OC Studentská

Záměrem investora je realizace obchodního centra v Havířově na ulici Studentská.
Navrhovaný obchodní objekt bude sloužit jako prodejna se sortimentem děleným dle jednotlivých nájemců – elektro, drogerie, chovatelské potřeby, hračky, kutilské potřeby.

Ostatní stavební objekty jsou objekty přípojek, přeložek, zpevněných ploch a komunikací, které souvisí se stavebními objekty. Stavba je navržena na parcelách p.č. 315/11 a 315/12 v katastrálním území Bludovice. Plocha je součástí urbanizované zóny B – hromadné bydlení, účelová plocha občanské vybavenosti.

V současnosti je po obvodě pozemku vybudovaná zídka se zábradlím, jinak je pozemek prázdný, nezastavěný, v minulosti byl využívaný jako fotbalové hřiště.

Samotný objekt je architektonicky tvořen jednoduchou pravoúhlou hmotou s maximální výškou atiky 6,75 m. Fasády tvořící průčelí obchodních jednotek, orientované do prostoru parkoviště jsou zvýrazněné velkoplošným prosklením s umístěním log prodejců v jeho horní části.

Navržen je architektonický prvek „vznášející se markízy“ nad vstupy do obchodních jednotek. Navržený prvek je nesen konzolami v duchu industriální ornamentiky a zvýrazňuje pohledově exponovanou část průčelí.
Štítové a zadní fasády se zásobovacími dveřmi jsou řešeny s minimem otvorů a bez zbytečných tvarových prvků. Zvolen je typ opláštění kovovými sendvičovými panely, který je vhodný pro navrhovaný typologický druh obchodní stavby.

Dispozičně bude objekt rozdělený na 5 nájemních jednotek různých velikostí a jedno technologické zázemí kde je situovaná předávací stanice tepla, místnost s vodoměrnou soustavou. Vstupy do jednotlivých prodejen jsou situovány ze strany parkoviště z chodníku po obvodě objektu – severní a západní fasáda.

Zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Dan Mesta :

  No tak to si snad dělá ten koko. investor pr..l. Kdyby tam postavil nějaké viladomy dobre (tak do 3 NP) ale OC? Město nemá na mapách rádo zelenou barvu…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. Jan Nezhyba :

  o. s. OPS Havířov 21.10.2011

  Dne 29. 9. 2011 bylo zveřejněno na úřední desce Moravskoslezského kraje oznámení
  o záměru výstavby obchodního centra v Havířově na ulici Studentské. Plánovaná stavba bude o rozloze 8 014 m2, se zastavěnou plochou 3 529m2.
  Při prostudování zveřejněné dokumentace ke zmíněnému záměru došlo o. s. OPS k závěru, že realizací projektu jak byl předložen, dojde v dané lokalitě k necitlivému zásahu nejen do zeleně, ale zhorší se také komfort bydlení v přilehlé lokalitě.
  Celková plocha zabraná pro tento záměr je přes 8 000m2. V celém rozsahu této plochy se zničí veškerá zeleň a další zásahy se dotknou evidentně nejen předmětného pozemku. Tímto dospějeme k odstranění lokace, která doposud plnila i funkce jako snížení prašnosti, omezení hluku z přilehlé komunikace a vyvažující prvek zlepšující mikroklimatické podmínky.
  „Realizace takového záměru jak je představena investorem nijak nereflektuje na skutečnost, že Havířov je podle MŽP řazen mezi lokality se zhoršenou kvalitou ovzduší. Nejvýrazněji se projevují emise suspendovaných částic (polétavý prach) PM10. Cestou ke snížení těchto emisí je omezování dopravní zátěže ve městech, jak osobní, tak zejména účelové dopravy. Pro tento fakt, i podle dosavadních snah Magistrátu města Havířova, se situují podobné záměry do okrajových částí města. Přes tyto evidentní skutečnosti investor nijak nezvážil kompenzaci zdevastované zeleně náhradní vhodnou výsadbou. Podle nás investor nedostatečně zhodnotil dopady realizace na danou lokalitu a lidi bydlící v naprosté blízkosti,“ řekl za o. s. OPS Jan Nezhyba.

  V podobném duchu se vyslovil i vedoucí kampaně STOP-Market za o. s. OPS Bohdan Svorník, který upozornil na další dopady realizace: „V této lokalitě dojde k nárůstu dopravy a s tím poroste i pravděpodobnost vzniku dopravních nehod, při kterých jsou účastníky děti. Vždyť
  v okolí je spousta škol a školských zařízení a zrovna v této lokalitě je zvýšený pohyb dětí. Jde nám i o jejich bezpečnost. Navíc ve městě je podobných prodejních zařízení dostatek, nenechme si zabetonovat každý zelený prostor mezi domy.“

  Na veškeré tyto problematické aspekty upozorňuje o. s. OPS ve svém vyjádření podaném na MSK na odboru životního prostředí a také stavebního úřadu, ke kterému bylo připojeno
  i oznámení o účasti sdružení v dalších řízeních týkajících se zmiňovaného záměru.
  o.s. OPS

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Martina Bokova :

  Zdravim, chci se zeptat kdy se zacne stavet obchodni centrum? Nejaky progres?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Honza T. :

  Jako spatný vtip -dobrý-. Už tet je po Havířově dost prázdných obchodních ploch bez využití . Moderní obchodní centra mívají v přízemí nebo v podzemí parkovací stání kdyby se tak neplýtvalo pozemky u obchodních center tak by se tam vešlo mnohem víc obchůdku a nemusely by se zabírat další a další volné plochy zeleně.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Pavel Urban :

  Kdo tam bude chodit nakupovat? Počet obyvatel v Havířově stále roste, nemají kde bydlet, nemají kde nakupovat …

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.