Ostrava nechce odkoupit módní dům Ostravica

Ostrava neplánuje odkoupení chátrajícího Módního domu Ostravica-Textilia v centru města. Vlastníkem souboru tří domů je společnost Amádeus Real, která městu nabídla odkup těchto nemovitostí za zhruba 158 milionů korun. Městu však na nákup i potřebnou opravu chybějí peníze, řekl novinářům primátor Petr Kajnar (ČSSD).
„Je třeba říct, že město v rozpočtu nepočítá s takovou částkou a i kdybychom tyto peníze někde získali, tak jen oprava celé Ostravice by stála kolem půl miliardy korun minimálně. Takže to jsou taky peníze, které město nemá,“ uvedl Kajnar.

Zdroj: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. Johnny :

  Od Kajnara bych asi nic jiného nečekal

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. michal :

  Vidím, že Ostrava jde do kytek !!! Budova přímo v centru, kousek od Nové Karoliny, bude krášlit město další desítky let. DĚKUJEME pane Kajnare a spol. !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Michal :

  25. dubna proběhne další jednání zastupitelstva, které je veřejně přístupné, takže jim tam můžete zvednout trochu mandle.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. michal :

  Michal: ok

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Summerboy :

  @michal: To jsou zase výkřiky do tmy… Situace kolem Ostravice je šílená, to ano, ale rozhodně kvůli tomu nejde „Ostrava do kytek“. Takové apokalyptické vize jsou zcela neopodstatněné…
  @Michal: Výborný tip!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Jaroslav Němec :

  Chtěl bych upozornit na tyto dva odstavce v nové tiskové zprávě petičního výboru O-T:

  „V návaznosti na uveřejnění hrozeb developera, který požaduje náhradu škody v důsledku odstoupení od smlouvy o koupi nemovitostí na nám. Dr. Beneše, si petiční výbor nechal vypracovat právní stanovisko[1] advokátní kanceláře Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři. Z něho vyplývá, že „nároky společnosti AMÁDEUS REAL a.s. na náhradu škody jsou zcela neopodstatněné.“ Jakékoliv informace města o škodách, které jemu hrozí v důsledku jednání městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, považujeme za zcela zavádějící a spekulativní.

  Petiční výbor získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím dokumenty[2], ze kterých lze jasně vyvodit nepřipravenost společnosti AMÁDEUS REAL a.s. splnit povinnosti plynoucí z Kupní smlouvy, konkr. podat řádnou žádost o vydání územního rozhodnutí a podat řádnou žádost o vydání stavebního povolení. O této skutečnosti AMÁDEUS REAL a.s. pravidelně informoval zástupce města (21. 5. 2010 a 12. 1. 2012) s požadavkem na změnu termínů definovaných v Kupní smlouvě, a to zcela evidentně s cílem odvrátit uplatnění smluvní pokuty ve výši 1 mil. Kč hrozící za nesplnění sjednaných povinností. Statutární město však tyto smluvní pokuty navzdory porušení povinností developerem dosud nevymáhalo. Následné odstoupení od Kupní smlouvy ze strany AMÁDEUS REAL a.s. je dle našeho názoru zcela účelové a spíše jde o snahu developera zbavit se z dnešního pohledu nevýhodného závazku stavby zamýšleného obchodního a bytového centra, a to vzhledem ke konkurenční Nové Karolině a jiným konkurenčním avšak prázdným či poloprázdným bytovým komplexům jako Ostravská brána, Améba či Atrium, které jsou v centru města.“

  celý text zde: http://www.ostravica-textilia.cz/index.php?petice=tiskovezpravy&detail=6

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. mm :

  Takže stručně řečeno, o pozemek bojovali a teď by se ho rádi zbavili a všech dalších závazků a mají v sobě tolik drzosti, že chtějí po Ostravě ještě kompenzaci za ušlý zisk, který ani neexistuje. Amadeus Real by si už nezasloužil v budoucnu zastavět žádnou parcelu na celém světě a ještě bych jim naúčtoval flastr za současný stav Ostravice.
  2) michal: Možná, že se najde lepší investor a využití a Ostravice se zachrání, rozhodně si nemyslím, že by měla jít Ostrava do kytek.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. AP :

  Jen si tak pro sebe říkám, jak dlouho bude trvat ten gründerský kapitalismus v Čechách. Zjeví se subjekt, zaváže se něco realizovat a předloží krásné presentace, radní celí nadšení otevřou náruč a sepíší smlouvu. Množství uchazečů o Ostravici muselo být asi malé a proto uzavřeli smlouvu s prvním, který hodně sliboval. A jak praví klasik, slibem nezarmoutíš, ale lukrativní budovy a pozemků se zmocníš a pokud nejsi zcela mimo, počkáš, jak se vyvine Karolina a pokud ve světle Nové Karoliny zjistíš, že nemáš šanci, začneš možná spekulovat, zbavovat objekt památkové ochrany, úmyslně jej necháš chátrat za tichého přihlížení niemandů, kteří hospodaří s našimi daněmi a říkají si zastupitelstvo. Vsadím se, že kdyby obě smluvní strany byly soukromými / privátními subjekty, nemohlo by to tak nikdy skončit. Celá Ostravica má dle současného stavu již vystavené parte. Osvícených mecenášů není moc, a v regionu razovitém už vůbec ne, tak očekávám postupnou devastaci, vyjmutí z památkového fondu díky zcela neutěšenému tech. stavu a konečnou demolici. Nulová odpovědnost města, stav tristní, nikdo nebude propuštěn, hnán k odpovědnosti jako v soukromých firmách.
  Nechci zacházet do detailů, číst smlouvu a pitvat se v jednotlivostech. Pro mě je podstatný výsledek. A ten je následující. Amádeus Real nebyl schopen za několik let na exponovaném místě 3. největšího města v ČR vybudovat důstojný projekt. To vypovídá o všem. O kalkulaci návratnosti projektu v kontextu okolních staveb/obchodních prostor/bytů, celkové připravenosti projektu a možná někde v pozadí o jejich skutečných zájmech. Tečka.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Balde :

  jo lidi a jenom tak mimochodem co byste si predstavovali aby z te Ostravice a prilehleho namesti bylo ?? me to dost zajima, protoze nakupni centrum je na karoline, tak co byste si tam vubec predstavovali. (neni mysleno ve spatnem slova smyslu jen me zajimají kreativní nápady)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Michal :

  Hlavně ten mlíčňák uprostřed, kterým jsem se dostal nahoru po tom úžasném schodišti a pak zase třemi schůdkami dolů k pultu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Johnny :

  městská nebo státní instituce a v horní části prostor pro bydlení = funkční živý prostor

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Jaroslav Němec :

  http://ostravablog.cz/tema/obrazem-ostravica/ – vizualizace projektu Obchodního centra Ostravica, který vytvořilo ProjektStudio pro společnost Amádeus real.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Dopisování pokračuje. Město vzkazuje, že Ostravici nekoupí“: http://goo.gl/Wd3Az

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.