OVASTORY #38

Veřejná reprezentace severní Moravy stále hledá své morální dno.

Stále určitě máte duševní, či jiné následky po shlédnutí předvolebního videa, naštěstí již bývalého, hejtmana za ČSSD Nováka. Video bylo z dvou rozporných důvodů ( jednalo se o dvoudenní viral / technické probémy.. ) staženo. Nevadí, můžete si ho znova vidět ZDE. A samozřejmě nesmí chybět ilustrační fotografie.

novak ck

Bohužel reprezentace severní Moravy a obzvláště Ostravy však stále hledá své morální dno. Nově bývalého hejtmana svým projevem dotahuje ostravský obvod Mariánské Hory a Hulváky s kampaní „Stop vajglům“ a instalací popelníků po obvodě.

 1. Prvním z důvodů, proč nám kampaň vadí, je použití slova „vajgl“. Jedná se o hanlivé a nespisovné slovo. Až buranské. Čeština samozřejmě disponuje spisovnou verzí, což je nedopalek. Prezentace obvodu se tak dostala na úroveň nejnižších sociálních skupin. A bohužel město je zaplaveno billboardy s touto kampaní. Horší je však skutečnost, jak se město prezentuje návštěvníkům a možným investorům při návštěvě města. Tohle rozhodně dobrá kampaň není. A se stále omýlanou rázovitostí to nemá nic společného. Obvod Mariánské Hory a Hulváky se na svém facebookovém profilu bohužel netváří, že by mělo jít o virální kampaň apod.

  ovastory
  ovastory

 2. Problémem jsou i samotné popelníky. Popelníky svým laciným ztvárněním vytváří v již tak neutěšeném veřejném prostoru další pohledový kýčovitý prvek. Po obvodě jich bylo rozmístěných 100.

  Samotná funkce je také pochybná. Pokud člověk odhazoval nedopalky, kde se mu to hodilo, bude to dělat stále. Instalace popelníků a vlastně samotný způsob jít kuřákům na ruku, problém nevyřeší. Ano, kuřák popelník použije. Jen když půjde náhodou okolo a bude mít dokouřeno. Křižovat obvod pro nalezení popelníku nebude. Problém vyřeší pouze změny ve společnosti a myšlení samotných kuřáků.

  Kvalitní městský mobiliář problém nedopalků řeší několika způsoby. Zakomponováním popelníků do koše. Kovovými koši, o které není problém hořící cigaretu uhasit nebo plastovými koši opatřenými kovovým páskem pro uhašení cigarety. Investice do kvalitního městského mobiliáře by neumožnila investice do kocourkovských nápadů a přidružených kampaní.


  ovastory

  Mariánské Hory. Obvod, kde v některých ulicích nefunguje pouliční osvětlení. Sekání trávy je vzácnost a všudepřítomný je plevel. Ale máte kam dát nedopalek…

  ovastory

zdroj foto: FB Mariánské Hory a Hulváky

Související články


Komentáře

 1. Martin [msstavby.cz] :

  A pro alkoholiky košík na sklo na každý sloup. Ať si nemají co závidět.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 2. Rdm :

  By mě zajímalo jaký matroš na té radnici berou. Když vylezete ven, tak to nejsou jen cigarety, ale všelijaký bordel a je to způsobeno tím, že je obecně nedostatek košů, jsou špatně rozmístěné (u našeho domu jsou 3 na 10m2 + kontejner) a hlavně málo často vyvážené. Specializované koše na nedopalky, jsou tak vyložený nesmysl a možná by se stálo podívat na to, kdo vlastní firmy, které „stvořily“ kampaň a dodaly popelníky.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 3. Tano :

  Tím, že nejsem kuřák, tak jsem o tom nepřemýšlel, ale jak to dělají vlastně ti slušní kuřáci, co neháží „vajgly“ na zem? To si je dají do kapsy a vyhodí až uvidí koš? A nebo kouří pouze u popelnic?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. marian :

  slovo vajgl mi nevadí, ani existence těch popelníků – možná si opravdu pár hovad uvědomí, že vajgl na zem nepatří, kdo ví…co mi ale vadí moc, jsou ty „billboardy“ městkých služeb, a nejen s touto kampaní – to mi příjde odpornější něž všechny nedopalky, vajgly a čika dohromady.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. marian :

  Tano: buď jsem počkal až pujdu kolem koše, nebo jsem to házel do kanálů

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. Tomas T. :

  No mi to přijde dobre. Napriklad pred novou postou na namesti stoji lide kazdy den, a stoji primo tak, aby videli na cislo u prepazek, kdy jsou na rade. Kdyby se tam mel umistit ten odpoadkovy kos, tak by kazdemu prekazel v chuzi. Chodnik je uz tak uzky, a v tom mnozstvi lidi co tam chodi by to fakt neslo.
  Podle meho je to dobry napad, billboardy jsou uz druha vec…

  Thumb up 0 Thumb down 4
 7. aggu :

  Ta fotka banneru přesně vykresluje, jak uboze je v Ostravě spravován veřejný prostor. Resp. spravován ani není, protože Franta z údržby vždy nějaký ten „městský mobiliář“ ze zbytků profilů, válejících se ve skladu, svaří nebo sešroubuje dohromady. Konce se píchnou do dvou betonových kostek s ďurou (čtyři už by byl luxus) a voilá, úkol splněn. A Franta předpokládám vše řeší samostatně, protože nikdo kdo má aspoň střední školu a umí nakreslit panáčka pastelkama, by se nemohl pod návrh něčeho takového podepsat. Pokud se „to“ dokonce nakupuje zvenčí, protože je „to“ nad Frantovy síly, tak se omlouvám a rovnou říkám wow. Stejně jako říkám wow u toho popelníku. To je přímo sabotáž kvalitního veřejného prostoru ze strany obvodu/města ;)
  Měl bych pro paní Janáčkovou radu zadarmo. Zaměstnej metače. Ostrava má k dnešku cca 20 000 nezaměstnaných. V civilizovaných městech se každé ráno uklízí. Někdo před svým domem, někdo před svým barem, město na svém. Někde používají metlu a kýbl. Někde wapku. Nevím jestli to není moc progresivní a scifi po Čertovu Lhotku….
  Kvalita prostoru kde žijeme (0 až 2 m nad zemí) je pro ostravské politiky pořád tabu. Hlavně pro ty, kteří se tady pohybují už mnoho let a ještě nebyli „odklobáskováni“. Pro mě je důležité, na popud nebo s vědomím koho se takové svinstva dějí. Leona Janáčková. V centru Petra Bernfeldová a master of puppets. V Porubě někdo z ČSSD (jméno je irelevantní). Na jihu Adam Rykala (jména ostatních jsou zbytečná). Na ÚHA ten jehož jméno se nevyslovuje. Franta za to nemůže.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 8. Xavier :

  Tohle už je vážně moc… ale co čekat od obvodu, kde dlouhodobě úřaduje jistá paní inženýrka architektury, která si i přes svou neschopnost prostě vždy najde své voliče… :(
  Jen pár myšlenek – pominu-li ty faktické věci, ve kterých s vámi souhlasím (kýčovitost, strašné zpracování, způsob vedení „kampaně“ atp.), jak to, že Vám nevadí tak často na různých místech existující odpadkové koše speciálně určené pro psí exkrementy? Ono je to podobné – tak jako se v místech, které byly zahlceny nedopalky, nainstalovaly tyto „popelníky“, tak se v místech, kde existuje zvýšená frekvence venčení psů, instalovaly ony popelnice. Kromě toho je možné se setkat s komickými situacemi, kde je hned vedle normálního odpadkového koše umístěn onen speciální „psí koš“ (taková místa jsou např. v Komenského sadech).
  Druhá věc – nejsem si jistý, zda je slovo „vajgl“ nespisovné. Můžete uvést nějaký odkaz? Ostatně, třeba tahle obec (https://cs.wikipedia.org/wiki/Vajglov) existuje již pěkně dlouho i se svým názvem. Ale je pravda, že ten název má trochu jinou etymologii (německé Weigel). Ale, proboha, proč slovo „vajgl“ označujete za hanlivé? Pokud se nepletu, tak hanlivé slovo je takové, na které je kromě běžné sémantické hodnoty (kterým je prostě nedopalek) vázán ještě jistý emoční negativní náboj (velmi často třeba urážka). Co je hanlivého na slově „vajgl“? Vždyť to slovo užívají i samotní kuřáci (a ti nebudou urážet sebe sama). Nebo vás nějak uráží etymologie toho slova? (údajně jde o slovo přejaté z romštiny, podobně jako třeba „čokl“, které ale je považováno za slovo hanlivé). To bych sice u některých jedinců chápal, ale do vás bych to zrovna neřekl :)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. jan :

  tyhle popelníky jsou kravina. Ve Vídni je popelník na každé zastávce, tam se totiž může na zastávce kouřit. Za mě nekuřáka je to vcelku ideální stav. Protože si můžu klidně stoupnout o 5 metrů vedle. Ale to jsou popelníky lehce kvalitnější, i když jsem jich viděl několik shořelých a jeden dokonce hořet. Tyhle marianskohorské popelníky jsou vcelku hnusná a nepraktická stvoření. K samotné kampani, tak ta mi zase vůbec nevadí, použití slova vajgl je zcela adekvátní, neb kuřák odhazující nedopalky všude kolem sebe je vlastně buran, takže kampaň je cílena vceku dobře.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. TML :

  Zařádíte do OVASTORY i náš krásný nový umělý vánoční strom na náměstí? Včetně jeho očekávané výzdoby v podobě barevně blikající klece umístěné max. do poloviny výšky stromu? :)

  Thumb up 8 Thumb down 1
 11. MM :

  Zrovna včera odpoledne jsem projížděl po ulici 28. října, křižovatka s Výstavní a upoutalo mě to na první pohled. Nevkus, ostuda. Klasického kuřáka to stejně neovlivní, ten si pojede tu svou, ale co návštěvníci města nebo jeho obyvatelé? Napsali jste to přesně.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 12. Martin :

  Tano: Teta ma kapesni popelnik.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. Danek :

  Spolupráce vysokých škol a města Ostravy.To se mi libí.http://ostrava.idnes.cz/univerzity-a-mesto-chteji-spolu-menit-tvar-ostravy-fhy-/ostrava-zpravy.aspx?c=A161110_2285218_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Michal :

  Pokud chcete kritizovat úroveň češtiny, tak byste ji především vy sami měli mít na perfektní úrovni.
  Což nemáte.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 15. nototo :

  Upřímně řečeno, co čekat od města, kde se takové poutače objevují už dlouhá léta a to bez ohledu na obvod. Hned u O2 na Mariánském nám. je stejných nevzhledných stojanů několik, třeba na Radio Čas. Když byly nedávné volby, bylo jich ještě více, od téměř všech politických stran, asi to mají někde na skladě. Na jednu stranu tedy všichni svorně slibují, jak jim jde o naše názory a vytvářejí různé ankety a mapy, ale pak současně s tím naše prostředí klidně ještě více zhyzdí, a to i na několik týdnů.
  Oceňuji odvahu paní starostky otevřít téma nedopalků, o kterém se nehovoří a které nemá jen estetické dopady, přitom míst, která jsou jimi degradovaná, je v Ostravě hodně, většinou na zastávkách, v květináčích či u kořenů stromů, nicméně ta forma opravdu pokulhává.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 16. Jp :

  Pan primator pred nedavnem prohlasil, ze FajnOva bude taky resit, jak kultivovat verejny prostor. Nevim proc k tomu potrebuji projekty a analyzy. Kazdy, kdo neni uplne hloupy a slepy, tak vidi v cem a kde je problem. To je tak neresitelne dat jasna pravidla uklidu a udrzby a stanovit, kdo za jejich dodrzovani bude jmenovite zodpovidat ? Zda se ze jedine udrzovane „verejne“ prostory jsou v Ove kolem nakupnich center.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. thvari :

  V Holandsku jsem na vlakových stanicích narazil na neotřelé řešení. Mimo místa, kde na nástupištích stává nejvíce lidí, bývá jakýsi sloupkem označený kuřplac s mřížkou vsazenou v zemi, pod níž je sběrné místo na nedopalky. Nevím, zda by se něco takového dalo použít i na ulici, každopádně esteticky je to k nezaplacení.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 18. skelet :

  na letišti Mošnov jsou celkem dobře vyřešené popelníky

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  ufff, uz jsem se lek, ze k tomu maji i web :D kazdopad koupili alespon domenu, sikovni.

  kdyby misto frajereni s domenama umeli alespon kupovat za normalni ceny, kdyz uz pominu, ze je to cele nesmysl..

  namatkou popelnik za 483,- https://goo.gl/OyZzOS + paska, at nezeru, u ambry za 92,- … prave jsem usetril necelych 8000. ale co uz.

  https://smlouvy.gov.cz/smlouva/291597

  Thumb up 4 Thumb down 0
 20. Vasek :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/poulicni-popelniky-se-osvedcily-pribudou-dalsi-20161112.html

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Vasek: Proč se část společnosti tak dobrovolně ponižuje?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Xavier :

  Vasek: Tohle je fakt moc:
  „„Těžko říct, jestli za tu dobu vajglů na ulicích výrazně ubylo, každopádně do nádob se dívám a skutečně se plní. Proto jsme se i pro větší efektivitu rozhodli doplnit do ulic dalších dvě stě popelníků,“ informuje Liana Janáčková.“

  „„Naopak se často setkáváme s kladnými reakcemi. Lidé nám píšou, že to byl dobrý nápad. Pokud je ale kuřák neochotný, tak to samozřejmě odpinkne a nic ho nepřiměje k lepšímu řešení. Základ je, aby lidé tu možnost měli,“ uzavírá Hujdus.“
  „A co další velké ostravské obvody? V některých o novince z Mariánských Hor vědí, pro další je to novinka. A někde se jednou možná nechají inspirovat.
  „Jak znám pana starostu, hned vyrazí do Mariánek, aby vynález obhlédl,“ směje se Martina Gavendová z radnice Ostravy-Jihu. Stejně jako mluvčí dalších obvodů ale dodává, že v dohledné době o podobném řešení neuvažují.“

  Dokážu si představit, že za takové 3 roky, až se tohle „řešení“ rozšíří po celém městě, se změní logo a motto města, v logu bude popelník, pod ním „OSTRAVA!!! Město, kde se pouliční popelníky plní rychleji než kapsy politiků!!!“

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. Lukáš :

  Je celkem vtipné, že u zastávky Prostorná je daný popelník už urvaný. Asi nějakému spoluobčanovi to přišlo pěkné tak to chtěl mít jako popelník i doma.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  jeste jsem narazil na to, jak to ma zpracovane praha 1. rozdavali kapesni popelniky.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. 109 :

  Tak jsem se teď nestačil divit, jak zelené plochy na Hulvákách zasypali štěrkem. K čemu? Jenom tam vynikají ty stovky vajglů, které tam lidi vyhazují. Stejně odporný pohled je k vidění na podobných štěrkových plochách v centru. Uklízet se trávníky nechce, tak nějaký magor z radnice káže sypat štěrk, aby to snad šlo lépe vidět?

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.