Nástavba Vysoké pece č.1

Vysoká pec má být nastavena unikátní kavárnou pro občerstvení odvážných návštěvníků – půjde o výšku necelých 63 metrů nad zemí. Návštěvníkům se tak naskytne úžasný panoramatický výhled. Ještě vyšší patra nástavby pak mají obsadit klub a ve výšce přes 71m střešní terasa. Předpokládaná lhůta realizace je 04/2014 – 03/2015.

Z nástavby bude možné prožívat mimořádné příležitosti výhledů na Vítkovice, Ostravu a celé okolí s podmanivým horizontem Beskyd. Veřejně přístupná vyhlídková věž se samostatným režimem provozu se stane také nositelem světla, vzpomínkou na časy, kdy nad vysokými pecemi planuly ohně, nebo stoupala osvětlená vodní pára. Základní objem nástavby tvoří válec o průměru 9m zavěšený do servisní kostry vp1 (11x11m vztyčené do výše 60m nad okolní terén). Tímto 18 ti metrovým proskleným válcem prochází středem z úrovně +50,600 dřík – vnitřní tubus, který zajišťuje hlavní vstup a vnitřní vertikální komunikace nástavby. Ten je ukončený na úrovni střešní vyhlídkové terasy.

dov pec

Osu – pevné jádro nástavby, tvoří ocelové souskruží trubek a je umístěno v ose tělesa samotné vysoké pece i rámové kostry. Toto ocelové jádro zajišťující vertikální dopravu osob výtahem a provozním točitým schodištěm je vně obaleno již výše zmíněným válcem s prosklenou fasádou. Vzniklý meziprostor pak v jednotlivých patrech – úrovních – tvoří hlavní užitný prostor se svými funkcemi. Podél proskleného válce, s podstavou 19ti hranného polygonu, se v úrovni vrcholu kostry od evakuačního schodiště vine spirála – soustava lávek, propojující jednotlivá funkční podlaží vně objektu a zajišťující požární evakuaci osob z nástavby. Propojuje v úrovni A +55,825 prezentační prostor – součást naučné stezky po peci, v úrovni B +62,325 kavárnu, v úrovni C +66,225 klub a v úrovni D +71,425 střešní vyhlídkovou terasu.

dov pec

Hlavní vstup pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace je bezbarierový a je shodný s hlavní přístupovou trasou k peci č.1. Vzhledem k charakteru stavby budou drobné výškové rozdíly na stávající úrovních vyrovnány pomocí malých ramp se sklonem do 1:8. Panoramatický výtah vysoké pece vede k nově vložené vstupní plošině nástavby P10. Ta je vstupní úrovní do nástavby vysoké pece. Je celá řešena bezbariérově, kdy jednotlivé podlaží propojuje hydraulický výtah s kabinou 2100×1100 (evakuační výtah). Kavárna v úrovni +62,325 bude sloužit k jednoduchému občerstvení návštěvníků Vysoké pece.

zdroj: konstrukce.cz / ostrava.cz / vestnikverejnychzakazek.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  drzim, palce a verim, ze se zacne stavet v terminu.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 2. PetrP :

  Taky doufám, bude to zase jedna z dominant města!!!

  Thumb up 7 Thumb down 2
 3. Jarda :

  Hmm, rozhledna, co tam máme dále ?

  Thumb up 2 Thumb down 12
 4. Jiřík :

  Jarda : Já bych tam postavil třeba léčebnu :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Jarda :

  Jiřík: To je dobrý nápad, něco pro dobro všech a léčila by se tam akrofobie.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. aggu :

  To-je-přesně-ono. Na takové projekty jsme museli v Ostravě čekat čtvrt století. Vyplatilo se ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Jarda: Prezentační prostor, kavárna, klub. Místo počítání aut na Porážkové si raději piluj porozumění textu. Nebo vytrvalostní čtení, pokud něco takového existuje. Textu v článku není tolik, aby tě to vyčerpalo…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 8. mm :

  jsem pro, více takových akcí

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Birmingham :

  Jardo opravdu me Vase pesimisticke komentare jiz Velmi nebavi . . . Nechtel bych byt ani zenou ktera Vas ma doma natoz se zde z velke dalky neustale presvedcovat o Vasem absolutnim nepochopeni zameru Autoru webu se kterymi Vy mate jeste tu nadutost vubec neco konzultovat . . Mel by jste jiz konecne kapitulovat na svou povahu a pochopit svou zasadni Malost v kolobehu věcí a nechat pokornejsi lidi a Vestsi projekty aby Vas prerostli . Vase PR skodi obrazu a snaham 1 000 000x vetsi aglomerace nez jste Vy „sam“ a nejde jiz tyto prispevky bez Vas ani odprezentovat * Je mi jedno co si o cemkoliv myslite a kam firemne letate do sveta a verte ze ja ziji v cizich zemich jiz 11 let, jsem investorem a zminene bohuzel zatim zda se nijak neprispelo k rozvoji Vaseho ducha takze prosim mejte na pameti ze neutecete zejmena Sam pred Sebou no matter where you go tudiz prestante dusit jakekoliv ojedinele snahy, ktere presahuji ramec VASEHO Vlastniho produktu * * * Zacnete s novym kosatejsim jmenem a mlcky konecne prihlizejte jako mnoho Ostatnich protoze nemusite byt “ radoby “ Wsude * * Dekuji !

  Thumb up 7 Thumb down 3
 10. Jarda :

  Birmingham: Již jsem to zde jednou psal, pokud Vás moje příspěvky nebaví, nečtěte je a už vůbec na ně nereagujte. A pokud ano, tak věcně, bez urážení, minimálně mojí manželky. Děkuji.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 11. Jarda :

  martin [msstavby.cz]: Já to četl. Prostě se mi nelíbí přilepit na technickou památku (jak byl původní záměr prezentován, když se v DOV zpřístupnila veřejnosti) skleněný válec do kterého nacpu prostory o jejichž ekonomické udržitelnosti bez dotací z EU nebo odjinud dost pochybuji. Chápu, že ostatním se to asi líbí, prostě, co člověk to názor.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Jarda: tak zas ale kdyby se stavelo jen to, co si na sebe vydela, hadej, jak by to tu vypadalo? (napovim)


  ( https://www.facebook.com/Archwars )

  Thumb up 7 Thumb down 0
 13. Jarda :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak to se povedlo :-), no není ta naše NK nakonec nejkrásnější ze všech těch OC :-).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 14. marian :

  Hynek [msstavby.cz]: dobre jak čert. blava?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Jarda: Nevím, který původní záměr jsi slyšel ty. Ale všeobecně je známo, že záměrem Vítkovic je z Dolní Oblasti vytvořit pulzující živou městskou část. Ne skanzen. S ekonomickou udržitelností bych problém neviděl při více jak půlmilionové návštěvnosti oblasti ročně…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 16. Jarda :

  martin [msstavby.cz]: Ze stránek projektu DOV bylo záměrem zapsat vysokou pec jako kulturní památku v roce 2008, což se (nemohu nikde najít v seznamu památek) jak se zdá, nepodařilo, takže teďka se na vršek vysoké pece přidá skleněný válec, který nemá s tou pecí a s historií Vítkovic a hutnictvím nic společného. Prostě se mi to nelíbí, nejásám, můžete začít kamenovat.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 17. Jarda :

  martin [msstavby.cz]: Takže beru zpět je to kulturní národní památka. Tak to už pak vůbec nechápu, že jim to MK povolí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Truff :

  To samé by se dalo říct o tom plynojemu. Půlku steny uřízli a dovnitř nacpali koncertní sál, který s historií hutnictví nemá také nic společného. Přesto ho drtivá většina návštěvníků považuje za mimořádně zdařilý, potřebný a nedávná světová ocenění jim dávají za pravdu. Co budeš dělat, pokud vyjde přesunutí knihovny a kampusu do areálu DOV, který(jak známo) nemá s historií Vítkovic a hutnictvím nic společného:O

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Jarda :

  Truff: Plynojem ale není a nebyl součástí naučné stezky o výrobě železa jako vysoká pec. A nepředpokládám, že kampus nebo knihovnu nacpou do vysoké pece ;-).

  Thumb up 1 Thumb down 2
 20. skelet :

  je otázkou jestli zakonzervovat nějakou pamatáku nebo jí dát i druhý život. Světlík se rozhodl pro tu druhou variantu, díky čemuž to místo bude žít a bude i atraktivnější pro turisty i místní. Vždy je to něco za něco.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Truff :

  Každý máme jiný názor, to je v pořádku. Mě ta nástavba nevadí, ve vašich očích je to cizí element narušující industriální památku. Nicméně nevím, proč by v rámci naučné stezky nemohlo být k dispozici občerstvení. V Landek parku se také dá přímo v areálu muzea posedět u kafe:)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. robert :

  Tak mi ta nástavba vadí. Argumenty Jardy jsou naprosto racionální. Chápu, že pokazit na Ostravě už toho moc nejde, ale napadlo Vás, že ne všechno nové musí automaticky zlepšit stávající stav? K té peci, nemyslím si, že by teď byla zakonzervovaná. Jako významná součást naučné stezky má v areálu svou důležitou funkci i bez té komedie nahoře.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 23. Hynek [msstavby.cz] :

  Michal: jako novotvar je to pekny, ale zkusme se priste vyvarovat slov z te nejtvrdsiho casti spektra, cestina ma docela dost slov, urco myslenku chytime i tak, diky ;)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 24. marian :

  Michal: možná je kajnar popleta, možná chlastá ještě víc než já, ale mě teda jako z**d nepřipadá. moc asi zamává s každým, ale kajnar za komárů podepsal chartu, a to je pro mě pořád jistá známka mravní úrovně. to až se tam dostane parta kolem rykaly, to bude obávám se jiný fičák.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 25. Balde :

  marian: Rykala, to je mazec, doufám, že tohohle borce ve vedeni města neuvidíme.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 26. aggu :

  marian: S tím Kajnarovým podpisem charty je to zajímavější, podepsal těsně před listopadem (asi ;) Ohledně Rykaly, resp. Palyzy ještě možná budete za Kajnara rádi. Rykala bude sedět naštěstí až v Parlamentu, doporučuju občas shlédnout jeho vystoupení, nevím od koho se ten chlapec učí, intelektuálně něco okolo Škromacha s agresivitou Ratha… A už dost o těch …
  Nadstavba se bude určitě líbit, v noci by měla zářit, což je u vysoké pece pozitivní ;)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 27. marian :

  aggu: no, jestli si tu dobu pamatujte, tak to chtělo koule, i kdyby to podepsal 16.11.1989

  Thumb up 1 Thumb down 0
 28. aggu :

  marian: Byl jsem ještě hloupý teenager ;) Otázka je, jaký orgán by to chtělo třeba v prosinci 1989 – záznamy to nerozlišují. Ale nebudu se v tom dál rýpat, bo je ta doba pryč & off topic.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 29. Petr :

  Prohlídka vysoké pece se rychle okouká. Souhlasím s tím, že výhled z kavárny může přinést opakované návštěvy DOV zejména Ostravanů. A to je dobře. Líbí se mi i nápad léčit v DOV strach z výšek. Mohla by to být speciální trasa v různých výškách. Překonání strachu potřebuje čas a pravidelné otužování, takže zase možnost opakovaných návštěv.
  Nejsem nadšený z vylidněného centra, ale možná bude centrum dění lepší jinde, než na prázdné ploše náměstí, kde není co dělat. Dříve bylo centrem jenom kvůli obchodům a restauracím s minimální akčností. Muzeum a Arény, knihovna… Hmm, klidně mohou být i jinde.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 30. robert :

  Petr: asi jsem to nepochopil. Myslím, že centrum Ostravy, jakožto centrum kteréhokoliv jiného města, nevzniklo tak, že skupina podnikatelů se rozhodla tady a tam postavit restaurace a obchody….. Mimochodem, na dobových fotografiích z 20. – 80. let minulého století je vidět, že cetrum města nebylo uměle vytvořenou Potěmkinovou vesnicí….
  Ale Vám se určitě bude líbit ten příběh, jak ,zlaté české ručičky‘ stěhovaly ten kostel v Mostě, že? Že Vás to inspirovalo?

  Thumb up 0 Thumb down 1
 31. robert :

  Ještě všeobecný dotaz: v září tohoto roku měla podle vyjádření ostravského magistrátu začít druhá etapa rekonstrukce Vítkovického stadionu. Mám dojem, že nezačala. Na netu není ani zmínka, což je na Ostravu zcela běžná záležitost. Ale přesto, má někdo nějaké informace?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 32. Jiřík :

  robert : nezačala, protože se nevybral a nesplnoval podmínky „vhodný“ kandidát na dostavbu

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. robert :

  Jirik: dekuju. Uz jsem neco o tom zjistil….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Skleněná věž i kuřárna. Turisty v kraji přivábí novinky“ na idnes.cz: http://goo.gl/Mw9seY

  Thumb up 0 Thumb down 1
 35. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek „Dolní Vítkovice: hlavní sezona s „nekonečnou“ vysokou pecí“ na denik.cz: http://goo.gl/ab5zGB

  Thumb up 0 Thumb down 1
 36. informátor :

  Smlouva se zhotovitelem podepsána, práce na výrobní dokumentaci běží, po ukončení prohlídkové sezóny začne montáž OK. Ten jeřáb bude opravdu velký…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. Balde :

  už se těším jako malý, až si tam zajdu na KAFE :D

  Thumb up 1 Thumb down 1
 38. MP :

  Hnus. Národní kulturní památka a šup přistavíme na vysokou pec dalších 20 metrů vyhlídkové plošiny? Někdo tomu freneticky tleská, ale je to hnus a status NKP je zde jen branou na příliv dotací a líbivá nálepka. Podívejte se jak jinde památkáři hysterčí kvůli oknům nebo klikám. Tady jsou dokonce nadšení z podobných zásahů. Jejich servilita vůči Světlíkovi a Pleskotovi nezná mezí.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 39. Hynek [msstavby.cz] :

  MP: teda nevim, jestli jsou vylozene nadseni, ale na tyhle vykriky bych si pockal, mozna brzy na ne prijde vhodnejsi cas. :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 40. Michal :

  Tomuto já tak freneticky tleskám, až mi z dlaní stříká krev! Pleskotovi i Světlíkovi bych dal zcela volnou ruku, ať se tady vyřádí do bezvědomí. Tihle chlapi mají koule, vizi a jen tak z něčeho se neposerou.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 41. Nimrod :

  MP: Vážený ani si neuvědomujete kolik za tím vším je práce. A jeden z velkých podílů patří komunikaci s památáři, k diskusi s nimi. Jestli se vám zdá, že jsou málo kritičtí, tak jste na omylu. Je to spíše uměním komunikace a argumentace.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 42. Balde :

  MP: kdyby se každý staral o kulturní památku jako pan Světlík (i přesto mám k němu hodně výhrad ke stylu jeho podnikání a přístupu k zaměstnancům) tak je nejen Ostrava dnes úplně jinde

  Thumb up 4 Thumb down 1
 43. MP :

  Balde:
  Pan Světlík si mohl postavit rozhlednu s kavárnou někde jinde a ne zasahovat do Národní kulturní pámátky. A nebo se to za NKP vyhlašovat vůbec nemuselo a pak si tam mohl dělat co by chtěl. Výtah beru, do plynojemu se mohlo šetrněji, ale kde skončí všechny tyhle zásahy? Je to stejné jako postavit tuhle nástavbu na těžní věž dolu Hlubina, tomu byste tady jásali také, že? Tady slouží status NKP jen jako samolepka, mediální zviditelnění, brána na dotace, nic víc. Za 50 let to bude hodnoceno jako nežádoucí zásah, asi jako regotizace Karlštejna. Naštěstí je to demontovatelné, to je výhoda, že to půjde jednou odstranit. Nebo by se mohla odstranit památková ochrana jako že NÁRODNÍ kulturní památka a pak ať si tam dělají co chtějí.

  Thumb up 1 Thumb down 15
 44. Balde :

  MP: nevidím důvod, proč by to mělo být město duchů, mě se libi koncepce naplnit ten prostor novými funkcemi a při tom to dále může být NKP

  Thumb up 3 Thumb down 0
 45. marian :

  MP: tohle je podle mě trošku přehnaný až byrokratický pohled: NPK památka – rozhledna NE, neNKP – rozhledna ANO. Ale ta vysoká pec je furt stejná, ať s papírem nebo bez něj. Není nakonec důležitější, jak to jako celek bude vypadat, do jaké míry to bude/nebude rušivé? A nevyplatí se snížit autentičnost toho industriálu za cenu, že se vůbec zachová a navíc oživí novými funkcemi? Opačný extrém je nechat to jak to je, za 15 let se to může shnilé odtřelit odvézt do šrotu. Nevím jak tobude ve finále vypadat, ale doufám, že to do disneylandu bude mít ještě daleko. A poznámka o plynojemu – všichni si z toho sedají na prdel, získává to jednu cenu za drhou, ale MP by do toho šel šetrněji…. Jaké by bylo vaše šetrnější řešení?

  Thumb up 10 Thumb down 0
 46. MP :

  marian:
  Plynojem: hodně lidí si z toho na zadek nesedá, u nás by cenu dostala i např. výměna oblouků Karlova mostu stražených povodní za skloocelový oblouk nebo např. Jan Nepomucký na témže mostě přetřený na růžovo. Další příklad je Kaplického knihovna, kdy se v průběhu MEZINÁRODNÍ soutěže změnily pravidla a jediný Kaplický směl umístit sklad knih do podzemí – ostatní soutěžící tuto možnost neměli. Takže architekti, ceny a soutěže nejsou kritérium. Šetrnější zásah – mnohem více původního pláště plynojemu v místě dnešního proskleného vstupu, ponechat více lávek na trubní vedení a nečistit tolik prostor kolem. Zkrátka citlivěji, více železáren, autenticity, méně Pleskota – zájem by o to byl stejný – ne-li větší. Tady se ale salámovou metodou ta památka a její duch postupně likviduje a buduje se tu pomník hlavně ambicím. Tady ve Vítkovicích všichni sežrali návnadu na udici v podobě NKP, to umožnilo masivní eurodotace na výstavbu disneylandu, však brzy sami uvidíte. A brzy se sami začnete ptát jestli to už není příliš. Musím uznat, že si to Světlík a Pleskot marketingově hodně dobře a šikovně vymysleli, ale mohlo se to obejít bez té hry na památky, na průmyslové dědictví, když je to věc byznysu a přechodného lifestylového zájmu o „industriál“. Stádo místo mozku mláto.

  Thumb up 2 Thumb down 15
 47. marian :

  MP: úspěch se tu holt neodpouští…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 48. robert :

  Tohle rozhodne není byrokratický pohled. Je to na zdejší amatérskou diskusi nadšenců betonování výjimečně pohled odborný.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 49. loophole :

  MP: Kdyby se celý DOV před těmi roky srovnal se zemí jako mnoho jiných industriálů předtím, určitě byste si toho ani nevšiml.
  Ale teď když to stále stojí(z velké části záluhou právě Světlíka), tak se tady bijete za každý rezavý plech a každou autentickou rouru:))

  Thumb up 5 Thumb down 2
 50. marian :

  robert: odborníci z památkového úřadu to posoudili – a schválili :-) asi jsou to taky amatérští betonáři…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 51. Martin [msstavby.cz] :

  Náhodou jsem včera v autobuse vyslechl rozhovor dvou dělníků, kteří jeli zrovna z odpolední z Vítkovic. Řešili hlavně dvě témata. První téma: Světlík s natahováním pece si hraje na idiota. A to druhé: Zpřísnili systém na vrátnicích, kamery, chytré mobily. Věci už nejdou prakticky pronést.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 52. MP :

  marian:
  Úspěch? Vážně si myslíte že Stehlíkova a Pleskotova přestavba hutí je úspěch? To co se zde děje je přece tragický neúspěch. Původní Pleskotovy návrhy rozhodně nepočítaly s tak razantními zásahy do vzhledu konstrukcí. Kdyby to dostal méně ohebný architekt, který by neměl potřebu se zde zvěčnit, jistě by se povedlo DOV oživit, zároveň nezasahovat tak radikálně do původních konstrukcí. Úspěch DOV není o tom jak velká je díra vyříznutá do plynojemu nebo jestli je / není nástavba na Vysoké peci, úspěch je zde pouze marketing. Kdyby zásahy do původních konstrukcí byly minimální a investice do marketingu stejná, DOV by byla stejně živá jako dnes, a dokonce by lákala ještě více zájemců. Já zde neprosazuji nějaké město dochů, ale minimalizací zásahů do stavajících konstrukcí. Vítkovice byla neopakovatelné příležitost jak pojmout industriální dědictví, jak dát nový život Národní kulturní památce,ale místo toho se zde staví pomník nezkrotným ambicím. Opakuji: Vítkovice by měly úspěch i bez tak razantních zásahů, naopak, zaujaly by mnohem více lidí.

  Thumb up 0 Thumb down 8
 53. Martin [msstavby.cz] :

  MP: Hmm… Tak za prvé. Asi myslíš Světlíka. Kdo je Stehlík netuším. :)
  Pleskota nepovažuji za ohebné architekta. Naopak on je ten, kdo přichází s nápady.
  Jako jestli původně byly plánovány šetrnější zásahy? … ( http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/13307/jan-svetlik-vitkovice-na-rozvoji-ostravy-se-budeme-podilet-zasadnim-zpusobem/ http://www.ostrava.unas.cz/kamery/tema_ostrava/regenerace/nove_vitkovice/nove_vitkovice.htm ).
  Většina tvojeho komentáře je diskutabilní.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 54. Balde :

  MP: chtělo by si to poslechnout rozhovory popřípadě popřípadě shlédnout dokument o DOV, kde mluví jak Pleskot tak Světlík, a Pleskot by boural mnohem víc než Světlík, který toho chce zachovat vice, pokud by Světlík Pleskota tlačil někam, kde se jejich pohledy nestřetávají, tak by pro něj určitě nepracoval. Navíc, proč by Světlík se svým majetkem nemohl nakládat jak uzná za vhodné, v souladu s památkáři

  Thumb up 2 Thumb down 0
 55. MP :

  martin [msstavby.cz]:
  Světlík, jasně, Stehlík privatizoval Poldi Kladno. Jsou staré rozhovory s Pleskotem, kde to prezentuje jinak, včetně minimálních zásahů. Mě se vyžití plynojemu na víceúčelový sál zdá spíše dobré, ale nesouhlasím s provedením a tak radikálním zásahem. Neuráží mě, že vysoká pec jednička slouží jako rozhledna nejen pouze pro hutníky, ale dnes i pro turisty, ale ta další nástavba je nesprávný krok. Obávám se že zde tragicky selhaly orgány památkové péče, protože s Národní kulturní památkou by se mělo zacházet „kulturněji“ – citlivěji a ne bezhlavě akceptovat všechny ty nápady co tuto NKP pouze poškozují. Proto je škoda co Světlík s Pleskotem páchá za zvěrstva na Národní kulturní památce. Přece jen se to jednou stalou součástí národního dědictví, tak je nutné k tomu přistupovat z těchto pozic. Památkáři se z Pleskota a Světlíka předposrali a prezentují lživý tvrzení, že by to bez nich spadlo, město duchů, ruina atd. To opravdu není pravda, s tou investicí do marketingu byly Vítkovice odsouzeny k zájmu veřejnosti, k přílivu dotací a bez těch tvrdých zásahů by to mělo ještě větší ohlas. Těžko říci zda se v našich železárnách nachází tak rozmanitý areál jako jsou Vítkovice + důl Hlubina. A myslím, že těžko asi kdy u nás bude vyhášena za NKP další takto velká železárna. Z těchto hledisek mohly být Vítkovice úžasný projekt, ale dopadlo to velkým neúspěchem. A bude hůře, však brzy uvidíte.

  Thumb up 1 Thumb down 11
 56. aggu :

  MP: Jen by mě zajímalo, co na stávajícím využití DOV vidíš nekulturního, ergo jak ještě víc „kulturní“ by DOV měla být než je dnes? Jsme v Česku. Jaké lepší provedení než např. Pleskotova přestavba plynojemu byla/je reálná? Kdo jiný by si hrál s celým urbanismem a historickými paralelami Vítkovic? Pleskotův přístup se mi zdál a zdá fantastický právě tímhle.
  Co je v NKP DOV poškozeno?
  Co se dá v DOV označit jako „zvěrstvo“? Co je „radikální“? Plýtvání slovy…
  Co je to „národní dědictví“? Něco jako pražské Národní divadlo? LOL. To je cesta k: gargantuovský rozpočet + rozpačitý výsledek.
  Ano, bez Světlíka by to spadlo. A nikdo, opakuji nikdo, by nemohl říct ani popel, protože před 15-20 lety s tím všichni politici a většina ostravského obyvatelstva víceméně počítala. To mimoostravské netušilo vůbec nic. A nikdo jiný se prostě nezvedl, aby pro DOV něco udělal. Co se stalo, je malý zázrak. Symptomatické je, že se stal zase v Ostravě. Nikde jinde by se imho stát nemohl. Brno mělo Vaňkovku, Praha Waltrovku v Jinonicích, Holešovice, Vysočany, Libeň, Plzeň Světovar…
  Jaký proboha marketing? Kdo by ho dělal? Co by nabízel? Mimo realitu.
  Vítkovice je velký neúspěch? Cestou muzea „posledního dne hutníka“ by se zajistil větší zájem veřejnosti? Teď je malý? LOL. A to je celá oblast teprve tak na 2. levelu z 10. Práce je tam tak na 20 let.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 57. loophole :

  MP: „Vítkovice by měly úspěch i bez tak razantních zásahů, naopak, zaujaly by mnohem více lidí.“
  Tím chcete říct, že někde existuje početná skupina lidí, kteří by DOV rádi navštívili, ale odrazuje je rozřezaný plynojem, svět techniky a skleněná nástavba?? Vy nějaké takové znáte?

  Mimochodem ta nástavba na pec představuje z technického hlediska naprosto minimální zásah do konstrukce. Pouze navařené úchyty atd.
  Čiže pokud se budou chtít budoucí generace vrátit k autentickému vzhledu, pro šikovnou partu montérů s jeřábem bude snesení nástavby otázkou několika dnů. Nikdo tady nebourá Staroměstskou radnici i s Orlojem…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 58. robert :

  Tak každý na to může mít zcela jiný pohled. Třeba je jasné, že s ohledem na předchozí přízpěvky zde málokdo v této diskuzi vidí, že slovo “ nekulturní“ může v Ostravě patrně nést trochu jiný obsah, než v neiindustriálních místech ČR. Což je ale vzhledem k vývoji Ostravy zase docela pochopitelné.

  Každopádně, to, že zde úřady památkové péče prokázaly obrat o 180 stupňů a dokázaly, že metrů na své posuzování mají hned několik je zcela jasné. Což je každopádně špatně. Na druhou stranu je otázka, jestli jejich posuzování v ostaních problematikách je vždy dobré s ohledem na danou lokalitu. A kdo dovede posoudit, co je dobré a co špatné pohledem budoucnosti třba za sto let ve vztahu k historii???

  Je to spíš problematika odborné veřejnosti, která tyto kroky patrně odsoudí. Na návśtěvnost to negativní dopad mít určitě nebude, takže Světlík silovou metodou prosadil pragmatické řešení, že účel světí prostředky, což asi u něj nikoho nepřekvapilo.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 59. aggu :

  robert: Tou floskulí „nekulturní“, je myšleno přesně co? Kultura je závislá na neindustriálním prostředí? Ostrava je historicky „nekulturní“ město?
  Obrat památkářů o 180°? Od čeho k čemu? Co je jasné?
  Ještě by to stálo asi za 20 otázek. Nebo taky ne.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 60. robert :

  aggu: tak na diskusi s vámi, přiznám si, nemám.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 61. Rado :

  Obrat památkářů, jde znát, byť si myslím, že se stále ve vztahu k památkově industriálním objektům hodně vaří z vody. Třeba jsem také zastáncem, aby památka vypadala tak, jak ji známe z dobových fotografií nebo pohledů. Plynojemu tleskám, tomu ostatnímu již méně nebo vůbec. Jednak ale vidím změnu image Ostravy, která už mi přijde, že už opravdu a zcela opustila svou hornickou minulost a jede díky DOV po linii hutnické. A zpátky k památkářům. Podívám-li se na „vředy“ Ostravy, jatka nebo Ostravici, tady selhali. Potom i takové handlování památka za památku, jako v případě těžních věží na Bezruči (tu ze seznamu vyjmeme a zbouráme) a Jeremenku (naopak zapíšeme). Navíc ve vztahu k industriálním památkám, což je ve velké míře problém viditelný v Ostravě, ale jinak i po celé ČR, že se nezachovalo to nejlepší, ale bohužel to, co zbylo :-( Hezké (v uvozovkách) bylo sledovat aktivity ČVUT (paradoxně šli do toho Pražáci, nikdo od nás) jak se svědomitě industriálním dědictvím zabývali a potom nekonečný seznam, co se boural. V Ostravě stačilo argumentovat velkými náklady na opravy nebo zhoršenou statikou a bylo to dole. Takže možná z toho titulu někteří chtějí, když tady máme památek jak šafránu, aby byly v co jak nejpůvodnější podobě. Nic víc, nic míň.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 62. MP :

  aggu:
  AGGU: Tak před 20 lety tam ještě jela výroba, ale to jste nebyl ještě na světě a nemůžete to pamatovat. Nikdy jsem zde nenapsal „poslední pracovní den“, ale píši „méně radikální zásahy“. Vy jste zde naprostí demagogové, vždyť jasně píšu, že se zde cíle konverze a oživení areálu daly naplnit i bez tak velkých zásahů a vy vždy odpovíte úplnou blbostí typu že píši „město duchů“ či že by to bez kritizovaných zásahů spadlo. To je třeba industriální objekty vyřezat, vykuchat aby mohly sloužit něčemu jinému? Samozřejmě že ne. Tohle je první a na dlouhou dobu poslední projekt tak velkého rozsahu a Pleskot na kvalitní konverze nemá, všude chce být vidět. V regulérní architektonické soutěži by se jistě ukázaly i méně okázalé přístupy k přestavbě plynojemu i celé koncepci(možná ne, na školách se zjevně neučí jak architekturu sladit s okolím, ale jak konfrontovat). Ten problém je, že jim už nestačí „verneovské“ kulisy, ale chtějí to místo zcela přetvořit. Pak zde zrušme statut Národní kulturní památky a na svém soukromém majetku ať si dělají co chtějí. V tom tkví celý tento památkový podvod: dali průmyslovému areálu nálepku Národní kulturní památky a na tento lep chytají dotace z kterých tuto památku devastují radikálními barbarskými zásahy, i když by se stejných cílů dosáhlo i méně razantním přístupem k těmto objektům. Zcela jistě nebyl smysl památkové ochrany aby zde došlo k tomuto novému konceptu, kde nové postupně požírá to staré. Lze pochopit snahu vdechnout místu nový smysl ale nelze pochopit to divadlo kolem. Stačilo trochu ubrat ambicí a vznikl by zde areál na evropské úrovni, takto zde vzniká jen regionální zajímavost. Podívejte se do ciziny, tam je podobných Pleskotovských konverzí plno.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 63. thvari :

  MP: no to me zajima, tak jsem prosim dejte nejake linky, jak to resili v zahranici, rad to srovnam.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 64. robert :

  Čistě náhodou jsem se dnes bavil s Němcem, o němž jsem vůbec netušil, že ho zajímá industriální architektura a její konverze. Ptal se mne, proč se vyhlídková věž staví na nejmenší vysoké peci. Jestli by nebylo logičtější vzhledem historicko industriælnímu odkazu nechat výukovou trasu na vp 1 a některou ze zbývajících dvou nevyužít k rozhledně, adrenalinovým aktivitám ( industrial cliffhanging, lezení, slaňování, bungee atd.)

  Popravdě, nebyl jsem mu schopen odpovědět, ale ujistil jsem ho, že naši architekti to mají pod kontrolou a raději se z trapnosti nezmiňoval, že se pro další dvě hledá využití.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 65. aggu :

  MP:
  >Co je to „méně radikální zásahy“? Napsat že by to šlo a nenapsat jak, těžko se reaguje ;) Demagogie? Těžko#2, pač reálně byly na stole 3 varianty – #1 konverze k aktivnímu využití areálu (to se dnes děje, imho jediná možnost jak oživit industriál, pač už se z principu je to místo, kde se něco děje), pak #2 zlehka oprášit rez, neutrácet „zbytečně peníze ve Vítkovicích“ a ukazovat ruiny jako ty „verneovské kulisy“ (to je asi nejblíže tomu „citlivému přístupu“, jinak samozřejmě kýč) – podle mně neudržitelné (neatraktivní, drahé, nejhorší varianta), a #3 varianta kovošrot (tak napůl, má to jisté přednosti).
  >“Pleskot na kvalitní konverze nemá“. Nevím, nejsem architekt, k takovému příkrému odsudku bych musel být jinak erudovaný a to nejsem.
  >Soutěžit má v prvé řadě stát. Soukromník si to má rozhodnout sám. V případě Vítkovic si myslím, že Světlík měl velké štěstí.
  >Ještě jednou, prosím, potřeboval bych uvést kde v DOV je ten barbarský, devastující zásah. Skoro se bojím, že jsem ho přehlédl.
  >Tomu divadlu kolem se říká marketing. Jinak by tam nepřišli lidi a to by nebylo úplně ideální.
  >“Stačilo by ubrat ambicí“. No comment ;) Právě tak by vznikla ta pouhá „regionální zajímavost“. A to je přesně to, co ve Vítkovicích zjevně nechtějí. Zaplať Pán Bůh.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 66. aggu :

  robert: Ten Němec se v životě asi řídí heslem „the bigger the better“. Škoda, že Pleskot neuvažuje jako brňáci, mohl tam dát ještě 40 m stožár. A mohli jsme v Ostravě slavit jak jsme to brňákům a pražákům nandali. Další ostravská promarněná šance!

  Thumb up 2 Thumb down 3
 67. MP :

  aggu:
  Meně radikální zásah: například: více pláště plynojemu u vstupu – ponechat pro vstup jen nezbytně nutný otvor. Nebo, potřebuji-li upozornit na tento areál (příklad) můžu část konstrukcí dočasně zahalit do nějaké tkaniny, umístit sem nějaký neon typu Davidovo srdce atd. Zkrátka méně bourat, méně novostaveb, více přemýšlet, invence je dost. Některé jiné realizace má Pleskot docela pěkné, např. tunel na Pražském Hradě, ale Vítkovice nezvládl. Nezpochybňuji, že si pan Světlík může se svým majetkem, který není vázán nějakým závazkem, dělat co chce, ale pan Světlík souhlasil s vyhlášením Vítkovic za NÁRODNÍ kulturní památku a tím se dobroválně zavázal k určité regulaci. Vadí mi, že pan Světlík s Pleskotem hrubou silou válcuje zrovna ty regulátory co říkají že ty jejich nové a nové nápady nechtějí. Tak víte jak to u nás chodí. A už si konečně nastudujte co je kulturní památka, národní kulturní památka, konverze atd. Na Zollverein by taky žádnou nástavbu nenastavěli, prostě ty tvary nemáte v oku tak to nemůže pochopit, jako já nemůžu pochopit novostavbu karotážní věže na vysoké peci.

  Thumb up 0 Thumb down 9
 68. Martin [msstavby.cz] :

  MP: Takové ehm, jsem dlouho nečetl. Vstup do gongu jen takový, aby se tam dalo vlézt? CO si mám pod tím představit? Osmdesátky na 1970?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 69. MP :

  martin [msstavby.cz]:
  Zas to stavíš na hlavu. Prostě méně skla více pláště. Stačil by otvor max. 3 metry vysoký, 10 široky (mohl by být rozdělený na 2x 5m šířky), plus nějaké nouzáky To nemáš fantazii si to představit? Proč sem vůbec píšeš když nejsi schopen dialogu a všechno co řeknu překroutíš?

  Thumb up 0 Thumb down 5
 70. aggu :

  Ten „nezbytně nutný otvor“ mě rozesmál. Co by asi tak bylo za ním? To co dnes? Nebo efektně nasvícené bláto co kdysi?
  Obalit plynojem do hadru? Neon?
  Železárny z mého laického pohledu nejsou hrady a zámky. I ten plynojem, pece, vždy to byly a vždy budou funkční stavby, stavěné dočasně. Jsou už „stokrát“ „přebourané“. Pokud mají stát dál, musí najít svůj účel, jinak budou vymazány (Matrix, 1999).
  Kdo by se o ten plynojem, ten s tím malým otvorem, staral? Kdo by platil provoz? Z čeho, za co by chtěl ten hypotetický správce peníze?
  NKP vyhlašuje stát. A stejný stát souhlasí či nesouhlasí s tím, co se v NKP děje. Víc je zbytečné to rozebírat. Možná by bylo potřebné, pokud budeš mít čas, trochu osvětlit to „tím se Světlík dobrovolně zavázal k určité regulaci“. Opravdu jsem doteď nepochopil k čemu by byl takový památkový purismus dobrý.
  Kdyby se nový účel pro DOV nenašel, šla by do šrotu. Tečka.
  Ta přišroubovaná nadstavba na peci, ani těch pár plechů upálených z pláště plynojemu nemění imho nic na podstatě ochrany DOV – ucelený soubor technologií uhlí/koks/železo na jednom místě. Docela miniaturní daň za to, že DOV stojí.

  PS: Zollverein je tak rozsáhlý areál, že se nejsem jistý, jestli tam taky všude mají jen malé otvory.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 71. Martin [msstavby.cz] :

  MP: Jako fantazií mám, ale pod pojmem nezbytně nutný otvor si opravdu nepředstavím otvor 2×5 m.
  Haha, proč sem píšu. Jako někomu by se mohlo zdát, že když píšu ty články tady, tak se vypíšu a nemám už na nic jiného ohledně psaní chuť. Ale taky si rád podiskutuju.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 72. robert :

  aggu
  Tak ten němec je vedle vás, samozřejmě, Herr Niemand, to je jasná věc. Ostatně máte pravdu, proč stavět rozhlednu výš, když ji vlastně můžu postavit níž. No, to by roho blba nenapadlo, na takové velké nápady můžete přijít jen Vy, velikáni…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 73. aggu :

  robert: Ta nadstavba má primární funkci rozhledny? :-)
  Kdyby byly prachy hned a na všechny pece, ano, tak bych to pochopil, funkce by se mohly rozdělit (klub, technologie, kavárna, i na „rozhlednu“ by zbylo). Kdyby…
  BTW kdyby na vedlejší peci byl ochoz o 5 m výš, o kolik dál by si v ostravské rovině viděl?
  VP1 je v centru současného dění v DOV a je dobře, že se vše koncentruje na ni. Pro další pece se najde někdy v budoucnu jiné využití.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 74. robert :

  aggu:

  Tak to jste mne uklidnil. Ještě to napište Světlíkovi, ten to využití zatím hledá… Mimochodem, jasně, tam jde primárně o ten klub a kavárnu, jakožto u každé druhé kavárny, která se staví na komínech nebo vysokých pecech. Tam ta kává totiž chutná nejlépe. Vyhlídka je až druhořadá, jestli teda vůbec….

  ostrava.idnes.cz/…dolnich-vitkovicich…pece…-/ostrava-zpravy.aspx?…

  Thumb up 1 Thumb down 3
 75. aggu :

  robert: Moc mi to, co jsi napsal, nedává smysl. BTW…
  Jestli se někdo rozhodne, že na vysoké peci postaví kavárnu, a celou pec tím znovuoživí, tak ji těžko strčí do výtahu nebo na evakuační schodiště. Přišroubovat ji na vrchní plošinu je snad logické. Vyhlídka? No samozřejmě. Ale hlavně symbolika. V té kavárně nebudou potmě a bude do noci zářit stejně jako kdysi. Ale chápu, Pleskot je infantilní a navíc nepochopil, že na vyšší vedlejší peci bys viděl o kousek dál do dáli….
  Proč se držet při zemi, když se můžu plazit….

  Thumb up 3 Thumb down 1
 76. MP :

  aggu:
  Možná by se Pleskot chytil v Německu, kdyby navhrnul nástavbu s kavárnou na ten jejich Zollverein. To by bylo na Pritkerovu cenu.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 77. aggu :

  Pritzkerovu.
  Možná bych neměl hlad, kdybych se najedl. Argumentace…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 78. Hynek [msstavby.cz] :

  robert: ten odkaz poprosim znovu, opravim ho.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 79. MP :

  aggu:
  Ano se z, překlep.

  Kdyby nemá smysl. Je třeba vyměnit architekta a zamezit další degradaci Národní kulturní památky ze strany nezodpovědného majitele. To nijak nekoliduje s cestou a hledáním nového využití, ale pracovat s tím areálem jinak, ohleduplněji s méně drastickými zásahy, s větším citem a respektem nebo tu bude za chvíli další Breda či jiný disneyland. Nebýt přízemních architektonických ambicí co Vítkovice poškozují mohlo to aspirovat na Unesco, takhle to bude jen regionální zajímavost.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 80. Balde :

  MP: radši tady budu mít novu funkční městskou část, než UNESCO skanzen vyříznutý od města

  Thumb up 3 Thumb down 1
 81. MP :

  Balde:
  Nejprve je třeba zrušit tu památkovou ochranu jako že to je Národní kulturní památka. Pak ať ty pece i celé hutě přestavějí podle svých vizí. Titul NKP se pak použije na jiný objekt, kde to budou brát vážně a nejen jako reklamu a udici na dotace. No je to geniální památkový tunel, asi jako Praha v Unesco a půdní byt pana Kněžínka :-) Češi uměli vždy ojebat systém a proto jsou dnes v řiti.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 82. Miliardova bankovka :

  Hehe, to se to staví blbosti za miliardu…
  http://www.dotaceeu.cz/cs/informace-o-cerpani/Seznamy-prijemcu

  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 „Doprovodná infrastruktura cestovního ruchu pro
  NKP Vítkovice“ ROP NUTS II Moravskoslezsko ERDF 14.12.2011 65 000 000,00 21.07.2014 50 347 232,55 Finalized
  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 „Doprovodná infrastruktura k projektům IOP v
  NKP Dolní oblast Vítkovice a Důl Hlubina“ ROP NUTS II Moravskoslezsko ERDF 22.08.2014 37 932 083,00 26.08.2015 29 312 067,01 Ongoing
  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 Svět techniky – Science and Technology Centrum OP Výzkum a vývoj pro inovace ERDF 29.11.2011 455 760 856,80 05.12.2014 415 639 784,41 Finalized
  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 VYSOKÁ PEC č.1 – NÁSTAVBA ROP NUTS II Moravskoslezsko ERDF 18.06.2014 48 370 797,00 08.12.2015 39 826 202,11 Finalized
  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 Zpřístupnění a nové využití NKP Hlubina – 1.část Integrovaný operační program ERDF 20.12.2012 163 200 000,00 03.09.2015 145 528 181,00 Finalized
  Dolní oblast VÍTKOVICE 75125285 Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice Integrovaný operační program ERDF 13.10.2009 413 428 383,90 31.12.2012 413 428 380,00 Finalized

  CELKEM: 1 094 081 847,08 (miliarda a 94 milionů…)

  Thumb up 0 Thumb down 4
 83. Hynek [msstavby.cz] :

  Miliardova bankovka: tyhle „blbosti“ tady obhospodarujou nemaly podil kulturnich a konferencnich akci (a k tomu nutno dodat, ze s dustojnym vysledkem. rsp. je velky rozdil udelat konferenci v Gongu/na Hlubine a natahat lavicky do Tatranu, abychom si rozumeli..)

  STC je zas o tom, ze treba tve dite zaujme technika, pujde na banskou a pak bude pracovat v nejake „mistni“ firme a nevystreli hned do prahy apod.

  (jinak dotace jsou o tom, aby se cerpaly, nefunguje to tak, ze kdyz nevycerpas dotace z EU na rozvoj regionu, tak ze v kramech zlevni chleba, nebo nevim kam miris…)

  //a nespamuj, jeden post staci.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 84. balde :

  Miliardova bankovka: ale neřekl jsi to B a to je že všechny dotace z EU musí mít nějakou spoluúčast, která bývá něco kolem 20%??? Moudří mě určitě opraví, tedy 20% by bylo 200 000 000Kč

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.