Osmisettunový plynojem vyrostl o 13 metrů

Osm set tun těžký a roky na nejnižší úrovni zapadlý zvon ostravského plynojemu, ve kterém vznikne multifunkční centrum s kongresovým sálem a galerií, opět stojí ve svém nejvyšším bodě. Může tak začít přestavba průmyslové památky. Zvon dosáhl magické výšky 1492 centimetrů po necelých dvou týdnech zvedání. Architekt Josef Pleskot i představitelé sdružení Dolní oblasti Vítkovic v tom vidí velkou symboliku. Zvon, který kdysi jímal plyn se totiž složitým způsobem podařilo dostat na jeho maximální výšku, a celková výška plynojemu je tak opět přes třicet metrů.
„Sebevědomí Ostravanů vyrostlo na toto symbolické číslo – 1492 centimetrů,“ usmíval se po dokončení zvedání ředitel zájmového sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.Dodal, že výšková úroveň je vztažena k plánovanému náměstí v Dolní oblasti. Naráží přitom na číslo, které připomíná nejvyšší horu Moravy a Slezska či na rok, kdy Kolumbus objevil Ameriku.
Plynojem v podobě, jakou míval v dobách, kdy fungoval naplno, má totiž symbolizovat oživení. „Vyháníme z Dolní oblasti smutek a trauma, které souvisí s tím, že tu spousta lidí přišla o práci, když Ostrava přestala být pulsujícím ocelářským městem,“ řekl ČTK architekt Josef Pleskot.
Zvon se zvedl o třináct metrů za jedenáct dníI když představitelé sdružení před začátkem akce upozorňovali, že samotné vyzdvižení zvonu plynojemu může trvat i měsíc, nakonec se jej o třináct metrů podařilo zvednout za jedenáct dnů.“Jedná se o složitý technologický proces, který se neobešel bez řešení dílčích problémů zejména v návaznosti na nepřesnosti v historické konstrukci plynojemu. Nicméně problémy se podařilo překonat a vše se stihlo v termínu,“ dodal Koudela.A co se teď bude dít dál?V březnu by s největší pravděpodobností měla pokračovat proměna historického plynojemu na multifunkční konferenční a vzdělávací centrum. Hotovo by mělo být v lednu či v únoru roku 2012. Zatímco uvnitř se plynojem naprosto změní, jeho vnější vzhled zůstane v zájmu respektování jeho památkové ochrany zachován.

Současně se má pracovat také na budování prohlídkové trasy na Vysoké peci číslo 1 a proměně dalšího historického unikátu, takzvané šesté energetické ústředny, na interaktivní muzeum. Všechny tři objekty mají představovat jednolitý celek, do kterého bude moci veřejnost nahlédnout už v roce 2013.

ova
zdroj:idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.