OD Ostravica – aktuálně

Rekonstrukce části komplexu bývalého obchodního domu Ostravica v centru Ostravy by měla být zahájena na začátku roku 2022.

Komplex tří budov podle plánů zahrne kreativní centrum, kavárny, restaurace, ale také hudební a divadelní klub nebo konferenční sál. Znovu se objeví také prosklené zastřešení ústřední části, takže na známé schodiště opět dopadnou sluneční paprsky, tak jako před lety. Samotná rekonstrukce bude zároveň řešena citlivě, s co největším respektem k původní podobě. S ohledem na místy netradiční přístup k řešení fasády objektu byla prostřednictvím Městského ateliéru vytvořena platforma pro odbornou diskusi nad navrhovaným řešením. Autoři návrhu tak obdrželi řadu podnětů od nezávislých odborníků, které se ve výsledné podobě snažili zohlednit.

Soukromý vlastník průběžně spolupracuje se Statutárním městem Ostrava i centrálním ostravským obvodem. Všichni aktéři se shodli na představě provázat přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Edvarda Beneše.

Dvě z budov už jsou staticky zajištěny a připraveny k zahájení prací, třetí bude řešena zvlášť. Široké veřejnosti bude určena asi polovina zrekonstruované části. Ostatní prostory pojme připravované centrum kreativního průmyslu Business Butique Ostravica. Budou zde laboratoře, speciální ateliéry vybavené zařízením 3D reality, kanceláře a společně sdílené prostory, jako jsou jednací a přednáškové sály. Ostravica se tedy stane místem prolínání a setkávání umění a kultury s vědou.

Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je v polovině roku 2023.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Exteriér pecka, interiér děs a hrůza. Problém je v tom, že firma Master design dělá české architektuře asi takovou čest, jako Roman Šmucler zubařům. Jakoby venek navrhoval někdo úplně jiný, a Md si vzali na starost jen vnitřek. Každopádně hlavní je vzhled budovy jako celku, a myslím, že vstupní brána do centra to bude dostatečně reprezentativní. Mohlo to dopadnout mnohem hůře, zvlášť, když rekonstrukce není v gesci pořádného developera. Na městu je nyní obrovská zodpovědnost zajistit, že okolí budovy bude mít úroveň hodnou již zmíněné vstupní brány města. Na náměstí Dr. Beneše by to nějak dopadnout mohlo, arch. soutěž mi asi jistotu dává. Otázkou je ulice 28. října, kde dočasný zásah MAPPy působí svým vzhledem a provedením (ne nápadem, ten je dobrý!) spíše jako hodně nepovedený vtip.:(
  Uvidíme.

  Thumb up 15 Thumb down 28
 2. Mx :

  Hurá!! Skvělá zpráva a tleskám. Co se týče exteriéru, bude to tady asi diskuse 2 nesmiřitelných táborů. Osobně sám nevím, zda to bude evropský hit nebo totální průšvih díky odklonu od tradiční historického vzhledu. Každopádně je exteriér překvapivý a jsem zvědav, jaký názor zde převáži.

  Thumb up 25 Thumb down 1
 3. DRJPJR :

  vojta: Priznam se, že o firmě MD jsem doteď vůbec neslyšel. Včera jsem však na Twitteru zaznamenal, že za tenhle projekt dostávají pořádnou čočku. Já proti exteriéru asi nic nemám, ale ten interiér ? wtf ? To „logo“ to je nějaký sofistikovaný vtip ? Pokud jo, tak ho nechápu. OT: Moc mě neuklidňuje, že se p. Bajgarová chlubí, že do soutěže na náměstí se přihlásily 2 subjekty… jenom 2 ?

  Thumb up 6 Thumb down 6
 4. Slosor :

  vojta: S tím Šmuclerem je to fakt ubohost. Chybí vám hádky o covidu i tady? Pro jiného zase dělá interiér čest asi jako Milan Kubek lékařům, ale až na vás ještě nikoho nenapadlo tady tyto věci zatahovat.

  K tématu. Za mě fasáda taky nehezká, ale jelikož je Ostravica největší vřed Ostravy, tak snad se zrealizuje co nejdřív i toto.

  Thumb up 12 Thumb down 23
 5. DRJPJR :

  Slosor: „Pro jiného zase dělá interiér čest asi jako …“ Sry, ale co to znamená, moc nerozumím, co jsi tím chtěl říct ?

  Thumb up 2 Thumb down 8
 6. Magda :

  Za me je ten exterier velice zajimavy. Z tech interieru nevim podle ceho soudite. Je tam pohled na historicke schodiste a na svetlik. Tydy je to spise takove neurcite. Popravde si ani nedokazu predstavit jak ma vypadat interier kreativniho centra. Naopak mi prijde, ze to drzi stale pod poklickou, jinak by tech interieru bylo vice.
  Budu tedy doufat, ze nas MD necha casem vice nahlednout za oponu tech interieru.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 7. aldar :

  Slosor: Ten Šmucler asi pro to, že fasáda je taky po extrakci…

  Thumb up 1 Thumb down 6
 8. Slosor :

  DRJPJR: Z toho si nic nedělej. Já zase nerozumím štěpné reakci.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 9. DRJPJR :

  Slosor: Teda respekt, to ti muselo dat fakt velkou praci, vymyslet takovou fikanou odpoved. Ale nezavidim ti, protoze narozdíl od tveho psaného textu, te reakci neni tak tezke porozumět.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 10. Winter :

  Nejtvrdší architektonická masturbace za posledních 20 let. #projektbezsouteze

  Thumb up 10 Thumb down 21
 11. thvari :

  napíšu sem to samé, co na Twitter – jsem teda zvědav na vizualizace prostřední části, která je památkově chráněná, ale chápu, že tato přední část budí největší emoce u obyvatel města

  Thumb up 7 Thumb down 0
 12. Slosor :

  DRJPJR: V klidu. Cením si tvé starostlivosti, ale v tomto případě je fakt zbytečná. Dole pod příspěvkem jsou časy zveřejnění, podle kterých jsem odpověděl za 7 minut, takže mi to očividně žádnou velkou práci vymyslet nedalo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 13. balde :

  od Elektrý k Českobratrské pěší zona a je to.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 14. VAVRAC ROBERT :

  V

  Thumb up 1 Thumb down 1
 15. M. :

  Zvenku je to fakt hnus. A ty „díry“ na té fasádě… Fakt pecka.

  Thumb up 13 Thumb down 21
 16. Pavla :

  Jedním slovem – hrůza.To se mohla raději Ostravice zbourat, takový kabát se na ni vůbec nehodí.

  Thumb up 12 Thumb down 29
 17. Tomáš Ostrava :

  Na mě to působí dojmem, jakoby původní budova zůstala ve stávajícím stavu a jen kolem ní postavili z lešeňových trubek ochranný skelet, aby nebyla tak vidět. Je určitě dobře, že se s tím bude něco dělat, ale jak bylo řečeno, je to brána do města a opravená budova v původním stylu by mi tam pasovala si víc….

  Thumb up 19 Thumb down 8
 18. Hrdý Ostravák :

  Skandální vizualizace plánované rekonstrukce. Klenot Ostravy takto zohavený nikdy nesmí být.Nikdo toto nesmí dovolit. Ohavnost střídá ohavnost v Ostravě. To snad ten architektonický nevkus a kýč z Ostravy nikdy nezmizí? Soudruzi z MAPPY a zlovolný normalizátor hl. architekt Cyril Vltavský a primátor Macura s podržtaškou paní Bajgarovou, by se měli stydět do konce života.

  Thumb up 12 Thumb down 31
 19. rasta :

  Winter: hele, netrolím a zjistím si okolnosti. Investor oslovil několik skupin i z řad studentů.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 20. Winter :

  Rasta: tak jo, se omlouvám a měním hashtag na #horsinezateliersimona

  Thumb up 2 Thumb down 9
 21. Vašek :

  Za mě pecka. Konečně někdo kdo se toho nebojí. V poslední době mám pocit, že už hodně starších ateliéru přišla o jiskru a kreativitu. Tohle má náboj. Snad se to povede a nezůstane to jenom u těch vizualizací.
  Twitter bohužel nepoužívám, ale na facebooku jsou samá kladná hodnocení. Zde se to spíše zvrhlo v kritiků politiků, mappy a interiérů (vizualizace ukazují pouze hezký světlík a restaurované schodiště, ale bohužel nic více).
  Souhlasím, že by mě více zajímal vzhled druhé budovy, která také nejde moc vidět (možná také záměrně jako ty interiéry).

  Thumb up 20 Thumb down 5
 22. Hurvínek :

  Jen něco málo k soutěži na náměstí…. hotové orgie intelektu nad návrhy :-)
  Předmětem soutěže je, v ideové rovině, urbanistický návrh území náměstí Dr. Edvarda Beneše a jeho bezprostředního okolí nacházející se v Městské památkové zóně Moravská Ostrava
  Řádní členové poroty – závislí

  Mgr. Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Statutárního města Ostrava
  Ing. Zuzana Ožanová, starostka Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
  Ing. arch. Ondřej Vysloužil, městský architekt – ředitel MAPPA

  Tak ať nám Vysloužil řekne, který kamarádíček to vyhraje tentokrát? Kdo je teď ve spřáteleném vztahu s Vysloužil architekti, Platforma architekti a Projektstudio? Kdo s nimi teď kamarádí??? Respektive , kdo kamarádi s lidmi z města? Že by bouchači z MD?

  Thumb up 11 Thumb down 11
 23. Rýša :

  balde: A proč by měla být od Elektry až po Českobratrskou pěší zóna? Z čeho by korzující na tomto úseku Nádražní měli oči navrch?
  Jinak k nové podobě Ostravice: za mne si myslím, že ani toto nebude realizovatelné, a že ještě do doby, než budova spadne, bude vizualizací několik.

  Thumb up 5 Thumb down 12
 24. Mx :

  Rýša: má to st. povolení a na jaře se začíná. https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/rekonstrukce-byvaleho-modniho-domu-ostravica-textilia-zacina

  Thumb up 7 Thumb down 0
 25. thvari :

  Rýša: Pěší zóna od Elektry po Českobratrskou by měla být proto, protože se stavěl obchvat centra po ulici Porážková, který je do budoucna naplánován až k ulici Mariánskohorské, tudíž se člověk do všech ulic v centru dostane právě z Porážkové, s tím, že by se zachoval průjezd skrz některé ulice kolmo přes Nádražní. Společně s ulicí Na Karolině to beru jako logický krok, který nám rozvázal ruce k tomu nakládat s prostorem před Ostravicí a celou ulicí Nádražní mnohem velkoryseji než doposud.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 26. Rýša :

  thvari: Mx: No, psal jsem tak proto, protože si matně vzpomínám, že u některých předešlých vizualizací se také psaly termíny začátku a dokončení a pak do toho zasáhly nějaké okolnosti, že Ostravica stále vypadá jak vypadá.
  Ano, ale Porážková zatím není zcela ideální na nápor aut i z nádražní. Já též raději jedu od Karoliny po Porážkové, ale to vyústění u Depa tramvají je zatím nedobré a když odbočím dříve na Poděbradovou, tak je tam většinou zácpa. A bohužel, jak vidím, co dokážou za šílenosti s veřejným prostorem nyní, tak jak budou asi nakládat s prostorem před Ostravicí a v ulici Nádražní, jak píšete, až budou mít rozvázané ruce. Estetické cítění jako by tady v Ostravě nebylo, ale můžu se mýlit. Třeba Dar před radnicí. Mně a dosti lidem to připadá jako kýč a někteří tohle dílo obhajují, zvláště ti, kteří mají na tomto nějaký podíl. Ale obhajoba ještě nemusí značit, že se i jim tenhle obr líbí. Ve skutečnosti to přece jen vypadá poněkud jinak než na maketě. Ale právě umělci by představivost, tedymjak bude dílo vypadat v reálu, mít měli.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 27. David :

  já se nechci dotknout těch všech lidí, co byly v procesu toho návrhu ale ten interiér je jak z loutkového až cirkusového divadla. Že by to nějak vyzdvihlo význam toho slavného obchodního domu a působilo důstojně, to je opravdu mimo. Červené záclony, červený koberec – to je jak návrh z 90.let! Exteriér naprosto šokuje, kde je ten originální vzhled od architekta Neumanna? Nejen že se obrací v hrobě posledních 20 let po tom, co jeho dům majitelé nechali kompletně zpustošit ale obracet se teda bude ještě dlouho jestli se tenhle úlet bude realizovat :(
  Mě by zajímali i práce těch jednotlivých předchozích workshopů z loňského roku, jak se pak vůbec dopracovali k tomuto paskvilu?

  Thumb up 7 Thumb down 11
 28. Crazym :

  https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/221411000101204/obsah/880834-rekonstrukce-obchodniho-domu-ostravica/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. Mx :

  David: budu komentovat pouze interiér. Můžeme řešit barvu záclon a koberce, to je pravda, možná mohla být jiná, možná to tam na druhou stranu historicky v této barvě bylo a možná ne. Nicméně ten zbytek je prostě zřejmě kopie originálu a tak to přesně má být. Toto je mimořádně výjimečný historický interiér, jakých je v Ostravě poskrovnu. A podle mne je v pořádku, že se dosáhlo zřejmě věrné kopie původního vzhledu bez moderností. Važme si takto mimořádného prostoru. Pokud jde jen o tu barvu koberce, osobně si myslím, že to celkem zanikne v komplexnosti celého úžasného a velkého prostoru, tady na té fotce to působí jinak.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 30. Ostravák :

  Tak 20 roků se čeká, aby se dům i jeho podoba zachránila a nakonec historickou fasádu někdo skryje za nespecifikovanou síť. A pod sítí bude co? (Ty dnešní vizualizace jsou zrádné, realita je pak často jiná). Nová forma na fasádě? OK, ale kvalita nového má být posunem nahoru. Proč to architekti navrhují a investor chce platit? Opravit „pouze“ historickou fasádu je dražší než předložený návrh? Podpořil bych kvalitní návrh, který opravdu vyzdvihne historický kontext fasády i celého domu. Tak snad se to nakonec investorovi povede a budeme moci společně zatleskat.

  Thumb up 11 Thumb down 5
 31. jlname :

  Ještě jedna věc, možná už to někdo psal dříve k OD Ostravica.
  Prý:
  Budova byla za války poškozena, ale podařilo se jí zachránit. Bylo to udělané rychle v duchu poválečné obnovy.
  Později, v 90 letech, byly udělané nevhodné přestavby, které měly za následek sesun pater. Bylo kolem toho velké haló. Tošenovský v záři reflektorů.. možná nejsem přesný, ale tak nějak to bylo.
  Chci pouze poukázat, že termín dvou let oprav (buďme realisté), mi na tuto těžce poškozenou a schátralou budovu přijde velmi ambiciózní.
  Obávám se, že investor vůbec neví do čeho jde, nebo už dopředu předpokládá, že po rozkrytí reálného stavu, bude dlouhodobá „vícepráce“ k nátlaku na dofinancování MOaP.
  Ta budova je patrně ztracena.
  Ale třeba se mýlím, moc bych si to přál a bude sloužit ještě roky.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 32. Johnny :

  jlname:

  Místní proroci mě odjakživa fascinovali svým nebetyčným sebevědomím. Zatímco takový prorok je schopen z hvězdné mlhoviny a letitých drbů („Prý:“) vyčíst přesný stav objektu, kompletní rozsah prací a vyvěštit úspěšnost/neúspěšnost projektu, tak majitel a investor, který do toho vráží svoje nemalé peníze, je i se všemi statiky, architekty a dalšími odborníky úplný lobotom, který o tom přece vůbec nic neví, a přitom by mu stačilo přijít sem a přečíst pár komentářů.

  Když do něčeho investujete svoje peníze, a ještě k tomu ta částka má spoustu nul, tak to přece neděláte na dobré slovo. Investor ví moc dobře, do čeho jde; mimo to se budova v podstatě rekonstruuje už řadu let. Záchranné práce mající za cíl vyvést budovu z havarijního stavu, zabránit jejímu dalšímu chátrání a zjistit její skutečný statický a technický stav už probíhaly léta. Projekt, který teď dostal stavební povolení, není záchrana chátrající budovy, ale přestavba budovy ve stabilizovaném stavu do nové a staronové podoby.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 33. David :

  jlname:
  mě příjde dodnes komické, jak pan majitel dával už v roce 2019 rozhovory do všech Ostravských medií, že dle provedených průzkumů je dům Ostravica v dobrém stavu a může se začít s rekonstrukcí hned, on sám pak uvedl, že jedna část Ostravice se otevře v roce 2020 a finální projekt v roce 2021. O tom, že se bude pracovat na tak rozsáhlé proměně se nezmínil… a pokud měl otevřít už tento rok, jak je možné že až v prosinci 2021 se veřejnosti předloží tyhle vizualizace??!!! Pan majitel sice prodal polovinu objektu, kde má vyrůst hotel ale ke „své“ části konstatoval více než jasně, že bude hotová a otevřená v létě 2021….
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostravica-dum-rekonstrukce-textilia.A190927_134903_ostrava-zpravy_woj
  PS: a že tady se ještě neozvali památkáři? Stěžovali si hned na mrakodrap, který kazí jedinečné panoráma, ale že se Ostravica obestaví dřevěnýma lištama to je v pořádku…

  Thumb up 14 Thumb down 7
 34. David :

  Johnny:
  nevím jestli žijete ve stejném městě a kolem toho objektu pravidelně chodíte… ale já za poslední roky neslyšel ani ránu z toho „rekonstruovaného“ objektu! Maximálně se zametla podlaha když se jednou ročně uspořádala prohlídka ale žádná dlouhodobá rekonstrukce tam za posledních pár let rozhodně neproběhla. Jak píšete záchranné práce – se vlastně nepovedli, budova je v havarijním stavu tak jako před 10-20 lety, chátrá pořád stejně – anebo si někdo všiml nějaké změny?? Slyšel někdo vůbec nějaké dělnické práce v tom objektu za poslední měsíce?

  Thumb up 10 Thumb down 11
 35. petr :

  Johnny: to je pravda, ovšem pouze a jen za předpokladu, že investor má v úmyslu skutečně provést rekonstrukci, a žádné jiné pokoutné myšlenky nemá

  Thumb up 2 Thumb down 4
 36. Tomáš :

  studenti si s touto úlohou podle mě poradili 100x lépe: https://www.facebook.com/tamtiarchitekti.cz/photos/pcb.156313613068082/156311826401594

  Thumb up 3 Thumb down 6
 37. Johnny :

  David: Žádné práce neprobíhaly? Vždyť se to dokonce okrajově mihlo i tady na mss :D
  https://www.msstavby.cz/z-casti-ostravice-bude-kreativni-centrum-11-10-2019/
  https://www.msstavby.cz/obnova-stropu-od-ostravica-30-10-2019/

  Budova nechátrá pořád stejně, pracuje se na ní dlouho, akorát uvnitř, a to zvenku není vidět. Několikrát se na sítích objevila fotodokumentace záchranných prací.

  Proč se zveřejnily vizualizace až teď? Protože teď objekt získal stavební povolení, a tedy je jeho budoucí podoba schválená. Majitel několikrát jasně řekl, že dokud nebude stavební povolení, vizualizace neukáže, aby zbytečně nerozdmýchával emoce něčím, co se může změnit.

  Nechci vypadat jako zarytý obhájce toho projektu. Rád se budu bavit o tom návrhu, jeho pro a proti; smysluplná diskuse a konstruktivní kritika je namístě. Ale diskuse má smysl ve chvíli, kdy diskutující dokáží rozlišit fakta a dojmy, a to se tady neděje.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 38. Martin [msstavby.cz] :

  Záběry Ostravice z roku 1959 ve filmu Život pro Jana Kašpara
  https://www.youtube.com/watch?v=SWVeh21bu44

  Thumb up 2 Thumb down 1
 39. Ambry :

  Uvnitř už se něco děje…
  Dokonce se mi zdálo, že byl včera nějaký pohyb kolem skeletu na Biskupské…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 40. vojta :

  Ambry: Potvrzuji, v Ostravici i ve skeletu na Biskupské se pracuje.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 41. balde :

  vojta: Jsem zvědavý na tu Biskupskou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. Crazym :

  Na Biskupské jsem viděl lidi izolovat „střechu“, asi jim tam někde zatékalo a degradovalo jim to konstrukci, jen zabezpečovací práce…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 43. Veronika :

  Nevíte co tam pracuje za stavební firmu? Děkuji

  Thumb up 1 Thumb down 0
 44. Crazym :

  Zrovna jsem v TV zhlédl reportáž o to, že si převzali staveniště a za rok a půl prý bude Centrum kreativního průmyslu :D
  Akorát fakt netuším co to k.rva vlastně je a k čemu mi to bude ale hlavně, že ta budova po 22 letech strašení bude spravená a funkční :-)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 45. rom :

  crazym:

  to neřeš, hlavně, že to bude fajné a pěkné, snad se pohne i ten hotel, bo bez zbýlé části Ostravice to nebude ono

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.