Vizualizace přestavby divadla J. Myrona

Na partnerském webu Patriot Magazín byl zveřejněny vizualizace a aktuální informace k projektu rekonstrukce divadla J. Myrona v centru Ostravy.

V současné době vrcholí přípravy na zahájení první etapy rekonstrukce areálu ostravského Divadla Jiřího Myrona. Národní divadlo moravskoslezské (NDM) dělá vše pro to, aby na začátku příští, tedy 100. sezóny zářila nejen uliční fasáda, ale aby si diváci mohli zajít také do nové kavárny.  Nového zázemí se však dočká i předprodej a novinkou bude také nové komorní divadlo na ulici Čs. legií 12. V areálu budovy divadla mají dále vzniknout nové zkušebny či divadlu bolestně chybějící ubytovací kapacity.

Součástí první fáze rekonstrukce by měla být revitalizace celého areálu Divadla Jiřího Myrona, tedy bývalého Národního domu a nejstarší kulturní stavby v Ostravě. V plánu je přesun předprodeje, vytvoření divadelní pasáže a kavárny pro návštěvníky. „A to tak, aby prostor, který funguje dnes jen dvě hodiny denně, měl permanenci a umožnil vznik dalšího společenského centra. Přitom by nad kavárnou vznikl další veřejně přístupný prostor pro například dramaturgické úvody a společenská setkání přímo v tomto historickém prostoru,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

V prvních etapách, které by měly proběhnout již během podzimu tohoto roku, se v místech bývalého Euroshopu a předprodeje v ul. Čs. legií počítá s malou scénou pro přibližně šedesát diváků, kterou v současné době nazývá NDM pracovně Dvanáctka. Z pohledu diváka tvoří „Malé divadlo“ především dva prostory, divadelní bar a hlediště v sále.

„Divadelní bar je tvarově, materiálově i barevně dramatická až scénická hra kontrastů. Jsou zde použity materiály s výraznou kresbou – olivová dýha, arabeskový mramor, dlažba s historickým vzorem. V materiálech převládá bílý dekorativní štuk, keramická dlažba, mramorový obklad, které jsou doplněny o černý a zlatý kov, textilní polstrování nebo dřevěný mobiliář,“ komentoval část vizualizací architekt Jiří Stejskalík.

Z důvodu této fáze rekonstrukce bude nutné přesunout předprodej NDM – dočasně se nabízí místo bývalého řeznictví. To ale nebude konečné místo pro předprodej.

Jakmile vznikne v budově Národního domu nová divadelní pasáž, která bude vstupem jak do denní kavárny, tak i do nového předprodeje a nových prostor oddělení pro komunikaci s návštěvníky, přesune se předprodej NDM do pasáže a v místě bývalého řeznictví bude vybudován prostor pro komunikační centrum a lektorskou činnost Ateliéru pro děti a mládež při NDM.

„Smyslem rekonstrukce je z celého areálu vytvořit živé kulturní centrum v návaznosti na historický Národní dům,“ dodal Nekvasil.

Rekonstrukcí projdou také technologie

Cílem projektu je také přehodnotit stávající zázemí (jde o městské domy, které má divadlo ve správě), jež vzniklo postupně z bytových domů po požáru Divadla Jiřího Myrona, a doposud nebyla rekonstrukce dokončena. Součástí by mělo být i vytvoření nových ubytoven, nového baletního sálu, orchestrální zkušebny, tzn. všech prostor, které dnes kapacitně nevyhovují, tak, aby odpovídaly standardům.

Prozatím je v plánu, že se v Divadle Jiřího Myrona nebude hrát poslední tři měsíce této sezóny. I z těchto důvodů bude divadlo některé nové činoherní premiéry realizovat v Divadle loutek Ostrava.

Základní potřebou a důvodem oprav je i generální rekonstrukce jevištních technologií, které mají 30 let od znovuotevření Divadla Jiřího Myrona po jeho vyhoření a ocitají se logicky za hranicí životnosti.

„Potýkáme se například s problémem, jakým způsobem dobře zvedat vysoké dekorace. Zjišťujeme, že technické vybavení je pro nás dnes pomalé, hlučné, manipulace je velmi náročná,“ uvedl šéf techniky divadla Stanislav Muntág s tím, že v plánu je divadlo technologicky povýšit tak, aby sloužilo dalších 30 let účelům velké moderní scény.

Divadlo bude i na Černé louce

V souvislosti s těmito rekonstrukcemi chystá NDM i adaptaci bývalého výstavního pavilónu G na Černé louce pro divadelní provoz. Na Černé louce by měl vzniknout nový hrací prostor pro všechny soubory divadla, tedy operu, činohru, balet i operetu (muzikál).

S ohledem na to, že se divadlo již 40 let potýká s problémy s nedostatkem velké zkušebny, jejíž velikost by byla adekvátní velikosti obou jevišť, mohlo by tomuto problému pomoci vybudování, mimo hrací studiové scény, zároveň i zkušebny, která by sloužila jako zkušební místo všem souborům, ulevila by tak přetíženosti obou jevišť a provozu divadla by se tak znatelně odlehčilo. V  současné době se zpracovává studie.

zdroj: patriotmagazin.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.