Nová Karolina – bytový dům A1

Bytový dům A1 v ostravské nové čtvrti Karolina je již dokončen. Práce nyní probíhají uvnitř jednotlivých bytů a v okolí (také v návaznosti na stavbu dalšího domu).

Novostavba dotváří pohledovou osu na historické Trojhalí. Je to vlastně jediná pohledová osa, kterou se v nové městské části podařilo realizovat. Ulice, která prochází kolem objektu, má být v budoucnu hlavní spojnicí s Masarykovým náměstím. Jako hlavní ulice v centru města však nepůsobí. Velká část plochy uličního prostoru je vyhrazena pro (parkování, jízda).
Nově budovaná městská část nemá jasně definovaný veřejný a soukromý prostor. Pěší komunikace mezi jednotlivými domy jsou průchozí a obyvatelé domů, tak nemají klid ani ve svém vnitrobloku. Současně budované domy a ulice kolem nich jsou stavby, které se tváří, že do centra města patří, ale mají však prvky z periferního sídliště. Na část ulic a chodníky jsou pak použity nejlevnější materiály.

Jako problém se časem může projevit i sloupkovitá výplň zábradlí. Češi nejsou národ, kde by většina holdovala vkusu. Jak můžeme vidět na dřívějších realizacích domů s čirou skleněnou výplní, jsou „průsvitné“ výplně balkónů a teras zakrývány různými plachtami, rákosem, dokonce i černými nopovými fóliemi apod. Celkově je pak architektura domu narušena a degradována. Dobře s výplněmi zábradlí pracovala I. etapa bytových domů, kdy bylo použita mléčné sklo.

Pro objekty o hlavních ulic, nebo v centrech měst je pak vhodnější na exponované části objektu realizovat plnou výplň zábradlí balkónů a teras.

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Nevím jak to bude fungovat s nájemníky. Dlážděná cesta se již na více místech rozpadá a je ucpaná auty parkujícími v rozporu s pravidly.

  Thumb up 15 Thumb down 1
 2. FM :

  Ten plot u vnitrobloku mi teda přijde dost zbytečný.. Možná jsem byl hodně naivní, ale myslel jsem si, že to bude veřejně přístupný prostor :D Navíc, pokud má jít mezi těma novýma bytovkama (např. mezi A1-A2) nový chodnik směrem do centra, tak to bude vypadat docela divně, škoda.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 3. Mx :

  Domy samotné jsou moc hezké. Veřejný prostor (snad krom dvorů) je nejen téměř absencí parteru alespoň u hlavních ulic – ale zbytkem ukázkou velmi nízkého sebevědomí Ostravy a zejména i tím velice nízkých nároků na sebe sama. Ukázka vysoké degradace jinak pěkných staveb a na centrum 0,5 mil regionu až nepochopitelný nejnižší z nejnižších možných standardů. Neexistuje, jak obyčejněji by šlo ty ulice udělat a to bych tady rozhodně netrval zrovna na “mramoru a zlatu”. Někdo by se tady měl zamyslet.

  Thumb up 22 Thumb down 1
 4. Brando :

  Na oStravu az moc dobrééé lol.

  Thumb up 4 Thumb down 12
 5. rom :

  Máme tady MAPPU – mohla už do toho vstoupit a minimálně donutit nějakou vhodnou formou udělat kvalitnější veřejný prostor. To mi nikdo nevymluví, musí se chtít.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 6. Slosor :

  S těmi balkony souhlas. Málo kdo se chce na balkoně vystavovat kolemjdoucím jak ve výloze, tak to prostě zaplácnou nějakou plachtou. Přitom je to věc, na kterou se už dnes myslí při většině revitalizací obyčejných paneláků. Ale aspoň se hosté z Ukrajiny budou cítit v Ostravě více jako doma, tam mají paneláky taky každý balkon jiný. Ještě tomu trochu chybí klimatizační jednotky pod každým druhým oknem. :)

  Thumb up 10 Thumb down 2
 7. Crazym :

  rom: My nemáme MAPPU, oni mají MAPPU, kdyby nebyla MAPPA, tak tihle všichni by museli hledat další práci https://www.mappaostrava.cz/o-mappa
  Ať žije MAPPA, podporuje zaměstnanost v regionu!!! Oh wait 🤔

  Thumb up 10 Thumb down 10
 8. thvari :

  palec hore, že teď rovnou přidáváte i krátkou recenzi

  Thumb up 4 Thumb down 3
 9. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Díky. Ten dům je už hotový, tak si zaslouží nějaké shrnutí. Aspoň okolí. U samotných domů pořád nevím, co si o nich myslet.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 10. M. :

  To je hnus velebnosti!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. aggu :

  Takhle to dopadne, když město staví developer. Ten má úplně jiné představy než městský urbanista.
  Bude těžké těmto ulicím vdechnout život. Konceptuálně to je projekt pro Porubu nebo Výškovice, ne pro centrum.
  Baráky by měly být o patro vyšší. Parter by měl být mnohem více věnován obchodním jednotkám. Povrchová parkoviště tam nemají co dělat. Jinak imho OK.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 12. Dr. Kohn :

  aggu: Pro Porubu? byl jste někdy v centru Poruby? Myslím tím na Hlavní třídě…. tam jsou v přízemí obchody. Něchápu proč obchody v přízemí dle vás v centru Moapu být musí (a tady nejsou) …. a v centru Poruby být nesmí a chtěl by jste tam toto.

  Thumb up 6 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.