.cz :

  :-) není to stojan pro odložení kola na 2 dny, je to stojan na postavení kola, když jedete okolo a chcete se občerstvit (nemusíte ho ani zamykat, liška ani srnka vám to kolo neukradne). Nyní je stánek vyklizený a zazimovaný, neudržovaný, otvírá se až v dubnu. Stojany nejsou v pozici, v jaké mají být, jsou momentálně jen dány na kraj, aby nezavazely přes zimu. A ano ten stojan s reklamou na Birell, mám na mysli, nechápu, co se Vám na něm nezdá… To si rád počtu, rozveďte to prosím.

  Thumb up 4 Thumb down 7
 21. Martin [msstavby.cz] :

  něcootomvím.cz: Prosím tohle vážně ne. Je to hnusné kvůli dětem? Děti by jinak žízeň a hlad neměly? V západní Evropě to tak není? Děti tam nemají takové potřeby? Byl by vážně problém mít stánek ve stejném stylu a decentně napsanou nabídku?

  Thumb up 13 Thumb down 3
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  něcootomvím.cz: „Myšlenka byla opravdu „mimozemský“ stánek, což se jak se zdá docela dost povedlo.“

  :D na tohle napisu jen: Myslenka nejspis nebyla totalne zabit cisty styl celeho arealu, i presto se zda, ze se to dost povedlo.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 23. aggu :

  něcootomvím.cz: Tohle je přímo esenciální buranství ;)
  „Je to prostě bezva stánek. Moc se nám to povedlo. A kdyby ne, jsou tu jenom děti. Tak proč se (pro ně) snažit vybudovat něco estetického.“
  Na facku. Výchovnou.
  Poradím vám. Jestli chcete mimozemský stánek, zavolejte někomu z 3art (http://3artagency.cz) a ti vám posvařují takový mimozemský stánek jaký váš refraktor ještě neviděl.
  A popřemýšlejte kam ho umístíte.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 24. thvari :

  martin [msstavby.cz]: mě přijde, že pan či paní něcootomvím.cz naprosto nepochopil smysl kritiku, nebo to záměrně stáčí k něčemu jinému. Ano, děti mají hlad a žízeň průměrně 3 minuty po tom, co vykročíte z domu. Ale poptávka po jídle a pití jaksi není argument proti tomu, že ten stánek je vedle té budovy estetické peklo (odvozeno od blogu „módní peklo“ :-D ). A nevím, pokud to někdo nevidí, nedá se moc argumentovat, to je jak s módním peklem, někdo se oblíkat umí a někdo na to zvysoka kašle.

  A ještě víc mě na tom štve to české vyčůránkovské obcházení pravidel: nemůžem to otevřít vevnitř, ale metr od zdi budku postavit můžeme :-D. EU to má nastaveno divně a je to na zváženou, zda by se někde v Bruselu na tuto nelogičnost nemělo rázně upozorňovat (mělo). Ale my to radši budeme tisíckrát u každého projektu obcházet. Když už máme potřebu všechno obcházet, proč nevymyslíme něco estetického vevnitř? Se to může třebas tvářit, že to jídlo a pití rozdává zdarma. :-D

  Thumb up 6 Thumb down 2
 25. aggu :

  České vyčůránkovské obcházení pravidel je, zdá se, obecné povahy. V trochu větším měřítku – Praha nesměla postavit vědecké centrum excelence na svém území, tak ho postavila ve vesnici pár metrů od její hranice. Problem solved. Stejně jako tady.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 26. Davidb :

  něcootomvím.cz:
  Na dva dny ne, ale když přijedu na kole a budu chtít jít na WC, na projekci, tak ho nezamknu?
  Navíc se do tohoto stojanu špatně dávají kola s kotoučem.
  A hrozí zničení špic nebo kol, pokud do něho někdo šťouchne.
  Podívejte se jaké stojany jsou vhodné, a jsou stejně drahé jako ty nevhodné-
  http://www.plzenskonakole.cz/cz/neni-stojan-jako-stojan-aneb-jak-vybrat-a-umistit-spravny-cyklostojan-223.htm

  Thumb up 2 Thumb down 1
 27. Davidb :

  něcootomvím.cz:
  Nebo tady http://www.nakole.cz/clanky/231-optimalni-cyklisticky-stojan.html

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. thvari :

  aggu: přitom selským rozumem je to prasárna. tak pokud EU nechce, aby se někdo obohacoval na projektech, které se financují z veřejných peněz „nás všech“ v EU, tak i ten stánek metr vedle je prostě parazit na té konkrétní veřejné dotaci, která planetáriu přitekla. nebo se mýlím? pak mne opravte…

  Thumb up 4 Thumb down 2
 29. Skeptik :

  Pokud by to byl areál pro vybranou vyšší společnost, tak tu kritiku pochopím. Ale účelový stánek vedle banální byť opravené účelové stavby mě fakt netrápí. Souhlasím s kritikou devastace veřejného prostoru reklamními plochami, z toho je mi zle už dlouho.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 30. talage :

  Skeptik: Takže nějaká alespoň elementární estetetika je pouze pro lidi z „vyšších pater“, kdežto tento humus-bordel-dezolát je pro plebs. No to jste to teď narovnal. Navíc si sám odporujete v tom co jste napsal. Veřejný prostor dotváří i takové blbosti jako jsou dekly od kanálu. A mimochodem, ten stánek je total-kanál.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 31. aggu :

  Skeptik: Už zase. Takže kvalitní veřejný prostor je zbytečný pro „děti“ a „nevybranou nižší společnost“?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 32. Jp :

  Skeptik: To nemyslis vazne ! Co je podle tebe vybrana spolecnost ? To je tak trapne a hloupe, ze na to ani nejde normalne reagovat. Snad jen, jak tedy treba i ty deti maji poznat a pochopit, ze veci muzou byt hezke, ciste a funkcni zaroven, kdyz jim to nikdo neukaze. Jo vlastne, jsou to jenom deti, tem musi staci plysovy ufon a nanuk z pochybneho stanku…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 33. Jstepokrytci :

  „Snad jen, jak tedy treba i ty deti maji poznat a pochopit, ze veci muzou byt hezke, ciste a funkcni zaroven, kdyz jim to nikdo neukaze.“

  Když ne nikde jinde, tak třeba … v rodině? Nebo tam asi vlastně teda taky ne? Málo hezkých, čistých a zároveň funkčních rodin zřejmě…
  To je vrchol pokrytectví, svádět tohle na stánek s občerstvením nedostatečně ladícím k hlavní budově. Stejné povrchní a pokrytecké, jako celý „článek“. On je snad jinak všude okolo svět dokonale souladící.
  Ono je asi holt jednodušší řešit něčí neladící kabelku k outfitu než otevřít oči před důležitějšími problémy. S objevem jste prostě zachránili svět.

  Thumb up 3 Thumb down 13
 34. Jp :

  Jstepokrytci: Dalsi blabol, na ktery se tezko smysluplne reaguje, ale ok. Tvrdi snad nekdo, ze deti nema v tomhle „vzdelavat“ rodina ? Soucasti toho ovsem nutne musi byt prostredi, ktere detem ukaze, ze veci, ktere jim rodice rikaji, taky tak muzou fungovat. Ze mesto muze byt ciste a hezke, ze zabavne veci nemusi byt debilne infantilni, ze mit na kazdem rohu poblitou hernu a putyku neni ok, ze udrzovat poradek je nutne a ze kdyz ten poradek kolem sebe uvidi, tak pochopi, ze delat binec neni to prave. Sirte si sve pomylene nazory jak je libo, ale budete za pitomce vy a ne ten zbytek. Je uplne normalni, ze prostredi a jeho kvalita formuje lidi od detstvi. Nevim, co je na tom k neuvereni, proste to tak je.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 35. Skeptik :

  Chodíte na turistické výlety, návštěvy ZOO, odpolední procházky nebo naučné přednášky v tmavém vlněném obleku, košili s dlouhým rukávem, kravatou atd.? Chodíte na koncerty filharmonie v otrhaných džínách a vytahaném tričku? Stojí stánek u ceněného architektonického skvostu, národní kulturní památky, kongresového centra ministerstva, pětihvězdičkového hotelu? Snažím se jen rozlišovat. Nepíšu, že stánek je bezva, ale výsměch a drtivá kritika jednoho barevného stánku rychlého občerstvení u lesa mi přijde divná, přemrštěná. Pilujte klidně dál váš jemnocit a smysl pro detail. Kultivovanost kohokoli tenhle stánek nezničí.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 36. Skeptik :

  Jp: aggu: talage: Chytáte mě za slovo. Klidně si to užijte. Rozumný člověk snad pochopí, co jsem chtěl rozlišit.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 37. Hynek [msstavby.cz] :

  Jstepokrytci: no nevim, to chce jeste dopilovat. takze poukazat na neco, co neni v poradku, ale neni to zrovna nejdulezitejsi vec na svete, je povrchni a pokrytecke, ale strcit hlavu do pisku „vsak svet neni dokonaly“ a delat, ze je to v poradku, by bylo ok? nebo nerozumim, kam ten myslenkovy pochod mel mirit..

  byt blog o mode, resime kabelku, byt blog o zivotnim prostredi, resime treba prales. jsme blog o stavbach v ms kraji…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 38. Rýša :

  Kdo tohle dovolil? To opravdu letní občerstvení nejde udělat vkusně? Ale jak vidno z reakcí, dosti lidem žijícím v Ostravě tyhle nevkusné stánky nevadí, dokonce si libují, jak je to bezva. Pak se nedivme, že máme přímo v centru parkoviště s děsnými budkami.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 39. Eli :

  nototo: Ano máte pravdu. Místo aby město vzkvetalo, tak si libuje v laciných stáncích a reklamách. Myslím, že aggu se poněkud mýlí. Tak zanedbané městské centru nemá kterékoliv město v ČR.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 40. nototo :

  Elí: děkuji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Jp :

  Jeste takova poznamka, hodne lidi ma dneska pocit (nevim odkud prameni), ze moznost vyjadrovat se ke vsemu = „muj nazor je spravny“, jenze tak to neni. Ok nekomu takovy hnus ve meste nevadi, ale tvrdit, ze to hnus neni, to uz chce odvahu. Mimochodem, jsem zvedavy, jak v Brne dopadne pokus o vymyceni vizualniho smogu, pry pracuji na nejakem manualu a pravidlech, tak jsem zvedavy, co z nej vzejde (pokud neco).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. cvokař :

  nafotili jste ho excelentně hnusně, to je pravda :D nevypadá košér, to opravdu ne, ale systém obviňujte jinde! vy jste tady pravicově smýšlející lidé, ale haníte drobného podnikatele, který přišel se službou lidu – uspokojit naši neustálou potřebu pít a jíst… a ta poptávka tam bude velká!!!
  Na jednu stranu ano, stánek mohl být třeba ještě modrý aby víc „ladil“. Na druhou stranu je tu šedá, nudná, omšelá fasáda planetária… na kraji lesa.
  Když občerstvení nemůže být uvnitř (ani si nedovedu předtavit cyklisty v úplých barevných legínách a cyklistických helmách – také jejich oblečení bude pro vás vrchol kýče? :D blembajících chodbou planetária) tak i kvůli tomu ať je stánek raději venku a na čerstvemé vzuchu, stejně má být jen letní. Zřejmě i kvůli napojení vody, elektřiny musí být „přilepený“ k hlavní budově, i když by měl být raději někde opodál v prostoru.

  Thumb up 0 Thumb down 11
 43. Rýša :

  cvokař: A nafocení tohoto stánku excelentně krásně by vypadalo jak?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 44. Hynek [msstavby.cz] :

  cvokař: pokud vidis nudnou a omselou fasadu a napises, ze modry stanek by vic ladil, pak si rozumet jednoduse nebudeme.

  stejne tak tady nikdo neni proti zprostredkovani obcerstveni. resime formu.
  a nafoceno je to uplne normalne..

  Thumb up 4 Thumb down 0
 45. rasta :

  Příklad odjinud. Tenhle vrchol karavanismu byl nedávno instalován na zastávce J. Kotase v Hrabůvce.
  http://www.imagehosting.cz/?v=201703nfn.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=201703pjp.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=201703pkp.jpg
  Ty devadesátky se fakt vrací :(

  Thumb up 4 Thumb down 0
 46. Jp :

  rasta: Ten prives je fakt neco, kdyz jsem to videl prvne, tak jsem neveril svym ocim. A pritom street food ted leti asi vsude a nekdy jsou ty food trucky fakt povedene :) To, ze tady se neprodavaji hot dogy nebo calzone jeste neznamena, ze pekarensky vozik musi byt takovy des. Ja bych si tam pecivo nekoupil. Dyt to prece musi nekdo povolit ne ? Nekdo z uredniku/politiku to musel aspon zbezne videt. Proc ten hnus nikomu z nich nevadi ? Ta lavicka a ten humusacky travnik to jenom dokresluji.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 47. Tomas T. :

  rasta: Problém bude spíše ten, že udělat tam budku s pevnými základy a sítěmi je neproveditelné, již vzhledem k současným sítím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. rasta :

  Tomas T.: já netrvám na pevných základech, i když dva metry vedle stojí trafika, která jen s drobnými nátěry tam stojí víc než dvacet let. To vše v místě které se nedávno rekonstruovalo. V místě kde se s pompou konají na rondlu novoroční ohňostroje. V místě, kde okolní zábradlí je rezavé jako liška a najdete na pár metrech několik typů laviček, nelaviček. O stavu chodníků už nemá ani cenu mluvit. Suchou a zdravou nohou po nich projít může být velký problém… kdybych měl označit taková místa špendlíkem na slavné pocitové mapě Ostravy, tak je mé rodné město rozpíchané jako hodně používaná kurtizána…

  Thumb up 10 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.