Z Nového Slunce bude kulturní dům

Nový Jičín bude mít nový kulturní dům, vznikne v objektu Nové Slunce na Husově ulici.

Záměr koupě obchodních podílu ve společnosti Nové Slunce s.r.o schválilo Zastupitelstvo města Nový Jičín na svém zasedání dne 11.12. 2023.

Při jednání se stávajícími vlastníky byla nejprve ze strany města nabídnuta možnost převodu vlastnického práva k nemovitostem, což bylo vlastníky odmítnuto. Ze strany vlastníků byl nabídnut převod stávající společnosti LAKAR s.r.o., která provozuje prodejnu s kuchyňským vybavením. Tato možnost byla odmítnuta ze strany města. Jako kompromisní řešení bylo dohodnuto, že vznikne nová obchodní společnost s majetkem představujícím areál Nové Slunce, přičemž předmětem převodu budou obchodní podíly v této nové společnosti ve výši 100 % do vlastnictví města. Důvodem pro takto navržený postup (tj. nejprve uzavření smlouvy o smlouvě budoucí a až následně převod obchodních podílů, zápis změny vlastníka do obchodního rejstříku a poté úhrada kupní ceny) je zájem stávajících vlastníků postupně během následujících 12 měsíců utlumit provoz prodejny kuchyňského vybavení a provoz tohoto závodu ukončit. Nemovitosti by tedy měly být v tomto smyslu předány městu vyklizené. Jediným dalším uživatelem prostor v objektu je pan Marek Plíhal, který provozuje restauraci Nové Slunce. V tomto případě se předpokládá zachování provozu za stávajících podmínek.

V návrhu rozpočtu města na rok 2024 je vyčleněna částka 500.000 Kč na zpracování studie proveditelnosti a využitelnosti celého areálu. Tato studie bude mít za úkol navrhnout optimální využití všech prostor, tedy jak jednotlivých budov a místností, tak pozemků (zahrady), s rozdělením na jednotlivé etapy pro následnou realizaci. S dalšími pracemi, tj. zpracováním projektové dokumentace, se počítá v roce 2024, respektive 2025. Vlastní rekonstrukce bude probíhat s ohledem na plánovanou etapizaci i zajištění finančních prostředků v dalších letech, přičemž prioritou bude zprovoznění velkého sálu a nezbytného zázemí (vstup, šatny, sociální zázemí, zázemí pro účinkující a pořadatele – produkci). V souvislosti s připravovaným záměrem výstavby nové tělocvičny v areálu Základní školy Tyršova je řešeno širší území (prostor mezi areálem ZŠ, budovou katastrálního úřadu a městské knihovny, včetně objektu Slovanská 3), a to pro vybudování parkovacích míst pro vozidla návštěvníků zde zmíněných provozů a areálů, tedy včetně budoucího kulturního zařízení Nové Slunce.

Záměr získání a využití areálu Nové Slunce pro zamýšlený účel je kvitován ze strany MěKS a toto využití doporučil i městský architekt. Podstatnou skutečností a výhodou budovy, která je nemovitou kulturní památkou (rejst. č. ÚSKP 36395/8-3175), je, že dispozice pro kulturní a společenské účely (původně kino, restaurace s velkým sálem) zůstaly zachovány. Areál lze dále upravit k zamýšlenému účelu: stávající garáže, skladové prostory, dílny a dosud nevyužité místnosti lze uzpůsobit nejen pro účely vlastního kulturního zařízení (tj. jako nezbytné zázemí pro vystupující, obsluhu a produkci), ale i pro další zaměstnance MěKS (např. propagační oddělení). Navíc se již dnes podstatná část letních kulturních akcí města koná v zahradě restaurace Nové Slunce (letní kino, hudební festivaly a koncerty, akce pro děti,..).

Získáním areálu Nové Slunce vzniká příležitost pro vytvoření vhodného prostoru a prostředí pro kulturní a společenské akce města či jiných subjektů. Zároveň by tím bylo umožněno přemístění některých provozů a pracovišť MěKS do tohoto prostoru, čímž by došlo k soustředění účelově blízkých objektů v nevelkém území (kulturní dům, knihovna, divadlo, středisko volného času, základní škola, mateřská škola).

V objektu se historicky nacházelo jedno z prvních novojičínských kin – kino Kosmos.

Současný stav

zdroj: novyjicin.cz / FB Ondřej Syrovátka – místostarosta Nového Jičína