Ostravica Textilia v roce 2013?

Na zelené ploše náměstí Dr. E. Beneše vznikne zcela nový moderní objekt podle návrhu ostravských architektů z Projektstudia. Ten by měl být propojen s původním obchodním domem, který je spojen ze tří domů, z nichž dva jsou kulturními památkami.

„Nyní připravujeme podklady, abychom mohli dokončit územní řízení a nejpozději do léta měli územní rozhodnutí. Hned poté budeme žádat o stavební povolení. Příští rok bychom chtěli začít stavět.

Dům, který je na vstupu do města v ulici Nádražní, bychom chtěli zbourat, protože není památkově chráněný a jeho stav neumožňuje rekonstrukci. Uvažovalo se, že by místo něj vznikla replika, nakonec ale chceme jít cestou úplné novostavby. Středový dům (viz foto níže – pozn. red.) s cenným schodištěm i přes havarijní stav zrekonstruujeme a ten třetí, koncový, bude zatím vyjmut z projektu a budeme ho řešit až na základě toho, jak dopadnou jednání s památkáři,“ uvedl Václav Sedmík z developerské společnosti Amadeus Real.

K projektu existuje množství variant vizualizací – nebudeme odhadovat, která bude realizována, najdete je při prokliku na tag „ostravica“ v menu napravo. Existuje i web, který je ale dlouhodobě neaktualizován – ocostravica.amadeus-real.cz.

update 16.1.2012:

„Radní Ostravy v úterý 10.1.2012 schválili žádost společnosti o přeložení trolejového vedení, které je pevně spojeno s fasádou Ostravice. Toto rozhodnutí je součástí celé řady povolení, která investor potřebuje k zahájení územního řízení pro výstavbu obchodního centra. Stavba by měla začít v roce 2014,“ sdělila včera mluvčí firmy pro projekt Obchodního centra Ostravica Iva Havlíčková.

Zdroj: idnes.cz

(starší model, jak je naznačeno, záměrem je rohovou budovu na Nádražní ulici zbourat)

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. X236K :

  Nechapu to. Ktery dum chteji zbourat? Vysvetli mi nekdo, proc „architekti“ umi pouzivat jen pravitko a pravy uhel?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. X236K :

  Nadale nechapu, proc je nutne pokacet tech nekolik malo vzrostlych stromu v centru. Copak by se nenasla jina proluka, kde je ted napriklad parkoviste?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  X236K: zustane ten, co je tady na fotce. to, co je na nadrazni, se ma zbourat. to, co je napravo od fotky smer cerna louka, neni jiste, viz text.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Kostelník :

  A to co je uprostřed je opravdová Textila, původní obchodní dům. Další dva objekty s ním byly spojeny a adaptovaný na OD až později. Nicméně toho nárožního bude škoda (už nevěřím v jeho nezbourání), doufám, že ten vpravo se ještě povede zachránit.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Summerboy :

  Ten vpravo je přece památkově chráněný a je fakt krásný, když se na něj člověk podívá od Librexu. Ten nemůžou zbourat, dle mého. Bylo by ale vhodné, aby jeho revitalizace byla navázána a byla jí podmíněna proměna zbytku Ostravice. Ale aby to nedopadlo jako s jatky u Bauhausu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. MM :

  Myslím, že je to klasický případ, kdy developer získal nemovitost a pozemky, navíc ty pozemky na splátky??? Celou dobu na to kašlal a když už to padá na hlavu tak čeká, že mu schválí ty jeho záměry. Mě se ten dům na Nádražní ulici líbí a určitě má svou kvalitu. Stejně jako krásný dům po pravé straně. V Ostravě si nevážíme ničeho, je to přesný případ jako jatka u Bauhausu, souhlasím. Každopádně opět vše zastavět krabicí jako Karolina, tak to už je moc :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  MM: kdyz prokliknes tag ostravica, je tam komplet historie a i to, ze to celou dobu nedrzi jeden „developer“, takze to je tezko. co se tyka pak na to, ze majitele musi pamatky udrzovat, je dalsi vec..

  Summerboy: ano, i ten napravo je pamatka a v tom je prave ten „problem“.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Tomas T. :

  Resit jak to bude pro mne uz ztratilo davno smysl. Kor tady na strankach, kde uz to vsichni vedi. Spis resim co bude dale pro me… asi se pro mne ostravica stane druhym bauhausem, tedy obchodem do ktereho nechodim nakupovat z principu. Nemohu podporovat nekoho, kdo ma tak pokrivenou moralku a postoj.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Ljuk :

  Ach jo, stále se mi nechce uvěřit, že nárožní budovu chtějí strhnout. Dle mého názoru se jedná o jednu z nejhezčích budov v Ostravě, která by jako opravená dozajista upoutala při vjezdu do centra pohled každého (ostatně pohled každého upoutá určitě i dnes, ale bohužel svým žalostným stavem). Neustále si pokládám otázku, proč nynější architekti nemohou postavit něco skvostného a dech beroucího, aniž by to byla skleněná krychle? No… ty dech beroucí jsou, svým obludným vzhledem a svou mnohdy absolutně nevhodnou pozicí. Být architektem, který navrhuje tyto „kostky“, tak bych se za sebe a svou práci styděl. Tomu říkají umění? Dávám tomu dvacet let a nikdo už nepoužije při stavbě ani cihlu. Když byly lidé schopní před staletími postavit zámky, paláce, zkrátka budovy, které dodnes pro jejich krásu obdivujeme, kdo bude obdivovat tyto nic neříkající a nepromyšlené stavby za dvacet, padesát, sto let? Snad jediná naděje pro mě vždycky je, že se tyto „rychlokavšky“ zbourají stejně rychle, jako se staví a pravděpodobně i rýsují na projektech.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  Ljuk: nj. bohuzel jak vidis, tak ani na monstrprojektu typu karolina nam nedoprejou veci typu lavka od Jiricne (a v jakem jinem rozpoctu by se to „ztratilo“, nez tady).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +popis projektu ( http://www.msstavby.cz/tagy/ostravica/ ) doplněn o dokumenty národního památkového ústavu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Ostravica může být perlou Ostravy už jen ve vzpomínkách“: http://goo.gl/0o1nn

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Nejohroženější ostravské památky: zařadí zde i Ostravicu“: http://goo.gl/zYUsm

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Tomas T. :

  Ljuk: Vidite to moc jednostranne. Muzu vam argumentovat tak ze pred 300 lety se vsude stavely drvene domy, ktere jsou dnes k videni jen ve skanzenu v Roznove a jsou prekrasne. Jak je mozne, ze vsechny tyto stavby byly zniceny a zbourany kdyz byly tak krasne? A do dnesni doby se z nich zachovalo no ani ne promile….
  A bavime li se na priklad o karoline, puvodni navrh byl lepsi, ale myslenka prace s velkou hmotou zustala. A musim rict ze se mi to libi vice nez shopping park, ktery je absolutne bez napadu.
  A mohu slyset vas nazor na pristavbu domu umeni?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.