Z části Ostravice bude kreativní centrum

Nové kulturní a kreativní centrum vznikne v části bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy. Náklady na přestavbu by mohly dosáhnout zhruba 40 až 50 milionů korun. Oznámil to vlastník objektu Daniel Zeman, který chce rekonstrukci financovat z rodinných prostředků. Celý záměr bude představen počátkem příštího roku.

Někdejší obchodní dům chátrá od roku 2000, kdy se při nepovolené rekonstrukci v části budovy propadlo několik stropů. V minulosti někdejší obchodní dům několikrát změnil majitele. Náplň opuštěného objektu přímo v centru města se pokoušelo také město Ostrava. Uvažovalo se o využití budovy pro potřeby magistrátu či knihovny, přestavba by ale byla finančně značně náročná. „Tento záměr hodnotím skutečně jako ten nejprůchodnější a nejpravděpodobnější. I to rozdělení na dvě části umožňuje rozdělit investice i to riziko na dva subjekty a zvýšit pravděpodobnost, že se to dotáhne do konce,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.


Majitel Daniel Zeman uvedl, že během uplynulých čtyř let byla v objektu provedena řada záchovných prací. Budova je statisticky stabilizovaná. Zeman má ve vlastnictví objekty A a B, další dva objekty C a D od Zemana koupil liberecký podnikatel Michalis Dzikos, který chce tuto část přestavět na hotel.
Na projektu přeměny na kreativní centrum spolupracují architekti i další odborníci. Ve městě se od pátku 27. září konal třídenní workshop, v němž mohli svými nápady a podněty přispět také studenti a čerství absolventi architektury. Na workshop se přihlásilo 35 studentů nejen z Ostravy, ale i z Prahy. „Sesbíráme od studentů myšlenky a já doufám, že je použijeme v konceptu, který bude představen v lednu,“ uvedl Zeman. Dodal, že následovat pak bude administrativní zajištění přestavby objektu a s ním spojená potřebná povolení. „V ideálním případě by první část mohla být k využití už skutečně v tom roce 2020,“ řekl Zeman. Celý projekt by pak mohl být dokončen v létě 2021. „Paradoxně největším problémem nejsou peníze na tu přestavbu, mé rodinné peníze jsou na to připraveny, pro mě největší potřebou a smyslem je, aby podporu dostal ten, kdo to bude provozovat,“ uvedl Zeman.


O náplň a fungování kulturního a kreativního centra by se mělo starat nynější centrum Cooltour v čele s jeho ředitelem Andrejem Harmečkem. „Proces jsme teprve odstartovali. Zamýšleli jsme se nad tím jako nad projektem, který by měl do města přinést další občanské služby. Vytvořili jsme kreativní centrum, které bude částečně spojovat kulturu, částečně spojovat nějaké zázemí pro start-upy, mladé podnikatele či různé profese, které potřebují ke svému bytí třeba fotoateliéry, nahrávací studio, střižny a podobně. Částečně jsme to spojili i s nějakou mezinárodní spoluprací, protože bychom tady chtěli vytvořit residenční centrum,“ uvedl Harmečko. Plánuje do Ostravy přilákat zahraniční umělce, kteří by pomáhali rozvíjet ostravskou kulturní scénu a mohli spolupracovat třeba s konzervatoří, univerzitou či dalšími institucemi.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. hermannn :

  Co takhle byty? Když jich je pořád nedostatek a ještě přímo v centru.

  Thumb up 3 Thumb down 13
 2. aggu :

  hermannn: Udělat byty z Ostravice bude asi tak stejně obtížné jako udělat obchodní dům z bytů.

  Thumb up 27 Thumb down 2
 3. Petr :

  bohužel spoléhají na to, že provoz bude z velké části dotovaný státem/EU, to moc velkou naději na dlouhodobou životnost projektu nedává

  Thumb up 12 Thumb down 14
 4. thvari :

  Predelavat v podstate verejne dedictvi vsech ostravaku dobrovolne z vlastnich penez, no, vsechna cest.

  Thumb up 27 Thumb down 0
 5. David :

  „mé rodinné peníze jsou na to připraveny“ to je opravdu radost číst.. na co teda pan Zeman čekal ty celé roky? Tu svou vlastní část už dávno mohl otevřít veřejnosti a on to nechává chátrat a nakonec z něj bude ještě mesiáš který nám zachraňuje památku v centru…
  Pane Zeman, začít hned a nečekat :/

  Thumb up 8 Thumb down 30
 6. Adam K. :

  David: Daniel Zeman odkoupil budovy teprve před čtyřmi lety. Umíte si člověče vůbec představit, jak to u nás funguje, když chcete opravit stavbu, která je v katastrofálním technickém/statickém stavu a zároveň je kultuní památkou? Příprava, získání všechny povolení, nalezení někoho, kdo ty nutné opravy bůbec bude ochoten udělat…. A o samotném projektu budoucího využití už ani nemluvě…

  Thumb up 17 Thumb down 3
 7. Michal :

  Celé čtyři roky se především snaží Černého Petra zbavit.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 8. Adam :

  „Kreativní centrum“, totální blbost. To je jen potvrzení, že budova nemá a nebude mít odpovídající využití. A tudíž by měla být odstraněna.

  Thumb up 11 Thumb down 25
 9. Leny :

  Adam: A vytvořit další proluku :-D Jojo určitě :-)

  Thumb up 9 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.