Milan Dobeš museum

Ostrava má další kulturní stánek. Galerii PLATO v objektu bývalého plynojemu Gong v Dolní oblastí Vítkovice nahradila galerie Milan Dobeš Museum.

Milan Dobeš je československý umělec, významný reprezentant geometrické abstrakce a autor manifestu dynamického konstruktivismu. Rodák z Přerova odešel studovat výtvarné umění na Slovensko, kde také po absolvování Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě dlouhá léta působil a dodnes zde žije. Návrat jeho děl do Česka a vznik nadace Milan Dobeš Museum, kterou založil společně s Janem Světlíkem, je tak pomyslným návratem umělce zpět do Čech.

Část muzejní expozice je věnována také světovým autorům, se kterými Dobeš vystavoval v roce 1968 na tehdy nejvýznamnější výstavě moderního umění documenta 4 v německém Kasselu. Z československých umělců jsou to díla Zdeňka Sýkory a Jiřího Koláře, dále pak díla světových autorů Josefa Alberse, Richarda Anusszkiewicze, Getulia Alvianiho, Richarda Paula Lohseho, Güntera Fruhrtrunka, Gyuli Kosice, Francoise Morelleta, Bridget Rileyho, Victoria Vasarelyho, Andyho Varhola a mnoha dalších. Dobeš tady měl možnost konfrontovat svá díla se světovými autory, s nimiž jej často pojilo i přátelství.

zdroj: dolnivitkovice.cz, youtube.com

Související články


Komentáře

 1. Cíťa :

  „je tak pomyslným návratem umělce zpět do Čech.“
  Nevěděl jsem, že gong je postaven v Čechách :D

  Thumb up 14 Thumb down 5
 2. Summerboy :

  Cíťa: Taky jsem na to alergický…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  * přidal jsem videoprofil

  Cíťa: njn, Čechy jsou Čechy a Česko je Česko. Se stane. Jinak to je převzatá tiskovka, „opravovat“ to nebudem.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.