Nová Zámecká

Mgr. Petr Hradil z firmy Hradil-Bergmann se s námi podělil o své plány budoucího rozvoje Zámecké ulice v centru Ostravy. Autor je zároveň ředitelem skupiny Depende Group a kandidátem do zastupitelstva Moravské Ostravy a Přívozu.

Když v loňském roce oznámila pobočka společnost mBank, sídlící na rohu ulic Zámecká a Puchmajerova, že nemá zájem o prodloužení nájmu a stěhuje se do  Nové Karoliny, byl jsem postaven do obtížné situace. Zájemci o pronájem  byli povětšinou z řad provozovatelů kasin a heren, kterých v centru přehršel, nehledě na to, že nejsou klientem, který by byl pro pěší zónu přínosem. Nepodlehl jsem vidině vyššího nájemného a rozhodl se hledat „zajímavějšího” nájemce. Nakonec jsem  měl štěstí a prostor na Zámecké 15 se podařilo pronajmout panu Semanovi, který  hledal v Ostravě místo pro otevření pobočky franšízy CrossCafé. Naštěstí i proto, že  další gastro provoz skvěle zapadá mezi již fungující a dobře známé podniky jako  GoKaNa a Steakhouse Comedor, dává ulici motiv a hodnotné využití, schopné  přitáhnout do centra více lidi, oživit jej.

Kromě snahy hledat kvalitní nájemce vnímám jako další důležité téma dostavby proluk v městské zástavbě. Na ulici Zámecké se jedná o proluku vedle  obchodního domu Bachner, proluku na místě bývalé Květinové síně, na místě tržnice na  Zámecké 12 a v širším smyslu i o dostavbu domu na Zámecké 15, který při  bombardování přišel o horní patra. Tyto proluky jsou řešitelné a máme docela jasnou představu, eventuálně projekty, jak by mohly vypadat.

Rozvoji oblasti schází nedostatek parkovacích míst. Podmínkou realizace každého  nového projektu je dle pravidel územního řízení zajištění parkovací kapacity. V případě dostaveb v historickém jádru města, na jedné z jeho hlavních pěších zón, nelze rozumně předpokládat, že by stavebně a finančně náročnou realizaci podzemních garáží či parkovacích domů, které jsou zde jako řešení parkování jediné stavebně možné, zvládnul či měl zvládnout soukromý vlastník domu. Zajištění pro oblast klíčové infrastruktury je na straně města, o tom není pochyb. Spíše se nabízí otázka, proč se tak nestalo již dávno. Nehledě na to, že parkovací plochy nejsou nezbytné jen pro splnění zákonných podmínek či fyzickou realizaci výstavby, ale zejména zvyšujín atraktivitu a dostupnost zóny pro obyvatele.

(pozn. Ve srovnatelně velkém Brně je v historickém centru 6 parkovacích domů o celkové kapacitě přibližně 1500 míst.  Centrum našeho města obsluhuje 1 parkovací dům o kapacitě 300 míst, navíc x metrů vzdálený.)

 

Toto je naše vize Nové Zámecké. Pečovat o domy, hledat solidní nájemce, investovat do rekonstrukcí, a dostavbou proluk budovat nové obchodní prostory či byty. Zámecká ulice je historické místo Ostravy, každý ji zná, každý by na ni chtěl být pyšný. Projekt Nové Karoliny může být přínosem a dobrou architekturou, ale není skutečným centrem, to je jen jedno. Obnovme jej, spojme s obchodní zónou Karoliny, postavme Novou Zámeckou.

Mgr. Petr Hradil

Zástupce spoluvlastníků

 

Plánované realizace:

Zámecká 20 – Palác Riunione Adriatica di Sicurta, dílo architekta Karla Kotase, r. 1928

 •  Revitalizace, obnova fasády a soch
 • Péče o estetiku ulice
 • Realizace 7-8/2018

Zámecká 17 – dům Mořice Bachnera

 • výstavba apartmánů/ bytů ke krátkodobému i dlouhodobému ubytování
 • velkometrážní byty nadstandartní kvality, respektující historickou hodnotu budovy a požadavky na moderní bydlení a design
 • Předpokládaný začátek realizace 11/2018

Zámecká 15 – bývalé Slezské mlýny / Rezidence Slezské mlýny

 • Záměr –kanceláře/ byty, ev. čistě rezidenční
 • Realizace zpracovaného projektu byla odložena z důvodu příchodu finanční krize a nedostatečných parkovací kapacit

Zámecká 12 / proluka

 • záměr vystavět obchodní dům historicko – současného střihu, podepsaný významným architektem
 • pozastaven příchodem finanční krize, realizací konkurenční Nové Karoliny
 • zvýhodněně zajištěním parkovacích míst

 

Související články


Komentáře

 1. balde :

  Zámecká 12 / proluka – místo obchodů byty

  Thumb up 10 Thumb down 2
 2. adamous :

  balde: Tak tohle chce zastavbu jako sul, tomuhle projektu drzim palce asi nejvic, pri pohledu na tu reklamni boudu to vypada, jak bych byl spise nekde v Africe

  Thumb up 29 Thumb down 0
 3. JSjr. :

  Hmm, takže autor si tady udělal politickou kampaň na tom, že oživí centrum. A že jako zastupitel či radní získá kontakty a možný přístup k veřejným financím aby mohl realizovat svoje osobní rekonstrukce a projekty. Popřípadě má v plánu aby mu město postavilo parkování k daným nemovitostem.

  Jako informaci o plánech v centru města to velmi schvaluji. Doprovodný text však nikoliv.

  Thumb up 17 Thumb down 10
 4. thvari :

  JSjr.: Jak říkají populisti, volič není blbý, tak i přesto, že si tu pan Hradil kampaň udělá, voliče neoblafne. :-D

  Jinak je velmi pozitivní vidět v tomto směru snahu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. PH :

  balde: Dobrý den, projekt je ve stádiu ideje. Pracuje se i s variantou bytové výstavby, bohužel zde nelze vytvořit parkovací místa pro rezidenty, což je jednak konkurenční nevýhoda vůči ostatním novostavbám, jednak je obtížné vyhovět požadavkům vedení obvodu.
  JSjr.: Dobrý den, díky za váš příspěvek. Jak se můžete přesvědčit z veřejně dostupných kandidátek, nejsem s velkou rezervou na žádném volitelném místě. Kandidaturou chci vyjádřit podporu subjektu, za který kandiduji, o kterém jsem přesvědčen, že má vůli a kompetenci oživit centrum, které dlouhodobě stagnuje. O parkovacích místech a jejich potřebě pro rozvoj centra jsem psal v článku, a mým záměrem je tímto otevřít veřejnou diskuzi.

  Thumb up 17 Thumb down 4
 6. Smutný bard :

  Takže zase nic, jen obrázky a oči pro pláč… :'(

  Thumb up 12 Thumb down 0
 7. RI :

  Já myslím, že k tomu autor přistoupil velmi transparentně. Někoho podporuje, politika je o vlivu a myslím si, že záměr je velmi dobrý. Lepší než kdyby se za něco nebo někoho skrýval. Držím Palce.
  RI

  Thumb up 16 Thumb down 3
 8. Kudy chodil, tudy krad – občanský demokrat :

  Ať žije ODS, hurá! :D
  Subjekt, který je nám všem ideově nejblíže!!!
  …aneb ovce se nikdy nepoučí, když je vábí vlk ;)

  Thumb up 9 Thumb down 16
 9. PH :

  thvari: Nevím, v čem bych někoho mohl oblafnout :) Naopak otevřeně deklaruji, jaké projekty jsou na stole, sděluji, proč nebyly realizovány a nastiňuji komplexnější vizi Zámecké ulice. Někdo může mít jiný názor, ale podle mě je stejně tak fér otevřeně sdělit, že člověk je na nějaké kandidátce. Každopádně díky za podporu.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 10. Rasta :

  Volič ale blbý je a na krasné kecy naletí rád. Viz dvě volební období Ostravaka. Panu Hradilovi nehraje do karet to, že je „developer“. Takové už v zastupitelstvu máme a městu to přineslo jen to špatné.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 11. D-r :

  Zobrazují se vám ti fotky?

  Thumb up 6 Thumb down 1
 12. Michal :

  Obě studie se mi velmi líbí, ale když to někdo vytáhne před volbami, tak mi to bohužel přijde jako další oblbovačka, která se po volbách šoupne zpět do šuplíku. A už mě unavuje poslouchat, proč tohle nebo tamto nejde.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 13. aggu :

  Rasta: No, myslím, že by každého pobavilo srovnání, co a v jaké kvalitě Ostravě zrealizoval Depende Group a co Semerákových 123 firem.
  Hradil o parkování mluví jako o desetiletí neřešeném problému. Semerák s ním, jako osoba odpovědná, nepohnul ani o milimetr, jen žvanil. Každé malé dítě ví, že snažit se něco „občůrat“ se prostě nevyplatí. Semerák 8 let hledal low cost řešení high cost problému a kupodivu ho nenašel.
  Nová garnitura by měla panu Semerákovi zatleskat, koupit mu one way ticket do Prahy a začít stavět, na vhodných místech, ve spolupráci s developery, parkovací domy. Bez kterých to prostě nešlo, nejde a nepůjde. Nikde na světě.
  Nevím proč by mezi politiky nemohli být developeři. Je to job jako každý jiný.

  Thumb up 23 Thumb down 2
 14. Rasta :

  aggu: raději budu volit odborníka, který má patřičné vzdělání v oboru a zkušenosti, kterými by chtěl město posunout dále. Než lidi, kteří jen mávají penězi a líbivými studiemi.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Rasta: Což pan Semerák, vystudovaný právník, není.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 16. Johnny :

  Tohle ale nejsou žádné nové nápady, především o výstavbu parkovacího domu na ulici Zámecké se snaží magistrát MO již řadu let, ale problémy představují různí vlastníci rozličných majetků (pozemky, stánky, parovody aj.), kteří nejsou přístupni dohodám…

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. aggu :

  Johnny: Ne nejsou. A o tom to je. Nápadů máme plné šuplíky. Jen je jaksi zatím nikdo nechtěl realizovat. Asi moc práce a moc peněz neutracených „politicky“…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 18. Jann :

  Nezobrazují se mi žádné fotky toho plánovaného, jen fotka té stávající reklamní krabice

  Thumb up 6 Thumb down 0
 19. kdojekdo :

  Tak to už zde začíná být naivní předvolební žumpa?

  Thumb up 2 Thumb down 3
 20. Martin [msstavby.cz] :

  kdojekdo: Nechoď na návštěvu s páčidlem a budeš v cajku.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Mimochodem na tohle jsem narazil dnes. Takto vypadá zástavba proluk v Brně.

  https://www.bdlido.cz/

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. Kostelník :

  Martin [msstavby.cz]: To není zástavba proluky, ale zástavba bývalé zahrady Dělnického spolkového domu, po kterém má celá ulice jméno, likvidaci dělnického domu, kulturní památky z meziválečné doby, developer také pečlivě připravuje. Takže toto bych raději za příklad nedával…
  http://spravnym.smerem.cz/index.php?stranka=tema.php&podnik=&cisloclanku=&tema=D%C4%9Blnick%C3%BD%20d%C5%AFm%20Spolkov%C3%A1#Temata/Delnicky_dum_spolkova/delnicky_dum_spolkova_18.jpg

  Thumb up 5 Thumb down 0
 23. rasta :

  Martin [msstavby.cz]: tím z oboru mám namysli architekturu nebo stavební obory. Vždyť MOaP neumí ani vypsat veřejnou architektonickou soutěž. Centrální obvod…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. thrpst :

  Finanční krize? Ta byla před 10 lety!

  Thumb up 4 Thumb down 2
 25. Infoš :

  Smutné ovšem je, že v nedávno zveřejněném průzkumu volebního potenciálu je Ostravak na druhém místě těsně za ANO. Sice to byl průzkum pro celou Ostravu a v tomto příspěvku se řeší jen MOaP, ale myslím že v centrálním obvodu ty preference moc jiné nebudou.. Očividně většině Ostraváků přijde hnutí Ostravak přínosné pro město.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 26. Danek :

  Infoš: Máš pravdu, ale já myslím, že politici jsou dostatečně zkušení na to aby Ostraváka vyšachovali ze hry…já myslím že MOaP tak na městě si to poskládají…stačí jen aby voliči volili hlavou…a politici neudělali podraz.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. Jann :

  Jann: Jinak fotky se mi zobrazují, ale jen na PC, ne v mobilu, tak nevím, kde je chyba…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Jp :

  Mě se fotky nezobrazují ani na telefonu ani na macu…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Robur :

  Ano, vize fajn, ale stále mě překvapuje snaha porovnávat centrum Ostravy s Brnem. I tento autor píše „ve srovnatelně velkém Brně“, ale často se uklidňujeme frází „3. největší město v ČR“. Přiznejme si však, že je to úplně jinak. Ostrava je charakteristicky rozptýlena na velké ploše kvůli historickému spojováním mnoha obcí. Nyní má minimálně 3 centrální oblasti – Moravskou Ostravu, Porubu a Jih. Porovnávat centrum Ostravy (Moravská) s centrem Brna je mimo mísu. Zkuste se projít centrem Ostravy a Brna v pozdní odpoledne v pracovní dny a nebo ještě lépe o víkendu (podívejte se kolik oken večer svítí a v kolika domech je tma). Přiznejme si, že rozdíl je naprosto propastný. Dělejme Ostravu krásnější a lepší k životu, ale těžko můžeme (alespoň prozatím) vzhlížet k Brnu nebo Praze.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Robur: Pokud budeme dělit Ostravu na 3 centra, tak ani jedno živé nebude.

  Naštvu hodně lidí, ale Poruba a Jih jsou sídliště. I z historického hlediska. Kde byly hradby? Kolem Hlubiňáku a Alšáku asi ne.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 31. Robur :

  Martin [msstavby.cz]: Upozorňoval jsem na častou mylnou snahu porovnávat centrum Ostravy s Brnem. Ale ano, máš pravdu. Také si myslím, že by centrum mělo být jedno. Na druhou stranu má každá městská část své zastupitelstvo, které „bojuje“ za svůj obvod. Poruba i Jih jsou navíc oproti centru velmi lidnaté části města (2x, resp. 3x větší).

  Thumb up 2 Thumb down 1
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Robur: Jj, ale i Brno je dosti díky krajině roztáhnuté – Bystrc, Kohutovice, Žabětín. Ale ne jak Ostrava.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. Robur :

  Martin [msstavby.cz]: Ano, Brno je také velmi rozlehlé, ale Ostrava má jednu výjimečnou charakteristiku. Pokud bychom totiž vytvořili model, kde bychom městské části zobrazili dle počtu obyvatel, zjistili bychom zřetelně, že centrum Moravská Ostrava s Přívozem leží v podstatě na okraji města. Budu konkrétní: na sever od centra žije v Petřkovicích a Lhotce cca 4.000 obyvatel a na východ ve Slezské Ostravě, Michálkovicích, Radvanicích a Bartovicích do 29.000 obyvatel, tak na západě a jihu pak více než 220.000 obyvatel (jen Jih má 107.000, Poruba 67.000, Mariánské Hory 12.000, Vítkovice 7.000 atd.). V Ostravě tak není centrum jako přirozený průsečík obyvatel křižující město jako je tomu v Brně. Další slabinou (připadající jednoznačně na vrub politiků!!!!!!) byla a je neschopnost získat pro Ostravu centrály významných celorepublikových institucí (když už mluvíme/píšeme o tom, že Ostrava je 3. největší město v republice). Seznam těchto institucí v Brně je dlouhý a za vše mohu jmenovat Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud, Nejvyšší státní zastupitelství, Veřejný ochránce práv, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, Vinařský fond, mnoho profesních komor, celá řada armádních institucí celorepublikového významu atd. atd. To jsou instituce, která přinášení do centra Brna peníze, lidi, prestiž, dobře placené pozice… Toto bohužel v Ostravě nemáme a těžko kdy budeme mít. Proto tvrdím, že je minimálně problematické srovnávat centrum Ostravy a Brna. Abych se ale vrátil na začátek. Lékem pro centrum je i zastavění proluk a zalidnění centra. A to je správné…

  Thumb up 20 Thumb down 1
 34. rasta :

  Nevím proč porovnávat. Tyhle dvě města mají naprosto odlišnou architektonickou minulost a současnost je na tom podobně. V Brně jsem pět let studoval a vim o čem mluvím. Zajímá mě město, ve kterém žiju a na které nedám dopustit. To je Ostrava. Štve mě většina místních politiků a úředníků, že nedokáží za své město a jednotlivé obvody bojovat. Amatérský přístup útvaru hlavního architekta. Pokud lidé zde žijící nebudou vice tlačit na tyto osoby a ti nebudou spolupracovat s fundovanými odborníky, tak budou roky plynout a Ostravě ujede vlak úplně.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 35. Hynek [msstavby.cz] :

  Jp, Jann, D-r: fotky snad opraveny…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 36. aggu :

  Robur: Hele Robure, víš o tom, že centra, i ta historická, se mohou urbanisticky vyvíjet i zcela jinak než v kruhu kolem středu, že jo? ;) A představ si že i města moderní, mezi které Ostrava patří, se taky vyvíjí. A to podle místních podmínek. Takže tvoje cenné výpočty těžiště hustoty obyvatel v Ostravě, jsou tak nějak k ničemu. Centrum nevzniká jako heat mapa počtu obyvatel.
  Možná to tak může fungovat v jednodušším soustředění lidí, třeba na vesnici nebo v Brně. Ve vesnicích bývá náves, okolo které je, pravda, většinou soustředěno více domů, kostel, fara, hostinec. A směrem k okrajům domy řídnou na úkor třeba pastvin, jako poslední bydlí ras a pak už je jenom les. Ale města jsou mnohem, mnohem složitější organismus…

  Co se funkce centra týče pro local people, nabídky služeb, kultury, gastronomie, tak se centrum Ostravy dnes může s přehledem porovnávat s jakýmkoliv jiným středoevropským městem velikosti medium size, takže i s Brnem, rumunským Sibiu nebo Košicemi. Kromě funkce jediné, a to je zázemí pro turisty a turistickými „památkami“ klasického střihu. Což je fajn, protože turismus je imho mor a zabíjí svébytnost. Takže u mně cajk.

  To, že Ostrava nemá celorepublikové úřady je z menší části dáno její polohou, o něco větší části zabedněností a naivitou ostravských politiků na počátku devadesátých let (kdy se psala historie, rozdávaly metály a ta tvoje „prestiž“), a největší tím, že tahle republika Ostravu, od té doby co tu není uhlí, v lepším případě ignoruje, v horším škodí a hází klacky pod nohy. Zatím se podle toho nikdo z ostravských politiků nezařídil, dokonce bych řekl, že zatím nikdo ani nemuk…

  Skoro celá republika má v průměru stejný plat +/- 1-2 tisíce (kromě Prahy), takže ty „prestižní instituce“ jsou celkem irelevantní. Jasně, mít ve městě parlament a hrad už bude jistá výhoda ;)

  Srovnávat Brno-Ostravu-Košice problematické není ani trochu. Všechno to jsou prdele. V případě Brna naleštěné, což je dáno světonázorem místních obyvatel. Jestli chceš příklad evropského medium size města, ke kterému opravdu má cenu vzhlížet a je taky z ost-bloku, tak Ljubljana. Nebo Štětín.

  Thumb up 10 Thumb down 8
 37. šlonzok :

  Infoš: Jestli není trochu problém v tom, že na Ostravaka vlastně žádné z ostatních kandidujících uskupení neútočí! Včera večer proběhla na ČT debata volebních lídrů k Ostravě. Nikdo pokud jsem si dobře všiml nějak výrazněji nezmiňoval zablokovanou výstavbu v centru. Na billboardech a podobných propagačních prvcích ve městě taky nic. Na pondělní debatě v PANTu jen velmi cudně zmíněno a ne konkrétně a je jako jedno z hlavních témat. Tak to je pak těžké. Člověk by řekl, že pokud je to s tou blokací ze strany Ostravaka tak horké, budou se investoři a jejich političtí spojenci snažit maximálně bít na poplach a Ostravaka na tomto vymáchat a budou se snažit na konkrétních případech jasně ukázat tu blokaci a nečinnost. Ale nic takového jsem zatím nezaznamenal. Možná mi ale něco uniklo…

  Semerák zjevně mlít umí, včera i třeba v pondělí na debatě v Pantu suverénně vyprávěl, co vše zařídil a jak je vše růžové a ostatní se jen přátelsky usmívají, nebo něco jemně namítnou, ale zas ne moc ostře, protože přece negativní kampaň je fuj.

  Tak to skoro vypadá, že Ostrava ani závažné problémy nemá, současné vedení magistrátu i MOaP to vede v podstatě dobře, a všichni spolu vlastně kamarádí.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 38. aggu :

  BTW:
  Semerák se veřejně přiznal, proč v centru jeho radnice blokuje výstavbu.
  Semerák: „Trend opouštění starších budov a výstavba nových na zelené louce se mi nelíbí.“ (MSD, 22.09.2018)
  Nelíbí se mu trend. Opouštění. Budov…
  PS Pokud se to někomu zdá, vůči panu doktorovi, jako nefér argumentace, tak se mu to nezdá ;) Vzácně totiž souzní s dřívějším totožným výrokem jeho kryptostarostky. Čemuž se samozřejmě diviti nelze.
  Nešlo odolat.
  Ergo, vše vysvětleno. Ostravak na radnici = žádné stavby. Deal with it.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 39. thvari :

  Tak zrovna na Zámecké jsme zatím moc nepokročili. Přitom nějaký pěkný dům v té proluce na čísle 12 by byl skvělý.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 40. PH :

  thvari: Proč myslíte? Zatím jde vše dle harmonogramu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 41. Crazym :

  PH: Sorry ale ten harmonogram bych chtěl vidět už jen proto abych mohl zhodnotit čeho z toho se dožiji když už tu na Zámecké žiji :-)
  Pamatuji asi cca 3 roky po převratu jak nám tu slibovali parkovací dům místo Korza. No pobavili když vykládali Blažejům ať odloží opravu fasády aby se jim nová hned nezaprášila u té stavby :DD No a co je s Blažejem víte sám, třeba ta díra v profilu střechy co tam po válce starý Blažej provizorně spravil je tam dodnes :DD
  Ale musím uznat, že nějak se ten výhled z okna za ty roky přeci jen změnil :DD
  https://screenshot.cz/P9I8O/
  https://screenshot.cz/X16JB/
  https://screenshot.cz/LKP3E/ To pro ty co mají rádi barvičky :DD
  Čest práci všem rudým, vybledlým rudým, modrým ptákům, Ostravakum a i těm posledním co se obloukem vrátili a tvrdí, že s ANOfertem bude líp https://pbs.twimg.com/media/Dtl4z4MXcAA8Xeh.jpg :DD

  Thumb up 4 Thumb down 0
 42. Johnny :

  Projekty „Zámecká 12“ a „Zámecká 15“ byly odloženy z důvodu krize. Fajn – jenže už tu máme krizi další a pořád nic. Znamená to, že tady máme jenom další líbivé šuplíkové obrázky, nebo existují nějaké indicie, že by byla vůle projekty přece jenom realizovat?

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.