Černá louka i bez evropských peněz

Aby vedení Ostravy ujistilo, že příprava plánu pokračuje i bez přísunu evropských peněz, vystavilo všech 66 soutěžních urbanistických návrhů na proměnu výstaviště. „Pokračujeme v přípravách revitalizace území Černé louky na základě vítězného návrhu nizozemského ateliéru Maxwan,“ tvrdí primátor města Petr Kajnar.

„V nejbližší době necháme zpracovat technickou studii, která by měla ukázat například to, kudy povede prodloužená ulice Sokolská, kde bude nutné přeložit inženýrské sítě, jak bude vypadat parkoviště a jaké prostory mohou zabírat navržené budovy,“ dodává primátor. Souhlasí i hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský. „Technická studie bude hotová v první polovině příštího roku,“ upřesňuje.  A hned poté, nebo dokonce souběžně s její přípravou chce město odstartovat zadání architektonické soutěže na stavbu koncertní síně pro 1 000 až 1 200 posluchačů. „Vítěze této soutěže budeme znát do konce roku 2011,“ doufá hlavní architekt Cyril Vltavský.

Nová koncertní síň má vyrůst na pozemcích mezi Divadlem Antonína Dvořáka a Divadlem loutek.

„S přípravou této budovy jsme zatím nejdál,“ říká primátor, podle kterého vítěz urbanistické soutěže umístil budovu velmi dobře. „Vybral městský pozemek, který je vyčištěný, dobře dostupný autem i hromadnou dopravou. Navíc ve spojení s divadly tam vznikne skutečné kulturní centrum, kde se budou scházet lidé,“ míní Kajnar. Staronový šéf města netají, že chce, aby se na přípravě zadání i samotných soutěžích pro jednotlivé budovy opět podíleli významní architekti. Jeho ambicí totiž je vybudovat na Černé louce „něco špičkového a světového“, ale ne předraženého. „Jsem optimista, myslím, že by se to mohlo podařit nejpozději do roku 2020,“ odhadl Kajnar.

První kulturní stánky by tam ale rád viděl už do roku 2015. V nejbližších letech najdeme miliardu, slibuje primátor „Předpokládám, že nejdůležitější stavby, jako je koncertní síň, městská galerie, hudební pavilon, škola a k tomu i úprava zeleně, by se mohly vejít do dvou miliard. Zhruba miliardu bychom na to mohli najít v rozpočtu města do roku 2015,“ počítá primátor. 

Nové budovy by měly utvořit podkovu s parkem uprostřed. Panely s urbanistickými návrhy vítězného ateliéru Maxwan i ostatních soutěžících, které ukazují možnou budoucí podobu výstaviště, si mohou zájemci prohlédnout zdarma ve výstavní síni ve 4. patře ostravského magistrátu až do 8. prosince.

zdroj: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.