Opravy dolu Alexander

Ostravská část Kunčičky má novou dominantu. Státní podnik Diamo tam v těchto dnech dokončil rekonstrukci unikátní těžní věže bývalého dolu Alexander. Díky novobaroknímu stylu a četným architektonickým prvkům se pro stavbu vžívá označení „hornické Versailles“. „Styl věže je jedinečný v rámci celého ostravsko-karvinského revíru,“ sdělil Libor Jalůvka za společnost Diamo, která investovala do náročných oprav necelých osm milionů korun. Upozornil přitom na unikátní štukovou výzdobu i na „impozantní“ vzhled této památky.

Do oprav těžní věže se stavební firma Ekofas pustila loni v listopadu, skončila před několika dny. Podle jejího majitele Romana Beránka byly práce náročnější také kvůli nebezpečí výronu metanu. „Budova se nachází na bývalé šachetní jámě,“ poznamenal s tím, že dělníci museli zabezpečit přístroje tak, aby z nich například nepadaly do okolí jiskry. Další komplikací byla skutečnost, že se nedochovaly četné ozdobné prvky. Restaurátoři znali z fotografií jen jejich přibližnou podobu, rozměry ale museli určit zkusmo. „Museli jsme vyrobit makety a pod dohledem odborníků jsme hledali jejich vhodné proporce tak, aby se co nejvíce blížily původnímu vzhledu,“ doplnil Roman Beránek.

Podle projektanta Leo Chřibka se i přes výše uvedené obtíže podařilo věž citlivě zrekonstruovat. „Uvedli jsme ji do stavu z roku 1902,“ sdělil. Využití památky zatím není jasné. Libor Jalůvka si však dokáže představit, že by sloužila jako ateliéry, kanceláře nebo reprezentativní prostory.

dul-alexandr

Přidány fotografie z denik.cz
alexander

alexander

alexander

Původní stav:alexander

alexander

zdroj: ceskatelevize.cz

Související články


Komentáře

 1. David :

  Nádhera.
  Fakt se mi to naše „industry“ líbí.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 2. Tomin :

  Bomba, už řadu let si říkám, proč se s dolem Alexandr nic nedělá (myslím ve smyslu oprav) a najednou toto, nádhera. Zvláštní je, že jsem nikde nepodchytil, že něco probíhá, ale vypadá to skvěle. Diamo překvapilo. Teď ještě zastavět ty obří volné prostory okolo, spojit je s městem a bude to úplná bomba. Poslední větu berte jako nadsázku, protože i když by to bylo super a do těch volných prostor by se vlezlo další centrum, tak je to bohužel zatím jenom utopie a moje přání.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. thvari :

  To jsou poklady. Už existují Industry Tours po Ostravě? Tak založíme. To už by bylo hezkých pár míst k navštívení.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 4. Patrik :

  Paráda, ale ještě to okolí zvelebit.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  * Přidány fotografie z denik.cz.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  další fotky a info na patriotmagazin.cz „Ze staré šachty je zase „zámek“! Ostravský důl Alexander se připravuje na nový život“: https://goo.gl/zstey6

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Boleslav Navrátil :

  Dobrý den, jsem redaktorem Moravskoslezského deníku a píši seriál kratších článků článků s fotografiemi ve stylu „dříve a nyní“ souhrnně nazvaných Proměny Ostravy. Nyní jsem si vybral Důl Alexander v Kunčičkách. Starší fotky z doby před rekonstrukcí jsem si vyfotografovl velmi zdařile, ale současný stav nikoliv. Mám prosbu: mohl bych jednu z těch působivých fotografii z Vaší webové stránky Msstavby použít do svého článečku. Do popisku bych samozřejmě uvedl, odkud obrázek mám, totiž z Vaší stránky Msstavby. Za ochotu a vstřícnost dopředu děkujia přeji hezký den.
  Boleslav Navrátil
  Moravskoslezský deník
  mail: bnavratil@seznam.cz
  Tel: 604959746

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Boleslav Navrátil: fotky nejsou nase (mely by pak nase „razitko“), takze pochazi – jak mame uvedeno – jednak od vas z Deniku (clanek: https://goo.gl/9fp6X5) a jednak z Ceske televize – odkaz je na konci clanku nad mapou.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.