Novinky v divadle Jiřího Myrona

Po 18 letech, kdy bylo zrekonstruováno Divadlo Antonína Dvořáka, se dostalo také na druhou scénu, Divadlo Jiřího Myrona. Dočkalo se mnoha vylepšeních, symbolicky ve sté sezóně.

Budova Divadla Jiřího Myrona byla původně jako první ryze český kulturní stánek pod názvem Národní dům otevřena v roce 1894 a poprvé se od 70. let minulého století dočkala větší rekonstrukce. Tato první etapa rekonstrukce se týkala zázemí divadla umístěného v budovách Čs. legií 14 a 12 a Milíčova 1 a 3. Druhá fáze rekonstrukce, která se připravuje, se pak bude týkat přímo divadelní části (naposledy modernizované v roce 1986) a revitalizace dvora celého areálu Divadla Jiřího Myrona.

Rekonstrukce umožnila vybudovat zcela nové prostory: komorní Divadlo „12“ v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona a Ateliér pro divadelní vzdělávání NDM. Posezení u kávy nejen pro diváky, k tomu nyní slouží mj. kavárna Národní dům a bar Ve Dvanáctce. Nová je pasáž s prodejem vstupenek a bezbariérovým přístupem. Modernizovány jsou také prostory, kam se diváci nedostanou, ale které divadlo nutně potřebovalo – sály, zkušebny a zázemí pro umělceFasáda se vyloupla do původní podoby. Nově tedy tři divadelní scény Národního divadla moravskoslezského jsou příjemnou ozdobou města – k Divadlu Antonína Dvořáka a Divadlu Jiřího Myrona přibylo již zmíněné malé Divadlo „12“.

Rozhovor s ředitelem divadla

Nové prostory, které vznikly rekonstrukcí divadla:

Slavnostní sál

V prvním patře DJM se nyní nachází zrekonstruovaný sál, který se v této sezóně jmenuje „Sál Edmunda Palkovského“. V divadle se rozhodli, že by byla škoda pojmenovat ho jen po jedné osobnosti, proto název budou každou divadelní sezónu měnit. Sál byl slavnostně otevřen v den 100. výročí vzniku republiky. Pořádají se v něm koncerty, výstavy a společenská setkání, probíhají tam i dramaturgické úvody k inscenacím.

Divadlo „12“ s barem Ve Dvanáctce

Nová scéna pro komorního diváka. Přímo v komplexu budov Divadla Jiřího Myrona se nyní nachází Divadlo „12“. Nabízí 60 míst a speciální dramaturgii. Využívat ho budou všechny čtyři soubory NDM. Vedle vstupu se nachází bar Ve Dvanáctce. Před příchodem do divadla tak bude moci divák posedět a užívat si atmosféru. Specifikum baru je, že ve chvíli nejvyšší potřeby se barové stoly spustí k zemi a vytvoří více místa pro návštěvníky. Když jsou nahoře, lze si s prostorem baru hrát i jako s divadelní scénou.

Kavárna Národní dům

Reprezentativní prostory nyní nabízí kavárna Národní dům. Slouží veřejnosti, ale i divákům během představení. Kavárna je otevřena každý den od 8 do 22 hodin, kromě víkendu, kdy otevírá až v 9 hodin. Hodinu a půl před začátkem představení (představení většinou začíná v 18.30 hodin), tzn. od 17 hodiny, je kavárna pro veřejnost uzavřena. Po poslední pauze aktuálního představení, což je individuální, se opět pro veřejnost otevře.

Ateliér NDM  – pro děti i milovníky divadla

Prostory bývalého řeznictví v rohové budově v ulicích Čs. legií a Milíčova jsou přestavěny na Ateliér NDM – centrum divadelního vzdělávání a kreativního setkávání pro děti a příznivce divadla. Ateliér bude vzdělávat, ale i bavit.

Předprodej vstupenek v pasáži

Nová pasáž vedle hlavního vchodu do DJM slouží jako nový prodej vstupenek a předplatného. Pasáží vchází veřejnost do kavárny v době, kdy je běžně otevřená.

Nová zázemí – sály, pokoje hotelového typu pro umělce

Nová moderní prostorná zkušebna orchestru souboru opereta/muzikál a nový baletní sál. Celkovou rekonstrukcí dále prošlo ubytovací zařízení pro hostující umělce NDM, v prostorách areálu vzniklo zcela nové patro s pokoji hotelového typu.

zdroj: fajnova.cz