Odhalení první sochy na Hlubině

Dnes (19.6. 2018) proběhne slavnostní odhalení první sochy v nové kašně Duch Hlubiny na dole Hlubina.

První betonová socha od sochaře kurta Gebauera a čistá voda v bývalé požární nádrži dolu Hlubina – to je začátek realizace dlouho připravovaného projektu umělecké kašny Duch Hlubiny, která oživuje vstupní prostor kulturní čtvrti v jedinečném industriálním areálu v srdci Ostravy. Pod vedením kulturního spolku Provoz Hlubina právě probíhají technické práce, slavnostní odhalení první sochy a uvedení kašny do života se bude na dole Hlubina konat v úterý 19. června 2018 v 18:00 hodin.

Celkem až 36 soch lidských postav z betonu se v následujících letech ponoří pod hladinu nové kašny na Hlubině. Pod kurátorským vedením významného sochaře Kurta Gebauera, který je zároveň autorem první postavy, jim vtisknou individuální tvář další současní sochaři. „Doba je rychlá, ale my chceme kašnu budovat postupně a pomalu. Každý rok do ní přibydou jedna či dvě další postavy,“ upřesňuje záměr jeden z realizátorů ze spolku Provoz Hlubina, architekt Ondřej Turoň. „Horníci z dolu Hlubina se o svou požární nádrž v minulosti pěkně starali, dokonce v ní chovali ryby, a my na ně navazujeme. Voda zpříjemňuje atmosféru vstupního náměstí, o které se teď staráme my,“ upřesňuje Marta Pilařová z Provozu Hlubina.

Návaznost na mnohdy dramatickou minulost dolu Hlubina vložila do návrhu i autorka architektonické koncepce kašny s názvem Duch Hlubiny Lenka Bartůňková. „Betonové postavy symbolizují generace těch, co tady byly před námi. Z pod vody se dívají na nás a my vidíme je a vážíme si jejich práce,“ říká Lenka Bartůňková. K historii dolu patří i řada důlních neštěstí, při kterých celkem zemřelo 235 horníků a záchranářů. Největším neštěstím v moderní historii dolu byl důlní výbuch 22. května 1960, při kterém přišlo o život 54 horníků. Návrh Lenky Bartůňkové na rekonstrukci kašny zvítězil v architektonické soutěži, kterou Provoz Hlubina uspořádal v roce 2014.

Hned po architektonické soutěži se Provoz Hlubina s partnery pustil do budování kašny. Členové a příznivci spolku vyčistili nádrž od rezivějících kovových konstrukcí nefunkčního vodotrysku a poté majitel nádrže Dolní Vítkovice rekonstruoval nádrž do původního stavu. Na zvýšené dno umístil kovové patky na uchycení budoucích soch. V roce 2017 se Provozu Hlubina podařilo od města Ostravy získat finanční dotaci ve výši 95 000,- Kč, která posloužila na výrobu formy na odlévání betonových soch podle návrhu Kurta Gebauera. První sochu odlili v květnu 2018 odborníci z betonárny Českomoravského betonu.

Slavnostního odhalení první sochy se zúčastní všichni autoři, partneři i podporovatelé kašny na Hlubině. Srdečně zveme na slavnostní přípitek i příjemný hudební program.

FB UDÁLOST

Související články


Komentáře

 1. Sochar :

  Ehm… slavnostni odhaleni ceho?? Ta kasna proboha neni ani opravena, rozpada se na prvni pohled….

  „Doba je rychlá, ale my chceme kašnu budovat postupně a pomalu. Každý rok do ní přibydou jedna či dvě další postavy“ – to je teda plan :) Jestli tam ma byt az 36 soch – takze jedna kazdym rokem to pak bude dokoncena nekdy v roce 2054 jak autor rika – rad si zajdu na to slavnosti odhaleni mozna i s vnukem!

  Thumb up 11 Thumb down 11
 2. kašňák :

  no to snad ne ne? :D

  Thumb up 7 Thumb down 4
 3. Rado :

  Jednou se s takovou bude za umění považovat i mastný papír od tlačenky :-)

  Thumb up 10 Thumb down 12
 4. aggu :

  Je to skvělé. Jen bych se přimluvil za poněkud rychlejší tempo ;) 17 až 35 let do dokončení celého souboru mi připadá trochu moc.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 5. thvari :

  Mi to naopak přijde geniální. Jen ať to postupně budujou třeba 50 let. Super!

  Thumb up 11 Thumb down 2
 6. brzda :

  Rado: Jednou? Dnes nějaký magor cokoliv (i vlastní ho.no natřené na růžovo) prohlásí za umělecké dílo, nebo perfomnance a stádo mu tleská…..
  Jako nápad pěkné, provedení hrozné…..

  Thumb up 6 Thumb down 14
 7. Petr :

  je skvělé, že se takovéto „okrašlovací“ projekty realizují a hlavně že se najdou lidé, jako ze spolku Provoz Hlubina, kteří do realizace projektu věnují vlastní čas a energii… mimochodem víte kdo je Kurt Gebauer, když tady tak polemizujete na uměním?

  Thumb up 9 Thumb down 3
 8. Sochar :

  Petr:

  Prosimte.. architektonicka soutez na tohle??!!!
  S radosti by sve veci prezentovali studenti umeleckych skol z cele republiky…. zadarmo :)

  Thumb up 3 Thumb down 6
 9. adélka :

  aggu: i cesta může být cíl :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Talage :

  brzda: Pokud považuješ pana Gebauera za magora, tak to potom pardon.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Jp :

  brzda: Tvuj nazor je hloupy.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. Luděk :

  Mě se myšlenka postupného doplňování soch a socha samotná líbí, nelíbí se mi kašna v jakém je stavu, jakým způsobem je „opravená“.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 13. jeeje :

  Jp: tvůj také

  Thumb up 0 Thumb down 2
 14. Jp :

  jeeje: Ne, není – pokud někdo považuje Gebauera za magora, tak je to s nim spatne…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 15. Vladimur Beranek :

  Na mně to pusobi vyloženě depresivně.Nemohlo by tam byt něco co pusobi pozitivně? Ja bych to pojmenoval spiš UTOPENCI než Hlubina.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 16. brzda :

  Jp: A základní pochopení psaného textu už zvládáte? Můj příspěvek byl reakcí na mastný papír od tlačenky v příspěvku Rada. O Gebauerovi jsem nenapsal ani slovo. Měl jsem na mysli exoty typu Knížák, Černý, Ztohoven, Pavlensky (https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/452306-umelec-ktery-si-pribil-genitalie-k-dlazbe-rudeho-namesti-musi-do-lecebny.html) a celou řadu dalších. Můj příspěvek byl kritikou těchto pseudoumělců a toho, že se naše civilizace žene někam, kam ani většina lidí nechce, ale podobní sluníčkový aktivisté si to prosadí i přes odpor většiny. Nebo Vám se líbí, když se někdo vys.re doprostřed místnosti a vydává to za umění? Když se podívám na umění prověřené staletími, nikde tam nic podobného nevidím……
  https://g.cz/7-umeleckych-del-ktera-dokazuji-ze-prodat-se-da-vsechno/ https://brno.idnes.cz/obrazem-vytvarnici-umistili-v-brne-stribrny-vykal-slouzi-i-jako-lavicka-145-/brno-zpravy.aspx?c=A090622_120828_brno_dmk http://tn.nova.cz/clanek/red/drsny-svet/nechutne-umeni-barvi-vlastni-hovinka-a-pak-je-vystavuje.html https://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C4%9Blcovo_hovno

  Tato myšlenka, jak jsem napsal, se mi líbí. Umění do DOV určitě patří! Nelíbí se mi pouze způsob provedení – že to bude trvat 30 let, že nechaly „kašnu“ v tak žalostném stavu (náhrada obkladu např. pohledovým betonem nebe novým cihlovým obložením by IMHO byla esteticky přijatelnější).

  Thumb up 5 Thumb down 4
 17. jp :

  brzda: Tolik emocí a v jednom příspěvku… „Dnes nějaký magor cokoliv (i vlastní ho.no natřené na růžovo) prohlásí za umělecké dílo, nebo perfomnance a stádo mu tleská“ … tak hlavně, že ty máš ten jedinný a správný vkus, to je důležité, děkujeme za upozornění…

  Thumb up 4 Thumb down 8
 18. Nimrod :

  Sochar: Vážený pane, jedná se o požární nádrž, která už opravená byla, přesně v souladu se zájmem památkové péče. Je mi jasné, že tomu nemůžete asi rozumět, ale aspoň by neškodilo si zjistit pár informací, než tady vypustíte takový blud. Nastudujte si památkový zákon, zapojte se do komunitních aktivit a pak mudrujte…

  Thumb up 6 Thumb down 3
 19. binLadin :

  Já myslím, že to je geniální počin. Už to vidím, jak se v té kašně při Coloursech fotí se sochami rozjaření fanoušci hudby napříč žánry. Takže radím zavčas angažovat pobřežní hlídku :)

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.