Nová Karolina Park na Archiwebu

Autor: CMC architects, a.s. | David Richard Chisholm, Vít Máslo
Spoluautor: Jan Hřebíček
Spolupráce: OSA Projekt
Investor: PASSERINVEST GROUP, CZ

Kancelářský objekt Nová Karolina Park je elegantní prosklenou hmotou s oblými nárožími a velkorysými vstupními portály, asimilující zároveň urbanistické rysy hlavního bulváru vstupujícího do historického centra města Ostravy. Urbanistické řešení kancelářského objektu Nová Karolina Park je součástí kontinuální proměnlivé sítě veřejných náměstí, dvorů, parků a zahrad v rámci Ostravy. Situování objektu je přímo limitováno právě starým důlním dílem Karolina, které svým ochranným pásmem zároveň definuje rozměry vnitřního nádvoří.

Budova je navržena racionálně i s ohledem na životní prostředí (certifikát BREEAM) se zřetelnou identitou „brány“ do současné i budoucí rozvojové oblasti Karolina. Jedná se o velkou stavbu s detaily odpovídajícími lidskému měřítku v exteriéru, s potiskem prosklených částí a klidnější souvislou lineární fasádou ve vnitřním nádvoří, která zdůrazňuje dualitu exteriéru vně a uvnitř vlastní stavby.

nova karolina park

nova karolina park

nova karolina park

nova karolina park

nova karolina park

celý článek: archiweb.cz
zdroj foto nádvoří: FB stránka Ostrvaci.cz

Související články


Komentáře

 1. PetrP :

  Nevíte někdo, jak to vypadá s obsazeností?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Michal :

  0%

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Ok, sice to není nic moc, ale 0 ne http://www.novakarolinapark.cz/prostory-k-pronajmu/ ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Crazym :

  No podle té jejich tabulky obsazenosti mají k dispozici 28467 m2 a obsazeno je 466 m2. Takže 1,7%. To není ani nic moc… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Teď jsem narazil na tohle, je to přeci jen z úst developera http://archiweb.cz/news.php?action=show&id=13243&type=1
  Asi během tohoto týdne zveřejníme vizualizace II. etapy. Již je na EIA založen záznam Nová Karolina – II. etapa !

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. zajic :

  Tak to bude zas o čem diskutovat. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Zrovna jsem se dodíval na reportáž v Událostech v regionech přesně v tomhle duchu kde si pan Kočí z Multi developmentu honil ego a když si dám 1 a 1 dohromady vychází mi z toho jen další PR tohoto developera na podporu prodeje bytů a shánění nájemců. Navíc se mi moc nelíbí ta okatá podpora z města, jak se jim snaží dovézt ty lidi až pod nos, u těch trolejbusů je to viditelné nejvíc. Takže jsem sám zvědav jak to dopadne, zatím mě moc nenadchli… :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Tomas T. :

  Crazym: No na report (nebo vseobecne televizi) se nedivam, ale tento nazor nesdilim. To ze uz prodali polovinu bytu je pekny vysledek, uz jen proto jak to dneska s prodeji je. Navic si nemyslim ze by lidi kupujici nemovitost v takoveto hodnote primela ke koupi nejaky prispevek v TV.
  Naopak se nedivim mestu ze se to snazi zmedializovat. Je to reklama pro cele mesto, a vyjadruje to ze se v ostrave neco deje. Coz z urciteho pohledu muze lakat lidi aby sem sli bydlet.
  Kazdopadne predlozeny plany na 2. etapu mely uz byt na podzim, aspon to sliboval Kajnar.
  No nechme se prekvapit s cim prijdou. Necekal jsem ze budou mit v planu dve administrativni budovy, ale nedivim se ze stavi ikdyz nemaji koho dovnitr. Tak levne penize jako jsou dnes uz v budoucnu nesezenou. A ty byty se myslim postupne rozprodaji.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Nimrod :

  Prosím vás, zkuste se trochu zamyslet a zavzpomínat. Existuje nějaká kupní smlouva mezi Multi a městem, ve které jsou přesně specifikované oblasti, které kdo zafinancuje a o které se postará. Jinými slovy, Multi výstavba bytů, kanceláří, obchodních ploch a TI v rámci areálu, město přivede dopravu a opraví sítě před areálem. Taková je dohoda, takové jsou smlouvy. A ty platí. Takže není to tak, že by sim ěsto najednou řeklo, pomůžeme těm chudáčkům, zaplatíme jim cestu.
  Držím palce, ať jim to vyjde!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. pertino :

  Pokud by měly všechny smlouvy platit, tak by se to vzhledem k nedodržování termínů neobešlo bez sankcí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Je zajímavé jak krátká reportáž vě mě vyvolá hodně smíšených pocitů. Z mého pohledu. Na Karolině se prodalo takřka stejný počet nových bytů než v celém centru dohromady od převratu. Ne ? Věřím, že kacelářská budova se časem zaplní. A Forum přineslo 200 nových obchodů a kino do centra. Nejvíce se mi na reportáži líbilo, co řekl technický ředitel Fora. Karolina je taky centrum. Pokud to tak nebudou brát i střední a starší raočníky v médiích, bude Karolina v mediálním obraze parazit v centru města.
  Zbytek reportáže jako vždy tragédie. Dle slov reportérky se centrum během roku vylidnilo a bambilion obchodníků odešel. To vše utvrdili večerním pohledem na Kuří rynek. Opravdu investigativní novinařina. Násladně to „zabil“ náměstek z maigstrátu. „Město chce v trojúhelníku Masarykovo náměstí, Černá louka ( výhledově do 20ti let ) a Karolinou vytvořit centrum“. Po těchto slovech je mi líto části centra směrem od Masarykova náměstí k Přívozu, to už asi centrum nebude a magistrát je na periferii…

  Ještě obecně. Můj ostřech je takový, že ten rok se z místa kudy nikdo nechodil a vedla čtyřproudovka se stalo živé místo kde se i kolem osmé hodiny večer pohybuje relativně vysoký počet lidí. A přitom úbytek lidí v centru není.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Tomas T. :

  Ono je to take dano tim, ze dneska je vlastne zastavka Karolina tou nejfrekventovanejsi. Protoze nektere tramvaje jiz nejedou do centra, ale na vystaviste. Nemluvil ten namestek taky neco k planovanemu tramvajovemu propojeni dolnich vitkovic s vystavistem? protoze to by mi do te jejich koncepce zapadalo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: O propojení se nezmínil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Balde :

  Tomas T.: tak snad nechcete aby jela trmvaj od vysokych peci na vystaviste a zpátky do dolni oblasti nemusi vest tramvaj v obou smerech :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Tomas T. :

  Balde: Tak ted nevim jestli to ma byt sranda nebo nepochopeni. Kazdopadne plany jsou ze dvojka nepojede jako dnes, ale pojede kolem vysokych peci a gongu po prodlouzene Ruske, za energocentrem doleva a pak zezadu karoliny na vystaviste. Samozrejme ted jsem napsal ze 2ka, ale jestli to bude toto cislo nevim. Jen vim ze takove jsou plany a i prodlouzena ruska se stavi tak, že je tam pruh pro tramvajovou trat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  tady je cosi, nevim, jestli se to nezmenilo
  http://www.msstavby.cz/usetrene-penize-pro-dopravni-stavby-20-04-2012/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Nevím kde se kdo už ptal. Ale část nádvoří byla po dokončení znovu ohrazena plotem. No.. uvnitř nádvoří vznikla světelná fontána :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Pravděpodobně se stěhuje další nájmece kanceláří. Zařizuje se část, tuším, druhého patra.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Oasis :

  Podle článku na idnes se Česká spořitelna na jaře stěhuje do NKP. Centrum Ostravy změní manévry úředníků. Spořitelna pryč, přijde radnice, viz. http://goo.gl/jBHoRJ

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Balde :

  Oasis: zajimavý článek, ale nesouhlasím, s tím že se pořád mluví o vystěhovávání z centra do Karoliny, protože karolina je centrum

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Danek :

  Oasis: Tak jsem zpětně přečetl pár článku v novinách a mluvčí Spořitelny jasně řekla že se přestěhují do NKPark jakmile prodají budovu kterou mají ve vlastnictví. To znamená že je budova prodaná nebo již je prodej předjednán. Takže je to myslím v klidu. Jen zjistit nového vlastníka nebo spíš budoucího vlastníka.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Tomas T. :

  No dle meho ani jedna z akci centru neuskodi. Prestehovani sporitelny o 40m vedle nemuzeme rikat vylidnovani centra. A budova kterou sportelna opousti je na tak dulezitem miste a v dobrem stavu ze nebude problem ji vyuzit nejak jinak.

  A co se tyce stehovani radnice, tak je to myslim jasne. Nyni je radnice v podnajmu magistratu, a ten ji za to uctuje celkem dost. A tak se radnice snazi presunout nekam jinam, kde to bude levnejsi. Tim ze se navic radnice presune na to misto u vystaviste, tak to oziveni centra dle meho naopak prospeje. Uz jenom to, ze ti urednici budou nekde chodit na obedy a pak budou i nakupovat. Cili toto bych bral jako dobry krok.

  Jedine co mne zarazilo bylo to, ze jsem na deniku cetl clanek o tom, ze soucasni najemci dostali z dane budovy vypovedi a kvuli tomu se rusi desitky pracovnich mist. Je pry tezke najit v centru podobne prostory. Coz znaci jedine…. bud je to PR clanek ze strany magistratu a nebo je centrum Ostravy tak plne ze proste je fakt problem najit nejaky prostor pro podnikani. A volne jsou pouze ty nevyhovujici.
  Jestli tomu opravdu takto je, tak pak jsou vsechny volne prostory volne pouze vinou jejich majitelu, protoze je neumi predelat na tak, aby vyhovovaly soucasnym potrebam.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. Balde :

  Tomas T.: jj ten konec presne vystihuje situaci

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Jarda :

  Tomas T.: Váš závěr celkem sedí,dle doslechu od známých je to hlavně o výši nájmu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Další nájemce v Nová Karolina Park http://www.buildingnews.cz/regiony/spolecnost-abb-se-stehuje-do-ostravskeho-nova-karolina-parku.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Martin :

  Docela by mne zajímalo, jaké energetické nároky tato budova splňuje… dle pana arch. Václavíka je naopak firma, která se rozhodne jít do podobného „skleníku“ ekonomickým „sebevrahem“, neboť bude muset v létě platit obrovské sumy za klimatizaci a v zimě zase za topení. No nic! „Každý svého neštěstí strůjcem!“ :-)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 27. aggu :

  Martin: Budova má certifikát BREEAM…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. Martin :

  aggu: Já s Vámi nemohu polemizovat na téma energetické náročnosti budov. Na to opravdu nemám vzdělání. Jen tlumočím, co řekl architekt.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Hynek [msstavby.cz] :

  Martin: je otazka, jak jsou koncipovane smlouvy. sebevrazda je hlavne vlastnit takovou poloprazdnou budovu. neni duvod se domnivat, ze ABB z nejakeho bizarniho duvodu podepsalo sebevrazednou nabidku, kdyz mela dalsich x zjevne vyhodnejsich na stole…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. aggu :

  Martin: Já jen tlumočím co říká internet ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. Balde :

  dalsi najemce, unicredit bank, a dalsi budou následovat

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. aldik :

  Balde: martin [msstavby.cz]:

  Hmm, že se Karolina Park zaplňuje konečně je sice fajn, ale jen aby to nebylo na úkor ostatních kancelářských ploch ve městě.. Takové přesuny jsou celkem k ničemu, jen se uvolní místo jinde a výsledek bude stejný jako předtím.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 33. Balde :

  aldik: jde i o to ze pokud se nekdo stehuje jen z mista na misto, znamená to, že v nové budově jsou lepší podmínky, než ty aktualni, a ma na zaplaceni najmu, a centrum mesta je prazdne porotoze promajimatele si mysli ze stejnou cenu udrzi i po stavbe karoliny, coz je nerealne, spousta lidi rika ze hleda prostory ale ceny jsou silene

  Thumb up 1 Thumb down 0
 34. Marti :

  aldik: Výsledek nebude stejný! Pokud firmy sídlily v historickém centru, držely „nad vodou“ i místní podnikatele (restaurace, trafiky, prodejny potravin, hospody). Zkuste hádat, kam budou chodit pracovníci kanceláří na jídlo, pro noviny atd na Karolině? Místo deseti trafik, které sloužily pracovníkům v několika kancelářích roztroušených po historickém centru a jiných obvodech, bude stačit jedna. Optimalizace!

  Thumb up 2 Thumb down 2
 35. Houbelec :

  Marti: To není optimalizace, ale centralizace. A ta optimální v tomto případě rozhodně není.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 36. Crazym :

  Nevím odkud je firma ABB ČR ale zatím nejvzdálenější firma co se přestěhovala do budovy Karolina park sídlila na ulici 30.dubna což je cca 1000 metrů vzdušně, takže zatím jen škatule škatule hejbejte se a efekt pro centrum nula … :-(

  Thumb up 3 Thumb down 2
 37. Libor :

  Další nájemník by měla být AXA ASSISTANCE se svým klientským centrem (zatím jsou jen v Praze).

  Thumb up 2 Thumb down 0
 38. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Pokud vím tak ABB má sídlo v Axisu, ale tam se stěhuje Continental.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 39. Hynek [msstavby.cz] :

  imho to ABB tam otevre jen skolici prostory, pochybuju, ze se celi presunou.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. Aleš :

  Nevěřícně zírám, jak tady většina „masturbuje“ nad opravdu nevydařeným developerským projektem. Další v pořadí stodola ze skla a oceli… Půl století jsem prožil v tomto městě a už se tam nevrátím. Jen přes ulici se nacházejí opravdové architektonické skvosty a unikáty, které možná ani ve světě nemají obdoby, jenže blok za blokem se mění v ruiny. A těm objektům, které nespadnou samy, pomohou k zemi výše citovaní a lidmi bez jakéhokoliv estetického vkusu adorovaní developeři. Viz třeba hala Polárka ve Frýdku – Místku nebo nejnověji nádraží ČD v Havířově. Je až neuvěřitelné a pro mne nepochopitelné, co dokázala za pouhých 25 let od sametové revoluce všudypřítomná masáž masmédií a reklam. Nu což, kdysi tepající a pulsující centrum Ostravy se pomalu ale jistě stává městem duchů a já bych se tam bál už projít i v pravé letní poledne… Škoda, že se moje kdysi milované město nemůže bránit… Ostravo, Ostravo, přežilas požáry, morové rány, lokální i světové války, ale nepřežiješ developery…

  Thumb up 2 Thumb down 8
 41. aggu :

  Aleš: Trochu hysterické a prudce neoriginální ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 42. Martin [msstavby.cz] :

  Kdy lidem dojde, že Karolina je taky CENTRUM? To jako od 28.října směrem na jih je co? Země nezemě?
  Nájemce obecně hledá pro sebe ty nejlepší prostory. Což Karolina Park oproti zastaralejším kancelářím, třeba na 30.dubna, splňuje. Až si pronajímatele uvědomí, že ne každý jim poleze „do všeho“. Začne se situace měnit. Uvědomte si také, že nyní do centra šly i firmy, které by tam jinak nešly. A usadily by se třeba v Hrabové…

  Thumb up 5 Thumb down 4
 43. Michal :

  Nová Karolina Park je vydařený developerský projekt. A kde přes ulici najdu ty „architektonické skvosty a unikáty, které možná ani ve světě nemají obdoby?“

  Thumb up 3 Thumb down 4
 44. Houbelec :

  martin [msstavby.cz]: Díky, že jste ze své pozice jistě zcela oprávněně autoritativně rozhodl, co je městské centrum, a jak se mají lidé chovat.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 45. acdlcia [msstavby.cz] :

  Houbelec: O tom přece rozhodlo územní členění. Vítkovice začínají až za tratí do Kunčic a Slezská Ostrava je za řekou.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 46. Martin [msstavby.cz] :

  Houbelec: Není zač. Já jsem si žádné zdi, v jakémkoliv slova smyslu, přes ulici 28. října a Na Karolině nevšiml.
  I když ty se o vlastním úsudku musíš napřed někde dočíst, viď :o)…

  Thumb up 2 Thumb down 3
 47. Balde :

  http://www.novakarolinapark.cz/tiskove-stredisko/22-znackova-prodejna-hodinek-prim-v-budove-nova-karolina-park/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Danek :

  Balde: Dík za info…spíš mě zajímá zda se na jaře rozjede 2.etapa?Neví někdo???

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Balde :

  Danek: nevypada to moc nadejne, nova karolina park pronajmuto 50 procent necelých, z 196 bytů 83 volných, takže 58% prodáno

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Martin [msstavby.cz] :

  +článek:Nová Karolina Park: zpola plná sklenice http://goo.gl/WzwW9A

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. Balde :

  martin [msstavby.cz]: super zpráva: „Od dubna bude v provozu také restaurant, který budou moci využívat nejen nájemci, ale zejména široká veřejnost.“

  Thumb up 1 Thumb down 0
 52. Ljuk :

  Slyšel jsem, že o 2. etapě vyšel včera článek s rozhovory v MS deníku. Snad jej dají také na internet. Psali tam prý mj. o tom, že se mění koncepci bytů, které mají být v této etapě menší – prý je po takových v Ostravě hlad. Další informace se ke mně už nedostaly.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 53. Martin [msstavby.cz] :

  Balde: Aha. Takže 4. nová restaurace v centru za poslední necelý měsíc? :D

  Španělská restaurace Si v Pasáži Vesmír, Sushi Samurai v přízemí rezidence Nová Karolina, Babetti Nádražní / Českobratrská. Teď tohle. Připravovaná nová restaurace na Masarykově náměstí. Hmmm :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 54. Balde :

  Ljuk: jak jsem si procital info k tem domum tak tam psali ze ten blok co ma byt u namesti tak mají být mezonetove byty tak uvidíme jestli to tak nechabji nebo ne

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.